مجله تاپ‌ناز‌

تازه نگه داشتن گل های طبیعی در خانه برای مدت طولانی

تازه نگه داشتن گل 1

همیشه دغدغه بسیاری از افراد، تازه نگه داشتن گل ها و حفظ شادابی آن ها بوده است. عمر گل های طبیعی چیده شده را با مراقبت درست می توان تا یک هفته افزایش داد. برای افزایش ماندگاری گل ها و تازه نگه داشتن آن ها روش های زیادی وجود دارد. در این مطلب تکنیک هایی را برای تازه نگه داشتن گل ها معرفی خواهیم کرد. پس اگر به دنبال راهکاری برای نگه داشتن گل های تولد، خواستگاری، سالگرد ازدواج و یا فارغ التحصیلی خود هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

روش های تازه نگه داشتن گل های طبیعی

وجود گل های طبیعی در محیط اطراف باعث ایجاد احساس شادی و افزایش روحیه می شود. از آنجا که گل طبیعی که چیده شده است آسیب پذیر است و عمر کوتاه تری نسبت به یک گل زنده دارد، تازه نگه داشتن گل های چیده شده یکی از مهم ترین مواردی است که علاقه مندان به گل و گیاه به آن توجه می کنند. با این حال، روش های زیادی برای تازه و شاداب نگه داشتن گل و گیاهان وجود دارد. برای اینکه دسته گل یا شاخه گل طبیعی شما مدت زمان بیشتری تازه و شاداب بماند می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

قرار دادن گل ها در آب

یک گل طبیعی قبل از چیده شدن، آب و مواد مغذی خود را از خاک می گیرد. بنابراین اولین روش برای سالم و تازه ماندن یک گل طبیعی رساندن گل به آب است. برگ های پایینی گل را بچینید و در یک گلدان مقداری آب بریزید. سپس گل را به طوری که یک سوم ساقه آن درون آب باشد، در گلدان قرار دهید.

استفاده از سرکه سیب

یکی از بهترین روش ها برای تازه نگه داشتن گل های طبیعی، استفاده از سرکه سیب است. در این روش سرکه سیب را همراه با مقدار مساوی شکر در آب گلدان بریزید و این ترکیب را به خوبی با هم مخلوط کنید. حتما آب گلدان را هر چند روز یک بار عوض کنید و در هر بار تعویض آب گلدان، این کار را تکرار کنید.

تازه نگه داشتن گل ها با شکر

یک روش سنتی برای تازه و شاداب نگه داشتن گل ها، استفاده از شکر است. شکر به عنوان یک منبع انرژی برای گیاهان عمل می کند و می تواند در افزایش ماندگاری گل ها تاثیر گذار باشد.

در این روش باید به آب داخل گلدان شکر اضافه کنید. شکر باعث افزایش انرژی گل ها می شود و همچنین می تواند با افزایش میزان گلوکز در آب گل، از تجزیه آن جلوگیری می کند و ماندگاری آن را بیشتر می کند.

مطلب مشابه: معرفی گیاهان آپارتمانی برای خوش شانسی؛ 20 گیاه که باعث شانس می شوند!

استفاده از آب جوش برای تازه نگه داشتن گل ها

یکی از پر کاربردترین روش ها برای تازه نگه داشتن گل ها، استفاده از آب جوش است. برای استفاده از آب جوش، ابتدا ساقه گیاه را به صورت اریب با یک چاقو یا قیچی تیز ببرید و سپس آب جوش را روی ساقه های گل بریزید و بلافاصله گل ها را درون گلدانی با آب سرد قرار دهید تا گل ها تازگی و شادابی خود را به دست آورند. البته در نظر داشته باشید که حتما باید آب گلدان را هر چند وقت یک بار عوض کنید.

استفاده از سکه فلزی

برای تازه نگه داشتن گل می توانید از سکه فلزی استفاده کنید. برای این کار چند سکه و یک حبه قند را در داخل آب گلدان بیندازید و اجازه دهید قند در آب حل شود. با این کار pH آب گلدان پیدا می کند و از رشد باکتری و میکروب جلوگیری می شود. این روش باعث طولانی تر شدن عمر گل و حفظ تازگی و شادابی آن ها می شود. البته تعویض مداوم آب را نیز در نظر داشته باشید.

وایتکس یا سفید کننده برای تازه نگه داشتن گل ها

اگر 1/4 قاشق چای خوری سفید کننده در 1 لیتر آب گلدان اضافه کنید، عمر گل ها افزایش پیدا می کند. یک روش دیگر این است که، 3 قطره سفید کننده و 1 قاشق چای خوری شکر را در 1 لیتر آب گلدان اضافه کنید. با این کار آب شفاف می ماند و از رشد باکتری ها جلوگیری می شود. در هنگام استفاده از این روش ها دقت داشته باشید که وایتکس یا سفید کننده از مقدار گفته شده بیشتر نباشد، چون ممکن است به گل ها آسیب بزند.

عوض کردن آب گل ها

تازه نگهداشتن گل

برای تازه ماندن گل ها آب آن را هر روز عوض کنید و قبل از عوض کردن آب گلدان را خالی کنید و آن را به خوبی بشویید و تمیز کنید. این کار از ایجاد میکروب ها جلوگیری می کند.

استفاده از مواد نگه دارنده

مواد نگهدارنده، محلول هایی هستند که هم می توانید از گل فروشی ها آن ها را تهیه کنید و هم خودتان درست کنید. نگهدارنده های گل شامل موادی هستند که عمر گل ها را بیشتر می کنند. این مواد آفت کش مانع از ایجاد باکتری در گیاه می شوند.

برای درست کردن این محلول نوشابه گازدار مرکبات را با مایع سفید کننده ترکیب کنید. به نسبت 1 بر 3 نوشابه و آب را با هم ترکیب کنید و چند قطره مایع سفید کننده را به آن اضافه کنید تا میکروب ها و جانوران میکرو ارگانیسم از بین بروند.

استفاده از اسپری مو

یکی دیگر از راهکارهایی که می توانید با استفاده از آن گل های خود را تازه نگه دارید، استفاده از اسپری مو است. اسپری مو همانطور که مدل موهای شما را حفظ می کند، کمک می کند تا گل های شما شاداب و تازه بمانند. برای این کار اسپری مو را با فاصله حدود بیست سانتی متر از گل ها و گلبرگ ها بگیرید و بر روی آن ها اسپری کنید.

مطلب مشابه: معرفی چند گیاه آپارتمانی مقاوم (30 گیاه جان سخت و ماندگار)

استفاده از پودر تغذیه

در هنگام گل خریدن، بسیاری از گل فروش های حرفه ای همراه با گل طبیعی یک بسته کوچک پودر آماده برای تغذیه گل می دهند که این پودر از پژمرده شدن زود هنگام گل ها جلوگیری می کند، آن ها را تغذیه می کند و باعث تازگی و شادابی آن ها می شود. این پودر را باید در آب گلدان مورد نظر بریزید تا حل شود.

تازه نگه داشتن گل ها با نوشابه

نوشابه به دلیل داشتن شکر، باعث تازه نگه داشتن گل ها و گیاهان شما می شود. حدود یک چهارم فنجان نوشابه را داخل گلدان پر از گل در آب بریزید تا گل های تازه و شادابی داشته باشید. برای استفاده از نوشابه می توانید از انواع نوشابه های گاز دار یا بدون گاز استفاده کنید.

اگر گلدانی که در آن گل های خود را قرار داده اید شفاف و شیشه ای است و محتویات داخل آن مشخص است، می توانید از نوشابه های بی رنگ استفاده کنید تا ظاهر بد رنگی نداشته باشد.

دور نگه داشتن گل ها از نور مستقیم خورشید

هرگز گل ها را در مقابل نور مستقیم خورشید و یا سیستم های گرمایشی قرار ندهید. بسیاری از گل ها برای رشد و ماندگاری به نور مناسب نیاز دارند. برای اکثر گیاهان، نور مستقیم خورشید ممکن است زیاد باشد.

در نتیجه، قرار دادن آن‌ها در مکانی که نور خورشید به اندازه کافی باشد بسیار مهم است. بنابراین گل ها را از تماس با نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا پژمرده و خراب نشوند.

چیدن انتها و برگ های پایین ساقه

یکی از روش ها برای تازه نگه داشتن گل ها این است که برگ هایی که زیر آب می روند را بچینید. برگ های زیر آب خیلی زود فاسد می شوند و تبدیل به غذا برای باکتری ها می شوند، در نتیجه باقی مانده گل ها را از بین می برند.

انتهای ساقه را باید به طور مرتب بچینید. با استفاده از یک چاقو یا تیغ، ساقه گل ها را به صورت زاویه دار (45 درجه) ببرید. این کار توانایی گل ها در جذب آب را بیشتری می کند. برای گل های ظریفی مانند گل رز، ساقه را زیر آب ببرید چون باکتری های هوا را خیلی زود جذب می کند و گل پژمرده می شود.

مطلب مشابه: گیاهان تصفیه کننده هوا + معرفی 13 گل و گیاه های مفید برای فضای بسته منزل

چیدن گل ها در زمان مناسب

تازه ماندن گل

گل های مختلف باید در زمان های متفاوت چیده شوند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. بهترین زمان برای چیدن گل هایی که هر شاخه آن ها دارای چند گل می باشد، مانند لیلیوم، زمانی است که حداقل یکی از گل ها شروع به باز شدن کرده باشد و رنگ داخل آن مشخص باشد. بهترین زمان برای چیدن گل هایی مانند رز که هر شاخه فقط یک گل می دهد هم زمانی است که گل کامل باز شده باشد.

قرار دادن گل ها در یخچال

با قرار دادن گل ها در یخچال، می توانید عمر گل ها را طولانی تر کنید. برای استفاده از این روش ابتدا گل ها را از گلدان خارج کنید. گل ها را با دستمال گاغذی یا پارچه مناسب بپوشانید و سپس آن ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.

بعد از قرار دادن گل ها در کیسه پلاستیکی هوای آن را کاملا تخلیه کنید و درب آن را محکم کنید. سپس آن را به مدت چند ساعت در یخچال قرار دهید. استفاده از این روش برای مدت طولانی پیشنهاد نمی شود، بنابراین از قرار دادن طولانی مدت گل ها در یخچال خودداری کنید.

نگهداری گل ها در گلدان بزرگ و تمیز

همیشه برای نگهداری گل ها از گلدان های بزرگ و تمیز استفاده کنید و به هیچ عنوان گل ها را در گلدان های کثیف و آلوده نگهداری نکنید. به طور منظم گلدان را بشویید و آب گل ها را عوض کنید تا گل ها را از میکروب و ریز جاندارها حفظ کنید.

برای این که ساقه گل ها خیلی به هم فشرده نباشند از گلدان های دهانه گشاد استفاده کنید. استفاده از گلدان هایی با اندازه استاندارد و دارای روزنه مناسب برای گل ها بسیار مهم است، تا از نگه داشتن آب زیاد یا خشکی خاک گلدان جلوگیری شود و گل ها تازه و شاداب بمانند.

توجه داشته باشید که همه نوع گل را نمی توان داخل یک گلدان آب قرار داد. گل های نرگس و سنبل دارای مواد شیمیایی هستند که برای گل های دیگر سمی است. همچنین دقت داشته باشید که گل ها را هرگز نباید در کنار ظرف میوه بگذارید، چون میوه از خود گازی به نام اتلین منتشر می کند که این گاز باعث پژمرده شدن گل ها می شود.

کود دهی صحیح و به موقع گل ها

یک نکته بسیار مهم برای نگه داشتن گل ها، کود دهی درست و به موقع آن است. استفاده از کودهای گیاهی و شیمیایی در فاصله های زمانی منظم می تواند به رشد و سلامتی گل ها کمک کند.

استفاده از آسپرین برای تازه نگه داشتن گل ها

یک روش سنتی برای نگه داشتن گل ها، استفاده از آسپرین است. در این روش چند آسپرین را به خوبی خرد کرده و در آب گلدان بریزید. به اندازه کافی آن را هم بزنید تا کامل در آب حل شود و سپس گل ها را درون آن قرار دهید. همچنین برای تاثیر گذاری بیشتر آب گلدان هایتان را هر چند روز یک بار عوض کنید.

چیدن گل های آسیب دیده

یکی دیگر از روش تازه نگه داشتن گل ها، جدا کردن برگ ها و گل های آسیب دیده است. گل های پژمرده را از دسته گل ها جدا کنید چون ممکن است گاز اتلین آن گل ها را پژمرده کند. جدا کردن برگ ها و گل های آسیب دیده یا خشک شده به مرور زمان کمک می کند تا گل به شکل بهتری رشد کند و منابع (آب، خاک و کود) را به صورت بهینه تر استفاده کند.

خنک نگه داشتن گل ها

گرما روند پژمرده شدن گل های طبیعی چیده شده را بسیار سریع تر می کند. بنابراین باید گل های طبیعی را در خنک ترین جای ممکن و به دور از هر گونه حرارتی نگه داری کنید. این کار تا حد زیادی به تازه نگه داشتن گل ها و حفظ شادابی آن ها کمک می کند. توجه داشته باشید که گل های اطلسی آب را خیلی دوست دارند و به جای آب پاشیدن به آن ها بهتر است آن ها را سریع در کاسه ای از آن خنک فرو کنید.

مطلب مشابه: گیاهان آپارتمانی سایه دوست + ویژگی های این گیاه های دوست داشتنی

مطالب مشابه را ببینید!