مجله تاپ‌ناز‌

بهترین روش ها برای ترمیم دندان | بررسی انواع روش های ترمیم و اصلاح دندان

ترمیم 1

دندان ها جزو مهم ترین اعضای بدن هستند و اگر دچار آسیب شوند، ممکن است مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد شود. عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث آسیب به دندان ها شوند. اگر دندان شما آسیب دیده باشد احتمالا دندان پزشک ترمیم دندان را به شما پیشنهاد می دهد.

روش های ترمیم دندان این امکان را فراهم می کنند تا شما بتوانید دندان های آسیب دیده خود را ترمیم کنید، همچنین عملکرد طبیعی دندان های شما را بازیابی می کند و کمک می کند تا دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید. در این مطلب در مورد ترمیم دندان به طور جامع صحبت می کنیم و انواع روش های آن را معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان یکی از خدمات دندانپزشکی است که در آن پزشک با استفاده از انواع روش های ترمیم دندان، قسمت های پوسیده یا شکسته شده ساختار دندان را بازسازی می کند و یا دندان های از دست رفته شما را جایگزین می کند. بازسازی ساختار دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و باعث جلوگیری از دندان درد می شود.

ساختار دندان ممکن است به دلایل مختلفی دچار شکستگی، ضعف و یا پوسیدگی شده باشد و یا از بین برود. با استفاده از ترمیم دندان می توان این مشکل ها را برطرف کرد و دندان را بازسازی یا جایگزین کرد. حتی اگر ترمیم قبلی شده آسیب دیده باشد، می توان دوباره آن را بازسازی کرد.

انواع روش های ترمیم دندان

ترمیم 3

روش های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که با توجه به میزان و نوع آسیب دندانی می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. این روش ها می توانند ظاهر و عملکرد دندان شما را بهبود بخشند. به طور کلی ترمیم دندان معمولا به دو صورت انجام می شود که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

ترمیم به صورت مستقیم

در انواع روش های ترمیم دندان به صورت مستقیم، کارهای مربوط به ترمیم دندان پوسیده یا ترمیم دندان شکسته در داخل دهان انجام می شود و مواد ترمیمی مستقیما در ناحیه مشکل مورد استفاده قرار می گیرند.

روش ترمیم به صورت مستقیم معمولا به عنوان پر کردن دندان شناخته می شود و شامل قرار دادن یک ماده نرم در داخل حفره دندانی است. این ماده در ادامه محکم می شود تا بتواند ساختار دندان آسیب دیده را ترمیم و ظاهر آن را بازیابی کند.

روش مستقیم در انواع ترمیم دندان معمولا بسیار مقرون به صرفه می باشد و با کمترین میزان تهاجم مشکل را رفع می کنند. در انواع روش های ترمیم دندان به صورت مستقیم از 3 نوع ماده اولیه استفاده می شود:

ترمیم دندان های جلو با کامپوزیت

پروتزهای کامپوزیت از جدیدترین و محبوب ترین روش های ترمیم دندان به خصوص ترمیم زیبایی دندان جلو می باشد. این مواد از رزین های ترکیبی تولید شده و می توانند رنگی مشابه با رنگ دندان های اصلی شما داشته باشند و منقبض و منبسط نمی شوند. همچنین به دندان هم آسیبی نمی رسانند.

با این وجود، ترمیم دندان پوسیده با کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره گران تر است و دوام آن هم کم تر است اما نسبت به گلاس آینومر معمولی و رزین آینومر، قوی تر و با دوام تر است. به طور میانگین هر 5 سال یک بار باید پروتز های کامپوزیتی را تعویض کنید.

مطلب مشابه: پروتز دندان و انواع آن؛ مزایا و معایب و هزینه های پروتز دندان ها

ترمیم دندان پوسیده با آمالگام

آمالگام یکی از بهترین روش های ترمیم است و از لحاظ ایمنی و مقاومت در برابر سایش بسیار موثر می باشد. این ماده پر کننده ترکیبی از 50% جیوه و 50% نقره، مس، روی و قلع است. مهم ترین ویژگی آمالگام قیمت پایین آن در کنار قرار دادن آسان آن در دندان و مقاومت بسیار بالای آن است.

این ماده رایج ترین ماده پر کننده دندان است. یکی از معایب آمالگام این است که همرنگ دندان نیست و ظاهر خوبی روی دندان ایجاد نمی کند. بنابراین استفاده از آن در روش های ترمیم دندان از نظر زیبایی گزینه مناسبی برای ترمیم دندان پوسیده جلو و ترمیم زیبایی دندان جلو نمی باشد.

علاوه بر آن، می تواند منبسط یا منقبض شود. به همین دلیل ممکن است باعث ترک خوردن دندان شما شود. ترک خوردن پر شدگی دندان می تواند باعث شود که باقی مانده مواد غذایی و باکتری ها زیر مواد پر کننده به دام بیفتند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

ترمیم دندان با پروتز اینومر

پروتز شیشه ای اینومر ترکیبی محکم و کرم رنگ است که معمولا برای ترمیم دندان پوسیده یا ترمیم دندان شکسته کودکان و دندان هایی که برای گاز گرفتن غذا نیستند، به کار می روند. استفاده از این ماده در انواع ترمیم دندان قیمت نسبتا متعادلی دارد. همچنین این پروتز تغییر حالت نمی دهد، منقبض نمی شود و دارای فلوراید است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

ترمیم به صورت غیر مستقیم

در روش های ترمیم غیر مستقیم، مواد مورد استفاده برای ترمیم به صورت مستقیم روی دندان اعمال نمی شود. در ترمیم غیر مستقیم دندان، مواد ترمیمی در آزمایشگاه و بر اساس قالبی از دندان فرد ساخته می شود، سپس ترمیم جامد و از پیش ساخته شده روی دندان قرار می گیرد. در این روش دندانپزشک از راه های مختلفی برای ترمیم استفاده می کند. به طور کلی، روش ترمیم غیر مستقیم گران تر از روش مستقیم است اما دندان های شما ظاهر زیباتری پیدا می کنند و ماندگاری بیشتری دارند.

ایمپلنت دندان

روش ترمیم با ایمپلنت طولانی تر از روش های دیگر است و ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. دلیل طولانی بودن این روش، شکل گیری استخوان جدید در اطراف ایمپلنت است تا آن را به خوبی نگه دارد. ایمپلنت با استفاده از عمل جراحی به استخوان فک متصل، و از آن برای نگه داشتن روکش دندان یا پل استفاده می شود.

روکش دندان

روکش دندان یا سر پوش دندان سطح دندان را به طور کامل می پوشاند. روکش دندان روی یک سطح از قبل آماده شده و به کمک یک چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرد. روکش دندان قدرت و ظاهر دندان آسیب دیده را بهبود می بخشد و جنس آن می تواند از سرامیک، فلز و یا ترکیبی از سرامیک و فلز باشد.

باندینگ دندان

پیوند یا باندینگ دندان، روشی است که برای بهبود ظاهر و رنگ دندان استفاده می شود. در این روش از یک بتونه همرنگ دندان برای ترمیم ترک ها، تغییر شکل دندان ها و کاهش فاصله دندان ها استفاده می شود.

باندینگ یکی از بهترین روش ها برای ترمیم دندان است چون شکل و رنگ ماده باندینگ متناسب با رنگ و زیبایی دندان اصلی شما طراحی و تولید می شود. بعد از انجام باندینگ، با استفاده از نور یا لیزر مواد آن در دهان خشک شده و سپس صیقلی می شود.

مطلب مشابه: تمام دلایل کج‌ شدن دندان؛ روش های درمان کج بودن دندان ها

چه افرادی باید ترمیم دندان انجام دهند؟

ترمیم 1

ترمیم دندان برای کسانی مناسب است که دندان های آن ها قابلیت ترمیم و حفظ شدن را دارند. به طور کلی، روش های ترمیم دندان برای کسانی که شرایط زیر را دارند مناسب است:

 • کسانی که پلاک دندانی و یا جرم دندانی به دندان هایشان آسیب زده باشد.
 • افرادی که دندان های شان شکسته و یا دچار لب پریدگی شده باشد.
 • کسانی که دندان های شان دچار پوسیدگی های سطحی و یا عمیق شده است.
 • کسانی که دندان های شان رنگ گرفته است و می خواهند دندان های خود را ترمیم کنند.
 • کسانی که دندان های ضعیفی دارند و جنس دندان های شان قوی نیست.
 • کودکانی که دندان های شیری شان دچار آسیب شده است و هنوز زمان افتادن دندان های شان نرسیده است.

ترمیم دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

در برخی موارد، ترمیم دندان امکان پذیر و باید از روش های جایگزین استفاده کرد. ترمیم دندان برای کسانی که دارای شرایط زیر هستند مناسب نمی باشد:

افتادگی دندان

وقتی که دندان به صورت کامل از جای خود خارج شده باشد و به فک و لثه متصل نباشد، ترمیم دندان امکان پذیر نیست. در این صورت، می توان از روش های جایگزینی مانند ایمپلنت و یا پروتز استفاده کرد.

شکسته شدن دندان

اگر دندان به گونه ای شکسته باشد که از دستگاه ریشه ای خارج شده باشد و قسمتی از آن در لثه یا بافت های نرم مانده باشد، نمی توان دندان را ترمیم کرد. در این شرایط، می توان روش های جایگزینی مانند ایمپلنت را به کار برد.

پوسیدگی عمیق

در حالتی که پوسیدگی به صورت عمیق در دندان ایجاد شده باشد و ساختار داخلی دندان به طور قابل توجهی آسیب دیده باشد، ترمیم دندان امکان پذیر نیست. در این صورت می توان از روش های جایگزین مانند ایمپلنت ها، پروتز های ثابت یا متحرک و یا روش های دیگر برای بازسازی عملکرد دندان و بهبود ظاهر دندان استفاده کرد.

عفونت شدید

وقتی که دندان و لثه دچار عفونت شدید شدند و بافت های اطراف دندان و حتی استخوان تخریب شده باشد، نمی توان آن را ترمیم کرد. ابتدا باید عفونت دندان با دقت درمان شود و سپس از روش های جایگزین مانند استفاده از ایمپلنت ها یا پروتز های دندانی به عنوان روش های بازسازی استفاده شود.

ضرورت خلع دندان

وقتی که دندان به دلیل عدم قابلیت ترمیم، عفونت شدید و یا تصمیمات پزشکی مانند ایمپلنت گذاری باید برداشته شود، ترمیم دندان دیگر ضرورت ندارد.

چه زمانی دندان نیاز به ترمیم دارد؟

ترمیم 1

به طور کلی بهتر است هر 6 ماه یک بار برای معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنید تا از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید. در معاینه کلی دندانپزشکی، دندان ها توسط پزشک بررسی می شوند و در صورت نیاز از آن ها عکس گرفته می شود تا مشخص شود که پوسیدگی در داخل آن ها وجود دارد یا خیر و همچنین وضعیت ریشه ی دندان ها مشخص می شود.

با این کار حتی قبل از بروز علائم، می توان آسیب دیدگی را شناسایی کرد. دندانی که آسیب دیده است و نیاز به ترمیم دارد ممکن است علائمی مانند درد، حساسیت به فشار جویدن و حساسیت به غذاهای سرد یا داغ یا جریان هوا داشته باشد. در این صورت حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت بروز این علائم مشخص شود و برای درمان آن اقدام کنید.

مطلب مشابه: کشیدن دندان عقل ضروری است؟ (درد، عوارض و نکات لازم)

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

توجه داشته باشید که تمام مراحل و پروسه ترمیم دندان، تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد در این مدت هیچ گونه احساس دردی نخواهد داشت. با این وجود، احساس درد خفیف تا حساسیت تا 2 روز بعد از انواع روش های ترمیم دندان و ترمیم دندان پوسیده جلو یا ترمیم دندان شکسته طبیعی می باشد.

به طور کلی میزان درد با توجه به شدت عارضه می تواند متوسط تا خفیف باشد و تا چند روز احساس بی حسی در دندان وجود دارد. برای کاهش درد های احتمالی بعد از ترمیم دندان، می توانید از مسکن هایی مانند استامینوفن و یا ایبوبروفن هم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از ترمیم دندان

 • پس از ترمیم دندان، به دندان های خود فشار نیاورید و از جویدن مواد غذایی سفت پرهیز کنید.
 • دندان ترمیم شده نیاز به رعایت بهداشت بیشتری دارد. بنابراین مهم ترین کار بعد از ترمیم حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد.
 • حداقل روز دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه کلی انجام دهد.
 • اگر دندان قروچه دارید، برای روش های محافظت از دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. برای رفع این مشکل ممکن است دندانپزشک به شما وسیله ای به نام محافظ دهان (نایت گارد) بدهد که هر شب روی دندان های خود قرار دهید.

مزایای ترمیم دندان

 • بازسازی ظاهر طبیعی دندان
 • بازیابی عملکرد دندان
 • حفظ دندان
 • جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان
 • راحت بودن و سرعت بالای انجام کار

معایب ترمیم دندان

 • نیاز به ترمیم دوباره
 • ماندگاری کوتاه
 • هزینه
 • مراقبت های دقیق بعد از ترمیم
 • محدودیت های غذایی پس از ترمیم
 • حساسیت در برابر دما، شیرینی و ترشی

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم کردن دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین مواردی که در هزینه ترمیم دندان موثر هستند عبارتند از:

 • یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه های ترمیم دندان، تجربه و تخصص دندانپزشک است. دندان پزشک هایی که تجربه و تخصص بیشتری دارند هزینه های بیشتری دریافت می کنند.
 • برای ترمیم دندان ها از مواد مختلفی مانند کامپوزیت، آمالگام و … در دندانپزشکی استفاده می شود.
 • هزینه های دندانپزشکی در شهر ها و مناطق مختلف متفاوت می باشد. برای مثال در شهر های بزرگ برای خدمات دندانپزشکی هزینه های بیشتری دریافت می شود.
 • یکی از مهم ترین عوامل در تعیین هزینه های ترمیم دندان، تعداد سطوح دندانی است که نیاز به ترمیم و پر کردن دارد. دندان های با تعداد سطوح بیشتر نیاز به پر کردن بیشتری دارند.
 • بیمه دندانپزشکی می تواند در پوشش هزینه ها تاثیر داشته باشد. بیمه بخشی از هزینه های دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می دهد و در برخی موارد ممکن است تمام هزینه ها را پوشش دهد.

بهتر است قبل از شروع درمان با دندانپزشک خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام جزئیات در توافق نهایی درمان و هزینه ها در نظر گرفته شده باشند.

جمع بندی

هر کدام از روش های ترمیم دندان که دندانپزشک ها از آن ها استفاده می کنند، مربوط به درمان عارضه ای خاص می باشد که با توجه به درخواست فرد انجام می شود. در این مطلب سعی کرده ایم در مورد انواع روش های ترمیم و نحوه انجام آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید باشد.

مطلب مشابه: روکش دندان چیست؟ | انواع جنس روکش و عوارض استفاده از آن

مطالب مشابه را ببینید!