مجله تاپ‌ناز‌

روش های جلوگیری از سرقت منزل؛ 12 روش برای پیشگیری از دزدی

سرقت از منزل بسیار اتفاق ناخوشایندی است و هیچ کسی دوست ندارد با آن مواجه شود. برای جلوگیری از این اتفاق راهکارهای مختلفی وجود دارد اما متاسفانه کمتر کسی آن ها را رعایت می کند و معمولا افراد زمانی به فکر می افتند که منزل آن ها دچار سرقت شده باشد.

اگر افراد از روش های پیشگیری از سرقت آگاهی داشته باشند می توانند از آن جلوگیری کنند و امنیت را برای خود و خانه و خانواده خود با بالاترین سطح فراهم کنند. در این مقاله می خواهیم روش های موثری را برای پیشگیری از سرقت منزل به شما عزیزان معرفی کنیم تا در ایجاد امنیت به شما کمک کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روش های جلوگیری از سرقت منزل؛ 12 روش برای پیشگیری از دزدی

از دوربین های مدار بسته استفاده کنید

این روز ها دوربین های مدار بسته بسیار پیشرفته تر شده اند و امکانات بسیار زیادی به آن ها اضافه شده است. بعضی از دوربین های مدار بسته، قابلیت اتصال به اینترنت دارند و با استفاده از تلفن همراه می توان مکان مورد نظر را از راه دور کنترل کرد.

استفاده از دوربین های مدار بسته برای سارقین ایجاد ترس می کند اما باعث منصرف شدن آن ها نخواهد شد. حتی گاهی ممکن است سارقان هنگام سرقت منزل صورت خود را بپوشانند و شناسایی آن ها امکان پذیر نباشد. بنابراین استفاده از دوربین مدار بسته به تنهایی نمی تواند مانع از سرقت منزل شود.

مطلب مشابه: اطلاعاتی در مورد دوربین مدار بسته و انواع دوربین مدار بسته

استفاده از دزدگیر

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از سرقت منزل، استفاده از دزدگیر است. دزدگیرها انواع مختلفی دارند و تمام آن ها چراغ چشمک زن و صدای آژیر ایجاد می کنند. بهترین دزدگیر منزل مدل سیم کارتی آن می باشد که علاوه بر آژیر کشیدن، با مخاطبین خود نیز تماس می گیرد.

دزدگیر به محض ایجاد فشار به درب و سرقت هشدار خود را فعال می کند و همزمان با شماره تلفن های موجود در حافظه خود تماس برقرار می کند. همچنین می توانید در غیاب خود با ارسال پیامک و با داشتن اپلیکیشن بر روی تلفن همراه خود از راه دور بر دستگاه خود مدیریت داشته باشید و به سیستم از امن بودن محیط مطلع می شوید.

از گاو صندوق استفاده کنید

برای ایجاد امنیت می توانید وسایل ارزشمند خود مانند جواهرات گران بها، پاسپورت و سایر مدارک مهم را در یک گاو صندوق که نسوز باشد و در دیوار تعبیه شده باشد و یا روی زمین پیچ شده باشد، قرار دهید.

درب و پنجره های خانه را ایمن کنید

معمولا سارقان برای ورود به منزل ابتدا از درب و پنجره ها استفاده می کنند. بنابراین یکی از اولین اقداماتی که باید برای ایمن سازی منزل انجام دهید، امن کردن درب و پنجره ها است.

قفل ها را بررسی و تعویض کنید

روش های جلوگیری از سرقت منزل؛ 12 روش برای پیشگیری از دزدی

اکثر سرقت ها از طریق ورودی های اصلی خانه انجام می شوند. اگر قفل های ورودی قدیمی هستند حتما آن ها را عوض کنید. همچنین ممکن است گاهی بر اثر سهل انگاری کلید را گم کنید و یا به سرقت رود که در این صورت سارقین در یک فرصت مناسب به منزل شما می روند. تعویض قفل ها و استفاده از قفل های برقی، ضد سرقت، کور کننده و … بسیار موثر می باشد.

برای پیشگیری از سرقت می توانید از قفل های دیجیتالی که مجهز به سنسور تشخیص اثر انگشت هستند استفاده کنید. چون قفل کلیدی بسیار سریع و راحت باز می شود و حتی سارق می تواند کلید را کپی کند. اما قفل های دیجیتالی اثر انگشت مکانیزم بسیار پیچیده ای دارند و امنیت بیشتری ایجاد می کنند.

از درب و قفل ضد سرقت استفاده کنید

در سال های اخیر تمام ساختمان های نوساز از درب های ضد سرقت استفاده می کنند. درب های ضد سرقت دارای یک قفل در بالا و سه قفل در پایین هستند به همین دلیل امنیت بیشتری دارند و سارقین نمی توانند به راحتی آن ها را باز کنند. در برخی از قفل های درب ضد سرقت بعد از قفل شدن درب، زبانه ها مخفی می شوند و این باعث می شود تا سارقین نتوانند جای دقیق زبانه ها را تشخیص دهند و با استفاده از موادی مانند اسید آن ها را تخریب کنند.

بهتر است از قفل های دیجیتالی استفاده کنید. چون قفل های کارتی پیشرفته ترین قفل ها به شمار می روند که فقط با اثر انگشت و یا وارد کردن کد مخصوص باز می شوند. علاوه بر درب ورودی واحد مسکونی باید در مکان های دیگر ساختمان مانند پارکینگ و راه پله ها هم از دزدگیر و سنسورهای امنیتی استفاده کنید.

اشیاء قیمتی را در منزل نگه ندارید

اگر وسایل با ارزشی مانند طلا، سکه و دلار دارید، به هیچ وجه آن ها را در خانه نگه ندارید. لوازم ارزشمند خود را می توانید در صندوق امانات بگذارید. در صورتی که می خواهید این وسایل را در خانه نگه دارید، آن ها را در جاهایی مانند کشوها، کمدها، کمد دیواری و کابینت ها برای نگه داشتن و مخی کردن استفاده نکنید و آن ها را حتما در یک گاو صندوق بزرگ بگذارید چون سارق نمی تواند آن را به راحتی باز کند و حمل کند.

از سنسور استفاده کنید

سنسورهای مختلفی برای نصب در دزدگیر وجود دارد که می توانند خطرهای مختلفی مانند شکستن شیشه، دود، تردد غیر عادی و … را تشخیص دهند. بهتر است از سنسورهای مناسب با محیط کمک بگیرید تا از کوچک ترین خطرات مطلع شوید. سنسور های حفاظتی دارای دو نوع با سیم و بدون سیم هستند. توصیه می شود که از نوع بی سیم آن استفاده کنید چون بعضی از سارقین هنگام ورود کابل ها را قطع می کنند.

از یک نفر بخواهید که به منزل شما سر بزند

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از سرقت خانه این است که خانه را به افراد مورد اعتماد بسپارید. در زمان قدیم هم از این روش استفاده می کردند. خانه را به فرد مورد اعتماد خود بسپارید تا در غیاب شما به خانه سر بزند. معمولا سرقت ها در شب رخ می دهند پس مراقبت از خانه در شب بسیار اهمیت دارد. می توانید کلید منزل را به یکی از افراد فامیل و یا یکی از همسایه ها بسپارید و خیال خود را راحت کنید.

بر روی کالاهای ارزشمند ردیاب نصب کنید

اگر وسایل با ارزشی را در خانه یا محل کار خود نگه می دارید، بهتر است از ردیاب استفاده کنید. هنگامی که سرقت اتفاق می افتد و وسایل ارزشمند شما به سرقت می روند ممکن است دیگر نتوانید آن ها را پیدا کنید. استفاده از ردیاب می تواند راه موثری برای از دست ندادن لوازم ارزشمند شما باشد. پس اگر وسایل گران بها دارید و نگران به سرقت رفتن آن ها هستید می توانید بر روی آن ها ردیاب نصب کنید تا بتوانید محل دقیق قرار گیری آن ها را به مرکز پلیس گزارش دهید.

از آیفون تصویری استفاده کنید

یکی دیگر از روش های موثر برای پیشگیری از سرقت منزل، استفاده از آیفون های تصویری است. چون ممکن است سارق برای اطمینان از اینکه شما در منزل هستید یا خیر زنگ درب را زده باشد. در این صورت آیفون از او عکس می گیرد و در حافظه خود ذخیره می کند و اگر مشکلی ایجاد شد می توانید حافظه را چک کنید و این افراد را شناسایی کنید.

همچنین در گذشته آیفون ها صوتی بودند و شما نمی توانستید تشخیص دهید که چه کسی پشت درب است و ممکن بود درب را به اشتباه بر روی سارقین باز کنید. اما امروزه با آمدن آیفون تصویری می توانید تصویر افراد را ببینید و به افراد مورد اعتماد اجازه ورود دهید.

چراغ های خانه را روشن نگه دارید

وقتی که شما چراغی را روشن نگه می دارید این تصور برای سارقین ایجاد می شود که شخصی در خانه حضور دارد. در زمان قدیم هم از این ترفند استفاده می شد. البته امروزه ممکن است این روش تاثیر زیادی نداشته باشد اما این کار خالی از لطف نیست و در هر صورت روشن نگه داشتن چراغ ها بهتر از خاموش کردن آن ها است.

می توانید چند سیستم روشنایی در اطراف ساختمان خود نصب کنید. همچنین توصیه می شود هنگامی که می خواهید از منزل خود خارج شوید حداقل یک لامپ کم مصرف را در داخل خانه روشن بگذارید. و یا می توانید از رله هایی برای قطع و وصل کردن جریان برق و کنترل لوازم برقی استفاده کنید.

با این کار شما می توانید تعدادی لامپ را از راه دور با استفاده از اپلیکیشن دزدگیر منزل در ساعت مشخصی روشن و خاموش کنید. برای مثال شب ها چراغ را روشن کنید و صبح ها آن ها را خاموش کنید تا تصور شود که شما در منزل حضور دارید.

بعضی از دزدگیر های منزل، مجهز به این رله ها هستند. با تهیه این دزدگیر ها علاوه بر داشتن یک سیستم امنیتی قوی برای پیشگیری سرقت منزل، می توانید از رله های آن نیز برای کنترل لوازم برقی خود استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!