مجله تاپ‌ناز‌

راهکارهای موثر برای تقویت روحیه انتقاد پذیری و ناراحت نشدن از انتقاد کردن دیگران

انتقاد پذیری یکی از مسائل مهم در زندگی هر فردی می باشد که در طول زندگی برای هر فردی رخ می دهد. نحوه واکنش به انتقادها در هر شخصی می تواند متفاوت باشد. در ادامه این مطلب روش های تقویت روحیه انتقادپذیری را بیشتر توضیح می دهیم.

برخورداری از روحیه انتقاد پذیری از دیگر توانایی و مهارت های مهم در زندگی به حساب می آید که هر یک از ما با تمرین های موثر می توانیم آن را در زندگی به وجود آورده و در ارتباط با دیگران به کار بگیریم. این طبیعی است که همه افراد در طول روز چه بخواهند و چه نخواهند مورد انتقاد و سنجیدن دیگران قرار می گیرند. تقویت روحیه انتقادپذیری اهمیت ویژه ای دارد که در ادامه به صورت جامع بررسی می کنیم.

روش های تقویت روحیه انتقاد پذیری

بعضی از انتقادها دارای نکات سازنده و خوبی هستند که با فکر کردن به آنها می توانید برای پیشرفت و حرکت به سوی جلوی خود استفاده کنید. توجه داشتن به نکات خاص در رابطه با بهبود شرایط می توان از آنها خیلی خوب استفاده کرد. تنها کاری که در این رابطه باید انجام دهید، این است که روحیه انتقاد پذیری خود را پرورش دهید و با کنار گذاشتن نکات منفی و انرژی های بد آن به آموزش هایی که داده می شود بپردازید.

با این روحیه می توانید نظر و دیدگاه های دیگران را در ذهن خود بدون در نظر گرفتن قضاوت ها و سوم تفاهم ها بررسی کنید که در صورت تمایل هم برای پیشرفت زندگی موثر می باشند. در ادامه روش های تاثیرگذار برای تقویت این روحیه را توضیح می دهیم که با رعایت کردن هر کدام می توانید قدمی مهم در این خصوص بردارید.

روش های تاثیر گذار

در طی دوران متوالی افرادی که انتقاد دیگران را به نحوی موثر و تاثیرگذار در زندگی خود قبول کرده اند، در نهایت از بروز مشکلات و بعضی حسرت ها در زندگی هم جلوگیری کرده اند. در این افرادی هستند که با چنین ویژگی هایی به دنیا آمده اند و در طی زندگی هم در مواجه با هر واکنش منفی توانسته اند به خوبی آن را قبول کنند و به عنوان پله ای برای پیشرفت در زندگی خود در نطر بگیرند.

در این بین بعضی از افراد وجود دارند که تا کلمه و حتی جمله ای انتقاد دار را می شنوند، خیلی سریع عصبی می شوند و ضربان قلب آنها بالا می رود. در این شرایط استرس زیادی می گیرند و کارهایشان را به سرعت در ذهن چک می کنند که کدام را اشتباه انجام داده اند. در بسیاری از موارد هم جواب بعضی از انتقادها را با عصبانیت و یا دفاعیه های بی منظق می دهند که در بعضی موارد می توانید سو تفاهم هم پدید آورد که فرد قربانی فکر می کند گوینده انتقاد با او دشمنی دارد و از این رو به سوی حمله ور می شود.

حقیقتی که وجود دارد این است که این روحیه در همه افراد وجود دارد ولی بعضی از افراد در جهت تقویت آن تلاش می کنند و در زندگی استفاده می کنند و بعضی دیگر هم آن را به صورت عکس استفاده می کنند و از انتقاد ها یک سد برای پیشرفت خود می سازند و به مرور هم گوشه گیر می شوند.

راهکارهای موثر برای تقویت روحیه انتقاد پذیری و ناراحت نشدن از انتقاد کردن دیگران

  • تقویت مهارت گوش دادن

می بایست یاد بگیرید از بروز واکنش های درونی خود در ظاهر و رفتار جلوگیری نمایید باید روش های گفته شده را انجام بدهید و پس از آن به مرور انتقادهایی که دریافت کرده اید، بپردازید. باید آمادگی برخورداری از یک گفتگوی موثر بر مبنای شخصیتی دانا و با صلاحیت را پیدا کنید. در ادامه هم وقتی هر شخصی شروع به در میان گذاشتن نظرش با شما می کند، تنها راه آن است که مهارت گوش دادن را برای آن به کار ببرید. در این زمان اجازه دهید که فرد انتقاد کننده تمام افکار و دیدگاه هایش را بدون ترس برای شما بیان کند. در ادامه موقع پایان یافتن حرف هایش باید یک بار دیگر قسمت های مهم آن را مرور کنید و نکات مثبت را انتخاب نمایید.

  • خوبی های موجود در آن

برای این روش هم چند ثانیه وقت دارید. در این باید توانایی آن را کسب کنید که بتوانید خوبی های مورد انتقاد گرفتن را هم ببینید و تنها به جنبه منفی آن توجه نکنید. به صورت مثال می توانید با هر نوع انتقاد در این رابطه برای ارتقای کیفیت مهارت های ارتباطی فردی و اجتماعی خود استفاده کنید. در این موقع باید تلاش کنید مانع هر نوع واکنش منفی نسبت به فرد منتقد شوید. در نظر داشته باشید که تی شنیدن بعی از انتقادهای خیلی بد هم می تواند برای شما پله ای برای شروع پیشرفت به حساب آید.

  • برقراری آرامش درونی

یکی دیگر از راه های تقویت روحیه انتقاد پذیری آن است که نسبت به حرف های انتقاد کنند از جنبه مثبت نگاه کنید. در صورتی که بتوانید نسبت به حرف های او جبهه نگیرید، آرامش درونی خود را حفظ کنید که در نهایت از گرفتن تصمیم های توام با عصبانیت و خشم جلوگیری مب کنید.

  • عدم انجام کمک های بیش از حد

در این زمان نکته ای که باید در رابطه با تقویت روحیه انتقاد پذیری در نظر داشته باشید، آن است که حرف های دیگران را خیلی زیاد مورد تحلیل و بررسی قرار ندهید. در حالتی دیگر سعی کنید او را بفهمید و نکته ای که در حرف هایش پنهان بود را درک کنید.

شاید در این شرایط، درک کردن فرد انتقاد کننده کار زیاد راحتی نباشد ولی باید توجه کنید که او هم برای بیان حرف های خود از نگرانی های خاص برخوردار است.

  • تاثیر تشکر

یکی دیگر از روش های تقویت این روحیه، تشکر کردن از فردی است که از شما انتقاد می کند. شاید این کار امری سخت و دشوار به نظر آید، ولی توجه داشته باشید که روش موثر برای مواجه با آنها، چم دوختن به چشم های فرد انتقاد کننده و تشکر از او است.

در خیلی از شرایط تشکر و قدردانی به این منظور نیست که شما با نظر او موافق می باشید، بلکه نشان دهنده آن است که برای وقت گذاشتن او برای بیان دیدگاه سازنده ای نیست به زندگی اش بسیار خوشحال و قدردان هستید.

  • اهمیت سوال پرسیدن

در این موقع باید موقعیت ارزیابی بازخورد را طوری در نظر بگیرید که در نهایت دید بهتری نسبت به آن داشته باشید، از این رو سوال نکنید و به دنبال ریشه یابی آن باشید.

  • اصطلاحی به نام انتقام

انتقاد اصلا به معنی توهین به شخص مقابل نیست. در بعضی از مواقع این می تواند بهترین دوست شما باشد که تنها به دلیل خیر خواهی حرف هایی را می گوید. از این رو عدم انتقام جویی از مهمترین راهکارها برای تقویت روحیه انتقاد پیری او به حساب می اید.

انتقاد سازنده را می توان چنین معرفی کرد که تنها راه تبدیل ضعف ها به نقاط قویت به شمار می اید. توجه داشته باشید که اگر موقعیت دفاعی به خود بگیرید و نسبت به قبول چیزها مقاومت کنید، به مرور زمان تبدیل شدنبه فردی موفق را تجربه نمی کنید. در نظر داشته باشید که انتقاد کردن هم به اندازه انتقاد شنیدن امری ساده نمی باشد، ولی به صورت کلی بیشتر به نفع شماست که به آنها گوش کنید و روشی برای موفقیت خود در نظر بگیرید.

  • اطلاع از نظر دیگران

در بعضی از مواقع انتقاد را می توان چنین در نظر گرفت که به دلیل دشمنی یا اختلاف سلیقه در میان افراد باشد. گفتنی است که در چنین شرایطی دیگر نیاز نیست که در وال کار و زندگی خود تغییری ایجاد نمایید. در این شرایط پیشنهاد می کنیم که درباره نظر دیگران بیشتر پرس و جو کنید. در صورتی که افراد زیادی این نظر را تایید می کنند، شاید خوب باشد که در مورد رفتارهای خود بیشتر دقت کنید.

  • عدم بازخورد های خیلی سریع

در این روش باید آموزش ببینید که با به وجود آمدن هر نوع انتقاد، نباید هیچ کاری را انجام دهید، این بدان معنی می باشد که نیازی به بازخورد داشتن این موضوع نمی باشد. در ابتداه باید اجازه داد که مغز موقعیت را بررسی کند و سپس به خود یادآور شوید که بناید چیزی مانع حالت بد و نا امیدی در شما شود. به خودتان گوشزد کنید که نباید چیزی باعث به هم زدن آرامش شود.

نکات پایانی

در آخر هم نکات مهم و سوالات متداول که ممکن است برای هر فردی پیش آید را توضیح می دهیم.

نحوه واکنش به فردی که انتقاد کرده است

شاید این موضع سخت باشد، اینکه طرف مقابل با چه نوع لحنی با شما حرف می زند شاید شرایط را پیچیده کند. کاری که در این شرایط باید انجام بدهید، آن است که آرامش خود را حفظ کنید و با حالتی دوستانه مشکل را رفع کنید.

همان گونه که در بالا گرفته شد بعد از پایان یافتن گفتگو از او تشکر کنید و از بابت وقتی که به شما داده است هم قدردانی کنید.

روش های کنترل واکنش های منفی به چه صورت است ؟

یکی از اصولی ترین نکاتی که پس از پایان یافتن گفتگو باید در نظر داشته باشید در طول 20 الی 30 دقیقه خود را از آن فضا دور کنید و ذهن خود را به چیزهای دیگر معطوف نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!