مجله تاپ‌ناز‌

6 ترفند خانگی و موثر برای از بین بردن انواع لکه از روی فرش

روش های خانگی تمیز کردن فرش

فرش و قالی یکی از اسباب و اثاثیه‌ های ضروری برای هر خانه‌ ای است و همگی تلاش می‌ کنیم آنها را سالم، تمیز و به دور از لکه‌ ها نگاه داریم، اما برخی از تلاش‌ های ما نتیجه نمی‌ دهد و ممکن است لکه‌ های مختلفی روی آنها ایجاد شود. در این نوشتار سعی کرده‌ ایم برخی از راه‌ های موثر خانگی را برای از بین بردن انواع لکه از روی فرش امتحان کنیم؛ راه‌ هایی که باعث می‌ شوند فرش زیبای شما مانند روز اول سالم و تمیز شود و اثری از لکه سمج روی آن باقی نماند.

محلول‌ های پاک کننده برای فرش‌ هایی با الیاف مصنوعی

محلول‌ هایی که برای پاک کردن لکه از روی فرش با الیاف مصنوعی ساخته می‌ شوند، نباید به صورت مستقیم روی الیاف فرش ریخته شوند، بلکه حوله یا پارچه تمیز کننده باید به انواع محلول‌ ها آغشته شود:

 • محلول شوینده: یک چهارم قاشق چای خوری مایع شوینده ظرف (ترجیحا بی‌ رنگ) را در یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید تا محلول صابونی مورد نظر تهیه شود.
 • محلول سرکه‌ ای: یک فنجان سرکه سفید را با دو فنجان آب مخلوط کنید.
 • حلال روغنی: از یک حلال روغنی یا از محلول پاک کننده لاک ناخن غیر استونی استفاده کنید.

محلول‌ های تمیز کننده برای فرش‌ هایی با الیاف طبیعی

برای این نوع از فرش‌ ها، محلول‌ به آرامی روی لکه ایجاد شده فرش اسپری می‌ شود. البته در این نوع فرش‌ ها نباید حلال‌ های روغنی را روی فرش اسپری کرد:

 • محلول‌ های صابونی: یک قاشق چای خوری مایع شوینده ظرف (بی‌ رنگ) را با یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید.
 • محلول سرکه‌ ای: یک چهارم فنجان سرکه سفید را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید.
 • محلول آمونیاکی: یک قاشق غذاخوری از امونیاک (سفید کننده) را با یک دوم فنجان آب ولرم مخلوط کنید.
 • حلال روغنی: همانند محلولی است که برای فرش‌ های با الیاف مصنوعی تهیه می‌ شود.

طرز استفاده از محلول‌ های مختلف برای پاک کردن لکه‌ ها

 

پاک کردن لکه از روی فرش

 

پیش از اینکه روش استفاده از این محلول‌ ها را بررسی کنیم، پیشنهاد می‌ کنیم اگر توانایی، زمان و یا حوصله انجام چنین روش‌ هایی را برای پاک کردن لکه‌ ها ندارید، از قالیشویی آنلاین کمک بگیرید. به این ترتیب هر زمان که قصد شستشوی فرش خود را داشتید، از آنها بخواهید تا بخش‌ های لک شده را هم به خوبی تمیز کنند. برای انتخاب قالیشویی معتبر، روش شستشوی قالی را از آنها جویا شوید و همینطور تعرفه و نرخ قیمتی آنها را مقایسه کنید و سپس اقدام به درخواست قالیشویی و فرش شویی کنید. به این ترتیب می‌ توانید مطمئن باشید فرش و قالی شما مانند روز اول سالم و تمیز خواهد بود.

شستشوی لکه ها در فرش‌های با الیاف مصنوعی

گام‌ های زیر را برای شستشوی لکه‌ هایی مانند نوشیدنی‌ ها، سس کچاپ، شکلات، قهوه، چای، شیر، سس قرمز، آب میوه‌ های قرمز و نوشابه، دنبال کنید:

 1. از یک پارچه و یا حوله سفید استفاده کنید، چرا که انواع رنگی، خود مستعد انتشار رنگ روی فرش و قالی هستند. در ابتدا بخشی از حوله را به مایع شوینده صابونی آغشته کنید و روی لکه ایجاد شده قرار دهید و فشار دهید. بسته به نوع لکه باید اینکار را به مدت 15 دقیقه انجام دهید تا لکه از روی بافت فرش جدا شود. اگر با این روش لکه از روی فرش پاک شد، نوبت استفاده از حوله و یا پارچه خشک می‌ رسد تا قطرات محلول اضافی از روی فرش برداشته شود.
 2. اگر محلول صابونی نتیجه دلخواه را ایجاد نکرد، از محلول سرکه‌ ای استفاده کنید و مقداری از آن را روی پارچه تمیز اسپری کنید و سپس روی لکه قرار دهید و به مدت 5 تا 15 دقیقه اینکار را انجام دهید. حوله را روی لکه فشار دهید و از حرکت دادن پارچه روی لکه خودداری کنید. سرکه علاوه بر از بین بردن لکه، مایع شوینده را نیز از روی الیاف پاک می‌ کند.
 3. اگر به این ترتیب لکه از روی فرش پاک شد، با پارچه خشک رطوبت را از فرش بگیرید، آن را از روی زمین بلند کنید و اجازه دهید تا ناحیه خیس شده خشک شود.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که برای اینکه نتیجه دلخواه را به دست بیاورید، گاهی باید این قدم‌ ها را برای چندین بار تکرار کنید تا لکه به طور کامل از روی فرش و قالی پاک شود.

چه زمانی لکه‌ها را از فرش جدا کنیم؟

بهترین زمان برای جدا کردن بسیاری از انواع لکه‌ ها، بلافاصله پس از ریختن لکه روی فرش است، چرا که هنوز لکه روی الیاف فرش ثابت نشده است. اما اگر در این زمان نتوانستید اینکار را انجام دهید، زمانی را در هنگام نظافت منزل به اینکار اختصاص دهید. برای اینکار حتی می‌ توانید از خدمات نظافت منزل با تعرفه و قیمت مناسب استفاده کنید. نظافتچی منزل به خوبی قادر است با محلول‌ های دست ساز و یا صنعتی و در هنگام تمیز کردن خانه، به پاک کردن لکه نیز اقدام کند.

روش پاک کردن لکه‌ها از روی فرش با الیاف طبیعی

روش های خانگی تمیز کردن فرش

 

برای پاک کردن انواع لکه‌ های نوشیدنی، قهوه و چای گام‌ های زیر را انجام دهید:

 1. مقداری از مایع صابونی را روی لکه ایجاد شده اسپری کنید و سپس با حوله خشک آن را تمیز کنید.
 2. در مرحله بعد از محلول سرکه‌ ای برای تمیزی لکه‌ ها استفاده کنید. محلول را روی محل مورد نظر اسپری و سپس با حوله آن را تمیز کنید.
 3. مرحله اول را تکرار کنید
 4. در نهایت مقداری آب ولرم را به ناحیه مورد نظر اسپری کنید و محل لکه را خشک کنید.
 5. اگر لکه روی فرش باقی مانده بود، این مراحل را دوباره و دوباره تکرار کنید تا لکه به طور کامل از روی فرش پاک شود.
 • برای پاک کردن لکه شکلات، انواع آبمیوه، شیر و نوشابه هم مراحل اشاره شده را انجام دهید، اما قبل از انجام مرحله دو، از محلول آمونیاکی برای پاک کردن لکه استفاده کنید.
 • همچنین برای پاک کردن لکه کچاپ، آب گوجه و سس مراحل یک تا پنج را انجام دهید، اما به جای مرحله دوم، از محلول آمونیاکی استفاده کنید.

پاک کردن لکه‌ های روغنی از فرش‌ های با الیاف مصنوعی

برای از بین بردن لکه‌ های روغنی مانند کره، پنیر، تخم مرغ، روغن سرخ‌ کردنی و … حوله سفید را به حلال روغنی آغشته کنید و روی لکه قرار دهید و برای چند ثانیه آن را فشار دهید. اینکار را چند بار تکرار کنید تا روغن به طور کامل از بافت جدا شده و سپس با آب ولرم ناحیه مورد نظر را شستشو داده و اجازه دهید به طور کامل خشک شود. برای راهنمایی بیشتر به این مطلب مراجعه کنید.

پاک کردن لکه روغنی از فرش با الیاف طبیعی

مراحل انجام پاک کردن لکه روغنی از فرش‌ های با الیاف طبیعی همانند نوع مصنوعی است، فقط در این روش، حلال روی ناحیه مورد نظر اسپری می‌ شود و پس از حلال روغنی از محلول صابونی نیز روی لکه استفاده می‌ شود. این مراحل تا به جایی تکرار می‌ شود که لکه از روی فرش پاک شود.

مطالب مشابه را ببینید!