مجله تاپ‌ناز‌

تحمل سختی | روش هایی برای افزایش تاب آوری مقابل مشکلات

شاید در طول زندگی خود با افرادی برخورد نمایید که با وجود شرایط سخت در زندگی، موفق شده اند که به دستاوردهای زیادی برسند و یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته اند پیشرفتی داشته باشند. در ادامه نکاتی در مورد تحمل سختی و افزایش تاب آوری در کنار مشکلات برای رسیدن به اهداف را بیشتر بررسی کرده ایم.

مهارت تاب آوری و تحمل سختی ها

شاید در طول زنگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی توانسته اند به موفقیت های چشمگیر برسند و یا افرادی که با وجود شرایط محیطی خوب هیچ پیشرفتی در زندگی نداشته اند. تفاوت این دو دسته از افراد در این می باشد که آنها خودشان انتخاب می کنند تا از اتفاقات اطراف چطور استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. این قدرت که از درون سرچشمه می گیرد به همراه یکی از ویژگی های روانی به نام تاب آوری معنی پیدا می کند. این افراد دارای مهارت های اجتماعی، مهارت حل مسائل و احساس عزت نفس و ارزشمندی می باشند. در ادامه بیشتر این مهارت را بررسی می کنیم.

مفهوم تاب آوری به صورت ساده  به معنی ظرفیت بازگشتن از شرایط سخت و موفقیت در موقعیت های سخت می باشد. این مهارت باعث می شود تا از شرایط و موقعیت ها ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت مانند خیلی از مهارت های دیگر نیاز به تمرین و تلاش دارد و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده فرد دارد. بعضی از افراد به خوبی از این مهارت برای مقاصد خود استفاده می کنند و بعضی دیگر نمی توانند که موفق باشد و ضعیف ظاهر می شوند.

مهارت تاب آوری آموختنی و یا ارثی نمی باشد زیرا افرادی که انعطاف پذیری زیادی دارند و با وجود مشکلات خوب رشد می کنند هم به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در وجود خود رشد دادند.

تحمل سختی | روش هایی برای افزایش تاب آوری مقابل مشکلات

ویژگی های افراد دارای مهارت تاب آوری

مهمترین ویژگی افرادی که در مقابل سختی ها و مشکلات مقاوم هستند این است که با برخورد با چالش های کوچک خود را نمی بازند و سعی می کنند تا از مشکلات پله ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی های این افراد را بررسی می کنیم.

مهارت حل مسئله

افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن‌ها در شرایط بحرانی راه حل‌های تازه و مفیدی پیدا می‌کنند و در برابر این موقعیت‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن‌ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می‌دهد و باعث موفق شدن آن‌ها در برابر مشکلات می‌شود.

اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری

اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می‌بازید و ادامه نمی‌دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می‌کنید و به صورت کاملا حرفه‌ای موقعیت را به نفع خود تغییر می‌دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می‌توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

عزت نفس و ارزشمندی

این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خود را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خود را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل شوید. سعی کنید ویژگی های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به آرامی کم کنید. با انجام این کار پس از مدتی متوجه می شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی هم خواهید داشت.

داشتن مهارت‌های اجتماعی

چنانچه دقت کرده باشید افرادی که خونگرم می باشند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و به مراتب موفق تر از افرادی هستند که در موقعیت های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند که تنها باشند. اگر توانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می توانید از حمایت های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پش مشکلات بر خواهید آمد. برای اینکه بتوانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت نمایید نیاز است تا مهارت هایی مانند فن بیان، خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را هم در وجود خود تقویت کنید.

نیمه‌ پر لیوان را ببینید

افراد مثبت اندیش، وقتی که با مشکلات مواجه می شوند به نکات مثبت آن توجه دارند. با این کار آنها به آینده امیدوار می شوند و می توانند به خوبی از عهده مشکلات بر  آیند. چنانچه منفی نگر باشید نمی توانید از پس مشکلات بر آیید و هیچ امیدی به آینده ندارید تنها جنبه منفی مشکلات و چالش ها را می بینید.

هوشیار بودن نسبت به مشکلات پیرامون

افرادی که با فکر قبلی عمل می کنند و هوشیار می باشند، بهتر می توانند شرایط را درک کنند و به صورت آگاهانه عمل می کنند. آنها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می شود تا تاثیرات مقبتی در محیط و اطرافیان خود داشته باشند.

درس گرفتن از هر شکستی

افرادی که مهارت تاب آوری بالا دارند از هر باخت و شکستی در زندگی خود درس می گیرند و سریع خود را نمی بازند. آنها از طریق شکست تجربه به دست می آورند که مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به آرامی مهارت تاب آوری در آنها بیشتر می شود.

چطور می شود که مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟

برای اینکه شما بتوانید این مهارت را در وجودتان تقویت کنید نیاز است تا نکات خاصی را رعایت کنید. در ابتدا نیاز است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می کنید و اصلا معنای این هدف چه می باشد زیرا در این صورت در مقابل مشکلات قدرتمند می شوید و از تلاش دست نخواهید کشید. داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع تر شما در مقابل مشکلات کمک می کند.

در مرحله بعد نیاز است تا توانایی ها و استعداد خود را پیدا کنید و آنها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در موقع بروز مشکل بتوانید از حمایت آنها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که منعطف باشید و خودتان را برای هر نوع تغییر آماده کنید زیرا در این صورت با اتفاقات جدید مواجه می شود که می توانند برای شما سودمند باشند، ولی اگر تعصب زیادی داشته باشید و در مقابل تغییر جهبه بگیرید نمی توانید تجربیات بهتری داشته باشید.

موارد دیگری که نیاز است رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می‌باشد.

چنانچه بتوانید این موارد را رعایت کنید پس از مدتی می فهمید که مهارت تاب آوری شما بیشتر شده است و خیلی خوب می توانید مشکلات را حل کنید. در آخر هم می توانید از یک روانشناس بهره بگیرید.

مطالب مشابه را ببینید!