مجله تاپ‌ناز‌

جاهای دیدنی نقش جهان اصفهان: مکانی سرشار از آرامش

میدان نقش جهان یا میدان امام یکی از نمادها و معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان است. در این میدان پر از بنا های تاریخی و باستانی قرار گرفته و جاذبه های زیادی در این میدان دور هم جمع شده است. این میدان ثبت جهانی یونسکو شده و سالانه تعداد بیشماری از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این میدان به اصفهان سفر می کنند. برای گشت و گذار در میدان نیاز به آشنایی با همه نقاط میدان دارید و شاید چند روز هم به زمان برای گشتن نیاز داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا نقش جهان اصفهان را برایتان رمز گشایی کنیم در دل تاریخ این میدان باشکوه چرخی بزنیم، پس با ما همراه باشید.

تاریخچه و معرفی میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته و پیش از انقلاب به آن میدان شاه نیز گفته می شده است. پیش از دوره صفویه در این مکان باغ بزرگی به نام نقش جهان قرار داشته است. نام نقش جهان برگرفته از یک شهر در آذربایجان بوده که امروزه آن را به نخجوان می شناسیم. طول این میدان به ۵۶۰ متر و عرضی برابر ۱۶۰ متر دارد. دور تا دور این میدان حجره های دو طبقه ای قرار دارد که برای حفظ آثار میدان ساخته شده اند. در دوران صفویه و با الهام گرفتن از میدان عتیق اصفهان این میدان بنا شد و رونق بسیاری گرفت. پس از دوران صفویه اما با خشک شدن نهر های این میدان رونق سابق خود را از دست داد برخی ساختمان هایش آسیب دید. در دوران پهلوی با مرمت دوباره این میدان جان تازه گرفت و به سبک و سیاق امروزی در آمد تا بتوانیم شاهد زیبایی های این میدان از نزدیک باشیم.

image 153

دیدنی های میدان نقش جهان

به جز بنا های تاریخی این میدان که ارزش بسیاری دارند خود میدان نیز از ارزش بالا و مهمی برخوردار است. در گوشه گوشه این میدان می توانید سر نخی از تاریخ پرشکوه کشور پیدا کنید و مراکز خرید سنتی این میدان از زرگری گرفته تا گلیم های سنتی آرامش و حس عجیبی را در بازدید کننده زنده می کند. حتی در کوچه های اطراف منتهی به میدان ساختمان هایی با حیاط بزرگ وجود دارند که پر از درختان میوه هستند و رد شدن از این کوچه ها و رسیدن به خود میدان حس و حال وصف ناپذیری دارد. برای بازدید از میدان نقش جهان همین حالا و از طریق وبسایت پته، بلیط هواپیمای اصفهان خود را خریداری کنید و فرصت را از دست ندهید.

مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه

یکی از مهم ترین آثار تاریخی میدان نقش جهان مسجد جامع عباسی است. این مسجد در سال ۱۰۲۰ بنا شد و مکانی برای برگزاری رویداد های مختلف و تجمعات بوده است. سر در مسجد مدحی به خط ثلث برای شاه عباس اول نوشته شده و همچنین کتیبه هایی در سرتاسر این مسجد از تاریخ کهن ایران به یادگار مانده است. معماری بی نظیر و تلفیق رنگ فیروزه ای که رنگ بسیار آرامش بخش و سرشار از انرژِی است و طاق هایی با کاشی کاری روح نواز که صدای آواز را به زیبایی طنین انداز میکند از شگفتی های این مسجد است. این مسجد به نام های دیگری مانند مسجد کبیر عباسی، مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شناخته می شود. سنگ های مرمر و سنگاب های نفیس کار شده در این مسجد به خصوص در محراب مسجد از دیگر محل هایی است که سرشار از آرامش است.

image 154

مسجد شیخ لطف الله

یکی از بنا های مذهبی اصفهان که اوج شکوه معماری این شهر را به رخ جهان می کشد مسجد شیخ لطف الله است. این مسجد که بدون مناره ساخته شده با بازی رنگ و نور خورشید جلوه زیبا و خیره کننده ای دارد. راه رو های تماما کاشی کاری شده و گنبد بی نظیر این مسجد همه بازدید کنندگان را به حیرت وا می دارد. این مسجد به مدت ۱۸ سال به صورت اختصاصی مخصوص خاندان سلطنتی برای دعا و نیایش بود کسی اجازه ورود به آن را نداشت و به همین دلیل مناره ندارد. شبستان اصلی این مسجد شاهکار نبوغ معماران اصفهانی است و در روز و به هنگام آفتاب پنجره های این مسجد بیشترین نور را وارد شبستان اصلی می کنند. در گذشته راه رو مخفی این مسجد را به عمارت عالی قاپو و مسجد شاه متصل کرده بود که امروزه امکان عبور از آن وجود ندارد.

عمارت عالی قاپو

یک عمارت سلطنتی برای به رخ کشیدن قدرت صفویان در زمان خود عمارت عالی قاپو است. این عمارت که دارای شش طبقه است نتها ساختمانی در میدان نقش جهان است که به سمت جلو پیش روی دارد. در این عمارت ۳۸ اتاق برای جلسات مختلف با سران دیگر کشور ها وجود داشته است. این عمارت که به عمارت دولتخانه نیز معروف است معماری منحصر به فردی بر پایه چوب دارد. نقاشی های مینیاتوری زیبا و دست نوشته های مختلف از جاذبه های این عمارت محسوب می شوند. تراس این میدان بالاتر از همه ساختمان های نقش جهان قرار گرفت تا شاهان صفوی بتوانند به راحتی بازی چوگان که در مرکز میدان برگزار می شد را تماشا کنند. تا سالیان دراز ورود برای افراد عادی به این عمارت ممنوع بود و فقط درباریان و پادشاهان اجازه ورود به این عمارت زیبا را داشته اند. در محل این عمارت پیش از بنا شدن آن ساختمان باغ نقش جهان وجود داشت که هنوز هم قسمت هایی از آن در عمارت عالی قاپو قابل مشاهده است.

image 155

سر در قیصریه

یکی دیگر از جاذبه های میدان نقش جهان سر در قیصریه است. این بنا که سه طبقه داشت ورودی بازار سنتی صفویان بوده است. در ساختمان این بنا ضرابخانه و نقاره خانه قرار داشته که در دوران قاجار و با رسیدگی نکردن به آن تخریب شده است. نقاره خانه محلی برای پخش موسیقی بوده تا بازدید کنندگان از بازار حس خوبی داشته باشند و همچنین از اتفاقات و زمان باز یا بسته بودن بازار آگاه شوند. کاشی کاری ها و نقاشی های زیبا و قوس دار این سر در از جاذبه های بصری آن به شمار می روند. دو سکوی بزرگ در دو طرف سر در قیصریه قرار دارد که در گذشته طلا و جواهرات در این سکوها مبادله می شده است.

بازار قیصریه

یکی از با صلابت ترین وبزرگ ترین قسمت های نقش جهان بازار سنتی قیصریه است. در این بازار روح زندگی جریان دارد. با بازدید از این بازار می توانید بهترین سوغات اصفهان را برای خود و عزیزانتان خریداری کنید. همچنین در اطراف این بازار و دالان های تو در توی آن پر از رستوران های سنتی است که می توانید فرنی مخصوص این شهر و یا خورشت ماست و بریانی نوش جان کنید. حس و حال مردم در رفت و آمد این بازار و لبخند همیشگی حجره داران شاغل در این بازار به شما آرامش و حس امنیت خاصی را هدیه می کند. آثار تاریخی مانند نقاشی های رضا عباسی، ساعت قلعه پرتغالی های هرمز و اشاره ناقوس دیر هرمز هنوز در این میدان تخریب نشده اند. آثاری همچون ۱۱۰ ارابه توپ اسپانیایی، میله قپق ۴۰ متری، ساعت اروپایی و سرستونهای مرمرین در این میدان قرار داشت که امروزه از بین رفته است.

تفریحات میدان نقش جهان

این میدان با وسعت زیاد پایگاه اقتصادی و تفریحی اصلی اصفهان به شمار می رود و دور تا دور آن پر از تفریحات متعدد است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. این میدان محل برگزاری بسیاری از جشن های مختلف است و در روز های جمعه شاهد بازار هفتگی یا جمعه بازار در آن هستیم و می توانید با مراجعه به آن سوغات اصفهان را با قیمت ارزان تری خریداری کنید. همچنین در این میدان و در گذشته بازی چوگان برگزار می شده که امروزه دروازه های آن باقی مانده و می توانی از آنها بازدید کنید. درشکه سواری از شناخته شده ترین تفریحات این میدان است که می توانید با آن دور تا دور میدان برای خود چرخی بزنید. کافه گردی از دیگر تفریحات میدان نقش جهان است و می توانید در ابن کافه ها انواع دسر و غذاهای اصیل اصفهانی را پیدا کنید. پشمک، دوغ، فرنی، بریانی، خورشت ماست، گوشفیل، باقلوا، سوهان، گز اصفهان و … از خوراکی های مهم این شهر هستند که در میدان نقش جهان می توانید بهترین نوع آن را بیابید. گل های رنگارنگ در اطراف این میدان و صندلی هایی مشرف به بنا های تاریخی میدان خود یک تفریح عالی برای نشستن و ساعتها دیدن این میدان به شمار می رود.

کلام پایانی

محلی سرشار از آرامش در عین شلوغی با طاق های دیدنی و محیطی دلنشین که حتما در سفر به اصفهان بخش بیشتر خاطراتتان را تشکیل خواهد داد. این میدان از جنبه های گوناگون دوست داشتنی و در ساعات مختلف روز و شب حس حال متفاوتی دارد و بازدید چند باره آن اصلا برای شما خستگی ای به همراه نخواهد داشت. اگر می خواهید تا به بازدید از نقش جهان بروید همین حالا بلیط هواپیما اصفهان را تهیه کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن به اصفهان برسید.

مطالب مشابه را ببینید!