مجله تاپ‌ناز‌

تاثیر رابطه جنسی بر بدن از نظر علم چیست؟ تاثیر بر روی سلامت بدن

آیا رابطه جنسی روی بدن تاثیر بد می گذارد؟ آیا آمیزش جنسی باعث لاغری می شود؟ رابطه جنسی باعث چاقی و اضافه وزن می شود؟

آیا رابطه جنسی بر بدن انسان تاثیر مثبت یا منفی دارد؟

مزایای رابطه جنسی سالم چنان است که حتی ممکن است تصورش را هم نکنید . مثلا وقتی به میل جنسی فکر می کنید شاید آخرین چیزی که به ذهنتان می رسد این باشد که سیستم ایمنی بدنتان تقویت می شود و یا با یک رابطه جنسی سالم وزن بدنتان در حالت متعادل قرار می گیرد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب ام دی جوی دیویدسون روان درمانگر جنسی می گوید : تمایلات جنسی در سلامتی ما و بهبود کیفیت زندگی ما تاثیر شگرفی دارد هم از بعد روانی و هم جسمانی آن . این مزایا یک شایعه یا حدس و گمان نیست . تمام این 10 فایده با بررسی های علمی به اثبات رسیده است .

1 – کنترل استرس
فعالیت جنسی در رابطه زناشویی به پایین آوردن فشار خون و کاهش استرس کمک شایانی می کند . بنا بر مطالعه ای که بر روی 24 زن و 22 مرد صورت گرفته است مشخص شد رابطه جنسی مرتب و سالم منجر به کاهش فشار خون در این افراد شده است . وقتی زنان با در آغوش گرفتن همسر خود به کاهش فشار خون دست یافتند .

2 – افزایش سطح ایمنی بدن
سلامت جنسی به سلامت فیزیکی و بدنی بهتر منجر می شود . داشتن رابطه جنسی یک تا دو بار در هفته منجر به افزایش آنتی بادی های بدن شما می شود . در نتیجه شما از سرما خوردگی و عفونت های دیگر در امان می مانید . در آزمایشی که بر روی بزاق دهان 112 نفر انجام دادند مشخص شد افرادیکه به طور مکرر ( یک یا دو بار در هفته ) فعالیت جنسی دارند سطح آنتی بادی های بیشتری نسبت به دیگران در بزاق دهان آنها یافت می شود .

3 – سوخت و ساز بیشتر بدن
سی دقیقه رابطه جنسی معادل سوختن 15 کالری و حتی بیشتر است . یک متخصص امور جنسی می گوید این کار در سلامت بعد فیزیکی  و روانی شما تاثیر بسزایی دارد .

4 – سلامت قلب
در حالیکه بسیاری از افراد مسن فکر می کنند رابطه جنسی منجر به سکته مغزی در آنان می شود ، محققان در انگلستان با تحقیق بر روی 914 مرد طی 20 سال دریافتند که افراد با تجربه های جنسی سالم کمتر به سکته های مغزی دچار می شوند . همچنین این تحقیق نشان داد سکته قلبی در افراد با 2 بار رابطه جنسی در هفته تقریبا به نصف کاهش می یابد .

تاثیر سکس و رابطه جنسی بر بدن

5 – تقویت اعتماد به نفس
یک درمانگر جنسی و خانواده در کمبریج می گوید : یکی از دلایلی که مردم به رابطه جنسی تمایل دارند این است که بعد از برقراری یک رابطه جنسی سالم احساس رضایت بیشتری از خودشان دارند که اگر این رابطه با عشق و علاقه برقرار شود افراد احساس بهتری پیدا می کنند .

6 – بهبود روابط عاطفی
داشتن رابطه جنسی سالم و به ارگاسم رسیدن باعث افزایش سطح هورمون اکسی توسین که به هورمون عشق معروف است می شود . محققان دانشگاه پیترزبورگ و کارولینای شمالی طی تحقیقی مشترک بر روی 60 زن یائسه قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی متوجه شدند که بعد از انجام عمل جنسی سطح کیتوسین در بدن آنها بالاتر است . سطح بالای اکسیتوسین با احساس سخاوت نیز مرتبط است . بنابراین شما برای ابراز عشق به شریک زندگی خود سخاوتمندتر می شوید .

7 – رابطه زناشویی درد را کاهش می دهد
همانطور که می دانید هورمون اکسی توسین ، اندرومین را افزایش می دهد که این منجر به کاهش درد می شود . بنابراین اگر از سردرد و یا درد مفاصل آزرده اید به نظر می رسد یک رابطه جنسی صمیمانه و سالم می تواند اوضاع را بهبود بخشد .

8 – رابطه زناشویی خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد
انزال های به موقع می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات در سنین بالاتر را کاهش دهد . محققان دریافته اند که انزال 5 یا بیش از آن در هفته میزان ابتلا به سرطان پروستات را 3/1 کاهش می دهد .

9 – ماهیچه های لگن در زنان با رابطه جنسی تقویت می شود
برای زنان انجام ورزش های لگن و تقویت ماهیچه های آن شاید مشکل به نظر بیاید در حالیکه آنها می توانند با برقراری رابطه جنسی ضمن لذت بردن از این کار یک نوع ورزش نیز انجام داده باشند . این کار باعث می شود که در سنین بالاتر کمتر دچار بی اختیاری ادراری شوند .

10 – خواب شما با رابطه جنسی تنظیم می شود
اکسی توسین که حین ارگاسم در بدن آزاد می شود علاوه بر کنترل وزن و فشارخون منجر به خواب راحت در افراد می شود شاید این باعث تعجب شما شود که همسرتان یک دقیقه پس از فعالیت جنسی خوابش می برد .

اثرات روابط جنسی در زیبایی چهره و بدن

امروزه اغلب افراد هزینه‌هایی برای دستیابی به زیبایی صرف می‌کنند. برای داشتن زیبایی طبیعی، توصیه‌هایی مانند تغذیه سالم، ورزش و آرامش روانی وجود دارد. در این مطلب به یک راه حل دیگر برای زیبایی اشاره می‌کنیم؛ این راه حل نه تنها طبیعی و رایگان، بلکه لذت‌ بخش نیز هست:روابط جنسی سالم. روابط جنسی تأثیر زیادی در زیبایی چهره افراد، به‌خصوص زیبایی خانم‌ها دارد. اثر محصولات آرایشی بهداشتی در زیبایی انسان، به هیچ عنوان قابل مقایسه با تأثیر روابط جنسی نیست. در این مطلب به تعدادی از اثرات روابط جنسی در زیبایی زنان و مردان، اشاره می‌شود:

درخشندگی چهره

روابط جنسی باعث براق شدن موها و روشن شدن پوست می‌شود. هورمون استروژن یکی از عوامل سلامتی پوست و موی خانم‌ها به شمار می‌رود؛ این هورمون، در خانم‌هایی که روابط جنسی منظم برقرار می‌کنند، بیشتر ترشح می‌شود. علاوه‌براین، روابط جنسی تولید کلاژن پوست را نیز بیشتر می‌کند.

جوانی

روابط جنسی منظم باعث می‌شود شخص، جوان‌تر به نظر برسد. افرادی که در هفته سه دفعه یا بیشتر روابط جنسی برقرار می‌کنند، جوان‌تر و درنتیجه زیباتر به نظر می‌رسند.

شادمانی و ضدافسردگی

هنگام رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی)، هورمون سروتونین و دی هیدرو اپی آندروسترون در بدن ترشح می‌شود. سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی است که خلق و خو، احساس شادمانی و احساس امیدواری را در انسان تنظیم می‌کند. دی هیدرواپی آندروسترون نیز اثرات ضدافسردگی دارد و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.

آزاد شدن فرومون‌های جنسی

فرومون‌های جنسی، مولکول‌هایی هستند که باعث جذب جنس مخالف می‌شوند. انجام روابط جنسی و رسیدن به ارگاسم، فرومون جنسی آزاد می‌کند. ترشح فرومون‌های جنسی در شخص، مانند عطر زدن باعث جذب شدن سایر افراد به انسان می‌شود.

خوش فرم شدن سینه ها به‌صورت طبیعی

سینه خانم‌ها هنگام نزدیکی، ۲۵ درصد تورم و افزایش حجم پیدا می‌کند و نوک سینه‌ها برجسته‌تر می‌شود. اگر به‌دنبال راهی برای بزرگ ‌تر شدن سینه ‌ها هستید، زمان بیشتری با همسر خود معاشقه داشته باشید.

کاهش استرس

در هنگام ارگاسم، مقدار فراوانی اکسی‌توسین آزاد می‌شود. اکسی‌توسین اثر کورتیزول را مهار می‌کند؛ کورتیزول هورمون اصلی استرس است. داشتن روابط جنسی کافی، شما را از استرس‌های روزانه رها می‌کند و در حالت شادی و آرامش قرار می‌دهد.

صاف شدن شکم

کورتیزول بالا یکی از عوامل چاقی شکمی است. در مقابل، اکسی‌توسین اثر کورتیزول را کاهش می‌دهد. بسیاری از افراد دو تا چهار کیلوگرم چربی شکمی دارند که با رژیم غذایی از بین نمی‌رود؛ داشتن روابط جنسی و رسیدن به ارگاسم، این مشکل را برای شما برطرف می‌کند.

تمام مولکول‌های شادی‌بخش از زمان آغاز فعالیت جنسی تا زمان رسیدن به ارگاسم، در زمان ارگاسم و همچنین پس از آن، در بدن آزاد می‌شوند و شما را به اوج می‌رسانند. دوپامین انگیزه و جاه‌طلبی را افزایش می‌دهد؛ اکسی‌توسین به شما آرامش، مهربانی، صبر و عشق می‌دهد؛ تستسترون باعث می‌شود در محل کار، انسان موفق‌تری باشید. اندروفین استرس را کاهش می‌دهد و شما را در اوج نگه می‌دارد. بنابراین روابط جنسی سالم نه تنها باعث زیبایی و سلامتی انسان می‌شود، بلکه در داشتن احساس آرامش و خوشبختی نیز بسیار مهم است. اگر بگوییم در جهان هیچ اکسیری مانند روابط جنسی سالم با همسر وجود ندارد، مبالغه نکرده‌ایم.

مطالب مشابه را ببینید!