گوگل

تا ۶ ماه دیگر، نیمی از تلویزیون های دنیا مجهز به Google TV می شوند

روز گذشته مدیر ارشد کمپانی گوگل “اریک اشمیت” طی کنفرانس “وب” در یک اظهار نظر بسیار خوشبیانانه اعلام کرد؛ تا پایان تابستان ۲۰۱۲ بخش عمده ای از تلویزون های دنیا مجهز به فناوری تلویزیون گوگل (Google TV) خواهند شد.

بخش بسیار عمده ای؟! یعنی بیشتر از ۵۰درصد تلویزون های دنیا؟ آنهم تا ماه می سال ۲۰۱۲ میلادی؟

به نظر سخن معقولانه ای نمی رسد. ضمن آنکه اگر به پیشینه اولین نسخه از تلویزیون گوگل نگاه بی اندازیم آنقدر دارای اشکال بود که شریک تجاری آنها یعنی لاجیتک (Logitech) در نیمه اول سال ۲۰۱۱ بجای آنکه فروش داشته باشد بیشتر محصولاتش از طرف مشتری ها در حال برگشت بود.

پس چه شده است که آقای “اشمیت” اینگونه در کنفرانس وب از آینده تلویزیون گوگل سخن می گوید.

به گزارش وین بتا به نقل از Businessinsider، یک دلیل می تواند آن باشد که اشمیت به پیشرفت های خیره کننده سیستم عامل آندروید نگاه کرده است. آندروید توانست تنها در مدت زمان ۳ سال، از صفر خود را به یکی از پرطرفدار ترین سیستم عامل های تجهیزات پورتابل دنیا تبدیل نماید.

از سوی دیگر آخرین نسخه از نرم افزار تلویزیون گوگل نیز بر پایه آندروید می باشد. بنابراین توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند همانگونه که برای موبایل ها و تبلت های آندروید نرم افزار می سازند، برای تلویزیون گوگل نیز برنامه بنویسند.

اما در زمینه تلفن های هوشمند آندروید هنوز یک رقیب سرسخت را پیش رو خوب می بیند، iOS آیفون از اپل.

اپراتورهای تلفن همراه و سازندگان گوشی های هوشمند که نمی خواستند طبق قوانین اپل پیش روند به خوبی توسط گوگل شناسایی شدند. آندروید با قیمت ناچیز خود، به آنها قابلیت انعطاف بیشتری در بازار را می داد.

اما در رابطه با موضوع تلویزیون ها این امر نمی تواند الزماً مشابه باشد. مگر آنکه اشمیت در رابطه نقشه های تلویزیون اپل (Apple TV) چیزی بداند که ما نمی دانیم.

اگر واقعاً تلویزیون اپل در سال ۲۰۱۲ میلادی روانه بازار شود، و همانگونه که مدیران اپل ادعا کرده اند، مانند آیفون انقلابی را در صنعت تلویزیون ها ایجاد کند آنگاه شاید باز سازندگان تلویزیون برای نجات خود به گوگل نگاه کنند. مانند همان کاری که در مورد موبایل ها صورت گرفت، البته با چند سال تاخیر.

اینکه چنین تحولاتی تنها در عرض ۶ ماه آینده رخ دهد بسیار دور از انتظار است، اما اینکه در ۳ سال آینده شاهد ظهور تلویزیون های آندرویدی نیز باشیم، آنوقت حرف دیگری است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا