مجله تاپ‌ناز‌

تزریق آمپول هپارین در بارداری + دلیل استفاده و عوارض تزریق در بارداری

تزریق آمپول هپارین در بارداری

آمپول هپارین یکی از داروهای رقیق کننده خون است که باعث کند شدن لخته خون می شود. این داروی ضد انعقاد خون در دوران بارداری هم تزریق می شود ولی بهتر است قبل از استفاده از آمپول هپارین در بارداری اطلاعات کافی داشته باشید.

هپارین دارای انواع مختلفی است که نوع متدوال آن هپارین با وزن مولکولی کم است که با نام تجاری سلکسان و داتپارین در داروخانه ها موجود است و به منظور رقیق شدن خون مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در دوران بارداری هم تزرق می شود که در ادامه توضیحاتی در مورد آن می خوانید.

روش های مختلفی برای تقویت سیستم ایمنی در بارداری، آزمایش تحمل گلوکز در بارداری وجود دارد به منظور جلوگیری از لخته شدن خون در بارداری نیز آمپول هپارین تزریق می شود تا با غیر فعال کردن تروبین که یکی از عوامل ایجاد لخته خون است از فرایند انعقاد غیر طبیعی خون پیشیگری شود.

تزریق آمپول هپارین در بارداری

آمپول هپارین در زمان بارداری از جفت عبور نمی کند و در نتیجه برای مادر و جنین خطری ایجاد نمی کند و برای مادران شیرده و نوزادشان هم مضر نیست. آمپول هپارین در واقع نوعی آمپول ضد انعقاد خون محسوب می شود که برای افرادی که در بدنشان لخته خون ایجاد می شود تزریق می شود.

ترومبوس وریدی حالتی است که در آن لخته خون در رگ ها عمیق پاها، ران یا لگن اتفاق می افتد که به آن ترومبوس سیاهرگی عمیق یا DVT گفته می شود که در واقع ترومبوس عمیق قادر به محدود کردن جریان خون در رگ ها می باشد و در نتیجه با تورم و درد همراه است و حتی ممکن است در رگ ها به حرکت در آید و فرد دچار آمبولی شود که اگر این لخته خون به ریه راه پیدا کند به آن آمبولی ریوی گفته می شود که سبب مشکلات تنفسی، سرفه خونی و درد سینه می شود که در حالت شدید خطر مرگ را برای فرد به وجود می آورد اما در صورتی که به موقع ترومبوس سیاهرگی تشخیص داده شود سبب کاهش خطر ابتلا به آمبولی ریه می شود، در زمان بارداری و پس از تولد خطر ابتلا به ترومبوس وریدی افزایش پیدا می کند که برخی از زنان باردار بیش تر دچار لخته شدن خون می شوند که بهتر است از آمپول هپارین استفاده کنند.
تزریق آمپول هپارین در بارداری

دلیل استفاده از آمپول هپارین

 1. افزایش احتمال تشکیل شدن لخته خون در زمان بارداری یا پس از آن به عنوان مثال بعد از زایمان و یا تحرک نداشتن به مدت طولانی
 2. تحت درمان به مدت طولانی در زمینه ضد انعقادی بودن و یا عود ترومبوس
 3. وجود لختگی خون به خاطر بارداری حاضر یا پیشین

ضد انعقاد دیگری به نام وارفارین نیز در دارو خانه ها وجود دارد که به صورت قرص استفاده می شود اما از عوارض این دارو این است که از جفت عبور می کند و در نتیجه سبب آسیب رساندن به جنین می شود و همچنین جوراب فشرده سازی الاستیک DVT نیز وجود دارد که امکان دارد سبب ایجاد احساس ناراحتی شود و تنها از پاها در مقابل لخته شدن خون جلوگیری می کند.

بخوانید: در دوران بارداری هرگز قرص استامینوفن مصرف نکنید

روش استفاده از آمپول هپارین

هپارین در زیر پوست تزریق می شود که معمولا از نوع با وزن مولکلولی کم مورد استفاده قرار گرفته می شود و در برخی موارد روزی یک بار و گاهی به خصوص در دوران بارداری دوبار در روز تزریق می شود اما به آنچه باید در زمان تزریق آمپول هپارین در بارداری اهمیت دهید این است که هر روز در ساعت زمانی مشخص و در نهایت با اختلاف دو ساعت تزریق شود و در ابتدا مایع را به داخل سرنگ بکشید سپس به منظور اطمینان از بی رنگ بودن و یا زرد کمرنگ آن را چک کنید و از قرار گرفتن درست سر سوزن بر روی سرنگ مطمئن شوید حالا با کمک انگشت شست و اشاره یک ناحیه از پوست تان را که از قبل تمیز کرده اید را چین دار نمایید سپس عمل تزریق را انجام دهید، به دلیل اینکه هپارین توسط اسید معده از بین می رود به همین دلیل آن را با روشی به جز تزریق نمی تواند استفاده کرد.
تزریق آمپول هپارین در بارداری

مواردی که باید احتیاط کرد:

 • افراد مبتلا به بیماری کلیوی
 • افراد بالای هشتاد سال
 • افراد کم وزن یا دارای اضافه وزن
 • افراد مبتلا به زخم معده
 • افراد دیابتی
 • افراد با فشار خون بالا
 • افرادی که خونریزی دارند.
 • افرادی که تجربه سکته مغزی ایسکمیک دارند.
 • افرادی که اخیرا عمل جراحی انجام داده اند.
 • افراد مبتلا به متابولیک اسیدوز
 • افرادی که سطح پتاسیم خونشان بالا می باشد.

عوارض جانبی آمپول هپارین

 • در صورت عمل سزاین سبب افزایش خطر ابتلا به هماتوم زخم یا کبودی می شود.
 • در برخی موارد نادر واکنش های آلرژیک در بدن یا در ناحیه تزریق وجود دارد.
 • افزایش پوکی استخوان یا سطح پتاسیم خون
 • ایجاد کبودی در ناحیه تزریق

به طور کلی می توان گفت آمپول هپارین در بارداری عوارض جدی تری را به همراه نمی آورد.

زمان شروع استفاده از آمپول هپارین

زمان تزریق آمپول هپارین بسته به دلیل تجویز متفاوت است که در بعضی از مواقع از ابتدای بارداری انجام می گیرد و گاهی هم پس از زایمان شروع می شود، در داروخانه سرن های هپارین به شکل آماده وجود دارند که باید از دور نور خورشید محافظت شوند و با یک آزمایش کوتاه می تواند تزریق این آمپول را انجام دهید.

مطالب مشابه را ببینید!