مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی تهمینه میلانی ؛ ماجرای دستگیری و ازدواج و عکس های تهمینه و همسرش

تهمینه میلانی

بیوگرافی تهمینه میلانی

تهمینه میلانی فیلمنامه نویس و معمار ایرانی متولد سال 1339 در شهر تبریز است. او همچنین تهیه کننده، منشی صحنه و لیاس نیز می باشد.

تهمینه میلانی

نقل مکان از تبریز به تهران

تا دوران دبیرستان در تبریز زندگی کرد و سپس به تهران آمدند و در دبیرستان شرف و مرجان ادامه تحصیل داد.

تهمینه میلانی

نخستین تجربه سینمایی

نخستین تجربه او در سینما به عنوان منشی صحنه فیلم خط قرمز بود. او شروع به نوشتن فیلمنامه هم کرد.

تهمینه میلانی

نخستین فیلم وی

نخستین فیلم او بچه های طلاق جایزه بهترین فیلم اول در جنشواره فجر را برد و جایزه نقدی این فیلم به او کمک کرد که مجددا همراه با رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم افسانه آه را بسازد. بعد از شکست تجازی این فیلم، فیلم کمدی دیگه چه خبر با بازی ماهایا پطروسیان را ساخت که توانست بسیار پرفروش شود.

تهمینه میلانی

دستیگری و به زندان افتادن تهمینه میلانی

تهمینه میلانی پس از سال 76 که فضای باز سیاسی بعد از انتخابات دوم خرداد پیش آمد فیلم دو زن را ساخت. به دلیل ساخت این فیلم، میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد. بعد از این فیلم، فیلم های نیمه پنهان و واکنش پنهان را با بازی نیکی کریمی ساخت که با واکنش شدیدالحنی روبرو شد. در سال 79 بعد از نمایش این فیلم دستگیر شد. جرم او اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا، همکاری با گروه‌های معاند و تشویش اذهان عمومی از طریق آثار هنری اعلام شد ولی او می گوید هیچ وقت تفهیم اتهام نشده است. او 4 روز در انفرادی و 4 روز در بند عمومی زندان اوین به سر برد و با دخترانی آشنا شد که بعد زندگی آنها را در فیلمی به نام تسویه حساب به تصویر کشید. او با دستور رییس جمهور و دخالت رهبری از زندان آزاد شد.

تهمینه میلانی

ساخت فیلم زن زیادی و موفقیت این فیلم

پس از فیلم های موفق سه گانه با بازی نیکی کریمی، فیلم زن زیادی با بازی مریلا زارعی در سال 1383 به نمایش درآمد. این فیلم ها در ادامه حال و هوای فیلم های اخیر میلانی بود و با واکنش سرد منتقدان مواجه شد ولی فروش خوبی داشت.

تهمینه میلانی

فیلم آتش بس تهمینه میلانی

در سال 1384 بر اساس کتاب شفای کودک درون اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم آتش بس را بازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار ساخت. این فیلم که به بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر راه نیافت، در سال ۱۳۸۵ اکران شد و رکورد فروش صد میلیون تومان در هفته اول را به جای گذاشت. پس از ساخت و اکران فیلم «آتش‌بس»، لوچیا کاپاکیونه، نویسنده کتاب «شفای کودک درون» با ارسال نامه‌ای به میلانی از او تشکر و قدردانی کرد.

تهمینه میلانی

حضور در مراسم تجلیل از بهروز وثوقی

روز شنبه 9 مرداد سال 1389 در سالن گیسون امفی تئاتر لس آنجلسی از بازیگر معروف ایرانی بهروز وثوقی تجلیل شد که در آن مهمانی تهمینه میلانی هم حضور داشت و عکس او منتشر شد.

 

احضار به دادسرا

او در دی ماه سال 1393 به دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به دلیل تبلیغ علیه نظام در متن فیلمنامه شهرزاد زن هزار و یک شب احضار شد. او می گوید که کتاب فیلمنامه شهرزاد زن هزار و یک شب با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تابستان سال 93 منتشر شده بود.

 

نمایشگاه نقاشی و اتهام کپی برداری

در شهریور سال 97 تهمینه میلانی در گالری ایوان نمایشگاه نقاشی با عنوان فیلم هایی که نساختم را برگزار کرد. این نمایشگاه با اعتراض شدید هنرمندان حوزه تجسمی مواجه شد. بستر این اعتراضات شبکهٔ اجتماعی اینستاگرام بود که این اعتراضات به خود گالری ایوان نیز کشیده شد. یکی از موضوعاتی که در این اعتراضات به آن پرداخته شد تشابه میان تعدادی از این آثار با آثار هنرمندی به نام جنی میلیهوف مقیم کشور اسرائیل بود. این نمایشگاه در 18 شهریور به صورت موقت تعطیل شد. پس از فراگیر شدن اعتراضات به نمایشگاه خانم میلانی در گالری ایوان، موضوع شباهت آثارش به آثار خانم جنی میلیهوف در اینستاگرام فراگیر شد، تا جایی که جنی میلیهوف از توقف این نمایشگاه در پروفایل اینستاگرامش یک استوری منتشر کرد.

 

ازدواج و همسرش

او در سال 1370 در سن 31 سالگی با فردی به نام محمد نیک بین ازدوج کرد. تهمینه میلانی دوقلو باردار شد، اما به دلیل جلوگیری از اکران فیلم کاکادو و فشار عصبی به دلیل این اتفاق باعس شد که زود حمل وضع کند و فرزندانش فوت کنند. او یک دختر به نام ژینا داد که سال 1373 به دنیا آمده است.

 

مطالب مشابه را ببینید!