مجله تاپ‌ناز‌

برای تثبیت آرایش چیکار کنیم بهتر است؟

برای تثبیت آرایش چیکار کنیم بهتر است؟
برای تثبیت آرایش چیکار کنیم بهتر است؟ آرایش کردن یکی از کارهای هر روزه‌ی بیشتر خانم‌ها است. هر خانمی، تقریبا سبک خودش در آرایش را دارد. ولی یکی از دغدغه‌های بعد از آرایش ثابت نماندن، یا حتی به…

آرایش کردن یکی از کارهای هر روزه‌ی بیشتر خانم‌ها است. هر خانمی، تقریبا سبک خودش در آرایش را دارد. ولی یکی از دغدغه‌های بعد از آرایش ثابت نماندن، یا حتی به‌ هم ریختن آن بعد از مدت کوتاهی است. مسئله‌ای که در بهترین حالت باعث می‌شود، مجبور شویم در فواصل کوتاه آرایش خود را تمدید کنیم. پس بهتر است به جای این همه دردسر به روشی آرایش کنیم که آرایش ما دوام داشته باشد. بیشتر خانم‌ها انتظار دارند، در طول یک روز کامل بدون تمدید آرایش بتوانند آرایش خود را حفظ کنند. خوشبختانه کارهایی هست که انجام دادن آنها به طور روتین، می‌تواند تثبیت آرایش را به صورت هدیه دهد. در این مقاله تعدادی از مهم‌ترین و ساده‌ترین اصول تثبیت آرایش را به اختصار توضیح می‌دهیم.

استفاده از پرایمر

یک از موثرترین و در واقع اولین قدیم برای حفظ آرایش، زیرسازی مناسب پوست است. زیرسازی آرایش کمک می‌کند پوست شما زبر نشود. یک زیرسازی مناسب خط و خطوط ریز چین و چروک را نرم می‌کند و مانعی هم بین محصولات مراقبت پوستی و مواد آرایشی می‌شود. برای زیرسازی مناسب ابتدا صورت را با یک شوینده مناسب نوع پوستتان بشورید. سپس نوبت استفاده از مرطوب‌کننده است. اگر پوست چربی دارید، از مرطوب‌کننده‌های بدون چربی که بیس آب دارند استفاده کنید.

حالا پس از جذب کامل مرطوب‌کننده، زمان استفاده از پرایمر آرایش یا پایه آرایش است. پرایمر عملیات مربوط به زیرسازی و آماده‌سازی پوست قبل از آرایش را انجام می‌دهد. پرایمر به صورت انواع متفاوتی از محصولات مثل کرم، ژل و پودر و حتی شوینده تولید می‌شود. پرایمر قبل از انجام آرایش باید استفاده شود و باعث افزایش پوشش و ثبات آرایش می‌شود. مهم نیست که چه سبکی برای آرایش را می‌پسندید، طرفدار آرایش غلیظ هستید یا فقط از مرطوب‌کننده و بالم لب (Lip Balm) استفاده می‌کنید. فرقی نمی‌کند می‌خواهید یک پایه یکدست برای زیرسازی آرایش سنگین ایجاد کنید یا فقط می‌خواهید پوستی درخشان داشته باشید، استفاده از پرایمر در هر صورت بسیار مفید است.

برای یک آرایش یکدست و ماندگار، زیرسازی نقشی حیاتی دارد. این نقش مهم در آرایش، بر عهده پرایمر است. ترکیبات اصلی پرایمر، پلیمرهای سیلیکون هستند و اثر نرم‌کنندگی زیادی دارند. مرطوب‌کننده‌های معمولی هم پوست را نرم می‌کنند، ولی پرایمر پوست را آماده استفاده از مرطوب‌کننده‌های رنگی و کرم‌های زیرساز می‌کند و پایه‌ای برای تثبیت آرایش در طول روز ارائه می‌دهد. پرایمر‌های صورت بافتی مخمل‌مانند دارند و زیاد چرب نیستند. پرایمر باعث صاف‌تر شدن پست، بستن منافذ پوست و از بین رفتن قرمزی صورت می‌شود. در روزهای گرم احتیاج به استفاده از پرایمر بسیار بیشتر حس می‌شود و پرایمر خوب ماندگاری زیرسازی آرایش شما در روزهای گرم را بسیار بیشتر می‌کند.

استفاده از کرم پودر مناسب

پس از زیرسازی و آماده‌سازی پوست، خشت اول آرایش استفاده از کرم‌پودر است. احتمالاً کرم پودر را از اولین تجربه‌های آرایشی‌تان به خوبی می‌شناسید ولی آیا از تمام توان آن برای گرفتن یک نتیجه دلچسب آرایشی استفاده می‌کنید؟

کرم ‌پودر از اصلی‌ترین مواد آرایشی‌ست که استفاده نادرست از آن می‌تواند زحمات شما در آرایش صورت را بر باد دهد. ولی اصول و نکاتی وجود دارد که پوشانندگی کامل کرم پودر و ایجاد پوستی صاف و بدون ترک را تضمین می‌کند.

تناسب کرم پودر و جنس پوست

اولین مسئله انتخاب کرم پودر متناسب با پوست شماست. یکی از مشکلات رایج خانم‌ها در استفاده از کرم پودر، حالتی است که به آن ماسیدن کرم پودر روی پوست می‌گوییم. انتخاب کرم پودر متناسب با پوست از مهمترین اصولی است که، تضمین کننده خوابیدن صاف و یکدست کرم پودر روی پوست شماست و باعث مخملی به نظر رسیدن پوست می‌شود. برای انتخاب کرم پودر مناسب، لازم است پوستتان را خوب بشناسید. پوست چرب دارید یا خشک؟ تیره یا روشن؟ در صورتی که پوست شما چرب است، دقت کنید حتما از کرم پودر‌های (Oil Free) یا (matt) استفاده کنید. چون استفاده از کرم پودر نامناسب براقی پوست چرب شما را بیشتر کرده و موجب جوش‌های صورت می‌شود. اگر هم پوستتان خشک است، بهترین انتخاب کرم پودر‌های مایع با بیس روغنی است. کرم پودرهای خشک و شبیه پنکیک اصلا مناسب پوست خشک شما نیست. در صورتی که پوست صاف و مشکلات پوستی کمی دارید و پوستتان لکه‌های زیادی ندارد، بهتر است کرم پودر مایع و مات استفاده کنید.

تناسب کرم پودر با رنگ پوست

رنگ پوست شما هم در انتخاب کرم پودر مناسب، نقش زیادی دارد. خانم‌ها معمولا روی دستشان رنگ کرم پودر را تست می‌کنند. ولی چون رنگ‌های پوست صورت و دست دارای مقدار متفاوتی از رنگدانه‌های زرد هستند، با این کار رنگ اصلی کرم روی صورت مشخص نمی‌شود. در نتیجه زمانی که از آن کرم پودر روی صورت استفاده کنید، مجبور می‌شوید برای رسیدن به رنگ مورد نظر مقدار زیادی کرم پودر مصرف کنید. استفاده بیشتر از اندازه از کرم پودر باعث ماسیدگی کرم پودر روی پوست صورت می‌شود. بهترین روش تست رنگ کرم پودر بدین صورت است: بازه‌‌ی رنگی که می‌پسندید را انتخاب کنید، سپس سه رنگ نزدیک به هم از بازه‌ی انتخابی را روی فک پایین خود بمالید. در نور طبیعی نگاه کنید که خط آرایشی مشخص است یا نه. اگر مشخص نباشد یعنی رنگ انتخابی مناسب پوست شماست.

اشتباهات رایج در استفاده از کرم پودر

  • پخش کردن کرم پودر با دست به جای براش: یکی از اشتباهات رایج که موجب ماسیدن کرم پودر می‌شود، زدن کرم پودر با استفاده از دست یا اسفنج است. این اشتباهات آنقدر رایج است، که حتی بعضی از آرایشگرها هم، همین کار را می‌کنند. استفاده از دست یا اسفنج، یک لایه ضخیم کرم پودر روی پوست ایجاد می‌کند. که موجب می‌شود که کرم پودر ظاهر نامناسبی روی پوست پیدا کند و خیلی زود روی پوست بماسد. بهترین روش استفاده از یک براش بزرگ و مناسب برای کرم پودر است تا بتواند کرم را به صورت کاملا یکنواخت روی پوست صورت پخش کند. پخش یکنواخت کرم پودر آرایش پایدارتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.
  • استفاده از مقدار زیاد کرم پودر: استفاده بیش از اندازه کرم پودر باعث قرار گرفتن یک لایه ضخیم کرم پودر روی پوست صورت می‌شود. این لایه ضخیم به غیر از آنکه به پوستتان حالت غیر طبیعی می‌دهد، به علت قرار گرفتن انبوهی از کرم پودر روی صورت باعث می‌شود تا با هر حرکت عضلات صورت یک چین یا خط روی پوشش کرم پودر نقش بیندازد. در عمل استفاده از مقدار زیاد کرم پودر باعث می‌شود، به جای ایجاد پوستی صاف و یکدست، خطوط و چین و شکن صورتتان بیشتر به چشم بیاید.

استفاده صحیح از پنکیک

در تابستان می‌توان برق ناشی از چربی پوست را با پنکیک مات گرفت. این پنکیک مناسب استفاده روی نقاط چرب پوست است، مثل پیشانی، بینی و چانه. استفاده از پنکیک قبل از آرایش چشم در تثبیت آرایش چشم موثر است. برای تثبیت آرایش چشم قبل از آرایش، روی پلک‌های خود پودر پنکیک بزنید. این کار با گرفتن چربی پوست، پوست را آماده سایه زدن می‌کند. سایه‌های پودری از سایه‌های کرمی دوام بیشتری دارند. برای گرفتن چربی اضافه در طول روز هم می‌توانید از کاغذهای خشک کن یکبار مصرف استفاده کنید.

استفاده از فیکساتور

فیکساتورها انواعی از مواد پلیمری هستند که برای تثبیت آرایش ساخته شده‌اند. فیکساتورها برای مصرف هر روزه ساخته نشده‌اند و استفاده مداوم از آنها پوست را به نابودی می‌کشاند. حتی بهترین فیکساتورها هم در صورت مصرف مداوم آسیب‌های جدی به پوست وارد می‌کنند. استفاده از فیکساتور باید محدود باشد به مناسبت‌های خاص و دفعات محدود در ماه.

انواع فیکساتورها به صورت خشک، چرب ،مایع (اسپری) و پودری موجود هستند. فیکساتورهای پودری مات و براق موجود هستند و بعد از استفاده از فون چرب باید استفاده شوند. دقت کنید که از مقدار خیلی کم پودر باید استفاده کرد. با این پودر سایه و رژ لب را هم می‌توان ثابت کرد. برای دوام بهتر سایه می‌توانید سایه چرب و خشک را با هم استفاده کنید.

فیکساتورهای مایع را هم قبل، هم بعد از آرایش می‌توان استفاده کرد. وقتی قبل از آرایش از آنها استفاده کنید بیشتر خاصیت ضد عرق دارند و باعث تثبیت آرایش می‌شوند. بعد از پایان آرایش هم می‌توان با اسپری کردن آن روی آرایش باعث دوام بیشتر آرایش شد. بهترین روش استفاده از اسپری فیکساتور، یک یا دو بار اسپری کردن از فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متری است. چشم‌ها را موقع اسپری کردن ببندید، چون این مواد حساسیت زیادی برای چشم می‌توانند ایجاد کنند. لحظه‌ای صبر کنید تا مواد فیکساتور خشک شوند.

پاک کردن آرایش

پس از یک آرایش خوب حتما یک مرحله دیگر هم هست. این مرحله همان پاک کردن آرایش است که به خاطر اهمیت آن باید بسیار جدی گرفته شود.اکثریت ما اهمیت پاک کردن درست و کامل آرایش و رابطه مستقیم آن با سلامت پوست را می‌دانیم. هر چند ممکن است آنطور که باید و شاید همیشه به موقع آرایش خود را پاک نمی‌کنیم. ولی بسیاری متوجه ربط پاک کردن آرایش و دوام آرایش نیستند. با توجه به آنکه دوام آرایش شما بسیار به سلامت پوست شما مرتبط است و سلامت پوست شما رابطه مستقیم با نظافت پوست و پاک کردن آرایش دارد، دیگر حتما خودتان متوجه ربط پاک کردن درست آرایش و تثبیت آرایش شده‌اید. یکی از آسان‌ترین روش‌های پاک کردن آرایش استفاده از پد پاک کننده است. تنها چند دقیقه حتی هنگامی که پشت میز کار هستید یا زمانی که به آب دسترسی نداریم، به راحتی با این پدها می‌توان آرایش صورت را پاک کرد و یک قدم در راه سلامتی پوست صورت برداشت.

مطالب مشابه را ببینید!