مجله تاپ‌ناز‌

تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته + عکس

به نظر شما هیدراته یا دهیدراته بودن یک پوست چیز خوبی است؟ یا اینکه روتین مراقبت از پوست دهیدراته به چه صورت است؟ داشتن یک برنامه روتینی مراقبت از پوست برای حفظ سلامت و جوانی آن بسیار مهم است. یک روال مناسب شامل استفاده روزانه از شوینده یا پاک کننده، تونر، مرطوب کننده و ضد آفتاب است. این مراقبت‌ها به هیدراته و محافظت کردن از پوست شما کمک می‌کنند. با بیان این مقدمه، به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته می‌پردازیم.

image 137

تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته

در این بخش، در خصوص انواع تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته صحبت می‌کنیم.

پوست دهیدراته کم آب است اما پوست هیدراته در حد مناسبی رطوبت دارد

یک نمونه از تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته، در میزان خشکی و رطوبت آن‌ها است. خشکی یکی از علائم اصلی پوست دهیدراته است. هنگامی که پوست فاقد آبرسانی مناسب باشد، رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک می‌شود. این می‌تواند منجر به زبری، سفتی و عدم انعطاف‌پذیری پوست شود. همچنین، ممکن است پوست خشک کدر و پوسته پوسته به نظر برسد و احساس ناراحتی یا خارش داشته باشید.

پوست هیدراته سطح مناسبی از رطوبت را حفظ می‌کند و باعث می‌شود که نرم و لطیف بماند. این رطوبت از خشک شدن بیش از حد، پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست جلوگیری می‌کند. هیدراتاسیون کافی، موجب تامین رطوبت و آب کافی پوست شده و از عملکرد سد طبیعی پوست محافظت می‌شود.

image 138

پوست دهیدراته چربی زیادی ترشح می‌کند اما ترشح چربی در پوست هیدراته متعادل است

یک مورد دیگر از تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته، در میزان چربی ترشح شده در پوست است. وقتی پوست هیدراته است، یعنی اینکه رطوبت کافی در پوست حفظ شده و تعادل رطوبتی مناسبی وجود دارد. در نتیجه، ترشح چربی در پوست به طور متعادل انجام می‌شود. به عبارت دیگر پوست هیدراته، ترشح چربی را به میزان مناسبی کنترل می‌کند. وقتی پوست هیدراته است، رطوبت لازم برای پوست فراهم می‌شود و پوست دیگر نیازی به ترشح چربی بیش از حد ندارد.

وقتی پوست کم آب یا دهیدراته است به دلیل کمبود رطوبت، غده‌های چربی در پوست تلاش می‌کنند تا این کمبود را جبران کنند. بنابراین، پوست سعی می‌کند ترشح چربی را افزایش دهد تا میزان رطوبت را بهبود ببخشد. این مکانیسم ترشح بیش از حد چربی در پاسخ به کمبود رطوبت، به عنوان “اکسیدان محافظ” شناخته می‌شود. پوست با ترشح چربی بیشتر، سعی می‌کند رطوبت را درون پوست نگه دارد و جلوی تبخیر آن را بگیرد. اما این می‌تواند منجر به افزایش ترشح چربی شود.

در پوست دهیدراته احساس کشیدگی وجود دارد اما پوست هیدراته احساس راحتی دارد

یک مورد دیگر از تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته این است، فردی که پوست دهیدراته دارد احساس خشکی و کشیدگی در پوست خود خواهد داشت. در صورتی که در پوست هیدراته به این صورت نیست و به خاطر میزان رطوبت کافی فرد احساس راحتی در پوست خود می‌کند.

در پوست دهیدراته، حتی در صورتی که پوست در برخی از نواحی چرب به نظر برسد، اما به دلیل کمبود آب در سلول‌های پوست، همچنان می‌تواند خشک و سفت شود. این وضعیت می‌تواند ناراحتی و احساس سفتی در پوست ایجاد کند. هنگامی که سلول‌های پوست کمبود آب دارند، پوست ممکن است احساس خشکی و کشیدگی کند. این احساس ناخوشایند می‌تواند ناشی از کاهش رطوبت طبیعی در پوست و ناتوانی آن در حفظ آب باشد.

فردی که پوست هیدراته دارد راحتی و آرامش را در پوست خود احساس می‌کند. وجود رطوبت کافی به جلوگیری از احساس سفتی، خارش یا سوزش که اغلب در پوست خشک یا کم آب وجود دارد، کمک می‌کند. هیدراتاسیون، باعث می‌شود پوست در حالت متعادل و راحت قرار بگیرد و عملکرد مطلوبی داشته باشد.

image 139

در پوست دهیدراته پوسته پوسته شدن وجود دارد اما پوست هیدراته شاداب است

یک نمونه دیگر از تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته، این است که فردی که پوست دهیدراته دارد، ممکن است دچار پوسته پوسته شدن شود. اما در پوست هیدراته به این شکل نیست و فرد دارای پوستی شاداب و با طراوت است. در موارد شدیدتر کم آبی پوست، ممکن است در برخی از مناطق پوست صورت، لایه‌برداری یا پوسته‌پوسته شدن رخ دهد. این امر نشان از عملکرد ضعیف لایه‌های بیرونی پوست است و باعث افزایش از دست دادن رطوبت و تکثیر سلولی پوست می‌شود. وقتی پوست کم آب می‌شود، لایه‌های خارجی آن ضعیف می‌شوند و قابلیت حفظ رطوبت را از دست می‌دهند. این موضوع می‌تواند باعث پوسته پوسته و جدا شدن این قسمت‌های پوست شود. این فرآیند منجر به از دست دادن رطوبت بیشتر و اختلال در چرخه سلولی پوست می‌شود.

اما پوست هیدراته طراوات و شادابی دارد. وجود رطوبت کافی در سلول‌های پوست باعث افزایش طراوت و ظاهری شاداب و درخشان آن می‌شود. آبرسانی، به صافی و جلوگیری از تیرگی پوست کمک می‌کند. وقتی که سلول‌های پوست به میزان کافی رطوبت دریافت کنند، پوست ظاهری جوان‌تر، شاداب و درخشان خواهد داشت. رطوبت نسبی پوست از طریق هیدراتاسیون، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و محافظت از پوست در برابر عوامل خشک کننده حفظ می‌شود. این موارد به پوست کمک می‌کنند تا به طراوت و درخشندگی طبیعی خود بازگردد و از علائم خشکی و کاهش رطوبت جلوگیری کند.

در پوست دهیدراته خارش وجود دارد در حالی پوسته هیدراته اینطور نیست

یک نمونه دیگر از تفاوت پوست هیدراته و دهیدراته، خارش یا عدم خارش است. پوست کم آب، به دلیل عملکرد ضعیفی که دارد، می‌تواند با خارش و تحریک پوستی همراه باشد. کمبود رطوبت باعث کاهش انعطاف‌پذیری پوست شده و ممکن است منجر به خاراندن شود و وضعیت را تشدید کند. این خارش ناشی از تحریک و التهاب پوست به دلیل خشکی و کم آبی است.

اما در پوست هیدراته خارش وجود ندارد چون آب کافی دریافت کرده و از رطوبت مناسبی برخوردار است. آب‌رسانی و مرطوب کردن پوست به منظور حفظ رطوبت و هیدراتاسیون، می‌تواند از ایجاد خشکی و خارش در پوست جلوگیری کند.

احتمال تیرگی در پوست‌های دهیدراته بیشتر از پوست‌های هیدراته است

ممکن است پوست دهیدراته، دچار تیرگی شود. پوست کم آب می‌تواند باعث بی‌نظمی‌های رنگدانه شده و منجر به ایجاد مناطق تیره‌تر، به ویژه زیر چشم‌ها و اطراف بینی شود. وجود رطوبت کافی در پوست به تعادل رنگ آن کمک می‌کند. هنگامی که پوست کم آب و خشک است، عملکرد ملانوسیت‌ها که مسئول تولید رنگدانه‌ها در پوست هستند، دچار اختلال می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد تیرگی‌ها و ناهمواری‌های پوستی گردد. همچنین،کم آبی می‌تواند باعث شود که پوست درخشندگی طبیعی خود را از دست داده و کدر به نظر برسد. کمبود رطوبت بر توانایی پوست برای انعکاس نور تاثیر می‌گذارد و در نتیجه رنگ چهره شادابی خود را از دست می‌دهد.

image 140

پوست هیدراته محافظت عالی در برابر عوامل خارجی مانند آفتاب، آلودگی و تغییرات آب و هوا از خود نشان می‌دهد. وجود رطوبت کافی به عنوان یک مانع طبیعی عمل نموده و به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV، آلاینده‌های محیطی و شرایط آب و هوایی سخت کمک می‌کند. یک سد پوستی که به خوبی هیدراته شده است برای دفاع در برابر این عوامل خارجی مجهزتر است و خطر آسیب و پیری زودرس را کاهش می‌دهد.

افزایش خطوط ریز و چین و چروک‌های سطحی در پوست‌های دهیدراته بیشتر از پوست‌های هیدراته است

کم آبی پوست می‌تواند ظاهر خطوط ریز و چین و چروک‌های سطحی را تشدید کند. رطوبت برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست بسیار مهم است. وقتی که پوست کم آب و خشک است، میزان ارتجاع پوست کاهش می‌یابدکه می‌تواند خطوط و چین‌های ریز را بیشتر بروز دهد. علاوه بر این، پوست کم آب ممکن است پیرتر به نظر برسد و نشانه‌هایی از چین و چروک‌های سطحی را نشان دهد.

اما در پوست هیدراته به این صورت نیست چون این نوع پوست در حد مناسبی رطوبت دارد. بنابراین، معمولا پوست هیدراته که به طور مناسب آب‌رسانی شده است، دارای خطوط ریز و چین و چروک‌های سطحی کمتری است و می‌تواند خاصیت ارتجاعی خود را تقویت و از تشکیل چین و چروک‌های سطحی جلوگیری کند.

روش‌های درمان پوست دهیدراته

اگر با شناختی که از ویژگی پوست دهیدراته پیدا کردید، متوجه شدید که پوست شما دهیدراته است، باید روش‌های درمان پوست دهیدراته را بشناسید و اقدام کنید. در این بخش بهترین روش‌های درمان پوست دهیدراته را بیان می‌کنیم. چگونه پوست خود را آبرسانی کنیم:

1- مقدار کافی آب بنوشید.

اولین قدم برای آبرسانی به پوست، آبرسانی به بدن است. نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز به شما توصیه می‌شود. بسته به فعالیت روزانه و وزن بدن شما ممکن است به مقدار بیشتری آب نیاز داشته باشد.

2- از مرطوب کننده های آبرسان استفاده کنید

در صورت داشتن پوست دهیدراته، استفاده از کرم‌های آبرسان توصیه می‌شود. محصولاتی که از طریق پوست شما نفوذ می‌کنند و پوست را هیدراته میکنند. توصیه می‌شود از محصولات حاوی مواد آبرسان به پوست مانند گلیسیرین، اسید هیالورونیک، اوره و لاکتات آمونیوم استفاده کنید.

الف. هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید نقش مهمی در آبرسانی به پوست و حفظ خاصیت ارتجاعی آن دارد. خاصیت اتصال آب هیالورونیک اسید به بازسازی پوست شما کمک می‌کند و همچنین از علائم اولیه پیری جلوگیری می‌کند.

ب. گلیسیرین

گلیسیرین یک ماده محبوب در صنعت زیبایی است که دارای خواص آبرسانی است که می‌تواند پوست شما را از احساس خشکی و خارش خلاص کند. گلیسیرین با جذب رطوبت از محیط به سطح پوست شما کار می‌کند.

ج. اوره

یکی دیگر از مواد پرکاربرد در دنیای پوست، اوره است که پروتئین سفت شده را شل و تجزیه می‌کند و زبری و خارش پوست شما را از بین می‌برد.

د. سرامیدها

سرامیدها موادی هستند که پوست را بازسازی می‌کنند، مانند سیمانی که آجرهای یک ساختمان را نگه می‌دارد. آنها سد پوست شما را می‌سازند و ترمیم می‌کنند، که از از دست دادن آب جلوگیری می‌کند و رطوبت را حفظ می‌کند.

ج. پانتنول

پانتنول ماده‌ای است که از طریق پوست نفوذ می‌کند و رطوبت را به سلول‌ها می‌رساند. همچنین از هدر رفتن آب ترانس اپیدرمی جلوگیری می‌کند. این بدان معنی است که عملکردهای سد پوست را با تحریک سلول‌هایی که آن‌ را تقویت می‌کنند، بهبود می‌بخشد.

3- از دوش آب خیلی گرم و طولانی خودداری کنید.

حمام کردن با آب داغ برای ساعت‌های طولانی می‌تواند سد دفاعی پوست شما را از بین ببرد و منجر به از دست دادن رطوبت و روغن‌های ضروری پوست شود. استفاده از آب ولرم هنگام استحمام ایده‌آل است.

4- از ماسک صورت آبرسان استفاده کنید.

ماسک‌های صورت حاوی مواد مرطوب کننده هستند. قرار دادن ماسک صورت آبرسان در رژیم روزانه مراقبت از پوست، باعث می‌شود پوست شما نرم و مرطوب شود. همچنین می‌تواند ظاهر خطوط ریز و حلقه‌های تیره ی زیر چشم را کاهش دهد. این ماسک‌ها می‌تواند از نوع ماسک‌های خانگی یا ماسک‌های شرکتی باشد.

5- از مرطوب کننده استفاده کنید.

هنگامی که رطوبت هوای اطراف شما کم است، حتما از یک مرطوب کننده استفاده کنید. این کار می‌تواند به ویژه در فصل های سرد و خشک مفید باشد.

6- از ضد آفتاب استفاده کنید.

برای جلوگیری از آسیب های پوستی UVA و UVB از یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند پوست شما را کم‌آب کند و باعث از دست دادن رطوبت و تجزیه کلاژن و الاستین که مسئول استحکام و خاصیت ارتجاعی آن هستند، شود وعلائم پیری زودرس را ایجاد کند.

7- غذاهای غنی از آب بخورید.

میوه‌ها و سبزیجات نه تنها آبرسان هستند، بلکه از بسیاری جهات دیگر برای پوست شما مفید هستند. میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب، مدت زمان بیشتری آب را در بدن و پوست شما نگه می‌دارند. همچنین میوه‌های مرکباتی مانند پرتقال و لیمو سرشار از آب و ویتامین سی هستند که برای حفظ بافت پوست شما حیاتی است. غذاهای غنی از ویتامین A و B3 نیز برای بهبود سلامت کلی پوست شما ضروری هستند.

8- مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید.

هم کافئین زیاد و هم الکل می‌توانند محتوای آب پوست شما را کاهش دهند و این باعث زمختی و کم آبی پوست شما می‌شود. مصرف کافئین و الکل خود را محدود کنید تا تاثیر آنها بر پوست شما به حداقل برسد.

9- به‌طور مرتب پوست خود را لایه‌برداری کنید.

لایه‌برداری، سلول‌های مرده‌ای را که به دلیل کمبود رطوبت بر روی پوست انباشته شده‌اند را از بین می‌برد. سعی کنید هر 4 تا 5 روز یک بار پوست خود را لایه‌برداری کنید. با این حال، به یاد داشته باشید لایه برداری بیش از حد، سد دفاعی طبیعی پوست را مختل کرده و منجر به از دست دادن رطوبت می‌شود. لایه برداری از پوست باید اصولی باشد. این کار را می‌توانید با استفاده از اسکراب‌ها یا لایه بردارهای هوم کر در خانه انجام دهید یا از خدمات حرفه‌ای کابین نزد بیوتی تراپیست‌ها طی یک فیشال اصولی استفاده کنید.

مرتبط

الی ژن، یکی از برندهای شناخته شده در بازار است که در زمینه فروش انواع محصولات مراقبتی پوست و مو فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت الی ژن انواع محصولاتی مراقبتی پوست و مو را تهیه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!