مجله تاپ‌ناز‌

همه چیز درباره تزریق ژل چانه | نحوه انجام، مزایا و عوارض فیلر چانه

ژل چانه 5

چانه نقش مهمی در زیبایی چهره دارد و یک چانه خوش فرم و متناسب می تواند باعث جوان تر، جذاب تر و زاویه دار تر شدن صورت شود. عوامل ژنتیکی و افزایش سن ممکن است موجب تغییر فرم چانه شوند، بنابراین بسیاری از افراد به دنبال راه هایی برای بهبود فرم چانه خود هستند.

تزریق فیلر چانه یکی از روش های زیباسازی چانه است که بدون جراحی انجام می شود. این روش برای افرادی که قصد تغییر فرم چانه و افزودن حجم به چانه یا ناحیه زیر فک خود را دارند، مناسب است. تزریق ژل چانه حتما باید در مراکز پزشکی و تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. اگر می خواهید در مورد این روش زیبایی بیشتر بدانید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

فیلر چانه چیست؟

تزریق فیلر چانه یکی از روش های غیر تهاجمی و ایمن برای فرم دهی به چانه است که در آن پزشک با استفاده از فیلرهای ساخته شده بر پایه هیالورونیک اسید اقدام به اصلاح فرم چانه بدون نیاز به جراحی و بیهوشی فرد می کند.

فیلر چانه برای افزودن حجم، شکل به ناحیه چانه و کانتور فک پایین یا همان زاویه سازی صورت استفاده می شود و می تواند بسیاری از مشکلات ظاهری چانه مانند عقب رفتگی چانه، عدم تقارن، فرو رفتگی، عدم هماهنگی با سایر اجرای صورت، تیز بودن چانه … را اصلاح کند.

برخی از انواع ژل چانه بیشتر از بقیه دوام دارند. برای مثال، فیلرهای مصنوعی تاثیرات زیاد و بلند مدتی را ارائه می دهند. سایر مواد پر کننده یا فیلر مانند ژل های اسید هیالورونیک (HA) به مرور جذب بدن می شوند و بای در دوره های منظم تکرار شوند.

نحوه تزریق فیلر به چانه

تزریق ژل چانه توسط پزشک به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به استراحت ندارد. ابتدا پزشک پوست ناحیه تزریق را استریل می کند. پزشک برای بی حس کردن محل از بی حسی موضعی مانند لیدوکائین استفاده می کند و یا قبل از شروع درمان، داروی بی حسی تزریق می کند. در برخی موارد، لیدوکائین از قبل در سرنگ پر کننده پوستی مخلوط می شود.

برای تزریق ژل به ناحیه چانه معمولا از کانول یا سوزن استفاده می شود. از مزایای استفاده از کانول برای تزریق در چانه، کاهش خطر سوراخ شدن رگ خونی و ایجاد کبودی یا عوارض شدیدتر مانند تزریق ژل به داخل عروق است.

به دلیل اینکه چانه یک ناحیه فیبری و عضلانی است، سوزن به راحتی از آن عبور می کند. اما کانول چون نوک بلندی دارد، عبور آن از چانه سخت است. در بسیاری از موارد برای گرفتن بهترین نتیجه، از ترکیبی از سوزن و کانول استفاده می شود.

کانول معمولا برای تزریق در کناره های چانه مناسب است و سوزن معمولا برای تزریق به مرکز چانه مناسب می باشد. در حین انجام کار، پزشک از شما می خواهد که صحبت نکنید و بنشینید تا ژل را تزریق کند و در طول عمل، چندین تزریق در چانه و فک انجام می دهد.

تمام روند تزریق ژل به چانه، همراه با زمان آماده سازی آن، بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. بعد از آن، پزشک ممکن است از شما بخواهد که برای ویزیت بعد از عمل و انجام تزریق های اضافی تا رسیدن به نتیجه دلخواه، دوباره در تاریخ مشخصی به مطب مراجعه کنید.

مطلب مشابه: عمل زیبایی چانه | انواع روش ها و مراقبت های بعد از جراحی

مزایای تزریق ژل چانه

چانه 1

تزریق فیلر چانه باعث اصلاح فرم صورت و جذاب تر شدن چانه و فک می شود. از مهم ترین مزایای تزریق فیلر چانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از این روش زیبایی می توان غبغب را اصلاح کرد.
 • اگر فردی چانه مربع شکل دارد، با این روش می توان آن را گردتر کرد.
 • یک روش غیر جراحی است و کمترین خطر را دارد.
 • اگر فردی چانه ای با زاویه بیشتر بخواهد، با این روش می توان آن را تیز تر کرد.
 • نتیجه تزریق ژل به چانه به سرعت ظاهر می شود و شما بلافاصله بعد از درمان می توانید تغییرات را احساس کنید.
 • در این روش شما مجبور نیستید مرخصی بگیرید یا به صورت مطلق استراحت کنید.
 • تزریق ژل به چانه به ایجاد تعادل و تقارن در صورت کمک می‌کند و ظاهر را بهبود می‌بخشد.
 • با برجسته سازی چانه، عائم پیری کمتر بروز پیدا می کنند و چروک های پوستی در این ناحیه از بین می روند.
 • چانه برخی از افراد کوتاه است. متخصص با استفاده از ژل چانه می تواند طول چانه را بلند کند.
 • چانه برخی از افراد معمولا از زاویه کنار، فرورفته است. با استفاده از ژل های پوستی، می توان چانه را برجسته تر کرد.

خطرات و عوارض تزریق ژل چانه

روش تزریق ژل چانه کمترین خطر را دارد اما همه روش های زیبایی خطراتی را به همراه دارند. عوارض تزریق ژل چانه شامل موارد زیر است:

 • کبودی، تورم، قرمزی و خونریزی پس از تزریق طبیعی است و بعد از چند روز به طور کامل از بین می رود.
 • عفونت هایی که رعایت بهداشت پوست می تواند از ایجاد آن ها جلوگیری کند.
 • کج شدن چانه در اثر تزریق اشتباه
 • برآمدگی ها، توده ها یا نواحی متقارن
 • آسیب عصبی در نتیجه تزریق نادرست که ممکن است باعث درد یا بی حسی شود.
 • آسیب به پوست در نتیجه تکنیک تزریق ضعیف؛ تزریق نادرست ممکن است باعث از بین رفتن بافت (نکروز) و آسیب های پوستی دیگر شود.
 • واکنش های آلرژیک به لیدوکائین یا ژل های پوستی؛ آزمایش آلرژی قبل از درمان می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

ماندگاری فیلر چانه چقد است؟

فیلر چانه

نتایج تزریق فیلر چانه برخلاف روش های دیگر، بلافاصله بعد از انجام تزریق قابل مشاهده می باشد. اما تا 1 یا 2 هفته بعد از انجام تزریق، بهترین نتیجه تزریق نمایان می شود.

انواع مختلفی از فیلرها با برندهای مختلف وجود دارند و هر کدام از آن ها می تواند ماندگاری متفاوتی نسبت به دیگری داشته باشد. عوامل مختلفی مانند نوع فیلر، محل تزریق، سبک زندگی و ترکیب شیمیایی بدن فرد می توانند بر ماندگاری فیلر تاثیر داشته باشند.

ماندگاری اصلاح فرم چانه با فیلرهای اسید هیالورونیک معمولا بین 6 تا 12 ماه است، به همین دلیل متخصصان به افرادی که برای اولین بار قصد انجام فیلر دارند، این نوع را پیشنهاد می کنند.

فیلرهای هیدروکسی لاپاتیت کلسیم هم حدود 12 ماه ماندگاری خواهند داشت. بعد از از بین رفتن فیلر، افراد می توانند تصمیم به ترمیم یا عدم ترمیم این فرآیند زیبایی بگیرند.

مطلب مشابه: جراحی لیفت گردن و جوان سازی گردن | نحوه انجام، هزینه و مراقبت ها

چه افرادی می توانند تزریق ژل چانه انجام دهند؟

 • افرادی که از فرم چانه خود رضایت ندارند.
 • افرادی که چانه عقب رفته ای دارند.
 • افرادی که بالای 18 سال سن دارند.
 • افرادی که پوست ناحیه چانه آن ها دچار افتادگی شده است.
 • افرادی که دچار چین و چروک های عمیق در ناحیه چانه می باشند.

مراقبت های قبل از تزریق فیلر چانه

قبل از تزریق فیلر چانه باید نکات زیر ر رعایت کنید:

 • برای جلوگیری از کبودی، یک هفته قبل از انجام تزریق از مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله مسکن ها و مکمل هایی مانند روغن ماهی خودداری کنید.
 • سیگار کشیدن احتمال کبودی را افزایش می دهد. بنابراین قبل از تزریق ژل چانه باید سیگار را کنار بگذارید.
 • 2 هفته قبل و بعد از تزریق ژل از انجام روش های درمانی تهاجمی خودداری کنید. این درمان ها می تواند شامل کارهای دندانپزشکی مانند جرم گیری دندان، جراحی، بیوپسی، خالکوبی و … باشد.
 • برای تزریق ژل، حداقل 2 هفته قبل از رویداد خاصی که قصد شرکت در آن را دارید، برنامه ریزی کنید. نتایج حاصل از تزریق پر کننده های پوستی تقریبا 2 تا 14 روز بعد از تزریق نمایان می شود.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر چانه

بعد از تزریق فیلر چانه باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • دو هفته قبل از تغییر زاویه چانه و دو هفته بعد از آن، باید از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • تا دو هفته بعد از انجام تزریق ژل، از رفتن به محیط های گرم مانند سونا و قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • برخی از افراد ممکن است بعد از تزریق دچار کبودی یا پف خفیفی در نواحی محل تزریق شوند، اما این وضعیت تا چند روز بعد برطرف می شود.
 • استفاده از کمپرس یخ یا کیسه های یخ تا 48 ساعت بعد از تزریق ژل، از ایجاد تورم و درد جلوگیری می کند و در بهبود آن بسیار موثر می باشد.
 • توجه داشته باشید که از چند روز قبل و بعد از انجام تزریق فیلر چانه نباید از داروهای آسپرین و NSAID استفاده کنید.
 • تا دو هفته بعد از تزریق فیلر، از انجام فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد از تزریق، از لمس بیش از حد، ماساژ، ایجاد فشار و دستکاری کردن ناحیه تحت درمان خودداری کنید و به هیچ عنوان آن دست نزنید. همچنین مطمئن شوید که محل تزریق را تمیز نگه می دارید.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق ژل، از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. اما باید آرایش انجام دهید، صبر کنید تا خونریزی به طور کامل متوقف شود و تورم فروکش کند.
 • به مدت 48 ساعت بعد از تزریق ژل از فرو کردن سر در زیر آب خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت بعد از تزریق ژل، از مصرف کافئین، کربوهیدرات های تصفیه شده، غذاهای حاوی قند بالا، مکمل های نیاسین و غذاهای تند خودداری کنید.

مطلب مشابه: جراحی گوش برجسته یا اتوپلاستی و روش های انجام این عمل

هزینه انجام پروتز چانه

هزینه تزریق فیلر چانه به عوامل مختلفی مانند نوع فیلر مصرفی، تخصص و صلاحیت پزشک، زمان و تلاش مورد نیاز برای انجام کار، نوع انجام رویه و موقعیت جغرافیایی محل انجام این کار بستگی خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه فیلر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و یک جلسه را برای مشاوره در رابطه با میزان فیلر مصرفی داشته باشید.

بهترین برندهای ژل چانه

برخی از رایج ترین ژل ها برای ناحیه چانه، ژل هایی بر پایه ی اسید هیالورونیک می باشند. این ژل ها عبارتند از:

ژوویدرم (ولبلا) Voluma

از آنجا که اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن تولید می شود، خطر بروز عوارض جانبی کمتری را به همراه دارد. نتایج ژوویدرم (ولبلا) بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده است. این نوع ژل تا 2 سال ماندگاری دارد.

رستیلن Defyne

با تزریق ژل رستیلن ممکن است چند روز طول بکشد تا بتوانید نتایج کامل را مشاهده کنید. این نوع ژل تا 12 ماه ماندگاری دارد.

سایر برندهای ژل چانه:

فیلرهای مصنوعی مانند ریدیس (ساخته شده با کلسیم هیدروکسیلاپاتیت (CaHA)) و اسکالپترا (ساخته شده با پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA))، نیز در زاویه سازی خط چانه و فک پایین موثر هستند.

این مواد در مقایسه با ژل های بر پایه اسید هیالورونیک دوام بیشتری دارند. نتایج ریدیس (Radiesse) 9 تا 15 ماه و اسکالپترا (Sculptra) حداکثر تا 2 سال بر روی صورت باقی می ماند.

جایگزین های فیلر چانه

اگر بعد از انجام فیلرهای موقتی تصمیم گرفتید از روش های دائمی استفاده کنید، می توانید یکی از روش های زیر را انتخاب کنید.

پیوند چربی

پیوند چربی یک روش دائمی است که در آن به عمل جراحی دارد و ابتدا پزشک متخصص با انجام عمل لیپوساکشن، چربی را از شکم یا نواحی دیگر بدن فرد جمع آوری می کند. سپس این چربی را تصفیه می کند و به ناحیه مورد نظر در صورت فرد تزریق می کند.

در این فرآیند چانه فرد حجم می گیرد، خلوط زاویه ایجاد می شود و چین های پوست پر می شوند. برای انجام این عمل جراحی، نیاز به تخصص بالایی وجود دارد به همین دلیل فقط باید توسط پزشکان متخصص انجام شود.

کاشت چانه

کاشت چانه یک روش دائمی دیگر است که در این عمل، ایمپلنت چانه در صورت فرد قرار داده می شود و باعث ایجاد تعادل در صورت می شود. معمولا پزشک، ایمپلنت را در اطراف چانه و استخوان موجود قرار می دهد. این روش یک عمل جراحی سرپایی محسوب می شود و کم تر از 1 ساعت طول می کشد.

۲. جراحی لیفت صورت یا سفت کردن پوست

جراحی لیفت صورت نسبت به روش های دیگر ماندگاری بیشتری دارد و می تواند به از بین بردن غبغب هم کمک کند. البته این روش گران تر است و عوارض جانبی بیشتری دارد.

روش جراحی لیفت صورت یا سفت کردن پوست می تواند برای کسانی که به دنبال کاهش چین و چروک ها یا علائم دیگری پیری در چانه یا اطراف چانه و خط فک پایین هستند، مناسب باشد.

مطالب مشابه را ببینید!