مجله تاپ‌ناز‌

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

سربازی در ایران که به اختصاری به آن اجباری هم می‌گویند، از سن 18 سالگی برای تمام مردان اجباری است و برای کارهای مختلفی مثل خروج از کشور، استخدام و… به کارت پایان خدمت نیاز دارند. البته سن 18 سالگی شامل کسانی می‌شود که مشغول تحصیل نباشند، اگر فردی در حال تحصیل باشد، تا زمان ادامه تحصیل لزومی برای سربازی رفتن نخواهد بود.

اما برای نرفتن به سربازی و به اصطلاح معاف شدن از سربازی، قوانین و تبصره‌های بسیاری وجود دارد. قوانینی مثل داشتن انواع بیماری، داشتن پدری 70 سال به بالا، داشتن خواهر و برادر کوچک و بدون پدر و… از جمله قوانینی است که باعث معافیت افراد از سربازی می‌شود. در ادامه قصد داریم قانون معافیت سربازان دارای 3 فرزند و بیشتر را مورد بررسی قرار دهیم.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

معافیت سربازان دارای 3 فرزند و بیشتر

سربازی یک امر ضروری و اجباری است تمام افراد باید در این دوره شرکت کنند. اما روش‌هایی برای معافیت از سربازی نیز وجود دارد. یکی از این قوانین و تبصره‌ها شامل افرادی است که دارای 3 فرزند و یا بیشتر هستند که برای این افراد ضرورت شرکت در دوره سربازی وجود ندارد.

ستاد کل نیروهای مصلح در قالب بیانیه‌ای گفت: با توجه به موافقت فرمانده کل قوا و مقام معظم رهبری، تمام کسانی که که مشمول خدمت سربازی هستند، اگر 4 فرزند یا بیشتر داشته‌باشند از خدمت سربازی معاف می‌شوند. این قانون شامل مشمولان غایب و غیر غایب و همچنین شامل کارکنان وظیفه‌ای که در حال خدمت هستند می‌شود.

همچنین قانون دیگری برای افرادی که سه بچه دارند نیز وجود دارد که این قانون نیز مثل قبلی شامل مشمولان غیر غایب، غایب و همچنین شامل کارکنان وظیفه در حال خدمت می‌باشد. این قانون به این صورت است که افراد با حداقل میزان 40 سال سن و دارای 3 فرزند (به بالا) هستند، از خدمت سربازی معاف هستند.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

معافیت سربازی؛ شرکت در دوره‌های بسیج

نکته قابل توجه اینجاست که برای تمام افراد غایب و غیر غایب که از سربازی معاف شده‌اند، کارت معافیت صادر می‌شود. اما این کارت بعد از گذراندن دوره آموزش‌های مقدماتی و تکمیلی که در پایگاه بسیج تشکیل می‌شود، صادر خواهد شد. به عبارت دیگر درست است که افراد واجدالشرایط نیاز به شرکت در خدمت سربازی را ندارند، اما باید دوره‌ای کوتاه‌تر و آسان‌تر از دوره سربازی را در پایگاه بسیج بگذرانند.

دوره مقدماتی و تکمیلی بسیج و مزایای این دوره

دوره مقدماتی بسیج 30 روز می‌باشد که در این یک ماه، کلاس‌های تئوری در پایگاه‌های بسیج یا مساجدی که زیر نظر گردان امام حسین سپاه هستند، برگزار می‌شود. در دوره‌ی مقدماتی این دوره‌ها، کلاس‌ها به صورت تئوری برگزار می‌شود و در انتها دو تا چهار جلسه در میدان تیر به صورت عملی تشکیل می‌شود. در این جلسات با توجه به نکاتی که به صورت تئوری گفته‌شده بود، در حد دوره‌ اولیه و ابتدایی در میدان تیر، برگزار خواهد شد. بعد از گذراندن این 30 روز کلاس تئوری که صرفا جنبه‌ی آموزشی دارد و کار عملی زیادی صورت نمی‌گیرد، گواهی دوره‌ی مقدماتی برای فرد صادر خواهد شد.

دوره‌ تکمیلی بسیج

بعد از گذراندن یک ماه در پایگاه بسیج یا مساجد زیر نظر گردان سپاه، 15 روز کلاس عملی آغاز می‌شود. در این 15 روزه شرایط و جو حاکم بر فضا دقیقا مانند خدمت سربازی است. این موضوع باعث می‌شود افراد معاف از سربازی به مدت کوتاه 15 روز با شرایط نظامی، سختی‌ها و دشواری‌های سربازی آشنا شوند.

این 15 روز که می‌توان گفت هیچ تفاوتی با دوره‌ی آموزشی سربازی ندارد، در یکی از پادگان‌هایی که زیر نظر سپاه است، تشکیل می‌شود. در این دوره دقیقا همانند سربازی، نکات نظامی به افرادی که معاف شدند آموزش‌داده می‌شود و افراد تا حدودی شرایط سربازی را البته به صورت موقت تجربه خواهند کرد.

بعد از گذراندن این 15 روز، دومین گواهی از طرف بسیج برای افراد صادر می‌شود. این گواهی به منزله‌ی گذراندن دو دوره آموزشی در پایگاه بسیج است و بعد از آن نام فرد در سیستم بسیج ثبت می‌شود. بعد از این دوره، صدور کارت معافیت بلامانع خواهد بود.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

انواع معافیت‌های خدمت نظام وظیفه

تقریبا می‌توان گفت در تمام کشورها مقوله سربازی وجود دارد اما بسته به شرایط سیاسی، اجتماعی و قوانین مختلف در هر کشور شرایط متفاوت است. در ایران سربازی 18 ماه (یا بیشتر) است که به آن سربازی بلند مدت گفته می‌شود. برخلاف آن که اسم آن سربازی اجباری است، اما در شرایط مختلف، تبصره‌ها و قوانینی وجود دارد که شرایط را برای افراد مشخصی آسان خواهد کرد.

موارد مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود افراد نتوانند دوره‌ سربازی خود را بگذرانند و این موضوع باعث شده‌است تا سران کشور تبصره‌ها و قوانین مختلفی را برای این افراد وضع کنند. البته که این قوانین به صورت مداوم در حال به‌ روزرسانی می‌باشند اما در ادامه به برخی از این معافیت‌ها و شرایط آنها اشاره خواهیم کرد.

  • معافیت تحصیلی: معافیت تحصیلی حداکثر تا یک سال بعد از فارغ‌التحصیل شدن از هر مقطعی امکان‌پذیر است و بعد از آن، فرد در دسته‌ی مشمولین نظام وظیفه قرار می‌گیرد.
  • معافیت پزشکی: معافیت پزشکی، درجات مختلفی دارد. نوع معافیت بستگی به شرایط افراد دارد برای مثال افراد با بیماری موقت، معافیت موقت دریافت می‌کنند تا زمانی که توانایی شرکت در سربازی را داشته‌باشند.

کسانی که به علت نداشتن سلامت جسمانی و روانی کامل، توانایی انجام حرکات رزمی را ندارد و در زمینه‌های دیگر می‌توانند فعالیت کنند، معاف از رزم می‌شوند. و در آخر کسانی که به شرایط جسمی یا روحی قادر به شرکت در سربازی نیستند و معاف دائم می‌شوند.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد
  • معافیت از طریق کفالت: معافیت از طریق کفالت تبصره‌ها و قوانین زیادی دارد. برای مثال اگر خانواده‌ای تنها یک پسر داشته‌باشد و پدر بالای 75 سال باشد، پسر از سربازی معاف است.
  • معافیت ایثارگران: این نوع معافیت شامل حال کسانی است که پدر، مادر، همسر، خواهر یا بردارش در راه رسیدن هدف‌های انقلاب اسلامی، شهید، جاویدالاثر یا جانباز شده‌باشد. در ازای 30 ماه خدمت در منطقه عملیاتی، 24 ماه اسارات و یا 25 درصد جانبازی، یکی از فرزندان فرد، از سربازی معاف می‌شود.
  • معافیت سنی: معافیت سنی که به آن عفو رهبری نیز می‌گویند شامل حال کسانی است که سن آنها از 50 سال به بالا می‌باشد.

معافیت متعهدین خدمت، معافیت مددجویان، معافیت در صورت ازدواج با بانوان دارای معلولیت جسمی_ حرکتی و… باعث معاف شدن از سربازی می‌شود.

مزایای سربازی

علاوه‌بر تمام سختی‌هایی که سربازی دارد، یک‌سری مزایا و فواید مثل بیمه شدن سربازان، دریافت حقوق و… نیز دارد که باعث می‌شود کمی سختی این دوران کمتر شود.

حقوق دوران سربازی

از سال 1400، در کشور شاهد تورم و افزایش قیمت بسیاری هستیم به طوری که قیمت همه‌ی محصولات و کالاها تقریبا چند برابر شده‌است. با این افزایش قیمت و سخت‌تر شدن گذراندن زندگی روزمره، اوضاع برای سربازان کمی سخت‌تر شد.

در سال 1400 سربازان از 200 هزار تومان تا حدود 1 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کردند اما این مبلغ با توجه به تورم‌ها و افزایش قیمت‌ها، کفاف خرج روزمره را نمی‌داد. به همین علت در سال 1401 و 1402 به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی، علاوه‌بر حقوق کارمندان، حقوق سربازان نیز افزایش یافت. میزان حقوق دریافتی توسط سربازان به عواملی مثل مجرد یا متاهل بودن افراد، مدرک تحصیلی و میزان تحصیلات، یگانی که در آن خدمت می‌کنند و… بستگی دارد.

بیمه سربازان

تمام مراکز و مجموعه‌ها موظف هستند کارمندان و کارگران خود را بیمه کنند. سربازان وظیفه نیز شامل حال این قانون هستند و از زمانی که سربازی آنان شروع می‌شود، بیمه می‌شوند. بیمه سربازان بیمه نیروهای مسلح است و با مراجعه به مراکزی که این بیمه را پوشش می‌دهند می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای (با هماهنگی قبلی و گرفتن تاییدیه از یگان در حال خدمت)، از خدمات درمانی استفاده کنند.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

همچنین بعد از گذشت دو سال می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای، این دو سال سابقه را به بیمه خود (برای مثال بیمه تامین اجتماعی) اضافه کنند و جزء سابقه سربازان لحاظ شود.

خرید انواع بیمه

حالا که بحث از بیمه و خدمات آن شد، خوب است بگوییم امروزه سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی برای خرید آنلاین بیمه طراحی شده‌اند. برای مثال بیمه ازکی، یکی از این سایت‌ها است که با مراجعه به آن می‌توانید انواع مختلف بیمه را با یکدیگر مقایسه کنید. این مقایسه باعث می‌شود در نهایت بهترین و مناسب‌ترین بیمه را همراه با کد تخفیف از کی دریافت کنید تا هزینه‌هایی نهایی خردیدتان هم کم شود.

تغییر در قوانین سربازی؛ معافیت برای این افراد امکان‌پذیر شد

امروزه با توجه به تورم و افزایش قیمت‌ها، استفاده از کدهای تخفیف یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها است. برای خرید بیمه نیز این امکان وجود دارد و می‌توانید با استفاده از کدهای تخفیفی که سایت‌های مختلف روی انواع بیمه‌های ارائه‌شده خود قرار می‌دهند، هزینه‌ی بیمه خود را کاهش دهید. تخفیف بیمه دات کام، تخفیف بیمه بازار و… مثال‌هایی از تخفیف‌هایی است که سایت‌های فروش بیمه روی محصولات خود قرار می‌دهند.

جمع‌بندی

بیمه مسئله‌ای مهم و حیاتی است که حتی در دوران سربازی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید بیمه با قیمت کمتر و استفاده از تخفیف سایت‌های مختلف، یکی از شیوه‌های خوب و موثر برای کاهش قیمت بیمه‌هاست. شما با مراجعه به وب سایت موپُن می‌توانید به انواع کدهای تخفیف سایت‌های مختلف مثل بیمه دات کام و… به صورت رایگان دسترسی داشته باشید و از آن استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!