تکلیف مکالمات تصویری رایتل چه می شود ؟

مکالمه تصویری رایتل, سیمکارت رایتل, شارژ رایتل

تکلیف مکالمات تصویری رایتل چه می شود ؟

توقف مکالمات تصویری رایتل موضوعی است که اگرچه طی روزهای اخیر در برخی رسانه‌ها مطرح شده اما تا لحظه انتشار این گزارش امکان برقراری تماس تصویری برای کاربران اپراتور سوم مهیاست.

موضوع قطع تماس‌های تصویری اپراتور سوم در شرایطی مطرح می‌شود که تاکنون در این زمینه هیچ یک از مسوولان کشور به‌طور مستقیم و صریح اعلام موضع نکرده‌اند.

طی ماه‌های اخیر درخصوص ارتباط تصویری این اپراتور علاوه بر تذکر‌های مختلف نمایندگان برخی مراجع تقلید و آیات اعظام نیز اظهار نگرانی‌هایی کرده و حتی در این زمینه فتواهایی نیز داده‌اند. البته در این میان مراجعی هم بوده‌اند که در فتواهای خود استفاده از سیم‌کارت‌های تصویری رایتل را بلامانع دانسته و یا این‌گونه تاکید کرده بودند که اگر استفاده از این سیم‌کارت مفسده‌ای نداشته باشد، استفاده از آن بلامانع است.

به عنوان مثال آیت‌الله روحانی (مدظله العالی) در این باره این گونه حکم دادند که:«استفاده از تلفن همراه با امکانات فوق‌الذکر بلااشکال است و این قبیل امکانات را که نوشته‌اید از طریق اینترنت نیز در دسترس عموم مردم می‌باشد و موجب حرمت نمی‌شود، البته مردم در استفاده از این امکانات باید حدود شرعی را رعایت نموده و مخصوصا خانم‌ها به حفظ حجاب و مساله محرم و نامحرم مقید باشند، همچنین لازم است شرکت ارائه دهنده امکانات تلفن همراه برای دفع مفاسد احتمالی مقرراتی را وضع نموده و نظارت بیشتری را اعمال نماید.»

آیت‌الله صافی گلپایگانی نیز در این زمینه این گونه فتوا داده‌اند که :«استفاده از آن در امور حلال فی‌نفسه مانعی ندارد.

البته در این میان برخی از آیات عظام نیز فتواهای متفاوتی در این زمینه داشته‌اند و نسبت به این موضوع سخت‌گیری بیشتری نشان داده‌اند.

اما در ارتباط با فعالیت‌های اپراتور سوم همان‌طور که دبیر شورای عالی فضای مجازی هم بر آن تاکید کرده این روزها بحث فرهنگسازی و توجه به مباحث فرهنگی اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

در این میان گاه ممکن است افراد به دلیل این که اطلاعات دقیقی درباره‌ی نحوه برقراری تماس‌های تصویری ندارند دستخوش نگرانی‌هایی شوند.

اما اپراتور سوم مدعی است که پیش از این در این زمینه تدابیر مختلفی اندیشیده تا از بروز هر نوع مشکل در این زمینه جلوگیری شود. اکنون برای مکالمه با سیم‌کارت رایتل فرد از این اختیار برخوردار است که نوع مکالمه خود را به صورت صوتی یا تصویری انتخاب کند. علاوه بر این حتی امکانی نیز وجود دارد که فرد در مکالمات تصویری، تصویر خود را حذف کرده و تصویری جایگزین و یا حتی یک فایل ویدئویی به جای آن قرار دهد.

هم‌چنین در سیم‌کارت‌های اپراتور سوم این امکان مهیا‌ شده که افراد تماس تصویری مخاطب ناشناس را نپذیرند و در قالب ارسال پیامکی به فردی که خواهان تماس تصویری است این‌گونه بیان کنند که ترجیح می‌دهند از تماس صوتی استفاده کنند.

امکان قطع تصویر در میان مکالمه تصویری و یا تغییر دوربین گوشی از دیگر امکاناتی است که برای مواجهه با هر نوع مشکل احتمالی در زمینه‌ی مکالمات تصویری در نظر گرفته شده است.

نکته قابل توجه دیگر آنکه اگرچه هنوز اپراتور سوم ارتباطی در ایران با اما و اگرهای متعددی همراه است اما با این حال نسل سوم تلفن همراه در دنیا سال‌هاست فعالیت خود را آغاز کرده و کشوری مانند ژاپن از سال ۲۰۰۱ است که از این امکانات بهره گرفته و در کنار سایر کشورهای بهره‌مند از این فناوری توانسته است ضریب نفوذ اینترنت و میزان دسترسی کاربران این کشورها به اینترنت را در حد قابل توجهی افزایش دهد.

حتی در ایران هم بر اساس آمارهای ارائه شده ضریب نفوذ اینترنت در شش ماهه اول سال ۹۱ نسبت به سال قبل حدود ۱۶٫۲۷ درصد رشد داشته که دلیل عمده رشد این درصد بالا رفتن میزان کاربران جی پی آر اس بوده است که به نظر می‌رسد ورود سیم کارت‌های نسل سوم ارتباطی در این افزایش بی تاثیر نبوده‌اند.

و اما در پایان اشاره به این نکته هم ضروری است که این روزها علاوه بر اپراتور سوم، اپراتورهای دیگری هم هستند که امکان ارائه خدمات نسل سوم یا ۳G را مهیا کرده‌اند و تنها در انتظار به پایان رسیدن دوره انحصار رایتل هستند تا آنها نیز بتوانند به جمع ارائه کنندگان خدمات نسل سوم بپردازند.

کارشناسان با توجه به مجموع این شرایط و این که گفته می‌شود مشکلات ایجاد شده امروز به دلیل غفلت در زمان صدور پروانه فعالیت ایجاد شده، معتقدند که این روزها انتظار می‌رود مسوولان و متولیان ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشور در این زمینه به طور جدی وارد عمل شده و تلاش کنند در آینده نه چندان دور تکلیف این اپراتور، سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته و علاقه‌مندان به این تکنولوژی مشخص شود.

نوشته های مشابه