مجله تاپ‌ناز‌

همه چیزدرمورد تابلو سنکرون دیزل ژنراتور ، تابلو چنج اور و خرید دیزل ژنراتور

خیلی از مواقع نیاز است تا دیزل ژنراتور کارخانه را با شبکه و یا با یکدیگر به صورت موازی استفاده کنیم. تابلو اولین اولویت در پارالل کردن ژنراتور می باشد. به خاطر پیچیدگی و ساختار این تابلو، حتما باید با نظر متخصص این تابلو طراحی و ساخته شود. شرکت ماه صنعت انرژی یکی از پیشرو ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت تابلو مناسب ژنراتور می‌باشد.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم اطلاعت مفید و کاربردی که نتیجه ی سال‌ها تجربه است را در اختیار شما قرار دهیم تا مناسب ترین تابلو را خریداری کنید.

همه چیزدرمورد تابلو سنکرون دیزل ژنراتور ، تابلو چنج اور و خرید دیزل ژنراتور

فرآیند ساخت تابلو سنکرون

آنالیز پروژه و انتخاب کنترلر و کلید مناسب جهت اجرای سنکرون ، مشخص کردن سایز کلیدهای قدرت و نوع کلیدها ، محاسبه کردن سایز مناسب شینه تابلو برق سنکرون ، تهیه چیدمان مناسب تجهیزات قدرت در بهینه ترین و کم هزینه ترین حالت داخل تابلو ، مشخص‌کردن نوع IP تابلو تابلو برق سنکرون ، مشخص کردن ورودی کابل های قدرت (بالا یا پایین) ، ساخت بخش قدرت تابلو ، وایرینگ و شماره گذاری تجهیزات داخل تابلو

تابلو سنکرون دیزل ژنراتور

توضیحات اجزای تابلو برق سنکرون

کلید ، کنترلر ، باتری شارژر ، بدنه تابلو برق ، فیوز ، شینه ، ترانس جریان ، رله و ترمینال ها

تابلو چنج آور

یکی از مواردی که در زمان خرید دیزل ژنراتور به احتمال زیاد شما با آن روبرو خواهیدشد تابلو ATS ژنراتور است. این تابلو بصورت اتوماتیک برق کارخانه شما را از دیزل یا شبکه تامین‌ می‌کند. در واقع وقتی برق شبکه قطع می‌شود این تابلو به وسیله کنترلر روی آن، قطعی را فهمیده و سنس می‌کند.

تابلو چنج آور

سپس بصورت اتوماتیک فرمان استارت را به دیزل ژنراتور می‌دهد و وقتی دیزل ژنراتور روشن شد و پارامترهای ولتاژ و فرکانس آن مشکلی نداشت کلید برق شهر را قطع کرده و کلید ژنراتور را وصل می‌کند و در زمان کار دیزل ژنراتور، به وسیله کنترلر تمام پارامترهای الکتریکال و مکانیکال دیزل بررسی میشوند و اگر مشکلی پیش بیاید سریعا دیزل ژنراتور را قطع کرده و از مدار خارج‌می‌کند و بعد از اینکه برق شهر برگشت کنترلر سریعا آن را سنس کرده و بعد از مدت زمان کوتاهی برق دیزل ژنراتور را قطع و سپس برق شهر را وصل می‌کند.

همه چیزدرمورد تابلو سنکرون دیزل ژنراتور ، تابلو چنج اور و خرید دیزل ژنراتور

مراحل ساخت تابلو چنج اور

 • آنالیز پروژه و مشخص کردن ورودی و خروجی های برق شهر و ژنراتور روی تابلو
 • مشخص کردن سایز کلیدهای قدرت و نوع کلیدها
 • محاسبه کردن سایز مناسب شینه تابلو برق
 • تهیه چیدمان مناسب تجهیزات قدرت در بهینه ترین و کم هزینه ترین حالت داخل تابلو
 • مشخص‌کردن نوع IP تابلو ATS
 • مشخص کردن ورودی کابل های قدرت (بالا یا پایین)
 • ساخت بخش قدرت تابلو
 • وایرینگ و شماره گذاری تجهیزات داخل تابلو

اهمیت استفاده از تابلو برق چنج اور دیزل ژنراتور

استفاده از تابلو برق چنج اور برای دیزل ژنراتورها دارای مزایا و اهمیت‌های زیادی است. در زیر به برخی از دلایل استفاده از تابلو برق چنج اور برای دیزل ژنراتورها اشاره می‌شود:

 1. مدیریت بار بهینه: به صورت خودکار و بهینه می‌تواند بار را بین ژنراتورها تقسیم کند. این بهینه‌سازی باعث کارایی بیشتر و کاهش مصرف سوخت می‌شود.
 2. پایداری و اطمینان: ، اطمینان حاصل می‌شود که در صورت خرابی یکی از ژنراتورها، سیستم به طور خودکار به ژنراتور دیگر منتقل می‌شود و پایداری سیستم حفظ می‌شود.
 3. صرفه‌جویی در هزینه:  مصرف سوخت کاهش می‌یابد و هزینه‌های عملیاتی کاهش می‌یابند.
 4. سهولت استفاده و نگهداری: تابلو ATS دارای رابط کاربری ساده و قابل فهم است که به کاربران امکان مدیریت و کنترل آسان بر روی ژنراتورها را می‌دهد.
 5. کاهش زمان قطع برق: با استفاده از تابلو ATS، زمان لازم برای تغییر بین ژنراتورها به حداقل می‌رسد و در نتیجه زمان قطعی برق کاهش می‌یابد.

بطورکلی، استفاده از تابلو چنج اور برای دیزل ژنراتورها بهبود عملکرد، کارایی و پایداری سیستم را بهبود می‌بخشد و به صورت کلی بهره‌وری سیستم را افزایش می‌دهد.

همه چیزدرمورد تابلو سنکرون دیزل ژنراتور ، تابلو چنج اور و خرید دیزل ژنراتور

راهنمای خرید دیزل ژنراتور

دیزل :

دیزل مهم ترین بخش می باشد و در واقع یک موتور احتراق داخلی است که با سوخت گازوئیل کار می کند. معمولا 70 درصد قیمت ژنراتور خریداری شده مربوط به دیزل می باشد. دیزل وظیفه ی تولید توان مکانیکی را دارد و به وظیفه ی اصلی آن تبدیل انرژی شیمیایی گازوئیل به حرکت مکانیکی می باشد. سایز دیزل بر اساس اسب بخار HP یا KWm کیلوات مکانیکی تعریف می شود. زمان سایزینگ دیزل باید آن را با توان KW خروجی سایز کنیم. یک مشکل رایج این است که دیزل ژنراتور را با توان نامی یا KVA می شناسند. لذا حتما در زمان خرید باید به این نکته دقت کنیم که KVA را باید به توان KW تبدیل کنیم و دیزل را بر اساس KW خروجی سایز و خریداری کنیم.

ژنراتور :

ژنراتور وظیفه ی دریافت توان مکانیکی از دیزل و تبدیل آن به توان الکتریکی را دارد. ژنراتور حدودا 20 درصد قیمت مولد خریداری شده را تشکیل می دهد. توان ژنراتور بر حسب KVA ( کیلو ولت آمپر) تعریف می شود. معمولا سایز ژنراتور 10 درصد بزرگتر از دیزل در نظر گرفته می شود و حدود راندمان آن 90-95 درصد می باشد. در واقع حدود 5 الی 10 درصد توان تولیدی دیزل در ژنراتور تلف می شود و باید این را در زمان خرید دیزل در نظر داشته باشیم.

چگونه سایز تقریبی دیزل ژنراتور را محاسبه کنم؟

به صورت تقریبی اگر جریان مصرفی شما برای مثال 500 آمپر در هر فاز باشد سایز تقریبی دیزل ژنراتور مورد نیاز 500*1.44 یا 720 کاوا می شود. البته این محاسبه خیلی تقریبی است و باید با کمک متخصص سایزینگ دقیق دیزل ژنراتور شما در زمان خرید انجام شود.

اگر قرار است دیزل ژنراتور خریداری شده به صورت دائم کار کند باید سایز آن را 30 درصد بزرگتر از توان نامی در نظر بگیریم برای نمونه اگر جریان هر فاز شما برابر با 500 آمپر باشد سایز تقریبی 500*1.44*1.3 برابر با 936 کاوا می شود.

دیزل ژنراتور از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

همه چیزدرمورد تابلو سنکرون دیزل ژنراتور ، تابلو چنج اور و خرید دیزل ژنراتور

مطالب مشابه را ببینید!