مجله تاپ‌ناز‌

با موارد حائز اهمیت تراکم در فرش آشنا شوید

تراکم فرش بسیار مهم است و قبل از خرید فرش باید نکاتی را در این مورد بدانید تا در زمان خرید فرش بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

اهمیت تراکم فرش زیاد است و بر قیمت و کیفیت فرش هم تاثیر دارد. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم.

اهمیت تراکم در فرش

فرش ها دارای نقش و نگارهای زیادی هستند و باید با مفهوم تراکم آشنا شوید تا در موقع تهیه فرش، تفاوت تراکم بالا و پایین را بدانید. تراکم فرش به تعداد گره ها و ریشه هایی گفته می شود که در هر متر مربع از بافت به کار می رود. تراکم بالا ارزش بیشتری دارد و فرش را نسجم تر نمایش می دهد. به صورت کلی تا به حال نام های فرش 1000 شانه و 1500 شانه را شنیده اید. باید بدانید که هر چه میزان شانه بیشتر شود، قیمت فرش هم به تناسب بیشتر می شود زیرا کیفیت بهتری دارد.

دوام فرش ها با تراکم زیاد، بیشتر است و باید بدانید که تراکم در فرش ماشینی به دو دسته طولی و عرضی تقسیم بندی می شود. تراکم عرضی به میزان گره ها و ریشه هایی گفته می شود که در یک متر از عرض این فرش ها به کار رفته است و معمولا به این نوع تراکم ها شانه می گویند. تراکم طولی به تعداد گره ها و ریشه هایی گفته می شود که در یک متر از طول این نوع فرش ها به کار رفته است و عموما با نام تراکم طولی شناخته می شود. در ادامه با اهمیت تراکم در فرش آشنا می شوید.

 

انسجام و ضخامت

یکی از تاثیراتی که تراکم بالا روی فرش دارد، این است که انسجام آنها بیشتر می شود. خیلی از افراد بر این باور هستند که فرش با تراکم بالا باید دارای ضخامت زیادی باشد در صورتی که این گونه نیست و زمانی که تراکم فرشی بالاتر می رود میزان بلندی نخ ها کاهش پیدا می می کند و در نتیجه فرش هایی که تراکم بالا دارند، معمولا ظریف تر و با ضخامت کمتری هستند.

زیبایی بیش تر

فرش های ماشینی ظرافت و زیبایی زیادی دارند و این زیبایی و ظرافت خود را مدیون تراکم بالا هستند. هر فرشی که تراکم بیشتری داشته باشد نرم تر و زیباتر از دیگر فرش ها است پس در موقع خرید فرش باید دقت کنید تا بتوانید فرشی را که مد نظرتان است خریداری کنید.

با موارد حائز اهمیت تراکم در فرش آشنا شوید

قیمت بیش تر

تراکم بیشتر یعنی گره و ریشه های بیشتر فرش، پس بافنده باید از الیاف بیشتری نسبت به دیگر فرش ها استفاده کنید تا تراکم فرش را بالا ببرد و همین مورد ساده می تواند تاثیرات چشمگیری بر قیمت فرش داشته باشد. یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت فرش نسبت به دیگر فرش ها این است که الیاف این فرش ها خاص تر و با ارزش تر می باشند.

 

استحکام کم تر

این ویژگی در فرش های پر تراکم از معایب آن به حساب می آید. زمانی که میزان گره های فرش افزایش پیدا می کند به همین نسبت میزان نخ ها خواب کمتر می شود و در نتیجه ضخامت فرش را کاهش می دهد. فرش هایی که تراکم یشتری دارند نسبت به دیگر فرش ها نازک تر هستند و می توان گفت که بی استحکام تر هستند. بهتر است از این فرش ها در مکان های خاص استغاده شود تا میزان آسیب پذیری آنها به نسبت کاهش پیدا کند. در این جا به شما توصیه می کنیم از فرش هایی با تراکم متوسط استفاده کنید تا دوام بیشتری داشته باشند و شما بتوانید در مدت زیادی از این فرش ها استفاده کنید.

در هنگام خرید فرش باید اطلاعات زیادی داشته باشید تا بتوانید فرش های ماشینی و دست بافت را تشخیص دهید و سر شما کلاه نرود.

مطالب مشابه را ببینید!