مجله تاپ‌ناز‌

بهترین جاهای دیدنی شهر یزد | جاذبه های گردشگری و تاریخی

بهترین جاهای دیدنی شهر یزد | جاذبه های گردشگری و تاریخی

یزد یکی از شهرهای تاریخی و مرکزی ایران است و یکی از اولین شهرهای خشتی جهان با قدمتی بیش از 5 هزار سال است که به نام های دیگری مانند عروس کویر، شهر بادگیرها، شهر قنات و شهر دوچرخه ها نیز معروف است.

بهترین جاهای دیدنی شهر یزد | جاذبه های گردشگری و تاریخی

جاهای دیدنی شهر یزد بسیار متنوع و زیبا هستند و هر یک از جاهای دیدنی این شهر ویژگی های خاص خودش را دارد. در این مطلب جاذبه های گردشگری شهر یزد را همراه با تصاویر آن ها به شما عزیزان معرفی می کنیم.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع بلندترین مناره ها را در ایران دارد و از نقاط مختلف شهر قابل دیدن است. این مسجد یکی از ارزشمند ترین جاهای دیدنی یزد است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. مسجد جامع دارای یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه، گنبد خانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به صورت مستطیل است. مسجد جامع شش ورودی دارد و پر از ظریف کاری های هنری و زیبا است.

مطلب مشابه: آشنایی با 10 موزه معروف شهر تاریخی یزد

بقعه دوازده امام یزد

بقعه دوازده امام یزد

بقعه دوازده امام دومین گنبد شناسنامه دار ایران است و در چند قدمی مدرسه ضیائیه قرار دارد. این بقعه را از بیرون به شکل یک چهار ضلعی می بینید که به 8 ضلع تبدیل شده و در هر 4 ضلع آن گوشواره وجود دارد. در داخل بنا گچ بری های اسلیمی دیده می شود که به گچ بری های دوره ایلخانی شباهت دارند.

قنات باغ زارچ

قنات باغ زارچ

یزد یک شهر کویری است. در زمان قدیم برای رساندن آب به مناطق شهری، از قنات استفاده می کردند. قنات از زیر زمین عبور می کند، به این ترتیب آب به هیچ وجه تبخیر نمی شود و خنک باقی می ماند. قنات های یزد از عجایب آن محسوب می شوند و شهرت جهانی دارند.

قنات باغ زارچ

بسیاری از قنات های یزد، باغ های زیبای این شهر را سیراب می کنند. قنات زارچ که به آن قنات باغ زارچ می گویند، 71 کیلومتر طول دارد.

مطلب مشابه: حقایق جالب و خواندنی در مورد شهر اصفهان

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر در محله فهادان یزد قرار دارد. قدمت این بنا به قرون هفت و هشت برمی گردد و از نظر تاریخ هنر و معماری، بسیار ارزشمند است. معماری این مکان زیبایی منحصر به فردی دارد و در ساخت آن فقط از خشت خام استفاده شده است و با هنرمندی خاصی تزئین شده است.

مطلب مشابه: حقایق جالب و خواندنی در مورد شهر تبریز + تصاویر زیبای شهر تبریز

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

گچ بری های آبی لاجوردی و طلایی در کنار هم تصویر بسیار جذابی را نمایان می کند.

آتشکده یزد

آتشکده یزد

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

آتشکده میزبان آتش مقدس 1500 ساله است که گردشگران از هر دین و آیین را به این آتشکده می کشاند. بنای آتشکده یزد در دوره پهلوی اول ساخته شده است. حیاط آتشکده به خاطر کاج ها و سروهایی که دارد در تمام فصل های سال سرسبز و زیباست.

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

آتشکده زرتشتیان یزد با الهام از معماری تخت جمشید و آتشکده پارسیان هند ساخته شده است. در بالای بنا هم نگاره فروهر می درخشد.

مطلب مشابه: معرفی بهترین مکان های تفریحی شهر مشهد مقدس

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

خانه لاری ها

شهر یزد خانه های تاریخی زیادی دارد که متعلق به تجار و افراد سرشناس دوران قاجار هستند. اتاق های این خانه دور تا دور حیاط اصلی چیده شده اند و وسط حیاط یک حوض آبی بزرگ با گل های رنگین دور و بر آن خودنمایی می کند.

خانه لاری ها

وجود بادگیر، آیینه کاری های استادانه و گچ بری های زیبا، شیشه های رنگی و ارسی های تماشایی، خانه لاری ها را به یکی از زیباترین خانه های یزد تبدیل کرده اند

خانه لاری ها

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد یکی از جاهای دیدنی شهر یزد است که معماری و هنر یزدی را به خوبی نشان می دهد.

خانه هنر یزد

در گذشته چهار نسل از خاندان ملک زاده در آن زندگی می کردند اما در حال حاضر خانه هنر یزد به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده است. بخشی از این خانه، به کافه تبدیل شده و در بخشی دیگر صنایع دستی یزد را مشاهده می کنید.

خانه هنر یزد

دخمه زرتشتیان

در آیین زرتشت، اجساد خود را دفن نمی کنند بلکه آن ها را به برج خاموش منتقل می کنند تا جسد، خوراک پرندگان شود. سپس هر آن چه از استخوان هایشان باقی می ماند را به درون چاه منتقل می کنند تا به طبیعت برگردد.

دخمه زرتشتیان

یکی از جاهای دیدنی یزد دخمه زرتشتیان است. این دخمه دارای سه بخش جدا برای اجساد زنان، مردان و کودکان می باشد. وسط دخمه هم چاه بزرگی قرار دارد که استخوان ها را درون آن منتقل می کنند.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی مازندران و جاهای دیدنی آن برای گردشگران شمال با عکس

آب انبار 6 بادگیر

شهر یزد آب انبار های زیادی دارد. یکی از آن ها آب انبار 6 بادگیر است که 180 سال قدمت دارد. 3 بادگیر آب انبار نوساز و 3 بادگیر دیگر آن قدیمی هستند.

آب انبار 6 بادگیر

مجموعه میدان امیر چخماق

مجموعه میدان امیر چخماق

مجموعه میدان امیر چخماق میراث گسترده ای از معماری تیموریان است که در بافت قدیمی شهر یزد قرار دارد. میدان امیر چخماق دارای تکیه، بازار، آب انبار و مسجد است.

مجموعه میدان امیر چخماق

این مجموعه یکی از معروف ترین جاهای دیدنی یزد است که ابتدا بخش تکیه ی آن و بعد کل مجموعه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

شهر تاریخی یزد زیارتگاه های مختلفی دارد. یکی از معروف ترین آن ها زیارتگاه شاهزاده فاضل است که قدمت آن به دوره تیموریان می رسد. مجموعه شاهزاده فاضل یزد قسمت های مختلفی مانند بقعه، بازار فاضل، حسینیه و زیارتگاه فاضل دارد.

میدان مارکار

میدان مارکار

برج ساعت مارکار که در شهر یزد قرار دارد، مرکزی ترین نقطه ایران است. این برج که در میدان مارکار قرار دارد، در سال 1315 به عنوان بنای یادبود حکیم ابوالقاسم فروسی ساخته شده است. روی بدنه این برج اشعار زیبایی درباره فردوسی حکاکی شده و ساعت آن هفته ای یک بار کوک می شود. این بنا در ابتدا ساعت فردوسی نام داشت اما از آنجایی که سازنده آن فردی به نام مارکار بود، نام آن به ساعت مارکار تغییر یافت.

بازار مسگرها

بازار مسگرها

بازار مسگرها مرکز تولید و فروش یکی از محبوب ترین سوغات های یزد است. این بازار قدیمی که به دوره تیموری بر می گردد، نشان دهنده قدمت صنعت مسگری در یزد است.

بازار مسگرها

بنای بازار از خشت و گل و آجر ساخته شده است و سقف های ضربی دارد. در بازار مسگرها تا چشم کار می کند ظروف مسی است که از در و دیوار های مغازه ها به روی شما برق می زنند. قابلمه، قندان، گلدان، فنجان، سینی، کماجدان، کشکول و ظرف های دیگر در این بازار پیدا می شود.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب انبار و باغ ناصر است. باغ دولت آباد در دوران افشاریان بنا شد و در دوران زندیه کامل شد.

باغ دولت آباد

حوض بزرگ و فواره های این باغ سرسبز شما را به عمارت در وسط باغ می رسانند. پنجره های ارسی با شیشه های رنگی، حوض خانه و کاربندی ها زیبایی های عمارت را چندین برابر می کند.

مجموعه خان یزد

مجموعه خان یزد یکی از جاهای دیدنی شهر یزد است که شامل حمام خان، بازار خان، میدان و مدرسه خان است. این مجموعه تاریخی و قدیمی یزد در دوران قاجار ساخته شده است.

مجموعه خان یزد

معماری میدان و درخت های قدیمی آن در دل بافت قدیمی شهر بسیار تماشایی و زیبا است.

مجموعه خان یزد

در هر چهار طرف این میدان حجره های طاق دار زیبا دیده می شوند که به بازار خان راه دارد. مدرسه شفیعیه هم در شمال شرقی میدان از دوره صفویه به جا مانده است. حمام خان یزد امروزه با تغییر کاربری به عنوان سفره خانه استفاده می شود. بازار خان یزد هم با 274 متر طول و 4 تا 6 متر ارتفاع طولانی ترین بازار یزد است.

مجموعه خان یزد

منار جنبان خرانق

یکی از زیباترین جاهای دیدنی یزد، منارجنبان خرانق است که کاملا از خشت ساخته شده است و قدمت این منارجنبان به دوره ساسانیان بر می گردد.

منار جنبان خرانق

منارجنبان خرانق با دست به حرکت درمی آید و حرکت آن کاملا با چشم دیده می شود. منارجنبان یزد در مسجد جامع خرانق قرار دارد و 3 طبقه دارد.

مطالب مشابه را ببینید!