مجله تاپ‌ناز‌

ترفند شطرنج + 20 تکنیک بازی شطرنج که باعث موفقیت در بازی می شود

شطرنج یکی از ورزش های فکری و مهیج است که به عنوان یک بازی فری از آن یاد می کنند و این بازی دارای تکنیک های زیادی است که در این مطلب 20 ترفند شطرنج را که باعث شکست ناپذیری شما می شود می گوییم.

بیشتر افراد با بازی شطرنج آشنا هستند و ممکن است تجربه این بازی را داشته باشند ولی شاید بعضی ها از تکنیک و ترفندهای آن اطلاع زیاد نداشته باشند. این بازی یکی از بهترین و مهمترین بازی های دنیا است و هر ساله هم مسابقات آن در کشورهای مختلف برگزار می شود.

افرادی در مسابقات شطرنج پیروز می شوند که بهترین تکنیک ها را بدانند و فقط شطرنج بازان حرفه ای و ماه می توانند پیروز شوند. در این بخش هم 20 تکنیک مهم شطرنج را به شما آموزش می دهیم.

ترفند و تکنیک های شطرنج برای حرفه ای شدن

ترفندها و تکنیک هاص خاص برای بازی شطرنج دارای روش های مختلفی می باشد و در این مطلب تاپ ناز فقط به 20 مورد آن اشاره می کنیم.

مهره های خود را گسترش دهید:

در شروع بازی ترفندی که به درد شما می خورد حرکت دادن مهره و گسترش دادن آن است و باید بدانید تا زمانی که مهره های خود را حرکت می دهید بازی به نفع شما است. اما باید بدانید که مهره ها را در کدام مسیر قرار دهید و حرکت درست را انجام دهید.

فضای بیشتری را کنترل نمایید:

یکی از ترفندهای شطرنج انی است که بازی را گسترش دهید و فضای بیشتری را برای خودتان ایجاد کنید چون شما عرصه را برای حرکت دادن مهره های حرف خود تنگ می کنید و او با محدودیت می تواند مهره را حرکت دهد و شاید د صورت حرکت دادن مهره را از دست بدهد.

حفاظت از پیاده حرکت داده:

حفاظت کردن از مهره ای که به جلو رفته و حرکت کرده است کاری دشوار است و باید آن را با مهره پیاده دیگر حمایت کرد همچنین می توان با حرکت سواره دفاع و حمله حریف را کنترل کرد.

قرار دادن پیاده در مرکز:

در اینجا با یکی دیگر از ترفندهای شطرنج می توانید پیاده ها را در مرکز قرار دهید و ساختار آن ها را رو به جلو حرکت دهید.

ترفند شطرنج

مرکز را کنترل کنید:

قبل از اینکه حمله خود را آغاز کنید مرکز را تحت کنترل درآورید این کار را می توانید با حرکت دادن مهره هایی انجام دهید که مسافت بیشتری را طی می کنند.

استراتژی در پیاده ها:

اینکه پیاده ها را به عنوان یک استراتژی در بازی در نظر بگیرید یکی از ترفندهای شطرنج است زیرا این مهره به عنوان مدافع عمل می کند.

مانع تنها ماندن پیاده ها شوید:

پیاده ای که در صفحه شطرنج تنها باشد می تواند بازی را به نفع حریفتان کند حرکت های تکنیکی خود را به شکلی انجام دهید که پیاده شما قابل دفاع باشد.

برای حریف روزنه ایجاد نکنید:

روزنه یا مربع های خالی که شما برای حرف خود ایجاد می کنید می تواند راه خطری باشد و به راحتی شما را آسیب پذیر خواهد کرد.

پیاده خود را عقب قرار ندهید:

یکی از ترفندهای شطرنج این است که پیاده های خود را در عقب قرار ندهید و بالعکس باید آن ها را به حرکت درآورید.

حرکت دادن اسب قبل فیل:

اگر در شرایطی از بازی قرار دارید که مسیر شما توسط پیاده ها مهار شده است می تواند با حرکت دادن اسب خود راه برای حرکت فیل باز بگذارید زیرا فیل می تواند در یک حرکت چندین خانه را طی کند اما اسب خانه های همجوار را تحت پوشش قرار می دهد این یکی از ۲۰ ترفندهای شطرنج است.

در هنگام گشایش وزیر پشت خط پیاده قرار بگیرد:

همانطوئر که می دانید وزیر مهره مهمی در بازی محسوب می می شود بنابراین باید وزیر خود را در یک مسیر محافظت شده یعنی در خط دوم پشت پیاده قرار دهید.

شاه حریف را کیش نکنید:

تا جایی که می توانید از کیش کردن غیرضروری در بازی پرهیز کنید چون به سادگی می تواند از خود دفاع کند و فقط در زمان هایی که راه گشایشی در نظر شما هست انجام این کار ایرادی ندارد.

پیاده ها را بدون ضرورت حرکت ندهید:

همانطور که می دانید شروع بازی شما با حرکت دادن پیاده ها آغاز می شود و فقط در شروع بازی این کار را انجام دهید این مهره با وجود امتیاز کم می تواند به عنوان محافظ برای شما عمل کند و خود یک تکنیک اساسی است.

شاه را در قلعه قرار دهید:

امنیت شاه از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بدانید قرار دادن آن در وسط بازی می تواند آسیب زا باشد بنابراین با قرار دادن شاه در قلعه و پشت سرباز می توانید به راحتی رخ خود را به حرکت درآوردی و همچنین شاه شما در امان است.

در هنگام عقب ماندن مهره ها از حریف سعی در حرکت بیهوده نکنید:

یکی دیگر از ترفندهای شطرنج بیهوده حرکت ندادن مهره ها است زمانی که حریف مهره های خود را گسترش داده و شما عقب مانده اید باید مهره های خود را با احتیاط بیشتر حرکت دهید.

از مهره پیاده بیشتر استفاده کنید:

استفاده از مهره های پیاده به شما امکان بیشتری می دهد تا بازی را به نفع خودتان گسترش دهید همچنین حرکت دادن مهره سرباز باید زمانی صورت بگیرد که شما می خواهید فضا برای حرکت مهره دیگر ایجاد کنید وگرنه با خطر از سوی حریف مواجه اید.

سوارها را در مرکز قرار دهید:

در این ترفند که یکی از ترفندهای شطرنج است باید مهره ها را به مرکز نزدیک کنید زیرا شانس بیشتری برای حرکت دادن مهره ها برای شما ایجاد می شود و فضای بیشتری برای حرکت مهره هایی همچون اسب وجود دارد که خود در مرکز چندین حرکت انجام می دهد.

قلعه را در جناح شاه قرار دهید:

زمانی که مهره قلعه در کنار شاه قرار بگیرد امنیت بازی برای شما بیشتر از زمانی است که مهره قلعه در کنار وزیر باشد در این ترفندش ما به راحتی می توانید از قلعه به نفع خود استفاده کنید.

مهره گسترش یافته را تعویض نکنید:

ممکن است در طی بازی قصد داشته باشید تا مهره گسترش یافته خود را با مهره ای که حرکت نداده اید تعویض کنید این کار اشتباه است و تنها موجب هدر رفتن زمان بازی می شود این ترفند نیز یکی از ترفندهای شطرنج است.

از گرفتن قلعه حریف جلوگیری کنید:

اگر در طی بازی حریف قصد دارد قلعه شما را بگیرد باید با طولانی کردن بازی شاه را در مرکز قرار دهید در اینجا شما با از دست دادن یک پیاده شاه خود را در مرکز قرار دهید.

مطالب مشابه را ببینید!