مجله تاپ‌ناز‌

نحوه تمیز کردن خودرو و روش های حرفه ای شستن ماشین

اگر شستشوی خودروی خود را درست و به موقع انجام ندهید، به تدریج گرد و غبار روی رنگ ایجاد ضایعات ریز می کنند و به رنگ خودرو آسیب می رسانند. علاوه بر گرد و غبار، شن، گل و لای و حتی فضولات پرندگان یا گرد درختان هم به راحتی می توانند رنگ خودرو را خراب کنند.

با مراجعه به کارواش برای تمیز کردن خودرو، هم هزینه های گزافی را باید پرداخت کنید و هم زمان زیادی را باید برای آن صرف کنید. در این مطلب قصد داریم به نحوه تمیز کردن و نظافت داخلی و خارجی خودرو به طور کامل بپردازیم.

ترفندهای شستن خودرو

YG7Ds7HZghew

1. زمان و مکان مناسب برای شستن خودرو

سعی کنید زمانی که برای شستن خودرو اختصاص می دهید، صبح زود یا عصر باشد. چون در این زمان آب زیادی بخار نمی شود و محلول تمیز کننده روی سطح خودرو قبل از اینکه کار خود را انجام دهید تبخیر نمی شود. شستشو نباید زیر نور مستقیم آفتاب انجام شود، نور آفتاب روند خشک شدن را تسریع می کند و روی بدنه لکه بر جای می گذارد. اگر می خواهید در ساعات گرم روز خودروی خود را بشویید می توانید آن را در سایه پارک کنید.

2. قبل از شستن خودرو آب بریزید

قبل از هر کاری، ابتدا آلودگی های خودرو را با آب معمولی بشویید. با این کار گرد و خاک نشسته بر روی سطح ماشین پاک می شود و از ایجاد خط و خش بر روی ماشین جلوگیری می شود. همچنین این کار باعث صرفه جویی در زمان هم می شود. بهتر است از یک شیلنگ بلند استفاده کنید، البته مواظب باشید که واشرهای پرفشار ممکن است به رنگ خودرو آسیب برساند.

3. استفاده از دو سطل آب

برای شستن ماشین بهتر است از دو سطل استفاده کنید. یکی از سطل ها دارای آب تمیز و دیگری دارای شامپو باشد. می توانید پارچه میکروفایبر خود را در سطلی که دارای آب است شست و شو دهید و بعد دستمال را در سطل حاوی شامپو ببرید و با استفاده از آن خودرو را بشویید. با این کار ماشین با آب تمیز شسته می شود.

4. شستن خودرو با مواد شوینده مناسب

اگر از مواد شوینده مناسب استفاده کنیم نه تنها پوشش محافظ رنگ خودرو از بین نمی رود بلکه از زنگ زدگی جلوگیری می کند و به کاهش ساییدگی های ماشین نیز کمک می کند. بهتر است برای شستن خودروی شخصی از شامپو استفاده کنید.

در یک سطل مخلوطی از آب گرم و مقداری از شامپوی مخصوص ماشین درست کنید و شستن ماشین را از سقف شروع کنید. مایع ظرف شویی برای شستشوی ماشین گزینه مناسبی نیست. این مایع باعث از بین رفتن روغن های مهم در رنگ ماشین می شود و باعث کاهش طول عمر رنگ می شود.

مطلب مشابه: روش استفاده صحیح از کولر خودرو و تقویت کردن کولر خودرو

5. خیس کردن مرتب اسفنج

موقع شستن خودرو، مرتب اسفنج خود را در سطل آب فرو ببرید و خیس کنید. با این کار رنگ ماشین آسیب نمی بیند و سایش بر روی آن ایجاد نمی شود.

6. استفاده از پولیش دو منظوره

یکی از ترفندهای تمیز کردن ماشین که به بهبود رنگ بدنه کمک می کند، استفاده از پولیش دو منظوره است. این پولیش های موتوری، با کمک سمباده های خود باعث از بین رفتن خراش لایه سطحی خودرو می شوند و نمای درخشانی به بدنه می دهند.

البته اگر به صورت غیر اصولی از پولیش استفاده کنید ممکن است که آسیبی جدی به رنگ و بدنه ماشین وارد شود. در زمان استفاده از پولیش در منزل، بهتر است از سمباده های نرم استفاده کنید و همچنین محدوده کار را مشخص کنید. برای این کار می توانید دور تا دور خراش بچسبانید و بعد آب و صابون را مخلوط کنید و به صورت اسپری بر روی سطح بپاشید.

7. شستن لاستیک ماشین

برای تمیز کردن لاستیک ها ابتدا گرد و خاک آن ها را با کمک فرچه ای که با آب و صابون خیس شده، پاک کنید. سپس از اسپری تمیز کننده لاستیک استفاده کنید. اگر به این اسپری ها دسترسی ندارید می توانید از نوشابه گازدار استفاده کنید. اگر می خواهید لاستیک های سالم و تمیزی داشته باشید بهتر است از واکس استفاده کنید. البته قبل از استفاده از واکس های براق کننده، حتما لاستیک ها را کامل خشک کنید.

مطلب مشابه: تشخیص رنگ خودرو با روش های ساده و کاربرد

8. تمیز کردن داشبورد

برای تمیز کردن داشبورد ابتدا یک دستمال میکروفایبر را با آب و صابون خیس کنید و شروع به گردگیری کنید. برای پاک کردن شکاف ها و درزها می توانید از مسواک های نرم استفاده کنید. بعد از خشک کردن و پاک کردن گرد و خاک، می توانید برای برق انداختن داشبورد از واکس براق کننده استفاده کنید.

اگر واکس داشبورد به صورت اسپری است، آن را بر روی داشبورد بپاشید و بعد با اسفنج آن را تمیز کنید. اما اگر به صورت مایع است، آن را بر روی پارچه بریزید و به آرامی بر روی داشبورد بکشید. برای محافظت از داشبورد بهتر است از واکس ژله ای استفاده کنید.

9. تمیز کردن موکت کف خودرو

معمولا موکت های کف ماشین گرد و خاک زیادی درون خود نگه می دارند. به همین دلیل بهتر است ابتدا با کمک ایجاد الکتریسیته ساکن، پرزهای موکت را از هم جدا کنید و بعد با جاروبرقی سطح موکت را تمیز کنید. برای ایجاد الکتریسیته، می توانید از دستکش لاتکس استفاده کنید. دستکش را دست کنید، بر روی موکت بکشید و با جاروبرقی سطح موکت را جارو بکشید.

10. تمیز کردن دریچه ها برای خوشبو شدن داخل خودرو

برای خوشبو شدن کابین می توانید هوای فشرده را به کار ببرید. استفاده از یک قوطی که حاوی هوای فشرده است باعث از بین رفتن آلودگی و باکتری های موجود در دریچه های خودرو می شود. در نتیجه بوی خوشایند و هوای تازه وارد کابین خودرو می شود.

مطلب مشابه: نگهداری لاستیک خودرو | افزایش طول عمر لاستیک خودرو نحوه مراقبت از آن

11. تمیز کردن صندلی های خودرو

ابتدا با یک برس خشک روی صندلی ها را برس بکشید تا گرد و خاک آن ها بیرون بیاید. سپس با جاروبرقی روی صندلی ها را تمیز کنید. حالا مقداری مایع شوینده (شامپو فرش) مطابق با دستورالعمل بسته بندی آن با مقداری آب مخلوط کنید و روی صندلی بریزید و آن را پخش کنید.

با یک فرچه تقریبا نرم روی صندلی ها را با حرکات دورانی فرچه بکشید و سپس با یک دستمال مرطوب کف روی صندلی ها را پاک کنید. برای خشک کردن صندلی ها چند دستمال نخی و خشک را بر روی صندلی ها بگذارید و کمی فشار دهید تا دستمال آب داخل صندلی را بگیرد.در آخر درهای ماشین را باز بگذارید تا صندلی ها کاملا خشک شوند.

147016 844

12. تمیز کردن شیشه ها

بهترین کار این است که در انتهای شستن ماشین سراغ شیشه ها بروید. شیشه ها را با یک دستمال حوله ای یا تی های مخصوص شیشه خشک کنید و داخل شیشه ها و آینه ها را با شیشه پاک کن تمیز کنید. همچنین می توانید به جای شیشه پاک کن، یک محلول شیشه شور بر پایه سرکه درست کنید.

در بعضی مواقع هنگام خشک کردن پنجره های ماشین رد تماس دستمال را روی شیشه می بینید. برای از بین بردن این خطوط می توانید شیشه های قسمت بیرونی را در یک جهت و قسمت داخلی را در جهت مخالف آن خشک کنید.

مطلب مشابه: بخاری خودرو | روش هایی برای بهبود عملکرد بخاری اتومبیل

clean a oily glass windshield 1

13. تمیز کردن برف پاک کن

برای تمیز کردن تیغه های برف پاک کن می توانید یک دستمال مرطوب بر روی آن ها بکشید. البته شستن بیش از حد تیغه های برف پاک کن باعث از بین رفتن لایه ی ضد صدا در آن ها می شود. تیغه های برف پاک کن به راحتی قابل تعویض هستند.

14. تمیز کردن چراغ ها

کثیفی و آلودگی روی چراغ های ماشین مانع از عبور نور می شوند و علاوه بر آن، وجه بسیار بد و زشتی برای ماشین دارند. برای تمیز کردن چراغ ماشین ابتدا اطراف آن را با پلاستیک و چسب نواری بپوشانید تا رنگ بدنه ماشین در اثر برخورد با پولیش مخصوص تمیز کردن چراغ، آسیب نبیند.

ابتدا با یک دستمال نرم و مرطوب گرد و خاک روی چراغ ها را پاک کنید و بعد با یک دستمال خشک سطح چراغ ها را خشک کنید و در آخر با اسفنج مخصوص روی چراغ های جلو و عقب را پولیش بکشید.

سخن پایانی

شست و شوی خودرو کار سختی نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله و کسب اطلاع از روش صحیح و اصولی تمیز کردن ماشین، در منزل خود این کار را انجام دهید. رسیدگی و مراقبت از ماشین می تواند به سالم ماندن آن کمک کند. دقت داشته باشید که شستن خودرو هنگامی که بدنه آن داغ است مثلا بعد از رانندگی یا بعد از اینکه ماشین در آفتاب بوده است، لکه یا رسوب بر جای می گذارد.

مطلب مشابه: چراغ دی لایت خودرو چیست و به چه منظوری در خودرو تعبیه می شود؟

مطالب مشابه را ببینید!