مجله تاپ‌ناز‌

بررسی جراحی بینی با لیزر و مزایای و معایبی که دارد

جراحی بینی با لیزر یکی روش جدید برای عمل جراحی پلاستیک بینی است که به وسیله لیزر بعضی از مشکلات ماند بینی گوشتی را می توان اصلاح کرد ولی تمام تغییراتی که در رینوپلاستی مانند اصلاح انحراف بینی، را شامل نمی شود.

عمل بینی با لیزر کربن دی اکسید یا لیزر IVS انچام می شود و بیشتر به اصلاح پوست بینی می پردازد و نمی توان دیگر تغییراتی که در عمل رینوپلاستی انجام می گیرد را در این عمل زیبایی انجام داد. در ادامه مطلب با مزایای و معایب این روش زیبایی بینی بیشتر آشنا می شوید.

اطلاعات لازم در مورد جراحی بینی با لیزر

عمل جراحی بینی یک اصطلاح پزشکی است که برای نوع خاصی از عمل جراحی به کار برده می شود که در آن فقط ظاهر بینی را اصلاح می کنند. اگر چه در بیشتر مواقع عمل بینی را برای زیبایی انجام می دهند ولی گاهی جراحی بینی برای اعمالی مانند شکستگی بینی، سرطان و یا اشکال در ساختار بینی هم انجام می پذیرد.

عمل بینی یا لیزر بدون عمل یک تکنیک تو است که به عنوان یک روش درمانی با سرعت بهبود بیشتر نسبت به دیگر عمل های بینی در موارد خاص و ویژه می تواند کاربرد داشته باشد.

عمل بینی یا لیزر یک گزینه انتخابی معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به دلیل پوست ضخیم آن ایجاد شده باشد. از عمل زیبایی با لیزر به همراه عمل استاندارد بینی در مواقعی که سر بینی و یا پیاز بینی به دلیل پوست ضخیم، ضخامت پیدا کرده باشد استفاده می شود.

بررسی جراحی بینی با لیزر و مزایای و معایبی که دارد

در خیلی از موارد از این عمل زیبایی برای درمان مشکلات بینی به دلیل ایجاد آکنه روزاسه کمک می گیرند. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست شخص می شود و در نتیجه بر روی پوست تعداد زیادی جوش قرمز ایجاد می شود. در این شرایط تنها روش ایده آل برای زیبایی بینی استفاده کردن از عمل بینی با لیزر است.

استفاده کردن از لیزر امروزه در انجام انواع عمل های گوناگون رایج شده است زیرا دقت بالاتری نسبت به چاقوی جراحی دارد و در بین عموم طرفداران فراوانی پیدا کرده است ولی به دلیل تعداد بافت های درگیر در عمل بینی مانند پوست، غضروف، استخوان و مخاط لیزر توانایی فعالیت روی تمام این موارد را ندارد و به همین دلیل هنور کاربرد زیادی در عمل بینی پیدا نکرده است ولی چون محبوبیت عمل با لیزر در میان مردم بالا است امکان استفاده های تبلیغاتی در این مورد وجود دارد.

در عمل زیبایی بینی عمده کار پزشک روی تغییر شکل و باز ارایی ساختار غضروفی و استخوانی بینی متمرکز می باشد، این کار با تراش دادن استخوان ها و برش غضروف در بعضی از قسمت ها و تقویت غضروف و بازسازی راه هوایی در قسمت هایی دیگر انجام می گیرد، در نتیجه کار روی غضروف و استخوان به دلیل ساختار بافتی و همچنین خصوصیات فیزیکی نور لیزر کارایی چندانی ندارد و نام بردن از عمل بینی با لیزر صرفا تبلیغاتی است.

هرچند استفاده از لیزر در دیگر زمینه های پزشکی بسیار پیشرفت کرده است اما هنوز در عمل بینی استفاده از لیزر کاربرد ندارد و تنها راه ایجاد تغییرات ماندگار زیبایی در بینی عمل رینوپلاستی است و لیزر هیچ نقشی در عمل بینی ندارد.

شرایط عمل بینی با لیزر

عمل  بینی با لیزر نیاز به یک سری شرایط دارد که عبارتند از :

 • سن مناسب
 • شرایط جسمی و روانی مناسب
 • انجام آزمایش ها و چکاپ لازم
 • عدم وجود انواع اختلالات لخته های خون
 • در صورت برنزه کردن پوست باید با پزشک مشورت کرد.
 • افراد مبتلا به دیابت باید با پزشک مشورت کنند.

عوارض عمل بینی با لیزر

تا به حال هیچ نوع عوارضی ثبت نشده است و مدت زمان انجام دادن آن بین یک تا دو ساعت است و بعد از زمان یک تا دو روز به راحتی می توانید فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ نگرانی انجام بدهید.

نکاتی در رابطه با عمل بینی با لیزر

 •  این روش جراحی بدون ایجاد برش است و بر روی غضروف و استخوان بینی تغییری ایجاد نخواهد کرد.
 • در این نوع روش جراحی هیچ نوع کبودی و تورم وجودی ندارد.
 • در ساختار بینی تغییر آنچنانی ایجاد نمی شود.
 • این نوع جراحی به شکل بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار نیاز به بیهوشی ندارد
 • پوست با لیزر مانند آفتاب سوختگی دچار سوزش و التهاب خواهد شد از این رو، باید پوست تان را با پاک کننده های ملایم شسته و به آرامی خشک نمایید.
 • در زمان شست و شوی پوست از مالش دادن پوست اجتناب نمایید زیرا، سبب آسیب رساندن به پوست خواهد شد
 • این روش بیشتر  بر روی پوست بینی اثر گذاشته سبب صاف شدن و شفاف شدن پوست خواهد شد.
 • عمل بینی با لیزر سبب نازک شدن پوست خواهد شد و همچنین به درمان آکنه نیز کمک می کند.

مطالب مشابه را ببینید!