مجله تاپ‌ناز‌

روش های تیز کردن چاقو | بهترین ترفندهای تیز کردن چاقو در خانه

چاقو2

چاقوها از مهم ترین لوازم کاربردی در آشپزخانه هستند که معمولا به مرور زمان کند می شوند و تیزی خود را از دست می دهند. تیز کردن منظم چاقوها، کار با آن ها را راحت تر می کند. کار با چاقوی کند علاوه بر این که خطر بیشتری دارد، خسته کننده است و انرژی زیادی صرف می کند.

برای تیز کردن چاقو ها، سنگ های چاقو تیزکنی مختلفی وجود دارد که می توانند از کوچک ترین کاردهای میوه خوری تا بزرگ ترین کاردهای آشپزخانه را به راحتی تیز کنند. اما ممکن است سنگ چاقو تیزکن همیشه در دسترس نباشد، در این مواقع باید روش های دیگری را یاد بگیرید تا بتوانید چاقوهای کند را به راحتی در خانه تیز کنید. در این مقاله قصد داریم تکنیک های مختلف را برای تیز کردن چاقو به شما آموزش دهید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دلایل کند شدن چاقو

اگر چاقو به درستی کار نکند و کار شما با چاقو سخت تر شود، نشان دهنده این است که چاقوی شما کند شده است. کند شدن چاقو دلایل مختلفی دارد. برای مثال، خرد کردن مواد غذایی مانند پیاز و لیمو که خاصیت اسیدی دارند می تواند باعث کند شدن چاقو شود. بنابراین بهتر است یک چاقو مخصوص خرد کردن مواد اسیدی در نظر بگیرید و بعد از اتمام کار بلافاصله چاقو را آبکشی کنید. همچنین شستن چاقو با ماشین ظرفشویی یا سیم ظرفشویی نیز باعث کند شدن آن می شود.

بهترین روش های تیز کردن چاقو

چاقو1

چاقو یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه محسوب می شود که به مرور زمان به دلیل پوست کردن مواد غذایی مانند پیاز، سیب زمینی و سبزیجات دچار کندی می شود و به سختی می توانید با آن کار کنید. بنابراین هر چند وقت یک بار باید آن را تیز کنید. اگر هنگام کار در آشپزخانه، چاقوی شما به درستی کار نمی کند و کند شده است، می توانید از روش های زیر برای تیز کردن آن استفاده کنید.

تیز کردن چاقو با استفاده از سنگ

یکی از روش های سنتی رایج برای تیز کردن چاقو، استفاده از سنگ است که از زمان قدیم مورد استفاده قرار می گرفت. برای این کار ابتدا یک سنگ تیز را تهیه کنید و آن را روی یک سطح صاف و پایدار بگذارید. برای مثال می توانید از میز یا یک صفحه مقاوم استفاده کنید. سپس چاقوی مورد نظر را در دست خود بگیرید. مراقب انگشتان خود باشید و آن ها را در مسیر برش چاقو قرار ندهید.

لبه ی چاقو را با زاویه کمی روی سنگ تیز قرار دهید. چاقو را با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب، به آرامی بکشید و از بالا تا پایین حرکت کنید. این حرکت را چند بار تکرار کنید، همیشه چاقو را به یک جهت روی سنگ تیز بکشید. این کار را ادامه دهید تا چاقو تیز شود.

مطلب مشابه: کاربردهای جالب لیمو ترش در خانه داری و تمیز کاری منزل

تیز کردن چاقو با ماگ

یکی دیگر از راه های تیز کردن چاقو، با استفاده از اشیاء سفت و زبری مانند ماگ یا فنجان است. امروزه بسیاری از ماگ ها از متریال سرامیک ساخته شده اند. سرامیک یک ماده سخت و بسیار سفت است که برای تیز کردن وسایلی مانند چاقو مناسب می باشد. در این روش ابتدا باید ماگ را وارونه کنید و در قسمت دایره ای، زبرترین بخشی را که در انتهای آن وجود دارد پیدا کنید.

سپس چاقو را در زاویه مناسبی قرار دهید و چند بار روی این قسمت از ماگ بکشید. پس از آن می توانید قسمت دیگر چاقو را هم به همین صورت تیز کنید. اگر پایه ی ماگ رنگی شد نگران نشوید. این به این معنی است که مواد اضافی از روی تیغه جدا شده و چاقو در حال تیز شدن است.

تیز کردن چاقو با کاغذ سنباده

یک ترفند ساده و آسان برای تیز کردن چاقو، استفاده از کاغذ سنباده است. کاغذ سنباده دارای سطح نرم و خراشی است که می تواند لبه چاقو را تیز کند. برای این کار ابتدا یک قطعه کاغذ سنباده که سطح آن کاملا خشک باشد را آماده کنید. چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست بگیرید.

لبه ی چاقو را با زاویه کمی به طرف کاغذ سنباده قرار دهید. با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب، چاقو را به آرامی و با فشار مناسب روی کاغذ سنباده بکشید. حرکت را از بالا به پایین و از ابتدا تا انتهای لبه چاقو انجام دهید. این حرکت را چند بار تکرار کنید و سپس لبه چاقو را بررسی کنید، اگر تیز نشده بود دوباره مراحل را تکرار کنید تا به خوبی تیز شود.

توجه داشته باشید که استفاده از کاغذ سنباده برای تیز کردن چاقو نیاز به تکنیک و صبوری دارد. با توجه به وضعیت لبه چاقو و نوع کاغذ سنباده، ممکن است به تعداد حرکات بیشتری برای تیز شدن نیاز باشد. علاوه بر آن، همیشه از کاغذ سنباده با کیفیت استفاده کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

تیز کردن چاقو با استفاده از روزنامه

چاقو 1

تیز کردن چاقو با استفاده از روزنامه، یک روش موقتی برای تیز کردن چاقو محسوب می شود. در این روش ابتدا چاقو را بشویید و خشک کنید. سپس یک ورق روزنامه را به اندازه کافی بزرگ برش دهید. اگر می خواهید ضخامت بیشتری برای تیز کردن چاقو داشته باشد می توانید از چند لایه روزنامه استفاده کنید. حالا روزنامه را به شکل یک باریکه برای ایجاد یک مسیر تیز کننده درست کنید.

سپس چاقویی که می خواهید تیز کنید را روی روزنامه قرار دهید، لبه چاقو را روی مسیر برش روزنامه بگذارید و با کشیدن چاقو روی نوشته های سیاه روزنامه آن را تیز کنید. کربن نوشته های سیاه باعث تیز شدن چاقو می شود. این حرکت را چند بار تکرار کنید تا لبه چاقو تیز شود. لبه چاقو را بررسی کنید و اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید مراحل را دوباره تکرار کنید.

مطلب مشابه: بهترین روش تمیز کردن موکت با روش و ترفندهای خیلی ساده

تیز کردن چاقو با آجر

برای تیز کردن چاقو می توانید از آجر استفاده کنید و با کمک آن مانند یک سنگ چاقو تیزکن چاقوی خود را تیز کنید. برای این کار کافی است چاقو را به قسمت های زبر آجر بکشید تا تیز شود.

تیز کردن چاقو با بشقاب سرامیکی

یکی دیگر از بهترین روش ها برای تیز کردن چاقو، استفاده از ظروف سرامیکی مانند بشقاب است. ظروف سرامیکی با سطح نرم و مقاومی که دارند می توانند به عنوان تیز کننده های طبیعی عمل کنند. برای این کار ابتدا باید یک ظرف سرامیکی تمیز و خشک با سطح صاف و صیقلی مانند را آماده کنید. می توانید از یک بشقاب، نعلبکی و یا هر ظرف سرامیکی دیگری استفاده کنید.

چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست بگیرید. لبه چاقو را با زاویه کمی به طرف سطح سرامیکی قرار دهید. با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب، چاقو را به آرامی و با فشار مناسب روی سطح سرامیکی بکشید. حرکت را از بالا تا پایین و از ابتدا تا انتهای لبه چاقو انجام دهید. دقت کنید که هر حرکت را به یک جهت انجام دهید.

این حرکت را چند بار تکرار کنید. سپس لبه چاقو را بررسی کنید و در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید. برخی از چاقوها ممکن است به خاطر سختی و مقاومت سطح سرامیکی، نیاز به زمان و تلاش بیشتری برای تیز شدن داشته باشند. توجه داشته باشید که استفاده از ظروف سرامیکی برای تیز کردن چاقوها نیاز به تکنیک و صبوری دارد.

تیز کردن چاقو با بیل

بیل یکی دیگر از لوازمی است که می توانید برای تیز کردن چاقو از آن استفاده کنید. این ابزار هم سطح بسیار زبر، سخت و مقاومی دارد و با استفاده از لبه های آن می توانید چاقوی خود را کاملا تیز و برنده کنید.

تیز کردن چاقو با لبه تیز چاقوی دیگر

تیز کردن چاقو با لبه تیز چاقوی دیگر، یک روش رایج و موثر دیگر برای تیز کردن چاقو می باشد. برای استفاده از این روش ابتدا چاقوی کندی که می خواهید تیز کنید را در یک دست بگیرید و چاقوی تیز را در یک دست دیگر بگیرید. لبه چاقوی کند را با احتیاط روی لبه چاقوی تیز بکشید.

چاقو را به طور مرتب و متناوب روی چاقوی تیز بکشید. این کار را با فشار کافی و به صورت یکنواخت انجام دهید. حرکت را از بالا تا پایین و از ابتدا تا انتهای چاقوی تیز انجام دهید. توجه کنید که هر حرکت را به یک جهت انجام دهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

تیز کردن چاقو با سوهان میله ای

یک ترفند ساده دیگر برای تیز کردن چاقو، استفاده از سوهان میله ای است. برای این کار ابتدا باید چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست خود بگیرید. لبه چاقو را با زاویه مناسب روی سوهان میله ای قرار دهید، به طوری که چاقو در زاویه 25 تا 30 درجه سوهان قرار بگیرد.

سپس به آرامی و به صورت پی در پی چاقو را روی سوهان میله ای بکشید. این حرکت را از انتهای لبه چاقو تا سر آن انجام دهید. این کار را تکرار کنید تا لبه چاقو تیز شود. توجه داشته باشید که بعد از تیز شدن یک طرف چاقو، طرف دیگر را هم به همین صورت تیز کنید.

مطلب مشابه: معرفی انواع نظم دهنده خانه و آشپزخانه + تصاویر از این وسایل زیبا

تیز کردن چاقو با لیوان شیشه ای

لیوان شیشه ای نیز یکی دیگر از وسایل سخت و زبر است که می توانید با استفاده از آن، چاقوهای خود را تیز کنید. برای این کار بهتر است از لبه لیوان که دچار شکستگی شده است استفاده کنید. همچنین از قسمت پشت لیوان که زبر است هم می توانید به این منظور استفاده کنید. در این روش کافی است که لبه های چاقو را بر روی پشت لیوان بکشید تا کاملا تیز و برنده شود.

تیز کردن چاقو با بندهای نایلونی

بندهای پلاستیکی کیف هم به دلیل سطح زبری که دارند، نوعی ابزار مناسب برای تیز کردن چاقو محسوب می شوند. معمولا بندهای کوله پشتی ها پلاستیکی می باشند و شما به راحتی می توانید از آن ها برای تیز کردن چاقوهای خود استفاده کنید.

برای این کار ابتدا چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست بگیرید. لبه چاقو را با زاویه کمی به طرف بندهای نایلونی قرار دهید. با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب، چاقو را به آرامی و با فشار مناسب روی بندها بکشید. حرکت را از بالا به پایین و از ابتدا تا انتهای لبه چاقو انجام دهید. این حرکت را چند بار تکرار کنید و بعد لبه چاقو را بررسی کنید، اگر تیز نشده بود دوباره مراحل را تکرار کنید.

تیز کردن چاقو با استفاده از مقوا

استفاده از مقوا به عنوان یک سطح نرم و خمیری یکی از راهکار های موقت برای تیز کردن چاقو می باشد. برای این کار ابتدا یک قطعه مقوا آماده کنید. اندازه آن باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید چاقو را روی آن قرار دهید و به راحتی حرکت دهید.

قسمت نرم و خمیری مقوا را بر روی یک سطح صاف مانند میز آشپزخانه قرار دهید. چاقو را با انگشتان خود در دست بگیرید. مراقب باشید که انگشتان خود را در مسیر برش چاقو قرار ندهید. لبه چاقو را با زاویه کمی روی مقوا قرار دهید.

چاقو را به آرامی با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب به جهت یکسانی بکشید. حرکت را از بالا تا پایین با فشار مناسبی انجام دهید. این کار را چند بار تکرار کنید و بعد لبه چاقو را بررسی کنید. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

تیز کردن چاقو با سوهان سنگ

سوهان سنگ یکی دیگر از وسایلی است که برای تیز کردن چاقو استفاده می شود. سوهان سنگ ها معمولا از آلومینیوم اکسید ساخته می شوند و برای تیز کردن لبه چاقوها به کار می روند.

در این روش ابتدا باید سوهان سنگ را آماده کنید. اگر سوهان سنگ خشک است، آن را در آب بریزید و به مدت حداقل 10 تا 15 دقیقه خیس کنید تا کاملا آب بگیرد. بعد از خیس کردن سوهان سنگ، آن را روی سطحی صاف قرار دهید. می توانید از پایه های سوهان سنگ برای نگهداری سوهان سنگ استفاده کنید.

سپس چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست بگیرید. لبه چاقو را با زاویه کم و به آرامی روی سوهان سنگ بکشید. حرکت را از بالا تا پایین و از ابتدا تا انتهای لبه چاقو انجام دهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا چاقو کاملا تیز شود.

تیز کردن چاقو با بتن

برای تیز کردن چاقو می توانید از بتن ساختمان‌ها و بلوک‌ها کمک بگیرید. برای این کار باید لبه‌ی تیغه را روی بتن بکشید تا تیز شود. البته توجه داشته باشید که در استفاده از بتن باید احتیاط کنید تا به چاقو آسیبی نرسد. در این روش باید چاقو را بر قسمت زیر بتن ها بکشید و چند بار این کار را تکرار کنید تا چاقو تیز شود.

بعد از اینکه چاقوی شما تیز شد بهتر است آن را با مقداری آب بشویید و تمیز کنید. این روش برای مواقعی که در مسافرت هستید و چاقوی شما کند شده است بسیار مناسب است. در این زمان می توانید از بتن هایی که در جاده و مسیر راه تان قرار دارند استفاده کنید.

مطلب مشابه: خوشبو کردن منزل + چگونه بوی بد خانه را از بین ببریم

تیز کردن چاقو با کمربند چرمی

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای تیز کردن چاقو، استفاده از کمربندهای چرمی است. این روش بسیار ساده و آسان است و در هر موقعیتی می توان آن را به کار برد اما باید دقت داشته باشید که کمربند پاره نشود. در این روش معمولا از کمربندهایی با پوست چرمی نرم و صاف استفاده می شود. اگر کمربندتان خشک است، می توانید آن را با مقداری روغن چرمی مرطوب کنید.

ابتدا کمربند را روی یک سطح صاف مانند میز قرار دهید. چاقویی که می خواهید تیز کنید را در دست بگیرید. لبه چاقو را با زاویه کمی به طرف کمربند چرمی قرار دهید. چاقو را به آرامی و با فشار مناسب، با حرکت کششی به طور مرتب و متناوب روی کمربند بکشید. این کار را چند بار تکرار کنید و سپس لبه چاقو را بررسی کنید. در صورت نیاز مراحل را دوباره تکرار کنید.

مطالب مشابه را ببینید!