مجله تاپ‌ناز‌

تفسیر آزمایش اسپرم | حرکت اسپرم، ظاهر منی، میزان PH و دیگر فاکتورهای آزمایش اسپرم

تفسیر آزمایش اسپرم

تفسیر آزمایش اسپرم را می توانید خودتان در منزل انجام دهید. آزمایش اسپرم برای تشخیص ناباروری در آقایان انجام می شود. در این نوع آزماش فاکتورهای مختلف اسپرم مانندشکل، نحوه حرکت اسپرم، ظاهر منی، تراکم، میزان Ph و دیگر مشخصات را بررسی می کنند تا دلیل ناباروری را مشخص کنند.

اگر برای بچه دار شدن دچار مشکل شده اید، احتمالا اضطراب و نگرانی زیادی سراغ شما می آید و می خواهید که دلیلی ناباروری خود را بدانید.

مشکل ناباروری می تواند از سوی زن و یا مرد باشد و می توان گفت که نیمی از دلایل ناباروری مربوط به مردان است و ربط مستقیم به کیفیت اسپرم مردان دارد. یکی از نخستین آزمایش هایی که پزشک تجویز می شکند، آزمایش اسپرم است که پس از تفسیر آن می توان فهمید مشکل از کجاست.

تجزیه و تحلیل اسپرم به عنوان آزمایش تعداد اسپرم هم شناخته می شود. در این آزمایش سلامت و زیست پذیری اسپرم انسان را تجزیه و تحلیل می کنند. مایع مانی حاوی اسپرم، مواد قندی و پروتئین است که در هنگام انزال از مرد ترشح می شود. تجزیه و تحلیل این آزمایش شامل سه فاکتور از سلامت اسپرم می شود که شامل تعداد اسپرم ها، شکل اسپرم ها و حرکت اسپرم می شود.

پزشک 2 یا 3 آنالیز جداگانه روی اسپرم انجام می دهد تا از سلامت اسپرم آگاه شود. این آزمایش ها باید حداقل در هفت روز متفاوت در طول دو تا سه ماه انجام شود. تعداد اسپرم می تواند در روزهای مختلف تفاوت داشته باشد و با در نظر گرفتن یک میانگین از نمونه اسپرم گرفته شده می توان نتیجه قطعی را اعلام کرد.

تفسیر آزمایش اسپرم

دلایل انجام آزمایش اسپرم

این آزمایش به منظور بررسی باروری مرد و اطمینان از موفقیت آمیز بودن وازکتومی، دو شرایطی می باشد که پزشک انجام آزمایش را برای شما تجویز می کند.

بررسی باروری مرد

تجزیه و تحلیل مایع منی هنگامی توصیه می شود که زن یا مرد دچار مشکل باشند. این آزمایش به پزشک کمک می کند که توانایی باروری یک مرد را اندازه گیری کند. این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که آیا اختلال در فعالیت اسپرم های مرد به دلیل نابروری مرد است یا خیر.

بررسی موفقیت وازکتومی

آقایانی که وازکتومی کرده اند هم باید این آزمایش را انجام دهند تا کیفیت اسپرمشان بررسی شود و مطمئن شوند که هیچ اسپرمی در مایع منی وجود ندارد. در عمل وازکتومی، لوله هایی که اسپرم را از بیضه به الت تناسلی می آورند، به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری دائمی برداشته می شوند. بعد از وازکتومی، بیشتر به مردان توصیه می شود که به مدت 3 ماه، هر یک ماه یک بار آزمایش اسپرم انجام دهند تا از نبود اسپرم در منطی اطمینان پیدا کنند.

تفسیر آزمایش اسپرم

تفسیر آزمایش اسپرم

بعد از جمع آوری نمونه اسپرم نتایج این آزمایش در مدت یک روز تا یک هفته آماده می شوند. وقتی که پزشک به نفسیر نتایج آزمایش اسپرم می پردازد، عوامل متعددی را در نظر می گیرد. پس از واکتوزمی هم یک آنالیز برای بررسی وجود و یا عدم وجود اسپرم انجام می شود، ولی تجزیه و تحلیلی منی برای پیدا کردن مشکلت مربوط به باروری عمیق تر است. پزشک در آزمایش اسپرم برای پیدا کردن مشکل ناباروری عوامل مختلفی را در نظر می گیرد.

تفسیر آزمایش اسپرم

حجم

حجم مایع منی باید بیش از 2 میلی لیتر باشد. حجم منی کم می تواند نشانه مقدار کم اسپرم برای بارور ساختن تخمک رانشان بدهد. حجم مایع منی اضافه هم به معنی رقیق بودن اسپرم موجود در آن می باشد.

زمان مایع شدن

برای مایع شدن منی باید 15 تا 30 دقیقه زمان بگذرد. منی در ابتدا غلیظ و سفت است ولی باید بتواند در طی این مدت زمان، رقیق شود تا اسپرم به درستی حرکت کند. اگر منی در 15 تا 30 دقیقه تبدیل به مایع رقیق تر نشد، ممکن است باروری تخمک تحت تاثیر قرار بگیرد.

تراکم اسپرم

تراکم اسپرم در منی طبیعی باید بین 20 تا 200 میلیون اسپرم باشد. یعنی میزان تراکم اسپرم در منی اگر کم باشد در باروری اختلال ایجاد می شود.
اگر پزشک در آزمایش اسپرم، هیچ اسپرمی در منی شما نیافت، احتمال به دنبال قند موجود در منی خواهد گشت و سطح فروکتوز را بررسی می کند. فروکتوز توسط کیسه سمینال تولید می شود و در واقع قندی است که انرژی مورد نیاز برای اسپرم را مهیا می کند.سطح پایین آن به معنی انسداد مجاری فرد می باشد.

ظاهر منی

مایع منی باید رنگی سفید مایل به خاکستری یا شیری رنگ داشته باشد. رگه های قرمز-قهوه ای، وجود خون در مایع منی را نشان می دهد و رنگ زرد هم مربوط به اثرات جانبی دارو یا زردی است.

شکل اسپرم

اگر در آزمایش مشخص شود که شکل اسپرم طبیعی است یعنی بیش از 50 درصد اسپرم ها شکلی طبیعی دارند. اگر مردی بیش از 50 درصد اسپرم غیرعادی داشته باشد، احتمال ناباروری افزایش پیدا می کند. در آزمایش اسپرم ممکن است که اسپرم ها اختلال در سر، بدنه یا دم اسپرم را داشته باشند. ممکن است در این آزمایش نابالغ بودن اسپرم ها مشخص شود که در این صورت آنها قادر به بارور کردن تخمک نیستند.

حرکت اسپرم

حرکت اسپرم ها بسیار مهم است. اگر بیش از 50 درصد اسپرم ها، حرکتی طبیعی داشته باشند نتیجه آزمایش هم طبیعی در نظر گرفته می شود. اسپرم باید تا یک ساعت پس از انزال حرکتی طبیعی داشته باشد. جنبش اسپرم برای بارور شدن خیلی مهم است زیرا باید برای بارور کردن تخمک حرکت داشته باشد. یک سیستم اتوماتیک، حرکات اسپرم را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را در مقیاسی از 0 تا 4 می سنجد، نمره صفر بدین معناست که اسپرم حرکت نمی کند و نمره سه و 4 بیانگر حرکت طبیعی اسپرم ها می باشد.

میزان PH

سطح pH باید بین 7/2 تا 7/8 باشد و این نتیجه مطلوب است. سطح بالاتر از 8 می تواند نشان دهده عفونت مرد باشد و سطح کمتر از 7 هم نشان می دهد آلودگی منی به دلیل انسداد مجاری رخ داده است.

مطالب مشابه را ببینید!