مجله تاپ‌ناز‌

نگاهی به تاریخچه کیف زنانه و تاثیر آن بر مد

انواع کیف زنانه از گذشته تابه‌حال، معانی مختلفی را با خود به یدک کشیده و در گذشته چیزهایی شبیه کیف امروزی اصلا وجود نداشتند و مردم برای حمل وسایل خود از کیسه استفاده می‌کردند. کیف‌های امروزی نوعی اکسسوری محسوب می‌شوند که در مدل‌های مختلف و فانتزی طراحی شده‌اند و اکثر آن‌ها دارای بندهایی هستند که استفاده‌شان را بسیار آسان‌تر کرده است و با گذشت زمان، تکامل جالب و چشمگیری داشته‌اند. بنابراین در ادامه این مطلب جالب با ما همراه شوید تا تاریخچه کیف زنانه را به‌طور کامل برایتان بگوییم.

کیف برای اولین بار توسط چه کسی اختراع شد؟

اگر نگاهی به تاریخچه کیف زنانه بیندازید، خواهید دید این موضوع که کیف توسط چه کسی اختراع شد و یا اولین بار چه زمانی و کجا برای قراردادن وسایل، مورد استفاده قرار گرفت، مشخص نیست. زیرا این مردم بودند که به‌خاطر احساس نیاز خود به یک وسیله برای قراردادن اشیا، از مدل‌های بسیار ابتدایی کیف استفاده کردند.

تاریخچه کیف به بیش از 5000 سال قبل برمی‌گردد. اولین مدل‌های کیف، کیف‌های کیسه‌مانندی بودند که توسط مردم عادی استفاده می‌شد. بعدها این کیسه‌ها بسیار ساده تزئین و به یکی از وسایل تجملاتی تبدیل شدند و در بین بسیاری از زنان به‌ویژه اشراف‌زاده‌ها محبوبیت بسیاری پیدا کرد.

اما ایده کیف‌های مدرن امروزی که همه شما از آن‌ها استفاده می‌کنید و در هزاران طرح و رنگ متفاوت موجود هستند، برای اولین بار در سال 1841 توسط فردی به نام ساموئل پارکینسون مطرح شد که یکی از کارآفرینان بزرگ آن زمان بود.

نگاهی به تاریخچه کیف زنانه و تاثیر آن بر مد

مروری بر تاریخچه کیف زنانه در هر دوره

کیف‌ها، تغییر و تحولات زیادی داشتند تا اینکه به کیف امروزی تبدیل شدند و در هر مقطع زمانی، از دوره باستان گرفته تا قرون وسطی و انقلاب صنعتی، شکل و شمایل گوناگونی داشته‌اند.

کیف در دوران باستان

می‌خواهیم به سال 1991 و به کوه‌های آلپ سفر کنیم. آنجا بود که پیکر اوتسی، مرد مومیایی‌شده در طبیعت پیدا شد. گفته‌اند یک کیف دستی هم در کنار این مرد یافت شد که جنس آن نیز از پوست بز و دارای یک بند بلند بوده است. علاوه‌براین در دوران باستان و در حروف تصویری مصر، کیف‌های کیسه‌مانندی در تصاویر آن پیدا است. نمونه‌های دیگری وجود دارند که در انجیل به آن اشاره شده است و در صورت علاقه‌مندی به این مبحث می‌توانید مطالعه گسترده‌ای از منابع معتبر داشته باشید.

انواع کیف در قرون وسطی

در این دوران، ابتدا کیف‌هایی طراحی شدند که کوچک بودند و بیشتر برای قراردادن سکه، مورداستفاده قرار می‌گرفت. کیف‌هایی که الگوی ابتدایی آن به شکل دایره بود و برای بستن دهانه آن، از بندی که به دور آن دوخته شده بود، استفاده می‌شد. حمل این کیف با بندی که دور کمر قرار بگیرد یا به لباس بسته شود، امکان‌پذیر بود. در اواخر قرون وسطی نیز تحولی صورت گرفت و کیف‌هایی با الگوی اولیه مثلث‌شکل و قاب فلزی طراحی شد که این کیف هم همانند قبلی با بند، بسته می‌شد.

نگاهی به تاریخچه کیف زنانه و تاثیر آن بر مد

تاریخچه کیف زنانه در دوران رنسانس

پیشرفت چشمگیر انواع لباس و کیف زنانه را در این دوره می‌بینید. جالب است بدانید در این دوره بود که برای حمل آسان کیف، آن‌ها را درون لباس‌ها، مانند جیب می‌دوختند تا دیگر نیازی به حمل جداگانه کیف نباشد. در قرن 16 و 17 میلادی دیگر استفاده از کیف‌هایی که دور کمر بسته می‌شدند، منسوخ شد و تنها کیف‌های کوچک درون لباس‌های مردانه و زنانه مورداستفاده قرار می‌گرفتمب صنعتی برویم

انقلاب صنعتی دوره‌ای بود که به‌شصپخاطر تغییراتی که در طراحی لباس صورت گرفت، کیف‌ها هم دیگر در لباس دوخته نشدند. اولین بار در کشور ایتالیا بود که لباس‎‌های پر زرق و برق، تنگ و بلند، مد شد و به‌همین خاطر نمی‌توانستند کیف‌ها را داخل لباس بدوزند، بنابراین همانند گذشته، آن‌ها را به‌صورت جداگانه مورد استفاده قرار دادند. بند برخی از آن کیف‌ها، به اندازه‌ای بود که فقط دور مچ دست را می‌گرفت.

همانطور که می‌دانید، در انقلاب صنعتی همه صنایع و حوزه‌های گوناگون، پیشرفت قابل توجهی داشتند. در همان زمان بود که سفرهای راه دور به‌ویژه با قطار افزایش پیدا کرد و در همین حین، افراد، متقاضی کیف‌های بزرگ و جادارتر شدند تا بتوانند تمام اقلام و لوازم ضروری سفر را در آن جای دهند. بنابراین کیف‌های مسافرتی برای بانوان به دست تولید رسید.

اینجا بود که ساموئل پارکینسون، برای سفرکردن، به یک کیف مناسب احساس نیاز کرد، بنابراین ایده تولید کیف‌های مسافرتی و چمدان مانند را مطرح کرد و سفارش کیفی مناسب داد تا همسرش نیز بتواند از کیفی مناسب، جادار و با کیفیت بهتر استفاده کند. همه کیف‌هایی که پارکینسون سفارش داد از نوعی چرم مرغوب تهیه شد.

نگاهی به تاریخچه کیف زنانه و تاثیر آن بر مد

رسیدیم به کیف‌های مدرن و امروزی زنانه

از تاریخچه دور و دراز انواع کیف، به سال 1930 می‌رسیم که طراحان اقدام به طراحی انواع کیف با مدل‌های مختلف، با بند، بدون بند، کیف‌های دستی کوچک و غیره کردند. کوکوشنل یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین برندهای کیف است که از همان زمان اقدام به تولید کیف کرد.

با شروع جنگ جهانی دوم، نیاز به فلز برای تولید ادوات جنگی افزایش پیدا کرد، بنابراین دیگر استفاده از فلز برای تهیه کیف، متوقف شد و تولیدکنندگان به پلاستیک و چوب روی آوردند. اما پس از مدتی مجدد به‌سراغ فلزات رفتند.

با گذشت سال‌ها و مدشدن نوعی کیف‌های مردانه با دسته بسیار کوچک، کیف‌های زنانه هم پیشرفت زیادی کرد و به‌مرور انواع کیف‌های امروزی در اندازه‌های مختلف تولید و موردپسند افراد زیادی واقع شد. امروزه انواع کیف‌‎های زنانه دستی، دوشی، کمری، کیف پول، کیف لوازم آرایش، کوله‌پشتی و هزاران مدل دیگر را می‌بینید که به‌عنوان یک اکسسوری بسیار کاربردی مورداستفاده خانم‌ها و آقایان قرار می‌گیرد. کافیست با استفاده از راهنمای انتخاب کیف زنانه کیفی مناسب با سلیقه خود را انتخاب کنید.

تاریخچه کیف دستی مدرن زنانه چیست؟

کیف‌های دستی مدرن، ابتدا در اروپا در اندازه کوچک برای حمل سکه مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از آن زمانی که هنر گلدوزی در بین خانم‌ها رواج پیدا کرد، بسیاری این هنر را روی انواع کیف‌های کیسه‌ای‌شکل پیاده کردند. در قرن 18 میلادی کیف‌های ساده و ظریف، همانند لباس‌های آن دوره مد شدند و این کیف‌ها که اغلب از ابریشم یا مخمل به‌همراه یک بند تهیه شد، مورداستقبال بسیاری از افراد قرار گرفت.

همانطور که در تاریخچه کیف زنانه گفتیم، در قرن 19 میلادی هم با گسترش سفرها، طراحی و تولید کیف‌های بزرگ مسافرتی آغاز شد.

نگاهی به تاریخچه کیف زنانه و تاثیر آن بر مد

چند نکته جالب:

  • شرکت فرانسوی هرمس یکی از تولیدکنندگان بزرگ کیف‌های دستی محسوب می‌شد که این موفقیت را مدیون گریس کلی هنرپیشه هالیوودی بود.
  • در گذشته، برخی از اشراف نام خودشان را بر روی کیف‌های خود حک می‌کردند.
  • برخلاف امروز، در گذشته مردان هم همانند زنان از کیف‌های دستی کوچک استفاده می‌کردند.
  • در قرن 18 کیسه‌های پارچه‌ای که با یک زنجیر دور دست قرار می‌گرفت بسیار محبوبیت داشت.
  • در سال 1970 کیف‌هایی که حالت لوله‌شده داشتند و طرحی شبیه روزنامه داشتند مد شدند.

سخن پایانی

با گذر از تاریخچه کیف زنانه، امروزه به اوج خلاقیت و هنر در طراحی کیف رسیده‌ایم و انواع کیف را با جنس چرم، پارچه‌های مختلف، چوب، فلز، پلاستیک و غیره در بازار می‌بینید. کیف‌ها کاربردهای گوناگون دارند و در اندازه‌های مختلف موجود هستند. اما جالب است بدانید هنوز هم برخی از کیف‌های کلاسیک که همواره تولید می‌شوند، بسیار محبوب هستند و در کمد برخی افراد یافت می‌شود. اما در مقابل، برخی دیگر علاقه‌مند به کیف‌های تولیدشده توسط برندهای بسیار مطرح هستند.

مطالب مشابه را ببینید!