مجله تاپ‌ناز‌

تنوع طلبی جنسی در زن و مرد و مشکلاتی که پیش می آورد

یکی از مهم ترین نیازهای انسان امیال جنسی او هستند. به صورت کلی وقتی تنوع طلبی جنسی رخ میدهد که عشق در روابط فرد کم باشید یا ارضاء جنسی به خوبی در آن صورت نگرفته باشد. البته عوامل دیگری مثل تماشای فیلم های نامتعارف، سایت های جنسی و… تنوع طلبی را در افراد شدت میدهند تا جایی که یک انتظار تمام نشدی در افراد به وجود می آید. این فرد مثل شخصی گرسنه میباشد که همه چیز را غذا میبیند و میلی تمام نشدنی برای امتحان کردن همه آن غذاها دارد. این دسته افراد همیشه فردی جذاب تر یا روشی بهتر برای ارضاء تمایلات جنسی خود پیدا میکنند. در ادامه همراه ما باشید تا علت های تنوع طلبی را برسی کنیم و به خطرات و درمان آن بپردازیم.

تنوع طلبی چیست؟

در واقع تنوع طلبی یکی از ویژگی های ذاتی هر انسانی است که در پاسخ به نیازهای روانی وی ایجاد میشود. البته تنوع طلبی خالی میتواند مفید بوده و انسان را به سمت نو شدن بکشاند، اما تنوع طلبی در هر شخصی به یک شکل ظاهر میشود. فرد تنوع طلب هر روز میخواد چیزهای جدیدی را تجربه کرده و لذت ببرد. در صورتی که این تنوع طلبی به اندازه بوده و مدیریت شود، حتی باعث پیشرفت فرد و رسیدن به زندگی خوب و سالم هم میشود. اما در صورتی که از حد بگذرد، عواقب جبران ناپذیری داشته و ختم به تنوع طلبی جنسی یا همان هوس بازی، افسردگی و موارد دیگر میشود. در نهایت فرد با مشکلات متعددی رو به رو میشود. البته تحقیقات نشان داده که در رابطه های رضایتمند و طبیعی، خیانتی اتفاق نمی افتد و اگر فرد تنوع طلب به ارضاء کامل جنسی با شریک جنسی خود برسد، به مرور زمان این تنوع کم شده و بعد از مدتی ممکن است از بین برود. اما اگر به تنوع طلبی جنسی پاسخ بیشتری داده شود، راه نجات فرد سخت تر و سخت تر خواهد شد.

تنوع طلبی جنسی در زن و مرد و مشکلاتی که پیش می آورد

تنوع طلبی جنسی در زنان

امروزه زنان زیادی را میبینید که به تنوع طلبی جنسی دچار شده اند و با پسران و حتی مردان متاهل زیادی رابطه دارند. روانشناسان میگویند که تنوع طلبی جنسی در زنان ارتباطی به رضایت آنها از زندگی زناشویی نداشته و مربوط به مشکلات و کمبودهای عاطفی میشود. این موضوعات زنان را اول به برقراری روابط عاطفی متعدد و در نهایت روابط جنسی میکشاند. پس آنها با احساسات خود وارد روابط میشوند و کسی که با او رابطه دارند ممکن است این کار ار از روی هوس انجام داده باشد و قلب و احساسش درگیر رابطه نباشد. اینجاس که زنان آسیب بیشتری دیده و زمانی که جدایی اتفاق بیافتد، زنان هستند که بیشترین ضرر را میکنند. به این ترتیب تنوع طلبی جنسی بهای سنگینی برای زنان خواهد داشت. از آنجایی که نگرش زن به این رابطه جنسی، عاطفی بوده، به راحتی نمیتواند از این مسئله بگذرد و ذهن خود را از این رابطه رها کند.

اما در مرحله اول چرا اصلا کمبود محبت در زن به وجود آمده است. از مهم ترین و واضح ترین دلایلی که صمیمیت و محبت را در رابطه زن و مرد کمرنگ میکند باعث کمبود محبت در زنان و تنوع طلبی آنها میشود، عدم ارضاء جنسی آنها است. مشکلات جنسی، از آن دسته مواردی است که به مرور در بعضی از مردها به وجود می آید. اما برخی از مردان هم هستند که آشنایی کافی با روش های به اوج رساندن لذت جنسی در زنان را ندارند.

تنوع طلبی جنسی در مردان

همانطور که میتوان حدس زد، تحقیقات هم نشان میدهد که مردان تنوع طلب تر از زنان هستند و گرایش بیشتری به برقراری روابط جنسی متنوع نشان میدهند. پژوهشگران همچنین دلیل اصلی این گرایش شدید مردان را هیجانات جنسی اعلام میکنند که هنوز خاموش نشده اند. البته عوامل  دیگری مثل شکست در حل مشکلات زناشویی یا حتی کنجکاوی که برای کشف کردن چیزهای جدید وجود دارد و کمبود های روانی در کنار میل تجربه داشتن با افراد مختلف و انحرافات جنسی وجود دارند. بعضی از مردان هستند که میل جنسی بخش مهمی از زندگی آنها را تشکیل میدهد. حتی برخی از افراد هم پیدا میشوند که مدتی از زندگی مشترکشان گذشته و با وجود داشتن رضایت کامل از همسرشان برای این که عواطف و میل جنسی خود را زنده نگه دارند، به سمت جذابیت روابط جدید تر کشیده میشوند.

البته مواردی هم وجود دارد که نیاز های جنسی و عاطفی از طرف همسرشان تامین نشده و فرد به سمت روابط متنوع و تنوع طلبی جنسی کشیده میشود. از دیگر دلایل تنوع طلبی جنسی در مردان سرکوب نکردن نیاز جنسی آنها است، خیلی از آنها علاقه ای به این کار ندارند و اعتراضی هم در این رابطه نمیکنند. این افراد به بیان نیاز جنسی خود نمیپردازند و به سراغ راهکارهای علمی درمان هم نمیروند. به این ترتیب در زمان مناسب و شرایط مطلوب، با رابطه نا مشروع نیاز خود را برطرف میکنند. در دنیای امروزی که رسیدن به برنامه های محرک و فیلم های نامشروع خیلی راحت شده، مشکل هم بیشتر از گذشته و برای افراد بیشتری اتفاق می افتد. این گونه مردها با این که متاهل اند، اما با زنان متاهل یا مجرد و دختران وارد رابطه شده و توجیه کار خود را نداشتن رابطه جنسی رضایتمند و لذت بخش میدانند.

تنوع طلبی جنسی یک بیماری روانی است یا یک نیاز جنسی؟

تنوع طلبی جنسی از نیازهای فطری مردها به شمار میرود و در واقعیت وجود آنها نهفته است. ولی اگر کسی بخواهد از تعادل خارج شود و با گناه حس تنوع طلبی خود را برطرف کند و از خط قرمز فطرت خود عبور کند، این نیاز فطری به یک بیماری روانی تبدیل میشود. خداوند در این خصوص مسئله چند همسری را برای افرادی با شرایط خاص قرار داده است، اما در قرآن درباره این افراد اینگونه گفته شده که اگر توانایی رعایت عدالت را ندارند، باید به یک همسر راضی باشند. برای این که اطلاعات بیشتری از مسئله تعداد زوجات در اسلام داشته باشید میتوانید به آثار شهید مطهری رجوع کنید.

آسیب های تنوع طلبی جنسی

تا اینجای کار فهمیدیم کسی که به تنوع طلبی افراطی مبتلا است، با افراد مختلف وارد رابطه جنسی میشود. این مسئله شخص را در معرض ابتلا به بیماری های پوستی، مقاربتی و جنسی قرار میدهد که درمان این بیماری ها علاوه بر زمان بر بودن، خیلی سخت بوده و سلامتی جنسی و جسمی فرد را با آسیب های شدیدی رو به رو میکند.

طلاق در انواع مختلف

اگر فرد دارای تنوع طلبی افراطی، در کنار ارتباط با افراد دیگر متاهل هم باشد. ممکن است همسر او از رابطه های خارج از ازدواج آنها با خبر شده و ازدواجشان آسیب جدی ببیند که در بسیار از مواقع به طلاق هم منجر میشود. اصلا اگر همسرش او را ببخشد، درست شدن رابطه عاطفی و جلب اعتماد دوباره خیلی سخت و در مواردی غیرممکن هم میشود، به این حالت طلاق عاطفی میگوییم.

از بین رفتن فرصت ازدواج خوب

به دلیل این که شخص تنوع طلب همیشه با افراد متفاوتی در رابطه است، این روابط معمولا شکست خورده و در جذب کردن شخصی که برای او مناسب است هم موفق نخواهد بود، به این ترتیب باید شاهد از دست رفتن فرصتش برای ازدواج موفق هم باشد. این موضوع ورود او را به روابط ناسالم بدون آینده تشدید میکند و فرد تنوع طلب هیچ وقت قادر به پیدا کردن عشق واقعی خود نخواهد بود. همه اینها مشکلاتی است که به خاطر تنوع طلبی اتفاق می افتد.

مطلب مشابه: 10 مشکل رایج جنسی مردان از اختلال نعوظ تا عدم انزال یا انزال زودرس

نشانه های تنوع طلبی جنسی

اختلافات بسیاری برای نشانه های تنوع طلبی جنسی بین پژوهشگران وجود دارد، ولی نشانه های کلی آن در این موارد هست:

عذاب وجدان

برخی از افراد تنوع طلب، در همان اوایل وجدانشان بیدار است و از اشتباه بودن رفتار های خود آگاه هستند. این گونه افراد احساس پشیمانی و گناه را بعد از برقراری رابطه جنسی تجربه میکنند، اما معمولا دست از تنوع طلبی برنداشته و قادر به کنترل آن نیستند، در نتیجه تکرار این وضعیت، اشتباهشان عادی سازی شده و حتی دیگر احساس گناه هم نمیکنند.

مخفی کاری را به خوبی یاد دارند

افراد تنوع طلب به تدریج مهارت زیادی را در مخفی کاری پیدا میکنند. چون آنها برای این که به تنوع طلبی و خیانت خود ادامه بدهند باید به فریب خانواده، فرزندان، همسر و دوستانشان بپردازند. آنها هر روز در این کار حرفه ای تر میشوند، یاد میگیرند تا زبان بدنشان را هنگام دروغ گفتن کنترل کرده تا کارشان برملا نشود و افراد متوجه دروغ هایشنان نشوند. آنها به مکان های برای رابطه های نامشروع پیدا میکنند که به ذهن اطرافیانشان نمیرسد و در آنجا احتمال لو رفتنشان خیلی کم است.

ریسک کردن

افراد تنوع طلب در شرایطی که واقعا مناسب این کار نیست و احتمال افتادن اتفاقات بدی وجود دارد، اقدام به برقراری رابطه جنسی میکنند و اصلا برایشان مهم نیست که طرف مقابل یا حتی خودشان در معرض خطر هستند. گاها این افراد تمایل شخص مورد نظر هم برایش مهم نیست، افرادی هستند که امکان وجود بیماری های مقاربتی هم هنگام رابطه در نظر نمیگیرند. به صورت کلی افراد تنوع طلب در مرحله کنترل رفتارشان را از دست میدهند و به موارد کمتری توجه میکنند که این ریسک نا به جا، دردسرهای زیادی برای همه به وجود می آورد.

زیاد بودن افکار جنسی

این اتفاق هم در مردها و هم در زنان ممکن است پیش بیاید. آنها در بیشتر مواقع در ذهن خود تخیلات و افکار جنسی میگذرد و این وضعیت تا جایی ادامه پیدا میکند که آنها وسواس افکار جنسی پیدا میکنند و وقت بیشتری را به این تخیلات و افکار تخصص میدهند. به صورت کلی درگیر بودن ذهن یک فرد، به صورت مداوم و طولانی، درباره مسائل جنسی، میتواند نشانه ای از تنوع طلبی جنسی او باشد.

درمان تنوع طلبی جنسی

گروه درمانی

یکی از گزینه های مناسب افرادی که به تنوع طلبی دچار هستند، شرکت در گروه های درمانی است. شما در گروه های درمانی در کنار افرادی قرار میگیرید که مشکل شما را دارند. در این گروه ها یک شخص درمانگر وجود داشته که به افراد برای حل کردن مشکلشان کمک میکند. شما آنجا با افرادی آشنا میشود که میتوانند نقش انگیزه ترک این رفتار را برای شما ایفا کنند. شما هم با روش های مختلف میتوانید به روند درمانی آنها کمک کنید. به اشتراک گذاشتن تجربیات برای هر دو طرف خیلی خوب است.

فکر کردن به پیامد های تنوع طلبی

شما با فکر کردن به پیامد های ویرانگر تنوع طلبی جنسی و برقراری ارتباط با افراد مختلف میتوانید جلوی خود را بگیرید. کافی است آسیب هایی که این رفتار به دیگران و خودتان میزند را برسی کنید تا کمتر این رفتار ناسالم را بروز دهید. بسیاری از افراد تنوع طلب، از این جور فکرها طفره میروند و برای این که خودشان را گول بزنند، بیشتر و بیشتر در این روابط غرق میشوند. در صورتی که این کار فقط اوضاع را بدتر میکند، بهتر است برای کاهش آسیب حتما هیجانات و تنوع طلبی خود را کنترل کنید.

رفتار درمانی شناختی

در این روش درمانگر به فرد کمک میکند تا الگوهای فکری که به تنوع طلبی جنسی می انجامد را بشناسد و به حذف این الگوهای فکری مخرب بپردازد و جای خالی آنها را با افکار درست پر کند. این روش درمانی راه حل مناسبی برای جلوگیری از عود این بیماری هم هست، چون با برنامه های درمانگر، فرد میتواند به کنترل رفتار خود در موقعیت های مختلف بپردازد. هدف دیگر این روش، آموزش روابط سالم با دیگران است. این موضوع اهمتی زیادی در تنوع طلبی جنسی دارد. فرد باید پس از تمام شدن درمان بتواند با مشاور تماس گرفته و از حمایت او استفاده کند.

ورزش

شما با ورزش کردن ترشح طبیعی اندورفین ها را زیاد میکنید. این هورمون باعث بهبود خلق و خو شده و کار شما را در جهت مبارزه با تنوع طلبی آسان میکند. همچنین میتواند انگیزه ای باشد که درمان خود را جدی بگیرید و رفتارهای خود را کنترل کنید.

شناسایی علایق

برای این که از وسواس فکری تنوع طلبی راحت شوید و در معرض آن قرار نگیرید، میتوانید علایق خود را پیدا کنید تا بیشتر وقت روز خود را به آن اختصاص دهد و به این ترتیب احتمال درگیری با روابط متعدد را کاهش دهید. با این روش شما انجام کارهای مفید و در عین حال لذت بخش را جایگزین تنوع طلبی جنسی و پیامدهای وحشتناک آن کرده اید.

مطالب مشابه را ببینید!