مجله تاپ‌ناز‌

همه چیز درباره تبخال تناسلی؛ علائم نحوه تشخیص و درمان این بیماری جنسی

همه چیز درباره تبخال تناسلی؛ علائم نحوه تشخیص و درمان این بیماری جنسی

تبخال تناسلی معمولا یک عفونت رایج جنسی است که به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس به وجود می آید. رابطه جنسی نخستین راه انتقال این ویروس از شخص درگیر به شخص دیگر است. بعد از عفونت اولیه این ویروس در بدن شخص نهفته می ماند و امکان دارد چند بار در طی سال فعال شود.

این عارضه می تواند به درد، زخم و خارش در ناحیه تناسلی منتهی شود. اغلب بعضی از اشخاص هیچ گونه نشانه ای از این بیماری را ندارند. اگر به این عفونت آلوده باشید حتی هیچ علائمی هم در شما مشاهده نشود امکان انتقال آن به دیگری وجود خواهد داشت.

هیچ درمانی برای این عفونت وجود ندارد ولی استفاده از بعضی داروها می تواند سبب کاهش نشانه های آن شود و ریسک انتقال به سایرین را کاهش دهد. بکارگیری کاندوم هم از انتقال تبخال تناسلی پیشگیری می کند. لازم به ذکر است که نباید این ویروس را با زگیل تناسلی اشتباه بگیرید.

علائم تبخال تناسلی

همه چیز درباره تبخال تناسلی؛ علائم نحوه تشخیص و درمان این بیماری جنسی

بیشتر افراد درگیر به تبخال تناسلی نمی دانند به آن آلوده هستند زیرا یا نشانه ای ندارند یا نشانه های آن ها خفیف می باشد. ایجاد تاول را طغیان می گویند. نخستین طغیان عارضه تقریبا ۲ الی ۱۲ روز پس از واقع شدن در معرض HSV رخ می دهد. علائم تبخال تناسلی در افراد آلوده شامل موارد زیر می باشد:

درد یا خارش

امکان دارد شخص آلوده تا موقع التیام کامل نشانه ها، دچار درد و خارش ناحیه تناسلی شود.

برجستگی های قرمز یا تاول های سفید رنگ

امکان دارد این نشانه ها چند روز پس از ابتلا به عفونت آشکار شوند.

زخم

از دیگر علائم تبخال تناسلی می توان به زخم اشاره نمود. این زخم ها به علت پاره شدن تاول و تراوش مایعات عفونی یا خون به وجود آیند. امکان دارد این زخم ها سبب درد در زمان دفع ادرار شوند.

علل تبخال تناسلی و چه افرادی بیشتر دچار آن می شوند؟

معمولا دو گونه ویروس هرپس سیمپلکس می توانند سبب ایجاد تبخال تناسلی شوند که عبارتند از:

ویروس HSV-1

یکی از علل تبخال تناسلی ویروس HSV-1 می باشد. این ویروس گونه ای است که همواره سبب ایجاد تبخال یا تاول در پیرامون دهان می شود. این ویروس معمولا توسط ارتباط پوست به پوست گسترش می یابد. چنانچه می تواند در ناحیه تناسلی شخص در زمانه رابطه دهانی هم انتقال داده شود. امکان برگشت آن خیلی کمتر از عفونت هرپس سیمپلکس ۲ می باشد.

ویروس HSV-2

یکی دیگر از علل تبخال تناسلی هم ویروس HSV-2 می باشد. این ویروس نوعی می باشد که معمولا سبب تبخال آلت تناسلی می شود. ویروس توسط رابطه جنسی و تماس پوست با پوست انتقال می یابد. این ویروس خیلی رایج و خیلی واگیردار می باشد.

همانطور که این ویروس در بیرون از بدن خیلی زود از بین می رود، حدودا ناممکن است که توسط تماس با حوله توالت و دیگر اجسام استفاده شده به وسیله شخص مبتلا انتقال داده شود.

این ویروس ها توسط غشاهای مخاطی به بدن وارد می شوند. این غشاها پوسته های نازکی از بافت می باشند که دهانه های ورودی بدن را پوشش می دهند. آن ها را می توان در اندامی چون بینی، دهان و آلت تناسلی دید. زمانی که ویروس ها در درون بدن واقع شدند وارد سلول های فرد شده و پس از آن در سلول های عصبی به آسانی گسترش می یابند.

این موضوع درمان آن ها را سخت می کند. این دو نوع ویروس نامبرده را می توان در مایعات متنوع بدن چون بزاق، مایع منی و ترشحات واژن پیدا کرد. در این صورت امکان منتقل نمودن تبخال تناسلی در اشخاص مجرد خیلی پایین است.

مطلب مشابه: کلامیدیا و سوزاک | راه درمان دو بیماری جنسی شایع در ایران “کلامیدیا و سوزاک”

نحوه تشخیص صحیح تبخال تناسلی

همه چیز درباره تبخال تناسلی؛ علائم نحوه تشخیص و درمان این بیماری جنسی

در جواب به این پرسش که آیا تبخال تناسلی خطرناک است؟ بایستی آگاه باشید موقعی خطرناک است که دیر شناسایی شود و گسترش آن در بدن مهار نشود. در این صورت به محض اینکه احساس کردید دچار این ویروس شدید حتما با یک متخصص زنان یا پزشک متخصص مشورت نمایید. پزشک مورد نظر همواره با معاینه فیزیکی و بعضی آزمایشات آن را به راحتی تشخیص می دهد. بعضی از آزمایشات عبارتند از:

کشت ویروسی

این تست حاوی نمونه گرفتن از بافت عارضه یا تراشیدن زخم ها جهت کشت ویروس های احتمالی حاضر در آن ها در آزمایشگاه می باشد.

آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز

جهت کپی برداری دی ان ای شما، نمونه خون، بافت عارضه، مایع زخم یا نخاع بکار برده می شود. پس از آن دی ان ای گسترش یافته می تواند جهت تشخیص ویروس و تشخیص نوع آن آنالیز شود.

آزمایش خون

در این نوع آزمایش نمونه خون شما جهت ارزیابی وجود آنتی بادی های تبخال تناسلی و تشخیص احتمال آلوده بودن به عفونت در قدیم مورد آزمایش قرار می گیرد.

تبخال تناسلی در زنان و مردان

تبخال تناسلی در زنان و مردان به شرح زیر می باشد:

تبخال تناسلی زنان

این عارضه که ناحیه تناسلی را درگیر می کند، اکثرا در زنان مشاهده می شود. پیرامون لب های بزرگ و کوچک و حتی در مجاورت مقعد با تبخال های فجیع و دردناک که به صورت تاول می باشند، پر می شود.

چنانچه با این نشانه روبه رو شدید بایستی به دکتر زنان یا ماما مراجعه کنید. چنانچه به این عارضه دچار هستید بارداری شما به اقدامات احتیاطی ویژه نیاز دارد.

تبخال تناسلی مردان

آقایان هم می توانند به این عارضه دچار شوند و چنانچه چنین موردی در آنها مشاهده شود بایستی به دکتر اورولوژیست رجوع نمایند. این عارضه می تواند روی ناحیه تناسلی ایجاد تبخال نماید. حتی آقایان این عارضه را به زن ها انتقال می دهند چرا که علائم در آنها دیرتر نشان داده می شود.

آیا تبخال تناسلی خطرناک و واگیر دار است؟

همه چیز درباره تبخال تناسلی؛ علائم نحوه تشخیص و درمان این بیماری جنسی

تبخال تناسلی همانطور که می دانید مرگ آور نیست و هیچ مسئله جدی برای تندرستی به وجود نمی آورد. با این وجود طغیان این ویروس شرایطی درد آور و فجیع می باشد و نخستین شیوع حداکثر درد و ناراحتی را به همراه خواهد داشت. در اکثر موارد طغیان عارضه با گذشت زمان کمتر می شود و در پایان هم به صورت کامل متوقف می شود. در این صورت حتی چنانچه به این ویروس آلوده باشید تبخال ها هر روز با شما همراه نیستند.

تبخال تناسلی بسیار مسری می باشد و از زمان ایجاد نخستین نشانه ها (گزگز و خارش) تا موقع التیام کامل زخم ها، به سایرین انتقال داده می شود. این ویروس حتی موقعی که شخص هیچ نشانه ای ندارد هم واگیردار است.

تاثیر تبخال تناسلی بر روی رابطه جنسی

برخی از اشخاص زمانی که مطلع می شوند به تبخال تناسلی آلوده هستند تصور می کنند زندگی عاشقانه شان به پایان رسیده است. ولی این باور به هیچ وجه درست نیست. اشخاص آلوده به ویروس هرپس سیمپلکس می توانند رابطه جنسی رمانتیکی را با همدیگر یا با اشخاص سالم داشته باشند.

صحبت در خصوص بیماری های جنسی دشوار است ولی ضروری است همسر شما در این مورد که شما دچار تبخال هستید بداند. این موضوع به حفاظت او کمک بسزایی می کند.

در این قسمت روش هایی را یاد می گیرید که به شما می آموزد چگونه زندگی کنید و به رابطه جنسی خود ادامه دهید:

آرامش خود را حفظ کنید و ادامه دهید

خیلی ها به این ویروس آلوده هستند. خیلی ها با این که دچار این ویروس هستند باز هم تشکیل زندگی داده اند. این ویروس برای اکثر زوج ها مسئله خاصی به وجود نمی آورد. آرامش خود را حفظ کنید و مثبت فکر کنید. تبخال تنها یک عارضه است و بر روی شخصیت شما اثری ندارد.

امکان دارد این عارضه یک مشکل دو طرفه باشد

به یاد داشته باشید بیماری های جنسی خیلی شایع می باشند. چه معلوم شاید همسر شما هم به این ویروس مبتلا باشد. چنانچه نخستین بار است که می خواهید این موضوع را با همسر خود در میان بگذارید از او بخواهید آزمایشات وابسته به عارضه های مقاربتی را انجام دهد.

در خصوص حقایق تحقیق کنید

متاسفانه داده ها و اطلاعات غلطی در خصوص تبخال تناسلی انتشار داده شده است. به مباحث معتبر علمی رجوع نمایید و داده های کسب شده خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید. توجه نمایید که راهکارهای بسیاری جهت ممانعت از انتقال ویروس به همسرتان وجود دارد.

همواره رابطه جنسی میان دوره های طغیان تبخال بی خطر است. به شرطی که همسر شما از شرایط شما خبردار بوده است. به یاد داشته باشید همواره ریسک ابتلای همسر شما وجود دارد حتی چنانچه هیچ نشانه ای نداشته باشید. لازم است جهت پیشگیری از این پیشامد در زمان مقاربت جنسی از کاندوم لاتکس بهره ببرید.

مطلب مشابه: انواع بیماری های جنسی رایج در زنان و مردان از زگیل تناسلی تا ایدز و تبخال

نکاتی برای خانم های باردار آلوده به تبخال تناسلی

ترس در خصوص سلامت نوزاد در صورت دچار به هر گونه بیماری جنسی کاملا طبیعی می باشد. در زمان زایمان طبیعی اگر تبخال تناسلی فعال دارید امکان منتقل نمودن آن به نوزاد وجود دارد.

چنانچه تبخال دارید و باردار شده اید هر چه زودتر پزشک معالج خود را آگاه نمایید. متخصص اطلاعاتی جامع را در خصوص آنچه ضروری است پیش، حین و قبل از زایمان بدانید در دسترس شما می گذارد.

حتی امکان دارد جهت اطمینان از تندرستی نوزاد شما، داروهایی برایتان تجویز نماید که استفاده آن ها در دوره بارداری بدون خطر باشد. در ضمن به احتمال زیاد ضروری باشد عمل سزارین انجام دهید. تبخال تناسلی در دوره بارداری می تواند سبب عوارضی چون سقط ناخواسته یا زایمان زودرس شود.

پیشگیری از تبخال تناسلی

سفارشات جهت پیشگیری از تبخال تناسلی مشابه توصیه های پیشگیری از دیگر بیماری های جنسی می باشد. مسئله اصلی جهت ممانعت از آلوده شدن به تبخال این است که این عارضه به شدت واگیردار می باشد مخصوصا زمانی که ضایعات موجود می باشند.

اجتناب از رابطه مقاربتی یا کم کردن رابطه جنسی با کسی که مبتلا نباشد، بکارگیری کاندوم در هر بار رابطه جنسی و مراقبت های لازم از خود، می تواند در پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اثربخش باشد.

عوارض تبخال تناسلی

در افراد بالغ و تندرست، تبخال تناسلی همواره به جز زخم عوارض همیشگی و حاد دیگری به وجود نمی آورد. در مجموع این عارضه ها امکان دارد پیش آیند:

  • ریسک منتقل یا آلوده شدن به دیگر بیماری های جنسی چون ویروس HIV را بالا می برد.
  • مادر دارای زخم های باز می تواند در زمان زایمان طبیعی، نوزاد خود را مبتلا نماید.یکی از عوارض تبخال تناسلی این است که می تواند باعث صدمه مغزی، کوری یا مرگ نوزاد شود.
  • مادرانی که نخستین بروز ویروس را در حین زایمان تجربه می کنند معمولا بیشترین احتمال را جهت انتقال ویروس به نوزادشان دارند.
  • از دیگر عوارض تبخال تناسلی می توان به مشکلات مثانه اشاره نمود. در برخی موارد زخم های ناشی از ویروس می توانند باعث ایجاد التهاب در پیرامون لوله خارج کننده ادرار از مثانه شوند. این عارضه می تواند برای چندین روز لوله خارج کننده ادرار را ببند و شخص جهت دفع ادرار از سوند مثانه استفاده کند.

راه های درمان تبخال تناسلی

هم اکنون هیچ گونه درمان قطعی جهت عارضه تبخال تناسلی وجود ندارد. چرا که احتمال نابودی کامل ویروس در بدن وجود ندارد. ولی با توجه به داروهای ضد ویروس می توان شمار ویروس ها را در بدن کم کرد و از گسترش هر چه بیشتر آن ها ممانعت نمود و ضامن تندرستی شریک جنسی خود نیز شد. با نابودی مقطعی ویروس یا زخم آن امکان شیوع ویروس توسط ارتباط پوستی کاهش می یابد.

دارو های ضد ویروسی

یکی از راه های درمان تبخال تناسلی استفاده از این دارو ها می باشد. همواره دارو های ضد ویروسی بکار برده شده برای این عارضه شامل آسیکلوویر و والاسیکلوویر می باشند. پزشک معالج شما امکان دارد پیشنهاد نماید که دارو را تنها در زمان بروز نشانه ها یا آغاز استفاده داروی خاص روزانه، مصرف نمایید.

درمان تبخال با داروهای گیاهی

این گونه دارو ها می توانند به شخص جهت معالجه عارضه کمک بسزایی نمایند. گیاه چریش جزء این گیاهان می باشد که خواص ضد ویروسی دارد. برگ های این گیاه را می توان بکوبید و به شکل خمیر حدود نیم ساعت بر روی ناحیه صدمه دیده بمالید. پس از آن این بخش را با آب گرم شستشو دهید. لازم است این عمل را روزانه ۲ بار انجام دهید.

نمک اپسوم یا سولفات منیزیم هیدراته از دیگر درمان های گیاهی اثربخش می باشد که به بهبود فوری تاول ها کمک بسزایی می کند.

از خاصیت آلوئه ورا و سرکه سیب هم به هیچ وجه غافل نشوید.

درمان تبخال با طب سنتی

یکی دیگر از راه های درمان تبخال تناسلی، طب سنتی می باشد. به عقیده متخصصان طب سنتی مناسب ترین روش جهت پیشگیری و درمان این عارضه، اصلاح مزاج می باشد. یکی از مناسب ترین راهکار ها جهت اصلاح مزاج، حجامت می باشد.

خروج خون درگیر با تغییر سبک تغذیه مسلما در معالجه عارضه های ویروسی اثربخش است. مصرف عرق های گیاهی با طبع خنک چون عرق کاسنی کمک بسیاری به شما در مهار نشانه های این عارضه می کند.

از سویی استفاده از دمنوش های گیاهی چون نعناع، آویشن، پونه و… می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با ویروس کمک بسزایی نماید.

یک متخصص طب سنتی می تواند اطلاعات مفید بیشتری در این حیطه در دسترس شما بگذارد.

منبع: nhs.uk

مطالب مشابه را ببینید!