مجله تاپ‌ناز‌

جلوگیری از کپک خاک + روش های از بین بردن کپک خاک گلدان

جلوگیری از کپک خاک

باید توجه داشته باشید که از بین بردن کپک خاک گلدان زیاد کار راحت و بدون دردسری هم نیست و نیاز ب رعایت بعضی از مراقبت ها دارد که در ادامه در مورد جلوگیری از کپک و از بین کپک خاک توضیحاتی را ارائه می کنیم.

یکی از مشکلات عمده در نگهداری از گیاهان مختلف به ویژه گیاهان و گل های درون گلدان پوسیدگی ریشه یا کپک زدن خاک در اثر بیماری های قارچی است که امروزه بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه را درگیر کرده است و بیشتر آنها به دنبال پیدا کردن روش هایی برای از بین بردن کپک خاک گلدان می باشند.

روش های از بین بردن کپک خاک گلدان

کپک خاک نوعی قارچ از هاگ های میکروسکوپی به همراه ذرات ریز است که دائم در هوا حرکت می کنند. این هاگ بدون اینکه کسی از وجود آنها با خبر شود در همه جا رشد می کنند و روی سطوح مختلف گیاه قرار می گیرند.

وقتی که کپک خاک کم باشد در شرایط عادی هیچ ضرری ندارد ولی موقعی که کپک روی خاک شروع به رشد کند به آرامی باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود و وقتی که مقادیر بالاتر برود کیفیت هوای خانه کاهش پیدا می کند و ممکن است بر زندگی حیوانات خانه و انسان ها تاثیر منفی بگذارد.

کپک خاک می تواند برای افرادی که مبتلا به مشکلات تنفسی هستند بسیار مضر باشد. بعضی مواقع پس از انجام تعویض گلدان با خاک متوجه می شوید که گیاه دچار بیماری های قارچی شده و به همین دلیل ممکن است گلدان را تعویض نکنید ولی بهتر است که فقط خاک های مناسب و مطمئن برای گلدان را استفاده کنید تا خاک بستر دچار مشکل نشود.

عواملی که باعث بروز کپک می شوند

ایجاد کپک خاک گلدان گیاه می تواند به دلیل عوامل مختلف باشد که در ادامه آنها را بیان می کنیم:

  • آبیاری بیش از حد گیاه
  • عدم تهویه مناسب
  • نبود زهکشی مناسب
  • کمبود نور خورشید
  • خاک مستعد و حاوی قارچ و بیماری

راهکار های جلوگیری از کپک خاک

یکی از بهترین روش های پیشگیری و مقابله با این کپک ها این می باشد که با رعایت بعضی از مراقبت های عمومی از رشد آنها جلوگیری کنید و به همین دلیل در ادامه بعضی از روش های جلوگیری از بروز کپک خاک را بررسی می کنیم:

رطوبت را کمتر کنید:

اگر در منطقه شما رطوبت بالا است ممکن است که خاک بستر گیاه شما مستعد کپک باشد پس بهتر است برای کاهش رطوبت نسبی محیط اطراف گیاه، از رطوبت گیر استفاده کنید.

بیش از حد آبیاری نکنید:

آبیاری زیاد عامل اصلی رشد کپک می باشد. بهتر است پیش از انجام دادن آبیاری مجدد گیاه اجازه دهید لایه بالایی خاک خوب خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید.

از بستری با زهکشی مناسب استفاده کنید:

از ظروفی که با حفره های زهکشی هستند برای کاشت گیاه استفاده کنید. نباید پس از اینکه گیاه را درون بستر قرار دادید اقدام به زهکشی کنید و اجازه ندهید گیاهان با آب راکد در زیر گلدانی قرار بگیرند.

بستر در معرض نور خورشید باشد:

نیاز است که بستر خاک از نور ایده آل برخوردار باشد و اگر چه نور طبیعی بهترین نور برای جلوگیری از کپک خاک است ولی نورهای کمکی هم می توانند خوب باشند. اگر فضای بیرون از محل کشت هوای خوبی دارد می توانید گیاهان را به صورت دوره ای در بیرون از خانه قرار دهید تا نور کافی را بگیرند.

هوا تهویه شود:

توصیه می شود که بستر کشت را طوری مرتب کنید که فضای کافی برای گردش هوا در میان آنها وجود داشته باشد. انجام این کار می تواند باعث خشک شدن سریع خاک پس از آبیاری شود.

ضد قارچ طبیعی استفاده کنید:

می توانید برای جلوگیری از بروز کپک در خاک از دارچین، سرکه سیب و یا جوش شیرین روی سطح خاک استفاده کنید تا به صورت طبیعی از رشد قارچ جلوگیری شود. اگر از هر سه ماده به مقدار کم هم استفاده کنید ایمن خواهند بود و خطری برای گیاه ایجاد نمی کند.

انواع کپک های خاک و نابودی آنها

باید توجه کنید که یکی از مهمترین کارهایی که باید در مواجه شدن با کپک خاک گیاه انجام دهید این است که نوع آن را شناسایی کنید تا بتوانید خیلی راحت آنرا رفع کنید:

کپک سفید

کپم سفید به صورت کرکی و پرزدار روی سطوح خاک ظاهر می شوند و ممکن است به صورت پنبه ای یا کرکی به نظر آیند. این نوع از کپک یا قارچ خورنده مواد پوسیده است که نمی تواند آسیبی به انسان و گیاه وارد کند. بهتر است بدانید وقتی که شرایط فضای کشت مرطوب باشد و امکان تهویه هوا محدود باشد این قارچ روی سطح خاک ساکن می شود.

از بین بردن کپک سفید خاک

اگر کپک سفید دیدید بهتر است خیلی سریع آن را نابود کنید حتی اگر بدون ضرر باشند. به همین دلیل در ادامه روش نابود این نوع کپک را بیان کرده ایم:

قبل از اینکه راهکارها را برای این امر امتحان کنید بهتر است گیاه را به فضای بیرون از منزل ببرید و در جایی قرار دهید که در مقابل نور مستقیم خورشید باشد و هوای زیادی به آن بخورد. اگر گیاه یک روز کامل در هوای آزاد قرار بگیرد عالی است حتی بهتر است که یک الی دو روز دیگر هم در این فضا باقی بماند تا وقتی که دمای هوا در شب کاهش پیدا کند می توانید گیاه را به درون منزل بیاورید.

ولی اگر قرار دادن گیاه در هوای آزاد نتیجه نداد باید خودتان دست به کار شوید. بهتر است که ماسک بزنید و با استفاده از یک کاردک یا قاشق کپک را از روی سطوح خاک بردارید و در یک کیسه زیر پدار بگذارید و سپس درون سطل زباله بیندازید.

خالا باید با استفاده از پارچه ای تمیز و نرم که آغشته به محلول باشد گیاه را تمیز کنید تا هر نوع کپک در حال رشد روی شاخ و برگ گیاه از بین برود. انجام این کار از آلودگی مجدد خاک گلدان جلوگیری می کند.

بعد از بین بردن کپک سفید پرزدار از روی خاک گیاه و تمیز کردن برگ ها می توانید از قارچ کش مخصوص برای درمان کپک موجود در قیمت زیرین گیاه استفاده کنید. می توانید از انواع مختلف فرمولاسیون های ارگانیک هم در این مورد بر اساس دستورالعمل نوشته روی برچسب آن استفاده کنید.

 

کپک خاکستری

وقتی که هاگ های متحرک در هوای قارچ بوتریتیس روی زخم های باز گیاه یا بافت گیاه در حال مرگ می نشیند این نوع کپک ایجاد خواهد شد. کپک های خاکستری به رنگ تیره ظاهر می شوند و بیشتر در نزدیکی سطح خاک یا روی پرپشت ترین قسمت شاخ و برگ گیاهان یافت می شود. نواحی آلوده گیاه به سرعت بزرگ می شود و باعث متلاشی شدن بافت می شوند که اگر سریع درمان نشود می تواند کل گیاه را نابود کند.

از بین بردن کپک خاکستری خاک

این نوع کپک می تواند درون خاک سکونت کند  بسیار مهم است که از درمان صددرصدی آن اطمینان حاصل کنید تا از آلودگی مجدد خاک بستر جلوگیری شود. در ادامه راهکار از بین بردن این نوع کپک خاک گلدان به صورت کامل بیان شده است که می توانید در این روند از آن بهره بگیرید:

ابتدا باید گیاه را از دیگر گیاهان خانگی خود دور کنید و با استفاده از قیچی ضد عفونی شده یا تیغ بافت گیاه آلوده را جدا کنید و دور بیندازید.

سپس از قاربچ کش های بیولوژیکی یا قارچ کش با پایه مس استفاده نمایید. اطمینان حاصل کنید که خاک هم کاملا خیس باشد تا قارچ کش تاثیر بهتری داشته باشد. هر 1 الی 3 هفته نیاز است دوباره از قارچ کش ها استفاده کنید تا فشار کپک فروکش کند.

کپک دوده ای

کپک دوده ای به صورت تکه های سیاه و دوده ای سبز تیره روی ریشه گیاه و سطوح خاک ظاهر می شوند و وجود آنها نشان دهنده این است که گیاه خانگی شما با حشرات لاک و ریز آلوده شده است. این حشرات بیشتر از شیره گیاه تغذیه می کنند و سپس چیزی به نام شهد را دفع می کند. این نوع کپک به صورت مستقیم به گیاه آسیب نمی رساند ولی اگر آنها را رهای کنید تا تولید مثل کند می تواند مانع از فتوسنتز شود.

از بین بردن کپک دوده ای خاک

باید توجه کنید که پیش از همه در مورد هجوم حشرات به گیاهان خانگی خود اقداماتی انجام دهید زیرا کپک های دوده ای مشکل ساز می شوند و به همین دلیل در ادامه به روند از بین بردن کپم دوره ای خاک پرداخته ایم:

چنانچه تعداد حشرات خیلی کم باشد می توانید با انگشتان دست خود یا یک قیچی ضد عفونی شده آنها را به صورت دستی جدا کنید و دور بیندازید. می توانید با استفاده از پنبه آغشته شده به الکل گیاه را تمیز کنید و کپک را از روی آن پاک کنید. ولی اگر تعداد و میزان کپک ها زیاد باشد باید از صابون حشره کش یا روغنباغبانی برای درمان آن استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که برای نابود کردن حشره لاک زا از روی گیاه باید با پارچه مرطوب و تمیز دوده را از روی شاخ و برگ های گیاه پاک کنید ولی اگر کپک دوده ماندگار بود می توانید در این روند از صابون رقیق استفاده کنید. بعد از پایان کار باید گیاه را در سینک آشپزخانه قرار بدهید و خیلی آرام برگ ها را بشویید.

کپک سفیدک گردی

این نوع از کپک مشابه غشای پودری سفید روی برگ و ساقه گیاه شما ظاهر می شود و شباهت زیادی به گرد آرد دارد. با گذر زمان ممکن است از نظر رنگ به خاکستری تبدیل شود و درون خاک گسترده شود. معمولا کپک سفیدک گردی در فتوسنتز اختلال ایجاد می کند و مانع رشد گیاه می شود و اگر سریع درمان نشود می تواند باعث نابودی گیاه شود.

از بین بردن کپک سفیدک گردی خاک

اگر خاک بستر گیاه دچار این نوع کپک شود درصد انتقال آن به دیگر گیاهان کم است ولی توصیه می شود پیش از اینکه کپک به شدت گیاه را مورد آسیب قرار دهد روند درمان را شروع کنید که به همین دلیل در ادامه به بیان مراحل از بین بردن کپک خاک گلدان پرداخته ایم:

توصیه می کنیم که با استفاده از قیچی ضدعفونی شده یا تیغ هر نوع بافت گیاه آلوده یا بیمار را برش دهید و در سطل زباله بیندازید. سپس گیاه آلوده به کپک سفیدک خاک رات با محلول بی کربنات، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین و قارچ کش با پایه گوگرد مطابق دستور برچسب اسپری کنید تا گیاه از این نوع کپک به صورت کامل پاک شود.

توصیه می شود با استفاده از قیچی ضدعفونی شده یا تیغ هر نوع بافت گیاه آلوده یا بیمار را برش دهید و درون سطل زباله بیندازید.

سپس گیاه آلوده به کپک سفیدک خاک را با محلول بی کربنات، ۱ قاشق چاخوری جوش شیرین و قارچ کش با پایه گوگرد مطابق دستور برچسب اسپری نمایید تا گیاهتان از این نوع کپک کاملا پاک شود.

مطالب مشابه را ببینید!