مجله تاپ‌ناز‌

جاذبه های گردشگری تبریز | مکان های دیدنی و تفریحی بی نظیر و قشنگ

جاذبه های گردشگری تبریز | مکان های دیدنی و تفریحی

تبریز یکی از قدیمی ترین شهر های ایران است که آب و هوای کوهستانی و جاهای دیدنی بسیار آن باعث جذب گردشگران زیادی می شود.

جاذبه های گردشگری تبریز | مکان های دیدنی و تفریحی

این شهر تاریخی جاذبه های بسیاری را درون خود جای داده است و در هر فصل سال، زیبایی های خاص خود را دارد. در این مقاله به معرفی مهم‌ترین و بهترین مکان های توریستی و تفریحی شهر تبریز می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی بهترین جاهای دیدنی تبریز

پارک ایل گلی

پارک ایل گلی

پارک ایل گلی یا شاه گلی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است که یک دریاچه با عمق 12 متر دارد و گردشگران می توانند در آن قایق سواری کنند. همچنین این پارک برای استراحت، گردش، تفریح، پیک نیک و بازی های گروهی منطقه مناسبی است.

پارک ایل گلی

پارک ایل گلی در فاصله 7 کیلومتری از مرکز شهر تبریز قرار دارد و از زمان آق قویونلوها ساخته شده است. این منطقه تا دوره صفویان بزرگ ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ های اطراف تبریز بود و در دوره های مختلف تاریخی توسعه پیدا کرد.

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران یکی از زیباترین جاذبه های تبریز است که طبیعت بکر و فوق العاده ای دارد. این جنگل بسیار سرسبز است و دارای انواع گونه های گیاهی و جانوری می باشد.

جنگل ارسباران

از آثار تاریخی منطقه ارسباران می توان به قلعه بابک، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین، قلعه پشتو و بازار اهر اشاره کرد.

جنگل ارسباران

مطلب مشابه: حقایق جالب و دانستنی ها در مورد شیراز

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است که بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان محسوب می شود و مساحت آن یک کیلومتر مربع است.

بازار بزرگ تبریز

این بازار تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در این بازار مسجد، مدرسه و کاروان سراهای تاریخی زیادی قرار دارند که با نماهای آجری و گنبد ها و طاق های زیبا جلوه ی بی نظیری به بازار داده اند.

بازار بزرگ تبریز

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه یکی از جاذبه های شهر تبریز است که در قرن هشتم میلادی ساخته شد. این بنا قرار بود مسجد باشد اما به خاطر فرو ریختن سقف و مرگ علیشاه نیمه کاره ماند. بسیاری از قسمت های این بنا در سال های اخیر ویران شدند و فقط دیوارهای شبستان آن باقی مانده اند.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا

شهر تبریز مقبره ها و آرامگاه های مختلفی دارد. مقبره الشعرا محل دفن شاعران بزرگ ایران است که به دلیل واقع شدن در محله سرخاب ، زمانی به آن گورستان سرخاب گفته می شد و اکنون یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز است.

مقبره الشعرا

در این مقبره، بیش از 400 شاعر، عارف و مرد نامی ایرانی و کشورهای منطقه از حدود 800 سال پیش به خاک سپرده شده اند.

مسجد کبود

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه یکی از آثار تاریخی تبریز است که در قرن نهم هجری ساخته شد. این مسجد زیبا در زلزله 1193 هجری قمری خراب شد و فقط ایوان و ورودی اصلی آن باقی مانده اند.

مسجد کبود

در این مسجد کاشی های معرق فیروزه ای و لاجوردی رنگ و انواع خطاطی های زیبا و طرح های هندسی و اسلیمی دیده می شوند.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی رشت و جاهای دیدنی بی نظیر این شهر شمالی زیبا

مسجد جامع

مسجد جامع

مسجد جامع یا مسجد کبیری یک بنای بسیار تاریخی و ارزشمند است که طبق اسناد تاریخی موجود، در قرن پنجم و ششم هجری ساخته شده است.

مسجد جامع

این بنای زیبا در زلزله سال 1193 هجری آسیب دید و قسمت هایی از طاق آن تخریب شد. اکنون مسجد جامع در کانون بازار تبریز قرار دارد. کهن ترین بخش مسجد جامع، شبستانی وسیع است که طاق های بلند و گنبد و ستون های هشت گوش آجری مزین به گچ بری های زیبا و هنرمندانه را در خود جای داده است.

خانه ی مشروطه

خانه ی مشروطه

خانه مشروطه یکی از خانه های تاریخی و بهترین مکان های دیدنی تبریز ب شمار می رود. این مکان در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

خانه ی مشروطه

خانه مشروطه محل هم فکری و گرفتن تصمیم های مهم سران مشروطه مانند ستارخان و باقرخان بوده و اکنون تبدیل به موزه ی مشروطه شده است و آثار مربوط به این دوران مانند تندیس سران مشروطه، سند ها و مکاتبات تاریخی ای مانند فرمان مشروطیت را در خود جای داده است.

خانه پروین اعتصامی تبریز

خانه پروین اعتصامی تبریز

خانه پروین اعتصامی در خیابان عباسی و جنب مسجد میرآقا قرار دارد. این خانه متعلق به دوران پهلوی است و در سال 1385 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. در واقع خانه پروین اعتصامی، خانه پدری او بوده و پروین تا 7 سالگی در آن زندگی می کرده است.

خانه پروین اعتصامی تبریز

اکنون این خانه یکی از جاهای دیدنی تبریز است که دارای بخش های مختلفی مانند زیر زمین، حوض خانه، انباری، بهار خواب و مجسمه طلایی رنگ پروین در حال بالا رفتن از پله ها است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی مازندران و جاهای دیدنی آن برای گردشگران شمال با عکس

خانه بهنام

خانه بهنام

خانه بهنام یکی از قدیمی ترین بناهای متعلق به اوایل دوره قاجار است که در دوره ناصرالدین شاه مرمت و بازسازی شد. اکنون خانه بهنام متعلق به دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند است.

خانه بهنام

خانه لاله ای

خانه لاله ای

خانه لاله ای یکی از جاهای دیدنی تبریز است که متعلق به دوران پهلوی اول است و در خیابان ارتش جنوبی واقع شده است. دفتر پژوهش تاریخی مرحوم یحیی ذکاء در این خانه قرار دارد. استاد یحیی ذکاء یکی از بنیانگذاران موزه و صنعت موزه داری در ایران است.

خانه لاله ای

این فرد عامل اصلی راه اندازی بسیاری از موزه ها در ایران است. خانه لاله ای دارای معماری بی نظیر دوره پهلوی است و حیاط بزرگی دارد که باغچه های آن پر از گل های لاله سرخ و زرد است و منظره ی بسیار زیبایی دارد.

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری یک ساختمان بسیار زیبای سه طبقه است که بین سال های 1314 تا 1320 ساخته شده است. عمارت شهرداری ساعتی به ارتفاع 30 متر دارد که دقیقا هر 15 دقیقه یک بار ساعت را اعلام می کند.

عمارت شهرداری تبریز
عمارت شهرداری تبریز

ساختمان این عمارت تماشایی، شبیه طرح عقابی در حال پرواز است و مانند ساختمان های آلمانی قبل از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. موزه شهرداری تالارهای مختلفی مانند تالار دوربین های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، هنرهای معاصر، سفرنامه، فرش و خط و خوشنویسی دارد.

مطلب مشابه: دیدنی های شهر ماسال + مکان های دیدنی شهر زیبای ماسال در استان گیلان و شمال

 پارک مینیاتور

 پارک مینیاتور

پارک مینیاتور در خیابان گلکار تبریز قرار دارد. در این پارک بناهایی مانند ساختمان شهرداری، ارگ تبریز، کلیسای مریم مقدس، مقبره الشعرا، ایل گلی، بنای خلعت پوشان و برج یانقین در اندازه های کوچک تر و به شکل مینیاتوری در این پارک ساخته شده اند.

 پارک مینیاتور

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از موزه های تاریخی تبریز است که در سال 1341 ساخته شده و بعد از موزه ملی تهران دومین موزه باستان شناسی کشور است. این موزه نزدیک مسجد کبود قرار دارد و در آن 1200 عتیقه وجود دارد. قدمت بعضی از این عتیقه ها به عصر آهن بر می گردد. موزه آذربایجان با سه سالن نمایش و چند اتاق اداری و کتابخانه یکی از بزرگ ترین موزه های ایران است.

موزه آذربایجان
موزه آذربایجان
موزه آذربایجان
موزه آذربایجان

موزه سنجش-خانه سلماسی

موزه سنجش-خانه سلماسی

موزه سنجش یا خانه سلماسی در دوره قاجار ساخته شده و در آن انواع ابزار و ادوات مربوط به سنجش زمان و ساعت های قدیمی نگهداری می شود.

موزه سنجش-خانه سلماسی

انواع ابزارآلات این موزه شامل ابزار سنجش وزن، ترازو های ظریف و قپان های بزرگ مخصوص سنجش و انواع وسایل اندازه گیری طول است.

موزه قاجار (امیر نظام گروسی)

موزه قاجار (امیر نظام گروسی)

موزه قاجار در گذشته با نام خانه امیر نظام گروسی شناخته می شد و اکنون یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است.

موزه قاجار (امیر نظام گروسی)
موزه قاجار (امیر نظام گروسی)

موزه قاجار عمارتی زیبا و حیاطی سرسبز و پر از گل دارد و یکی از مراکز مهم تاریخی تبریز است که در آن ظروف، پول و سکه های دوره قاجار، تفنگ، کاشی های رنگارنگ و ساز نگهداری می شود.

روستای کندوان

روستای کندوان

کندوان یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز است که در فاصله 60 کیلومتری جنوب غربی تبریز و در شهرستان اسکو قرار دارد.

روستای کندوان

این روستا قدمتی بیش از هفت هزار سال دارد و بیشتر به خاطر وجود خانه هایی که در دل کوه است و به شکل کندوی هستند شهرت دارد. یکی از مهم ترین شگفتی های این منطقه مواد مذاب و گدازه های حاصل از فعالیت کوه های آتشفشانی است که به بیرون پرتاب شده، روی هم انباشته شده اند و محلی زیبا و طبیعی را به وجود آورده اند.

مطالب مشابه را ببینید!