گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
مجله تاپ ناز / گوناگون / مطالب تاریخی / تصاویر سربازان هخامنشی

تصاویر سربازان هخامنشی

عکس های سرباز هخامنشی

تصاویر سربازان هخامنشی

سرباز های هخامنشی به خصوص سپاه جاویدان یا گارد جاویدانخبره ترین نیروهای جهان روزگار خود(حتی به عقیده برخی از کارشناسان خبره ترین نیروی ویژه در طول تاریخ) بودند.این سربازان ر آن هنگامه از نظر دلیری نمونه بودند و از نظر جوانمردی یگانه بودند.امروزه نقش های زیادی از سربازان هخامنشی برجای مانده که در ادامه تعدادی از عکس های مربوط به سربازان هخامنشی را قرار داده ایم.

داریوش بزرگ برای اینکه سرزمین ایران را به خوبی پاسداری کند، نیروی ویژه ای ایجاد کرد که سپاه جاویدان نام گرفت و تشکیل این نیرو در سال 465 پیش از میلاد بود یعنی زمانی که خیلی از کشورها هیچ ارتشی نداشتند و اصلا از نیروی نظامی آگاهی نداشتند. تاریخ نویسان نوشته اند که سپاه جاویدان از بین جوانان قد بلند و نیرومند و خوش چهره انتخاب می شد. سربازان در حدود 6 سال دوره آموزشی را پشت سر می گذاشتند. در این آموزشگاه هم دانش آن زمان را می آموختند و هم فنون جنگی را فرا می گرفتند، ولی مهمتر از همه اینها، پرورش اخلاق بود که برای آنها ارزشمند بود. سربازان سپاه جاویدان از قبیله پارس و ماد بودند.

شمار این سربازان به ده هزار تن می رسید. این سپاه به ده هنگ هزار نفرسی تقسیم شد. به همین دلیل به آن سپاه جاویدان می گفتد که هیچ وقت از تعداد آنها کم نمی شود. اگر یک نفر بازنشسته و یا کشته می شد، خیلی سریه یک سرباز تاره جایگزین او می شود.

سرباز ارتش جاویدان هخامنشی

نقش سرباز ارتش جاویدان در پارسه

سرباز پارسی هخامنشی

سرباز پارسی سبدی در دست دارد

سربازان هخامنشی

تصویر نقاشی های کاخ شوش آپادانا از دوره داریوش اول

سرباز هخامنشی سر در باغ ملی تهران

سرباز هخامنشی سر در باغ ملی تهران

بوسه ایرانیان بر سربازان هخامنشی

بوسه ایرانیان بر سربازان هخامنشی

سرباز پارسی، با نیزه و تیرکمان

سرباز پارسی، با نیزه و تیرکمان

سنگ نگاره سربازان هخامنشی

سنگ نگاره سربازان هخامنشی بر دیواره کاخ تچر

سربازان جاویدان در پلکان شرقی آپادانا

سربازان جاویدان در پلکان شرقی آپادانا

سربازان مادی و هخامنشی

سربازان مادی و پارسی، در پارسه برای متمایز کردن پارسی ها و مادی ها به کلاه و لباس دقت کنید.

سربازان هخامنشی ارتش جاویدان

نقش سرباز ارتش جاویدان در پارسه سربازان نیزه دار پارسی

سربازان هخامنشی

نقش سرباز ارتش جاویدان در پارسه

گل نیلوفر در دست سرباز هخامنشی

گل نیلوفر؛ نماید صلح در دستان سربازان پارسی و مادی

سرباز هخامنشی

سرباز هخامنشی به شاه پارسه داریوش اول احترام می گذارد

سرباز هخامنشی

سربازان پارسی بر گرد کاخ

نقش سربازان هخامنشی بر روی ظرف هخامنشی

نقش سربازان هخامنشی بر روی ظرف هخامنشی

 راه پولدار شدن در 1 هفته!

loading...

4 دیدگاه ها

 1. گل نیلوفر نمادیه که در اکثر تصاویر هخامنشی دیده می شه. این گل در دورۀ هخامنشیی مقدس بوده و نشان دهندۀ این است که سرباز نیروی خود را از منشأ مقدسی دارد که لایزاله. اما چرا این نماد مقدس بوده. مقدس بودن نیلوفر به محیط آبی اون بر می گرده چون به عقیدۀ ایرانیان باستان آب نماد باستانی اقیانوس کهنی بود که کیهان از آن آفریده شده و نیلوفر که بر روی سطح آب در حرکت بود به مانند زهدان آن به شمار می‌رفت. از آنجا که گل نیلوفر در سپیده دم باز و در هنگام غروب بسته می‌شه به خورشید شباهت داره. خورشید خود منبع الهی حیاته و به همین خاطر گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی به شمار می‌رفت. پس مظهر باروری و تجدید حیات و بی‌مرگیه. نیلوفر نماد کماله زیرا برگ‌ها گل‌ها و میوه اش دایره ای شکلند. و دایره چون کامل‌ترین شکل است نماد کمال به شمار می‌آید. نیلوفر یعنی شکفتن معنوی. زیرا ریشه‌هایش در لجن است و با این حال به سمت بالا و آسمان می‌روید از آبهای تیره خارج می‌شود و گل‌هایش زیر نور خورشید و روشنایی آسمان رشد می‌کنند. نیلوفر کمال زیبایی نیز هست. ریشه‌های نیلوفر مظهر ماندگاری و ساقه اش نماد بند نافه که انسان را به اصلش پیوند می‌ده و گلش پرتو خورشید را تداعی می‌کنه. نیلوفر نماد انسان فوق العاده یا تولد الهی است زیرا بدون هیچ ناپاکی از آبهای گل الود خارج می‌شه.
  برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به:
  geranioum.blogfa.com

 2. این تصاویر نشون می ده که کلاه در ایران باستان علاوه بر این که کاربرد تزیینی داشته شغل و درجۀ اجتماعی رو هم نشون می داده.
  بساک یک حلقه گرد درست شده از گل ها و شاخه ها بود و تاکنون کاربردهای واقعی آن کشف نشده است. نوعی از بساک وجود داشت که شبیه طناب و ریسمان بود. این نوع بساک ها بیشتر توسط افسران نظامی استفاده می شد. بسیاری از سربازان تخت جمشید، بساک بر سر داشته اند.
  کلاه راسته یک مخروط وارونه بود که در پایه خود برش می خورد، از نمد ساخته می شد و توسط صمغ و دیگر مواد معطر خوشبو می شد. این نوع کلاه، هم شکاف دار بود و هم ساده. کلاه راسته ساده به عنوان جایگزینی برای تاج شاهان در انجام کارهای روزانه آنها بود. ظاهرا کلاه های شکاف دار برای سربازان استفاده می شده است.
  دیهیم یا نیم تاج، یک حلقه طلایی با ارتفاع چهار تا پنج سانتی متر بود که می توانست دندانه دار یا صاف و یکدست باشد. چنانکه طرح ها نشان می دهد، نیم تاج های دندانه دار فقط توسط شاهان استفاده می شد، اما نیم تاج های بی دندانه توسط شاهزادگان، درباریان یا فرماندهان نظامی استفاده می شد. یک دیهیم بدون دندانه هم در تخت جمشید کشف شده است که به سایر انواع نقش برجسته آنها شباهت ندارد.
  اغلب تاج های ایرانی دندانه دار بودند و دندانه ها در خطی منحنی قرار داشتند که رمزی از قلعه، دژ یا شاید رمزی از خورشید بودند. نوعی از تاج به نام سیواریس، در دوره هخامنشیان استفاده می شد که تاجی دندانه دار طلایی و بلند بود و با برگ های طلا و جواهرات رنگارنگ تزئین می شد.
  برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به آدرس:
  http://www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/13/HTML/13_10002.HTM

 3. خیلی جالبه آدمین جان گل نیلوفری که در دست (احتمالاً) داریوش بزرگه دوتا غنچه هم داره. این ها همش باید معنا داشته باشه.
  جایی خوندم که نشون دادن کف دست راست به معنای احترام گذاشتن به مقام بالاتره و اگه قد یکی کوتاهتر از نفر جلویی باشه یعنی مقامش پایینتره .
  سبد نمی دونم نماد چیه؟ شاید اون موقع هم سبد کالا می گرفتن!
  ممنونم آدمین جان خیلی استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ
loading...