مجله تاپ‌ناز‌

روش های طبیعی برای تامین کردن رطوبت پوست

تامین رطوبت کار خیلی سخت و پیچیده ای نیست و شما می توانید با خواندن این مقاله، خیلی راحت با روش های خانگی، طبیعی و بدون ضرر، برای مرطوب سازی پوست خود اقدام کنید.

داشتن پوست شاداب و بدون ایراد یکی از آرزوهای هر فردی است ولی برای این منظور باید روال مراقبتی از پوست را دنبال کنید. برنامه کامل و درست مراقبت از پوست شمال رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب زیاد، لایه برداری و استفاده از ضد آفتاب است که البته ساده ترین و مهمترین بخش آن تامین رطوبت مورد نیاز پوست است.

تامین کردن رطوبت پوست

همانطور که می دانید پوست بیرونی ترین اندام و بخش بدن است و از آنجایی با بخش های مختلفی در تماس می باشد توجه کردن به سلامت آن جزو اولویت ها است. امروزه خیلی از خانم ها برای جوانی، شادابی و زیبایی پوست بیش از پیش تلاش می کنند. در این بین یکی از روش های شاداب کردن پوست، آبرسانی آن می باشد یعنی انجام دادن روشی که برای رفع خستگی پوست و طراوت و شادابی بخشیدن به آن لازم است و همه افراد هم به آن نیاز دارند.

باید توجه کنید که مرطوب سازی برای هر پوست و هر سنی بدون ضرر است و با توجه به هر نوع پوست می توانید شیوه های مختلفی را به کار بگیرید. آبرسانی پوست می تواند برای پاکسازی، ترمیم، جرم گیری و حتی لایه برداری پوست هم کمک کننده باشد. باید توجه داشته باشید که میزان آب موجود در پوست زنده تقریبا 80 درصد است. لایه خارجی پوست هم لایه شاخی از سلول های مرده است که با مقدار آب کمتر یعنی 10 تا 30 درصد ساخته شده است.

رطوبت سازی پوست باعث افزایش نرمی و قابلیت ارتجاعی آن خواهد شد و زمانی که میزان آب پوست شما طبیعی باشد سطوح پوست به آرامی صاف، نرم، ارتجاعی و درخشان به نظر می آیند. در پوست طبیعی حرکت مداوم آب از لایه عمیق به سوی لایه های سطحی پوست می رود و در نهایت از سطح تبخیر خواهد شد. ممکن است که این تعادل گاهی اوقات بر هم بریزد و نیاز به استفاده از یک کرم مرطوب کننده مناسب برای پیشگیری از خشکی پوست و آسیب های ناشی از آن باشد.

روش های طبیعی برای تامین کردن رطوبت پوست

روش های طبیعی خانگی برای مرطوب سازی پوست

استفاده از راهکارها و روش های خانگی برای تامین کردن رطوبت پوست بدون ضرر است و در ادامه سعی می کنیم تا شما را با بعضی از بهترین مرطوب کننده های طبیعی پوست اشنا می کنیم:

  • استفاده از خامه یا سرشیر:

یکی از مواد طبیعی برای مرطوب کردن سطوح پوست خامه یا سرشیر است که به شما در داشتن پوست نرم، درخشان و بدون عیب کمک بزرگی می کند. این ماده برای انواع پوست قابل استفاده است و سرشیر به دلیل سرعت بالای خود به درون منافذ پوست جذب می شود و آن را به مدتی طولانی تری مرطوب نگه می دارد.

دستورالعمل تهیه:

برای انجام دادن این راهکار در ابتدا میزان زیادی سرشیر را روی پوست بمالید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم آن را بشویید. همچنین علاوه بر سرشیر شیر پرچب و باترمیلک هم برای پوست مفید است و می توانید برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش آن را 2 تا 3 بار در طول هفته تکرار کنید.

  • استفاده از آووکادو:

از آنجایی که آووکادو پوست را لیز می کند و رطوبت طبیعی را به آن بر می گرداند می توانید از آن به عنوان یک نرم کننده طبیعی استفاده کنید. در واقع این میوه غنی از ویتامین هایی است که از پوست در مقابل آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

دستورالعمل تهیه:

برای استفاده کردن از این ماده باید تکه کوچکی از آن به وسیله چنگال کامل له کنید و مستقیم روی پوست قرار دهید. باید اجازه دهید که 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم آن را بشویید. بر اساس میزان خشکی پوست می توانید از این روش به صورت روزانه یا چندین بار در طول هفته استفاده کنید.

  • استفاده از کره درخت روغن قلم:

با وجود اینکه کره درخت روغن قلم کمی گران است اما انتخابی ایده آل برای مرطوب کردن پوست به صورت طبیعی خواهد بود. در واقع این ماده دارای ویتامین ها A و E و همچنین اسید های چرب ضروری است که به هیدراته نگه داشتن پوست کمک زیادی خواهد کرد. نوع خالص این ماده علاوه بر تسکین پوست خشک می تواند مشکلات دیگری مانند اگزما، آفتاب سوختگی، درماتیت و بیماری های پوستی را نیز کاهش دهد.

دستورالعمل تهیه:

برای استفاده از این روش بایستی مقدار کمی از این ماده را درون دست بریزید و دست ها را به یکدیگر بمالید تا آب شود. سپس ماده را به تمام سطوح پخش کنید و چندین دقیقه ماساژ دهید تا به عمق پوستتان نفوذ پیدا کند. توصیه می شود که این ماده در طول شب روی پوست بماند و صبح روز بعد با آب ولرم شسته شود. می توانید این روش را بر اساس نیازتان به صورت روزانه استفاده کنید.

  • روغن زیتون:

روغن زیتون را می توان یک مرطوب کننده فوق طبیعی دانست که در تمامی خانه ها یافت می شود. این ماده دارای مقداری اسید لینولئیک است که مانع آبی درون پوست ایجاد می کند و از همین طریق رطوبت آن را حفظ و سطوح پوستتان را نرم و تغذیه خواهد کرد. همچنین روغن زیتون دارای ویتامین E می باشد که اثر اکسیدکنندگی رادیکال های آزاد را که به کلاژن آسیب می رساند خنثی خواهد کرد.

دستورالعمل تهیه:

برای استفاده از این نوع مرطوب کننده بایستی کمی روغن زیتون ولرم را بر روی دست ها، پاها و سایر نواحی بدنتان بمالید. سپس آن را با استفاده از حرکات دایره ای به آرامی ماساژ دهید.

اجازه دهید مدت زمان ۳۰ دقیقه روغن بر روی پوست بماند و پس از آن بشویید. بر اساس دفعات مورد نیاز می توانید این کار را هر روز یا چندین مرتبه در طول هفته انجام دهید.

  • روغن نارگیل:

روغن نارگیل نیز مانند روغن زیتون یک مرطوب کننده عالی برای سطوح مختلف پوست خواهد بود زیرا اسید های چرب موجود در آن می توانند با رطوبت رسانی عمیق به پوست خشک آن را نرم و مرطوب نگه دارند. همچنین این روغن علاوه بر اثبات رطوبت مواد مغذی مورد نیاز پوستتان را نیز تامین می کند.

از آنجایی که این نوع روغن چندان چرب نیست می توانید از آن برای انواع پوست ها استفاده کنید. بر اساس مطالعات انجام شده این روغن اگر به عنوان یک مرطوب کننده مورد استفاه قرار گیرد به اندازه روغن های معدنی موثر و کاملا بی ضرر خواهد بود.

دستورالعمل تهیه:

برای استفاده از این روش در ابتدا کمی روغن نارگیل را به مدت چندین ثانیه درون فر گرم کنید و سپس بر روی پوست بمالید. بهتر است این کار را به آرامی انجام دهید تا روغن به داخل سطوح پوست نفوذ پیدا کند. تقریبا ۱۰ دقیقه صبر کنید و پس از آن دوش بگیرید. توصیه می شود برای رسیدن به نتیجه ایده آل این کار را به صورت روزانه یا بر اساس نیازتان انجام دهید.

  • استفاده از عسل و شیر:

همچنین از عسل نیز می توانید برای تامین رطوبت پوست تان ستفاده نمایید زیرا یک هومکتانت یعنی ماده ی جذب کننده رطوبت محسوب می شود که به حفظ رطوبت پوست صورت کمک خواهد کرد. همچنین این ماده به داخل لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و آن را مرطوب می کند.

دستورالعمل تهیه:

در ابتدا ۲ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری شیر را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و سپس بر روی پوست تان بمالید. اجازه دهید مواد مدت زمان ۱۰ دقیقه بر روی پوست بماند و سپس دوش بگیرید. برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش بایستی این کار را به صورت روزانه تکرار کنید.

  • استفاده از گلیسیرین:

گلیسیرین را می توان یک هومکتانت طبیعی دانست که آب را جذب کرده و به حفظ رطوبت پوستتان کمک می کند. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۲ انجام شد استفاده از کرم حاوی گلیسیرین جایگزین مناسبی برای کرم های حاوی اوره و کلرید سدیم در درمان خشکی پوست آتوپیک خواهد بود.

دستورالعمل تهیه:

برای انجام این روش باید گلیسیرین و گلاب را به نسبت های مساوی با یکدیگر مخلوط کنید. پیش از رفتن به رختخواب آن را به پوستتان بمالید و صبح روز بعد یک دوش آب ولرم بگیرید. توصیه می شود که این روش را به صورت روزانه بر اساس نیاز خود تکرار نمایید.

  • استفاده از آلوئه ورا:

وقتی که صحبت از تامین رطوبت پوست می شود قطعا آلوئه ورا ماده ای مناسب خواهد بود که در اغلب خانه ها نیز یافت می شود. این گیاه دارای موادمغذی فراوانی مانند ویتامین های A و E است که می تواند پوست شما را در تمام طول سال نرم و باطراوت نگه دارند. بر اساس مطالعاتی که تاکنون انجام شده اثرات مرطوب کنندگی این گیاه در درمان پوست خشک نیز به اثبات رسیده است.

دستورالعمل تهیه:

در ابتدا یک برگ آلوئه ورا به خوبی برش دهید و با استفاده از یک قاشق ژل درون آن را خارج کنید. ژل به دست آمده را بر روی پوستتان بمالید و پس از گذشت مدت زمان ۱۰ الی ۱۲ دقیقه که به خوبی خشک شد با آب ولرم بشویید. برای رسیدن به نتیجه ای ایده آل می توانید این روش را هر ۲ الی ۳ روز یک مرتبه انجام دهید.

مطالب مشابه را ببینید!