مجله تاپ‌ناز‌

جاهای دیدنی جاده هراز؛ 10 مکان دیدنی در این جاده که باید ببینید

جاهای دیدنی جاده هراز؛ 10 مکان دیدنی در این جاده که باید ببینید

کشور ایران دارای مناطق مختلف و جاذبه‌ های گردشگری بسیاری است. همین امر موجب جلب توریست‌ های بسیاری از سراسر دنیا شده است. به طور کلی انتخاب اول مردم ایران برای تفریح شمال کشور می‌ باشد. زیرا این منطقه دارای مکان‌ های دیدنی و جاذبه‌ های بسیار زیبایی است. برای رسیدن به شمال ایران لازم است مسافران از جاده‌ های فیروز کوه، هراز و چالوس بگذرند.

این جاده‌ ها از جذاب‌ ترین مسیر های گردشگری هستند که جاذبه‌ ها و سواحل بسیار زیبایی دارند. جاده هراز از زیباترین و جذاب‌ ترین جاده‌ های جهان بوده که اصلی‌ ترین راه ارتباطی تهران و مازندران است. اغلب افراد این جاده را زیباترین جاده ایران بعد از جاده چالوس می‌ دانند.

در مسیر این جاده جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری وجود دارد که سالانه مسافران زیادی را به خود جذب می‌ کند. این مسیر جذاب پیشنهادی بسیار دوست داشتنی برای افرادی است که به سفر علاقه دارند.

جاده هراز کجاست؟

جاده هراز کجاست؟

تاریخی ترین جاده ایران جاده هراز نام دارد. این جاده در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه توسط مردم در یک رأی‌گیری به عنوان زیباترین جاده ایران معرفی شد. مسافرانی که از تهران به سمت مازندران و آمل می‌ روند اغلب این جاده را انتخاب می‌ کنند. زیرا هم یک مسیر کوتاه در بین این دو شهر است و هم جاذبه‌ های زیبایی دارد.

افراد در طول این سفر می‌ توانند از مسیر لذت ببرند زیرا دارای جاذبه های بیشماری است. این جاده از دره رود هراز می‌ گذرد و از آن به عنوان راه اصلی قله دماوند استفاده می‌ کنند.

مطلب مشابه: زیباترین جاده های ایران از شمال تا جنوب کشور با تصاویر زیبا

تاریخچه جاده هراز

تاریخچه جاده هراز

ساخت جاده هراز از سال ۱۳۴۲ آغاز شد. این جاده طی ۲۳ سال ساخته شده و به ظاهر کنونی رسیده است. در اطراف آن طبیعت‌ های بکر، جاذبه‌ های مذهبی، تاریخی و تفریحی بسیاری وجود دارد. این جاده از سال ۱۳۸۹ چهار بانده شده است. آثار تاریخی بسیاری در کنار رودخانه آن وجود دارد. این آثار هر یک بیش از چند صد سال قدمت دارند. قلعه‌ هایی که در اطراف این جاده قرار دارند اغلب به دوران قبل از اسلام برمی‌ گردند.

جاهای دیدنی جاده هراز

حل انشعاب جاده هراز از حد فاصل بومهن و رودهن از جاده دماوند به فیروزکوه می‌ باشد. این جاده بعد از عبور از شمال شهر دماوند بالا دست دره مشاع گردنه، امامزاده هاشم، آبعلی و آب آسک عبور می‌ کند و در نهایت به شهر آمل می‌ رسد.

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان از جاذبه‌ های گردشگری و زیبای مسیر جاده هراز می‌ باشد. این جنگل بسیار سرسبز و زیبا می‌ باشد و از جنگل‌ های هیرکانی است. قدمت آن به بیش از ۵۰ میلیون سال می‌ رسد. به همین دلیل نمونه‌ هایی بسیار خاص از گونه‌ های گیاهی در آن پرورش می‌ یابند.

این جنگل مانند سایر جنگل‌ های ایران و سراسر دنیا در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است. این تغییرات به دلیل ورود انسان‌ ها به آن می‌ باشد. دلیل نامگذاری آن نیز گیاهی به نام الیما می‌ باشد که در فصل بهار می‌ روید و خاصیت‌ های دارویی بسیار زیادی دارد. جنگل الیمستان در ۱۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد.

به همین دلیل دارای تابستان‌ های خنک و مطبوع می‌ باشد. سفر به این جنگل در فصول گرم بسیار جذاب و تجربه ای دوست داشتنی می‌ باشد. اما می‌ توان گفت که در تمام فصول جنگل الیمستان بسیار زیبا است و در هر فصلی زیبایی‌ های خاص خود را دارد.

چشمه‌ ها، درخت‌ ها، گل‌ ها و سایر گیاهانی که در این جنگل وجود دارند همگی از زیبایی‌ های آن هستند. درخت‌ هایی با میوه‌ های خوراکی مانند آلوچه جنگلی، ازگیل و ویلک در این جنگل موجود می‌ باشند که گردشگران می‌ توانند از میوه آن ها بخورند.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی مازندران و جاهای دیدنی آن برای گردشگران شمال با عکس

تونل‌ های جاده هراز

تونل‌ های جاده هراز

در مسیر جاده هراز تونل‌ های طولانی و تاریخی وجود دارند. این تونل‌ ها مسیر را بسیار جذاب کرده‌ اند. می‌ توان گفت یکی از مهم‌ ترین عواملی که مسافران را ترغیب می‌ کند که از این مسیر بگذرند وجود تونل‌ های آن می‌ باشد.

تونل‌ های طولانی‌ که در این مسیر وجود دارند بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند. اغلب افرادی که از این مسیر عبور می‌ کنند داخل تونل‌ ها به جیغ کشیدن، بوق زدن و روشن و خاموش کردن چراغ‌ های ماشین می‌ پردازند.

جاده جذاب هراز دارای ۱۵ تونل می‌ باشد. در مجموع طول تونل‌ ها به حدود ۵۷۰۰ متر می‌ رسد. طولانی‌ ترین تونل این جاده تونل وانا نام دارد که حدود ۱۵۴۰ متر طول دارد.

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت از بزرگ ترین آبشار های مازندران می‌ باشد که در مسیر جاده هراز قرار دارد. از لحاظ ارتفاع این آبشار بلندترین آبشار ایران بوده و از آثار ملی ارزشمند کشور است. موقعیت جغرافیایی آن در ۶۵ کیلومتری شهر آمل در بخش امیری قرار دارد. علاوه بر این در کیلومتر ۹۶ جاده هراز قرار دارد.

افرادی که از مسیر این جاده عبور می‌ کنند نسبت به آبشار دید دارند. این آبشار در تمام فصل‌ ها بسیار دیدنی و زیبا می‌ باشد. به همه مردم ایران پیشنهاد می‌ شود که حداقل یک بار این آبشار را از نزدیک یا در طول مسیر جاده ببیند. افراد برای دیدن این آبشار ‌می توانند ماشین‌ های خود را در کنار رودخانه پارک کنند. سپس از این مسیر تا مکان آبشار حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی دارد.

یکی دیگر از مسیرهایی که از این جاده به آبشار می‌ رسد روستای شاهاندشت می‌ باشد. مسافران می‌ توانند ماشین خود راه در پارکینگ این روستا قرار داده و سپس تا خود آبشار ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنند. معمولا این مسیر پر تردد تر و مناسب‌ تر است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی رشت و جاهای دیدنی بی نظیر این شهر شمالی زیبا

روستای پلور

روستای پلور

پلور یکی از زیباترین روستاهای ایران می‌ باشد که در مسیر جاده هراز قرار دارد. این روستا یک منطقه کوهستانی ییلاقی است. به طور کلی می‌توان گفت که روستا از گرمای هوا در طول سال در امان است. این روستا دارای تابستان‌ هایی خنک و بسیار دلچسب می‌ باشد. مناسب‌ ترین زمان برای سفر به این روستا فصل‌ های تابستان و بهار است. خود روستا جاذبه‌ های گردشگری بسیاری دارد.

به عنوان نمونه در این روستا دشت لار یا پارک ملی لار وجود دارد که از زیباترین جاذبه‌های دیدنی ایران است‌. این دشت زیبا حدود ۷۳ هزار متر وسعت دارد و در آن شقایق‌ های قرمزی در فصل بهار می‌ رویند.

علاوه بر دشت لار در این روستا دریاچه و سد لار هم وجود دارد که پس زمینه قله دماوند است. علاوه بر این در روستا غاری به نام غار گل زرد وجود دارد که مقصد محبوب کوهنوردان می‌ باشد.

دشت گل زرد از دیگر جاهای دیدنی این روستای جذاب است که در فصل بهار کاملاً زرد دیده می‌ شود. دلیل این زرد بودن گل‌ های زردی است که در آن می‌ رویند. از دیگر جاذبه‌ های طبیعی و زیبای این روستا دره زمان می‌ باشد. این دره یک منطقه بکر و بسیار زیبا می‌ باشد.

امامزاده هاشم از جاذبه‌ های مذهبی جاده هراز

امامزاده هاشم از جاذبه‌ های مذهبی جاده هراز

 امامزاده هاشم در ۶۰ کیلومتری جاده هزار قرار دارد و بر فراز گردنه امامزاده هاشم واقع شده است. تاریخچه ساختمان اصلی امامزاده به دوران صفوی بر می‌ گردد. این مکان تاریخی در ۲۳ اسفند ۱۳۴۵ به عنوان یکی از آثار ارزشمند ملی ایران به ثبت رسیده است.

نسبت این امامزاده را به حسن مجتبی می‌ رسد. در سال‌ های اخیر بر سر تعلق امامزاده به مازندران یا تهران بحث‌ های زیادی صورت گرفته است. اوقاف هر دو استان در جریان این بحث‌ ها قرار دارند.

بنای ساختمان امامزاده و حسینیه مجاور آن سنگی بوده و داخل آن کاملاً آینه کاری شده است. هر دو دارای معرق کاری‌ های بسیار زیبایی هستند. این مکان زیارتی نزد بسیاری از مسافران ارزشمند می‌ باشد. اغلب افرادی که از این جاده عبور می‌ کنند حتماً به طواف امامزاده می‌ روند.

مطلب مشابه: اطلاعاتی در مورد پل ورسک پل قدیمی و تاریخی در شمال

ساحل بابلسر

ساحل بابلسر

 بابلسر یکی از جذاب‌ ترین و زیباترین شهرهای ساحلی مازندران بوده که دارای سواحل‌ بسیاری است. آب و هوای این شهر و سواحل آن در تمام روزهای سال مطبوع و معتدل است. ساحل بابلسر از قدیمی ترین و شناخته‌ ترین سواحل این شهر می‌ باشد.

سالانه مسافران زیادی برای دیدن دریا و این ساحل به این شهر مسافرت می‌ کنند. این ساحل علاوه بر زیبایی بسیاری که دارد یک تفرجگاه هیجان انگیز می‌ باشد. در ساحل مواردی مانند جت اسکی، موتور چهار چرخ، قایق سواری و سرسره بادی قرار دارند.

به علاوه در بیشتر مواقع سال افراد محلی اسب‌ های شان را به ساحل آورده تا مسافران تجربه اسب سواری در ساحل را داشته باشند. افراد با رفتن به این ساحل تجربه‌ های بسیار زیبایی چون عکاسی، قدم زدن، جمع کردن صدف و پیک نیک را خواهند داشت.

علاوه بر این رستوران‌ های ساحلی و کافه رستوران‌ های جذابی در این ساحل وجود دارند که اغلب دارای غذای سنتی و محلی برای مسافران می‌ باشند.

روستای نوا

روستای نوا

روستای نوا از روستاهای بسیار زیبایی است که در مسیر جاده هراز قرار دارد. این روستا دارای جاذبه‌ های رنگارنگی مانند باغ‌ های میوه، طبیعت سرسبز، دشت لاله‌ های وحشی و مراتع پر از گل می‌ باشد‌. در این روستا مسیر دسترسی به دشت آرزو قرار دارد. از زیباترین جاذبه‌ های روستا پیاده‌ روی از آن تا دشت آرزو می‌ باشد که یک مسیر بسیار زیبا است.

چشم انداز این روستا و دشت آرزو یکی از زیباترین لوکیشن‌ های عکاسی در سراسر ایران می‌ باشد. بیشتر افرادی که از این جاده می‌ گذرند یک روز را در دشت آرزو کمپ می‌ کنند. زیرا این دشت بی‌نهایت زیبا می‌ باشد. به علاقمندان طبیعت پیشنهاد می‌ شود که یک شب را در این دشت و روستا بگذرانند.

دشت و روستا بهترین مکان برای رصد ستارگان در طول شب می‌ باشند. روستای نواب در ۸۸ کیلومتری جاده هزار قرار دارد. در سراسر روستا چشمه‌ های طبیعی با آب خنک و زلال وجود دارند. آسمان صاف و آبی روستا بهترین رصدگاه کشور است و تورهای زیادی در قالب آسمان نگری به این روستا سفر می‌ کنند.

دلیل نامگذاری نوا باد های موسمی شدیدی است که در اطراف روستا می‌ وزند اما خود روستا از این باد ها در امان می‌ باشد.

مطلب مشابه: بهترین روستاهای شمال برای گردشگری و عکس های زیبا زیباترین روستاها

دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر

 دریاچه تار و هویر از مقاصد طبیعت گردی جاده هراز می‌ باشد‌. این دو دریاچه در فاصله ۵۰۰ متری از یکدیگر قرار دارند. دریاچه هویر و تار پدیده‌ های جذاب زمین شناسی هستند که در اثر لغزش زمین به وجود آمده‌ اند.

این دریاچه‌ ها دارای آب شیرین هستند که در ارتفاع ۳۰۰۰ متری سطح دریا قرار دارند و دور تا دور آن ها را کوه‌ ها فرا گرفته‌اند. سطح آب آن ها متغیر می‌ باشد. منبع اصلی آب دریاچه‌ ها کوه‌ های شاه نشین قره داغ، سیاهچال و آبراهه‌ های فصلی هستند. میش البرزی، قوچ و کل باز از پوشش جانوری اطراف این دریاچه‌ ها هستند که بسیار جذاب می‌ باشند. در

آب دریاچه آبزیانی چون قزل آلای قرمز، قزل آلای رنگین کمان زردپر و ماهی زردکش وجود دارد. طبیعت زیبا و سرسبز اطراف هویر بهترین مکان برای گردشگری و تفریح می‌ باشد. در این دریاچه تفریحاتی مانند شنا، قایقرانی، ماهیگیری، دوچرخه سواری و کوهنوردی انجام می‌ گیرد.

اطراف این دریاچه بسیار امن می باشد و افراد می‌ توانند در این قسمت کمپ کنند و چادرهای خصوصی برپا کنند. بهترین زمان برای بازدید از این مکان فصل‌ های تابستان و بهار می‌ باشد. این جاذبه طبیعی در اردیبهشت ماه بسیار زیبا و خوش آب و هوا است.

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند از متفاوت‌ ترین و خیره کننده‌ ترین روستا های ایران می‌ باشد که در مسیر جاده هراز قرار دارد. این روستا هر ساله با پدیده اقیانوس ابرش گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می‌ کند. روستای فیلبند در کیلومتر ۲۵ جاده هراز قرار دارد. این روستا در ارتفاعات قرار گرفته است به طور کلی در بیشتر اوقات سال در آن مه و دریای ابر وجود دارد.

به همین دلیل نیز رطوبت هوا در آن بسیار بالاست و هوای نسبتاً سرد و خنکی دارد. بهترین زمان سفر به این روستا بهار و پاییز می‌ باشد. زیرا هوا بارانی خنک و بسیار مطبوع است.

جذاب‌ ترین نکته در مورد این روستا ناپایدار بودن هوای آن می‌ باشد. آب و هوای این روستا به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست. در مواقعی از تابستان هوای آن بیش از حد سرد می‌ شود. تقریباً همه شب‌ های فیلبند در طول سال سرد می‌ باشند.

به گردشگران توصیه می‌ شود که در هر زمانی از سال که به این روستا سفر می‌ کنند لباس گرم برای اقامت شبانه همراه خود داشته باشند‌. افراد می‌ توانند با اجاره ویلا یا اتاقک‌ ها و همچنین چادر زدن در این روستا اقامت کنند. این روستا دارای امکانات رفاهی بسیاری می‌ باشد به همین دلیل یک مکان بسیار مناسب برای اقامت گردشگران است. ترشیجات و محصولات خانگی این روستا بسیار معروف هستند.

مطلب مشابه: کلاردشت شهر بهشتی شمالی ، راهنمای سفر به کلاردشت در مازندران

مطالب مشابه را ببینید!