مجله تاپ‌ناز‌

تبخال چشمی چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟

تبخال چشمی

تبخال چشمی یکی از مشکلاتی است که می توان با مراجعه سریع به پزشک آن را درمان کرد. در این مطلب در مورد علائم تبخال چشمی و روش های درمان آن توضیحاتی می دهیم.

تبخال به طور کل شایع است و در حدود 60 درصد از افراد دچار تبخال می شوند. تبخال بیشتر روی لب ایجاد می شود و حتما نام تبخال تناسلی را هم شنیده اید. یکی دیگر از نقاط بدن که دچار تبخال می شود، چشم است.

تبخال نوعی ویروس است که نام آنHerpes Simplex می باشد و اگر به بدن ورود پیدا کند و به قسمت دهان و بینی برود باعث به وجود آمدن تاول های کوچک می شود که به مرور زمان به زخم تبدیل می شوند و درد می گیرند. در این مطلب ما قصد داریم تبخال چشم را بررسی کنیم.

ویروس تبخال یکی از همه گیرترین ویروس هایی است که می تواند هر فردی را مبتلا کند، هر کسی می تواند این ویروس را روی چشم خود داشته باشد. تبخال چشمی باعث درگیر شدن سیستم عصبی چشم می شود و می تواند روی سطح چشم شما ایجاد شود و به صورت التهاب خودش را نشان دهد و روی پلکبه صورت زخم ظاهر شود.

تبخال چشمی چه علائمی دارد

مشکل تبخال چشم می تواند علائم مختلفی داشته باشد که شایع ترین آن عبارتند از:

 • تورم در اطراف چشم
 • تحریک پذیری چشم
 • قرمزی چشم
 • کاهش در دید
 • اشک آلود شدن چشم
 • رگ دار شدن چشم
 • عفونت مداوم چشم
 • ترشحات چشم
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • سوزش چشم
 • حساسیت به نور

اگر این علائم را دارید باید به پزشک مراجعه کنید زیرا در صورتی که این علائم شدت پیدا کنند، باعث پارگی قرنیه و به وجود آمدن مشکل تاری در دید شما می شود. باید از عواملی مانند ضربه به پشمف قرار گرفتن مقابل نور خورشید،تب، استرس دوری کنید زیرا می توانند تبخال را بدتر کنند.

 

دلیل ابتلا به تبخال چشمی

دلیل ابتلا به این عارضه به صورت دقیق مشخص نمی باشد، از آنجایی که این ویروس قابل انتقال است به سادگی می تواند از طریق فرد ابتلا شده وارد بدن شود حال اگر فرد سیستم ایمنی ضعیف داشته باشد ورود این ویروس به بدن خیلی ساده اتفاق می افند.

از دیگر عوامل ابتلا به این بیماری سن است، بالا بودن سن بیشترر از 50 سال فرد را مستعدتر به ابتلا به این عارضه چشمی می کند.

بیشتر بخوانید: اگر این علائم را در چشم دیدید به چشم پزشک مراجعه کنید

افرادی که مبتلا به تبخال چشمی شدند چه کنند؟

کسی که یک بار با این عارضه مبتلا شده است، قطعا باید منتظر بازگشت دوباره این عارضه باشد، زمانی که ویروس تبخال وارد بدن می شود می تواند بدون ایجاد هیچ گونه علائمی به صورت خاموش در سیستم عصبی بدن باقی بماند و در شرایطی مانند تغییرات هورمون ها، گرمای زیاد، نور آفتاب، ضربه، استرس و یا استفاده از دارو های خاص باعث ایجاد تبخال می شود.

ویروس تبخال قابلیت آن را دارد که به صورت مکرر تکرار شود و این تکرار به خصوص در ناحیه چشم خطراتی زیادی برای چشم دارد و باعث تهدید بینایی خواهد شد به همین دلیل نباید به سادگی از این عارضه گذشت و باید تحت درمان کامل قرار بگیرد.

 

چطور پیشگیری کنیم؟

ویروس تبخال قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است پس تا جای ممکن از تماس فیزیکی با افرادی که دچار عارضه چشمی شده اند دوری کنید، اگر این فرد یکی از افراد خانه بود تا جای ممکن به بهداشت شخصی خود اهمیت دهید و از استفاده کردن وسایل مشترک اجتناب کنید، تا جای ممکن ظروف غذا او را مانند قاشق، چنگال، بشقاب او را جدا کنید زیرا ویروس تبخال در بزاق دهان و حتی ضایعات دهانی و ترشحات بینی فرد وجود دارد.

اگر خودتان دچار تبخال روی لب و یا بینی شدید به هیچ عنوان دستتان را به چشمتان نزدیک نکنید چرا که می تواند قابل انتقال باشد.

 

تشخیص مشکل

با استفاده از دستگاه مخصوص معاینه چشمی می توان این ویروس را تشخیص داد، اما در صورتی که پزشک بخواهد دقیق تر تشخیص دهد از قطره های چشمی کمک می گیرد. تبخال چشمی در چشم به صورت یک زخم بسیار کوچک قابل مشاهده است، منظور از زخم یک نقطه گرد و قرمز نیست بلکه این زخم به صورت رگه رگهای بسیار قرمز در چشم قابل مشاهده است.

 

روش های درمان 

درمان عفونت چشمی بستگی به نوع شدت و وخامت آن بستگی دارد. در همین ابتدا درمان باید به این موضوع اشاره کرد که به هیچ عنوان برای درمان عفونت چشمی از روش های خانگی و خود درمانی کردن استفاده نکنید زیرا زمانی که مشکل در چشم باشد باید کار را به متخصصان در این موضوع واگذار کنیم.

در مرحله اول درمان این عارضه پزشک درمان را با استفاده از پماد های چشمی، قطره های چشمی و با کمک دارو های ضد ویروس شروع می کند. سپس در صورت نیاز پزشک قسمت های آسیب دیده روی چشم را توسط یک دستگاه مخصوص از سطح چشم بر می دارد.

کسانی که به طور مرتب دچار این آسیب چشمی می شوند به مرور زمان بافت ماتی روی قرنیه چشمشان ایجاد می شود که این ماتی تاثیر فراوانی بر کاهش دید فرد می گذارد که در این وضعیت باید از پیوند قرنیه برای دید بهتر استفاده کنند.

اگر تبخال چشمی باعث آسیب بیش از حد چشم شود طوری که به لایه های زیرین قرینه آسیب برسد با تشخیص پزشک از قطره های چشمی کورتون جهت التیام التهابات استفاده می کنند.

نکته: استفاده از قطره های کورتون حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشد زیرا در صورت استفاده نادرست باعث آسیب جدی چشم خواهد شد.

اگر عفونت ناشی از تبخال چشمی عود کنند باشد با تجویز پزشک فرد مبتلا شده باید از قرص ضد ویروس استفاده کند و به هیچ عنوان در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و حتما از عینک آفتابی استفاده کند.

استفاده از پماد های ضد ویروس در همان مراحل اولیه باعث می شود تبخال در کوتاه ترین مدت رو به بهبودی برود از جمله این پماد های ضد ویروس اسیکلویر (زوویراکس)/ پنسیکلویر (دناویر/ دوکوسانول است که توسط پزشک تجویز می شود.

در آخر باید گفت وقتی که ویروس وارد بدن شما می شود دیگر راهی برای خارج کردن آن وجود ندارد و درمان قطعی هم ندارد، این عارضه شاید برای مدتی طولانی مخفی بماند ولی به احتمال 50 درصد دوباره فرد را مبتلا می کند. کسانی که یک بار و بیشتر به این عارضه مبتلا شده اند باید هر سال برای چکاپ به پزشک متخصص مراجعه کنند و با مشاهده کوچکترین نشانه هایی پزشک را در جریان قرار دهند.

حتما بخوانید: “آستیگماتیسم” چشم چیست درمان و علائم این مشکل چشمی

مطالب مشابه را ببینید!