مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

یادگیری و تقویت زبان در کودکان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد. انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کودکان به دلیل شرایط ذهنی متفاوت جهت یادگیری مطالب جدید در کوتاه ترین زمان ممکن می توانند این زبان را یاد بگیرند. همچنین پس از یادگیری مسیری جدیدی از موفقیت در انتظار کودک خواهد بود.

یکی از دغدغه های اصلی والدین تقویت زبان در کودک می باشد. این نکته توسط والدین باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد. هرگونه کوتاهی در مسیر یادگیری می تواند منجر به ایجاد اختلال در فرایند یادگیری شود. برای قدم برداشتن در مسیر موفقیت آموزشی کودک باید از شیوه های گوناگون برای تقویت زبان کرد. با اجرای چنین شیوه هایی می توان مهارت های آموزشی کودکان را تغییر داد.

همچنین اغلب این روش ها منجر به پرورش استعدادها و مهارت های کودک در این مسیر می شوند. برای موفقیت در چالش یادگیری تقویت زبان کودک را باید در اولویت نخست قرار داد. در برخی از موارد کودک به دلیل عدم برقراری ارتباط مناسب با محیط در فرایند یادگیری زبان انگلیسی با مشکل مواجه می شود. برای حذف این موانع باید نسبت به تقویت زبان در کودکان اقدام کرد.

جدیدترین روش ها برای تقویت زبان در کودک

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

هم اکنون شیوه های آموزشی مختلفی جهت تقویت زبان در کودک ارائه شده اند. به کمک هر یک از این ایده ها می توان اشتیاق لازم جهت یادگیری بهتر را در کودک به وجود آورد. انگلیسی در لیست برترین زبان های بین المللی دنیا قرار دارد. همچنین در سراسر دنیا به عنوان یک زبان مشترک مورد توجه قرار گرفته است. در برخی از موارد خاص کودک به دلیل شرایط موجود در محیط آموزشی موفق به یادگیری دقیق و اصولی نمی شود.

والدین هوشمند در این مسیر استفاده از مهارت های تقویت کننده زبان را در اولویت نخست خود قرار می دهند. راه های تقویت زبان با پیشبرد اهداف آموزشی در رنج سنی خردسال و کودکان کمک می کنند. همچنین پس از اجرای چنین دستورالعمل هایی کودک در سایر مهارت های آموزشی نیز موفق خواهد بود. هم اکنون روش های مختلفی برای تقویت مهارت زبان کودکان معرفی شده است.

به کمک هر یک از این شیوه های متنوع می توان مهارت زبان کودک را تقویت کرد. همچنین استفاده همزمان از چند تکنیک می تواند در دریافت نتایج بهتر آموزشی کمک شایانی کند. همچنین در سایه اجرای این دستورالعمل های آموزشی می توان چاشنی جدیدی از آموزش همراه با سرگرمی را در کنار کودک تجربه کرد.

مطلب مشابه: آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

اجرا در قالب بازی، فیلم و موسیقی

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

کودکان در قالب بازی و سرگرمی می توانند مهارت کافی در فرایندهای آموزی به دست بیاورند. به نوعی ذهن کودک از این طریق می تواند به درک بهتری دست پیدا کند. والدین باید در قالب بازی بسیاری از مهارت های آموزشی متنوع را به کودکان یادآوری کنند. بازی های مختلفی جهت آموزش زبان وجود دارد، که هر یک در این مسیر منجر به موفقیت بیشتر خواهد شد.

هم اکنون فیلم های کودکانه بسیار زیادی جهت آموزش زبان به کودکان تولید شده است. چنین فیلم هایی محتوایی کاملا متناسب برای کودکان دارند. همچنین در قالب تمرین و تکرار هر مبحثی را آموزش می دهند. اغلب این فیلم ها در چندین قسمت تولید شده اند و در هر قسمت مبحث آموزشی متفاوتی دنبال می شود. موسیقی روشی بنیادی برای آموزش و سرگرمی کودکان می باشد.

به نوعی موسیقی یک نوع ارتباط ذهنی خاص ایجاد می کند. در سایه این ارتباط می توان به بهترین شکل ممکن مهارت های آموزشی گوناگون را یاد گرفت. بازی، فیلم و موسیقی را باید تحت هر شرایطی جزئی از فرایند آموزش کودک قرار دارد؛ زیرا به تقویت مهارت زبان کمک شایانی می کند.

اجرا در قالب داستان

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

یکی دیگر از راه های تقویت زبان در کودک، اجرا در قالب داستان است. ذهن کودک در خصوص مسائل پیرامون بسیار خلاق می باشد. در همین راستا می توان از روش های متنوع و جدید جهت آموزش تکمیلی کمک گرفت. برای ایجاد جو پایدار در فرایند یادگیری می توان در قالب داستان بسیاری از موارد مهم آموزشی را یادآوری کرد. به نوعی داستان سرایی و همکاری با کودک می تواند منجر به موفقیت حداکثری در این مسیر شود. حتما در مراحل مختلف آموزش و یادگیری از کودک کمک بگیرید.

این روش به تلفظ بهتر کلمات و جملات نیز کمک خواهد کرد. در نهایت پس از آموزش تکمیلی باید از کودک درخواست کرد، که به تنهایی این فرایند آموزشی جدید را دنبال کرد. در پایان هر داستان مجموعه ای از سوالات مختلف را باید از کودک پرسید.

هر سوال متفاوتی می تواند بیشتر ذهن کودک را به چالش بکشد. در نهایت در جلسه بعدی جهت تقویت زبان کودکان اجرای داستان در قالب نمایش را به کودک واگذار کنید. چنین راهکاری می تواند به ایجاد یک ارتباط صمیمانه بین کودک و والدین نیز کمک کند.

ایجاد مسیری جذاب برای یادگیری زبان

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

برای یادگیری بهتر باید مسیر جذاب و سرشار از شادی را برای تقویت زبان در کودک ایجاد کرد. هرگونه کوتاهی در این مسیر می تواند مهارت های یادگیری زبان را در کودکان مختل کند. همچنین در مسیر باید همراه با کودک بود‌. از عناصر مختلف می توان برای یادگیری زبان کمک گرفت. همچنین از مموری کارت های مختلف نیز می توان برای یادگیری کلمات و جملات در کودکان استفاده کرد.

این کارت ها ذهن کودک را جهت یادگیری آماده می کنند. همچنین پس از چند بار اجرای این روش کودک اشتیاق لازم را از خود نشان خواهد داد. از مسیرها و روش های تکراری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. ایجاد هرگونه تکرار در این مسیر می تواند مسیری خسته کننده را به وجود بیاورد.

همچنین در مسیر یادگیری از عناصر مورد علاقه کودکان به عنوان جایزه تشویقی نیز می توان کمک گرفت. به نوعی به ازای یادگیری بهتر می توان جایزه ای کوچک در قالب خوراکی را به کودک هدیه داد.

انتخاب مسیر یادگیری مناسب بر حسب علاقه و شخصیت کودک

انتخاب مسیر یادگیری مناسب بر حسب علاقه و شخصیت یکی دیگر از راه های تقویت زبان در کودک است. هر کودکی از علایق و شخصیت خاصی برخوردار می باشد. در همین راستا مسیر یادگیری بر اساس شخصیت هر فردی می تواند متغیر باشد. برای انتخاب مسیر یادگیری مناسب کودک خود را محک بزنید. اغلب کودکان از طریق فلش کارت ها به مهارت کافی در جهت یادگیری کلمات دست پیدا می کنند. به نوعی این کارت ها از جنبه آموزشی فوق العاده بالایی دارند.

با توجه به شخصیت کودک در قالب سرگرمی می توان آموزش و تدریس را دنبال کرد. به طور کلی فرایند آموزش زبان انگلیسی نباید خسته کننده و تکراری باشد. با ایجاد روش های نوین و متنوع می توان رضایت کودک را در جهت یادگیری بیشتر جلب کرد. همچنین در هر مرحله ای از آموزش باید با کودک همراه بود. پس از تقویت مهارت زبان در کودک استعدادهای ذهنی نیز به ترتیب شکوفا خواهند شد. همچنین کودک اعتماد به نفس لازم را به دست خواهد آورد.

خلق فضای کتابخوانی برای کودک

مطالعه و کتاب خوانی می تواند به تقویت زبان در کودک کمک کند. همچنین خلق چنین فضایی باعث بهبود شرایط آموزشی نیز خواهد شد. بر حسب مهارت کودک می توان از انواع کتاب آموزشی با محتوای مناسب استفاده کرد. همچنین برای کودکان کتاب با تصاویر رنگی و خاص می تواند بسیار جذاب باشد.

پس از خلق فضای کتابخوانی کودک مشتاق به همراهی در این مسیر خواهد بود. نکته: بیش از انتخاب هرگونه کتابی محتوای آن را باید مورد بررسی قرار داد. بسیاری از کتاب های آموزشی مخصوص کودکان به لحاظ محتوا مناسب نیستند.

برای انتخاب کتاب مناسب جهت یادگیری کودک حتما با معلم زبان در ارتباط باشید. از طریق کتابخوانی و قاعده تمرین و تکرار می توان کودک را در مسیری سرشار از موفقیت قرار داد.

برگزاری دیالوگ های ساده در منزل

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

اولین گام برای یادگیری و تقویت زبان در کودک، تقویت مهارت معامله می باشد. با اجرای دیالوگ های ساده در موقعیت های مختلف می توان ذهن کودک را به چالش کشید. همچنین در روزهای اول از دیالوگ های چند جمله باید استفاده کرد. استفاده از جملات متنوع در روزهای آتی می تواند دایره لغات کودک را تقویت کند. برای برگزاری دیالوگ ساده در منزل حتما از مفاهیم آموزشی موجود در کتاب باید کمک گرفت.

در قالب یک نمایش خانگی می توان جملات موجود در کتاب را به کودک آموزش داد. همچنین اجرای یک تئاتر کودکانه نیز در مسیر یادگیری به کسب موفقیت های بیشتر کمک خواهد کرد. در نهایت برای تقویت مهارت زبان کودک موضوع دیالوگ ها را هر روز باید تغییر داد. از موضوع مناسب باید برای هر روز استفاده کرد؛ زیرا هر موضوع جدیدی ذهن کودک را به چالش خواهد کشید.

حمایت از کودک در انجام تکالیف

معمولا در فرایند آموزش برای کودکان تکالیف مختلفی تعیین می شود‌. اغلب کودکان به دلیل شرایط سنی خاص علاقه بسیار زیادی به انجام تکالیف ندارند. والدین آگاه با ایجاد روحیه حمایت گرانه می توانند به کودکان در انجام بهتر تکالیف کمک کنند‌. به نوعی هر یک از تکالیف باید در زمان مناسب انجام شوند؛ در غیر این صورت فرایند آموزش مختل خواهد شد.

اگر کودک از مهارت کافی جهت انجام تکالیف برخوردار نیست؛ به راحتی در این مسیر می توان همراه کودک شد. معمولا برای کودکان در رنج سنی زیر ۸ سال باید میزان تکالیف را تا حد قابل توجهی کاهش داد. کودکان در قالب بازی و سرگرمی هر موضوع جدیدی را یاد می گیرند.

استفاده از اپلیکیشن های آنلاین

هم اکنون اپلیکیشن های مختلف و متنوعی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان معرفی شده است. این برنامه ها چالش یادگیری زبان را به یک فرصت طلایی برای کودکان تبدیل می کنند. همچنین این اپلیکیشن ها به دلیل فضای بسیار متفاوت و خاصی که دارند؛ باعث جلب توجه کودکان می شوند.

از اپلیکیشن مناسب باید برای آموزش مهارت های گوناگون کمک گرفت. همچنین این اپلیکیشن ها از روش های متنوع آموزشی کمک می گیرند. کودکان در سایه چنین پلتفرم هایی می توانند مهارت های آموزشی خود را تقویت کنند. در انتخاب اپلیکیشن مناسب باید نهایت دقت و وسواس را به خرج داد. برخی از اپلیکیشن ها کاملا متناسب با فرهنگ ایرانی هستند و تمامی موارد را به درستی آموزش می دهند.

اشتراک گذاری مطالب آموزشی

آشنایی با راه های تقویت زبان در کودک از بازی تا شرکت در دوره های آموزشی

پس از یادگیری هر مبحثی باید از کودک تقاضا کرد که مطالب جدید را با دوستان و حتی والدین به اشتراک بگذارد. از طریق اشتراک گذاری مطالب جدید در ذهن کودک برای همیشه تثبیت می شوند. همچنین کودک اعتماد به نفس لازم را به دست می آورد.

در محیط های اجتماعی برای تقویت زبان در کودک می توان از روش اشتراک گذاری کمک گرفت. همچنین این شیوه انگیزه بیشتری را برای یادگیری در کودک ایجاد می کند. مسیر اشتراک گذاری بسیار متنوع می باشد؛ کودک بر اساس نیاز و خواسته خود می تواند بهترین روش را انتخاب کند.

تمرکز روی نقاط قوت

تا حد امکان در مسیر آموزش و تقویت زبان در کودک باید روی نقاط قوت آن تمرکز کرد‌. در سایه تقویت نقاط مثبت می توان سایر مهارت های آموزشی کودک را نیز پرورش داد. همچنین نقاط ضعف کودک را باید به دقت مورد بررسی قرار داد. برای نقاط ضعف باید از روش و شیوه ای مناسب جهت یادگیری دوباره کمک گرفت. همچنین پس از یادگیری کوچک ترین موضوعی کودک را باید مورد تحسین قرار دارد.

نکته: هرگونه ضعف در فرایند یادگیری کودکان کاملا طبیعی می باشد. اگر کودک از مهارت لازم برخوردار نیست؛ به هیچ عنوان سرزنش نکیند. سرکوب خود عاملی بازدارنده است، که باعث تغییر معیارهای آموزشی در کودکان می شود.

شرکت در دوره های آموزشی آنلاین

یکی دیگر از روش های تقویت زبان در کودکان شرکت در دوره های آموزشی آنلاین می باشد. هم اکنون دوره های آموزی متنوع و جدیدی به صورت گسترده در این زمینه برگزار می شود. این دوره ها فرصت یادگیری با کمترین هزینه و امکانات را برای کودکان فراهم می کنند‌. همچنین پس از اتمام هر دوره آموزشی کودک مهارت بیشتری را به دست خواهد آورد.

این دوره های آنلاین فرصت یادگیری بدون مراجعه حضوری را برای کودک فراهم می کنند. به نوعی بدون مراجعه حضوری می توان بستر یادگیری زبان را برای کودک فراهم کرد. بیش از هرگونه اقدامی باید دوره آموزشی مناسب را بر اساس مهارت کودک انتخاب کرد. شرکت در دوره های تخصصی برای کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

جمع بندی

انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی و جامع در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یادگیری زبان انگلیسی در کودکان از شرایط و قوانین خاصی پیروی می کند. برای تقویت زبان در کودک باید از شیوه های آموزشی متنوع و جدید کمک گرفت. در سایه روش های جدید و امروزی می توان در یک پروسه زمانی کوتاه مدت مهارت های آموزشی کودکان را تقویت کرد.

موفقیت در مسیر یادگیری زبان به کودکان به دور از واقعیت نیست؛ فقط باید از روش مناسب جهت آموزش کمک گرفت. پس از یادگیری تکمیلی کودک اعتماد به نفس بیشتری نیز به دست خواهد آورد. بر حسب شرایط سنی کودک می توان از روش های متنوع جهت آموزش حرفه ای کمک گرفت.

مطالب مشابه را ببینید!