مجله تاپ‌ناز‌

جاهای دیدنی اصفهان | مکان های تفریحی و تاریخی این شهر زیبا

جاهای دیدنی اصفهان | مکان های تفریحی و تاریخی

اصفهان یکی از زیباترین و محبوب ترین شهرهای تاریخی ایران است که مکان های گردشگری بسیار زیادی دارد و رودها و کویرهای زیبای آن در کنار بناهای تاریخی و معماری، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. شهر اصفهان زیبایی های خاصی دارد به همین دلیل این شهر را نصف جهان می خوانند.

جاهای دیدنی اصفهان | مکان های تفریحی و تاریخی

بسیاری از جاذبه‌های تاریخی اصفهان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند و برخی از آن‌ها هم در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. در این مطلب قصد داریم بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما عزیزان معرفی کنیم، پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

معرفی مکان های دیدنی اصفهان

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو یکی از بناهای دوره صفویه است که در ضلع غربی میدان امام قرار دارد. این کاخ جزئی از مجموعه تاریخی نقش جهان است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

کاخ عالی قاپو

عالی قاپو یک عمارت شش طبقه است و 36 متر ارتفاع دارد. این کاخ نقش ها و طرح های مینیاتوری و گچ بری های بسیار زیبا و بی نظیری دارد.

کاخ عالی قاپو

دالنود کنید: مکان های دیدنی اهواز و جاهای قشنگ این شهر که حتما باید ببینید

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون در دوره شاه عباس اول و شاه عباس دوم صفوی سخته شده است و یکی از زیباترین معماری های اصفهان محسوب می شود. چهل ستون در واقع از بیست ستون تشکیل شده است و بازتاب آن ها در آب تصویر چهل ستون را ایجاد می کند.

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون دارای آینه کاری ها، نگارگری ها، نقاشی های بزرگ دیواری و ستون های چوبی بی نظیری است که در کنار درختان سر سبز و حوض فضای بسیار زیبایی ایجاد می کند.

کاخ چهل ستون
کاخ چهل ستون

مطلب مشابه: جاذبه های گردشگری تبریز | مکان های دیدنی و تفریحی بی نظیر و قشنگ

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت زیباترین کاخ جهان در دوره صفوی است و یک ساختمان هشت ضلعی است که سقف داخلی آن طراحی بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد. کاخ هشت بهشت در یک پارک سرسبز با درختان زیبا و یک حوض بزرگ قرار دارد و نامش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

کاخ هشت بهشت

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

یکی از مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی اصفهان میدان نقش جهان است. میدان نقش جهان یکی از بزرگ ترین میدان های دنیا است که اطراف آن بازار های سنتی و بناهای تاریخی مانند کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، بازار قیصریه، دروازه های چوگان، توحید خانه و … قرار دارند. در این میدان می توانید خرید کنید، کالسکه سواری کنید و عکس های زیبا بیندازید.

میدان نقش جهان

دانلود کنید: جاهای گردشگری کرمان و مکان های دیدنی و زیبای این شهر

باغ پرندگان

باغ پرندگان

باغ پرندگان در خیابان الفت قرار دارد و در آن پرندگان بسیار زیبایی برای تماشا وجود دارند. این توری این باغ در زمینی به مساحت 55 هزار متر مربع قرار دارد. مساحت داخلی که زیر توری قرار گرفته است، تقریبا 17 هزار متر مربع است.

باغ پرندگان

مساحت توری هم تقریبا 40 هزار متر مربع است. در باغ پرندگان از 16 ستون متحرک استفاده شده است که هر کدام حدود 32 متر ارتفاع دارند. این توری بزرگ از خروج پرندگان جلوگیری می کنند.

باغ پرندگان

مطلب مشابه: مکان های دیدنی جزیره کیش + عکسهایی زیبا از جاذبه های کیش

منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان

منارجنبان یکی از مکان های دیدنی اصفهان است که در سال 716 هجری قمری ساخته شده است. هر مناره دارای عرض 9 متری و طول 17 متری است.

منارجنبان اصفهان

یکی از ویژگی های خاص این بنای تاریخی این است که با حرکت دادن یک مناره، مناره دیگر هم به جنب و جوش و حرکت در می آید و به همین علت به آن منارجنبان می گویند. مناره های این مقبره بسیار سبک و نازک ساخته شده اند و هنگام بالا رفتن از پله های آن، شروع به لرزیدن می کنند.

منارجنبان اصفهان

بازار قیصریه

بازار قیصریه

بازار طویل قیصریه از سردر قیصریه شروع می شود، به بازار چیت سازها می رسد و از آن جا به بازار دارالشفا ختم می شود. این بازار در دو طبقه ساخته شده است. این بازار به دستور شاه عباس اول ساخته شده و یکی از مهم ترین آثار تاریخی اصفهان در دوران صفویه است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی بندر عباس و لیست جاهای دیدنی و تاریخی با تصاویر

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی

صائب تبریزی یکی از شاعران معروف قرن یازدهم هجری است که آرامگاه این شاعر یکی از مکان های تاریخی اصفهان است. این مکان دارای حوض و آبنما در مقابل ایوان است.

آرامگاه صائب تبریزی

مدت ها پس از مرگ صائب تبریزی، قبر او ناشناخته مانده بود و در قرن اخیر در سال 1317 مزار این شاعر بزرگ توسط جلال الدین همایی در باغ مسجد محله لنبان کشف و بنای زیبایی برای آن ساخته شد.

چهار باغ عباسی

چهار باغ عباسی

خیابان چهار باغ عباسی مجموعه ای از چند باغ است که در اطراف یک خیابان اصلی قرار گرفته اند و خود به دو بخش بالا و پایین تقسیم می شود.

چهار باغ عباسی

چهار باغ پایین در دوره حکومت شاه عباس اول و چهار باغ دوم در دوره حکومت رضا خان پهلوی ساخته شده است و این دو بخش توسط سی و سه پل به هم متصل شده اند.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی گیلان برای گردشگران و عکس های زیباترین جاهای گیلان (topnaz.com)

سی و سه پل

سی و سه پل

سی و سه پل یکی از مشهورترین مکان های تاریخی اصفهان است که در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی ساخته شد. سی و سه پل دو پیاده رو در بالا و پایین دارد. پیاده رو پایینی که سرپوشیده است، بین پایه های مرکزی پل و به فاصله کمی از رودخانه ایجاد شده است.

سی و سه پل

سی و سه پل 33 دهانه دارد و طول این پل 295 متر و عرض آن 14 متر است و به عنوان طولانی ترین پل اصفهان بر روی زاینده رود شناخته شده است. سی و سه پل در طول تاریخ میزبان بسیاری از جشن ها و حوادث مهم مانند نوروز، آب پاشان و خارج شویان بوده است.

سی و سه پل

مطلب مشابه: مکان های دیدنی مازندران و جاهای دیدنی آن برای گردشگران شمال با عکس

پل خواجو

پل خواجو

پل خواجو یکی از شاهکار های معماری در دوران صفویه است و یکی از زیباترین پل های جهان به شمار می رود. این اثر زیبا در سال 1060 قمری، به دستور شاه عباس دوم ساخته شد.

پل خواجو

طول این پل 133 متر و عرض آن 12 متر است. این پل 16 دریچه تخلیه آب دارد و در بدنه آن شیارهایی قرار دارد که با کاشی کاری های بسیار زیادی تزئین شده است.

پل خواجو

پل مارنان

پل مارنان

پل مارنان در غربی ترین قسمت اصفهان، محل اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه زاینده رود بوده است. در گذشته پل مارنان بیش از هفده دهانه داشت اما اکنون تعداد دهانه های پل مارنان به هفده دهانه می رسد و باقی آن ها بسته شده اند.

پل مارنان

پل چوبی

پل مارنان

پل چوبی نیز از پل های تاریخی دوران صفویه است که در سال 1065 قمری به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است. پل چوبی بین سی و سه پل و پل خواجو قرار دارد.

پل مارنان

از پل چوبی به عنوان یک راه ارتباطی برای خانواده های سلطنتی بین باغ های سلطنتی دو کناره شمالی و جنوبی رودخانه یعنی باغ دریاچه با باغ های سعادت آباد و بناهای با شکوه کاخ هفت دست و کوشک آینه خانه و کشکول و نمکدان استفاده می شد و برای عموم مردم آزاد نبود.

پل مارنان

خانه مشروطه

خانه مشروطه

خانه مشروطه بنای بسیار زیبا و معماری بی نظیری دارد و همچنین محل گردهمایی مشروطه خواهان اصفهانی در آن دوران بوده است.

خانه مشروطه

این خانه یک عمارت تاریخی و محلی برای تصمیم گیری های سیاسی و اجتماعی در آن زمان هم بوده است که به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد. اکنون بخشی از وسایل و اسناد و مدارک به جا مانده از آن دوران هم در خانه مشروطه موجود است که گردشگران می توانند از آن ها دیدن کنند.

خانه مشروطه

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی یکی از بهترین آثار تاریخی است که در زمان صفوی و در سال 1025 قمری به دستور شاه عباس اول و توسط شیخ بهایی ساخته شد.

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی ماند حمم های تاریخی دیگر، دو سربینه مردانه و زنانه دارد و در داخل آن استخر، چند خزینه و آب انبار دیده می شود. اما تفاوت آن با حمام های تاریخی دیگر این است که سیستم گرمایشی دارد. راز حمام شیخ بهایی، گرم شدن مخزن آن با یک شمع و روشن بودن دائمی آن است.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی در سال 1394 تاسیس شده و بیش از 300 ساز موسیقی ایرانی در آن به نمایش درآمده است. نشان دادن نحوه ساخت سازها، پخش صدای ساز ها و … باعث شده تا این موزه مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری قرار گیرد.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی پنج بخش مختلف دارد که شامل تالار سازهای محلی، تالار سازهای ملی، کارگاه ساز سازی، سرای سرآهنگان و موسیقی سرا می شوند.

موزه موسیقی اصفهان

آتشکده تاریخی

آتشکده تاریخی

آتشکده یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان و از یادگاری ایران باستان است. آتشکده تاریخی، محل دفن طهمورث پیامبر بوده که در حدود سده ششم پیش از میلاد زندگی می کرد.

آتشکده تاریخی

همچنین آتشکده یک تونل مخفی به کهدژ خمینی شهر دارد و یکی از مراکز مهم نگهداری گنجینه ها در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران بوده است.

مطالب مشابه را ببینید!