دلیل جوش چانه چیست و چگونه می توان این مشکل پوستی را حل کرد؟

ایجاد جوش روی چانه دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می تواند استفاده از آلات موسیقی، وسایل ورزشی، تیغ اصلاح و ابزار نامناسب اصلاح و یا بعضی از هورمون های زنانه باشد.

یکی از مشکلات پوست صورت که میان جوانان بسیار رایج است جوش صورت است، جوش و آکنه به دلایل مختلف مانند اصلاح صورت، ورزش، هورمون های بلوغ، قاعدگی، استری و ترشح هورمون تستوسترون روی پوست ایجاد می شود.

دلایل بروز چوش چانه

پر شدن منافذ با چربی ها و سلول های مرده پوست باعث می شود تا جوش در روی پوست ایجاد گردد. وقتی که پوست بیش از اندازه چربی تولید کند، سلول های مرده به هم می چسبند، این ذره های کوچک چربی و پوست باعث می شوند تا منافذ پوست شما بسته بماند. تمام افراد روی صورت خود جوش دارند که ممکن است هر نقطه ای از صورت جوش بزند. جوش زدن هر نقطه از صورت و چانه دلایل مختلف دارد.

آلات موسیقی مانند ویولن

شاید عجیب باشد ولی بعضی از آلات موسیقی باعث بروز جوش چانه می شوند. نوعی از جوش وجود دارد که در هر قسمت از بدن می تواند ظاهر شود که به آن آکنه مکانیکا می گویند. این آکنه مخصوص فقط به دلیل روغن یا چربی پوست و یا باکتری ایجاد می شود، درست است که این موضوع دلیل اصلی جوش است ولی این آکنه می تواند به دلیل اصطکاک هم ایجاد شود. بعضی از آلات موسیقی یا ورزشی قسمتی دارند که به صورت مداوم روی چانه فشار وارد می کنند، مانند بند چنگال روی کلاه فوتبال و یا لبه ساز فولوت باعث فشار به چانه می شوند و این فشار می تواند باعث عواملی مانند چربی پوست و باکتری شود و باعث ایجاد جوش می شود. در مورد این نوع جوش این نکته مهم است که برای پیشگیری از بروز آن روی پوست نباید صورت و چانه را لمس کنید، چون دست ها در طول روز آلوده می شوند و تماس دست با با صورت می تواند باکتری های مختلف را منتقل کند و این باکتری های در منافذ مختلف پوست جمع می شوند و جوش را ایجاد می کنند.

 جوش چانه

تیغ های اصلاح

تیغ های اصلاح یکی از علت های بروز جوش روی چانه هستند. منفذ های کوچکی که در اطراف فولیکول های مو وجود دارند در بیشتر موارد بعد از تراشیدن موها با یک تیغ خفیف قرمز خواهند شد. این موضوع باعث خارش و ناراحتی در پوست می شود و باعث سوختگی صورت به خاطر تیغ می شود. سوختگی تیغ صورت پوست را تحریک کرده و ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه روی قسمت های مختلف صورت به خصوص چانه شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل یکی از روش های مناسب استفاده کردن از ژل های اصلاح به جای کرم پوست است که بدن عطر و بو باشند. مواد شیمیایی موجود در این مواد به منافذ پوست انتقال می یابد و باعث تحریک پوست خواهد شد. به همین دلیل ژل اصلاح بدن عوارض یک روش خوب برای پیشگیری از این مشکل است. روش دیگر استفاده از تیغ های تیز در زمان اصلاح چانه است، زمانیکه موی صورت سریع رشد می کند و به فولیکول مو تبدیل می شود، باعث ایجاد زخم کلوئیدی خواهد شد که به درمان پزشکی نیازمند می باشد، ای.کی.ان یک بیماری پوستی مزمن می باشد که در مردان جوانی که پوست تیره دارند شایع تر می باشد این موضوع به خاطر فولیکول های مو و تیغ های اصلاح ایجاد می شود و باعث ایجاد جوش در چانه می کند.

هورمون های مختلف

جوش و آکنه در نوجوانان بیش از دیگر افراد دیده می شود، افراد در دوره نوجوانی دچار نوسانات هورمونی می شوند. این هورمون های بلوغ می توانند باعث بروز جوش روی پوست شوند و از دلایل جوش چانه هستند. هورمون های مرتبط با استرس، قاعدگی و تستوستورن باعث می شوند تا آکنه بیشتر شود. استرس بیشتر از یک حس ناراحت کننده است و باعث می شود تا بدن وارد حالت مبارزه شود. بدن انسان استرس را به عنوان تهدید درک می کند و به آن پاسخ می دهد.

هیپوتالاموس در بدن یک پیغام به غده فوق کلیه می فرستد که این موضوع باعث آزاد شدن ادرنالین و کورتیزول می شود. آدرنالین ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد و کورتیزول قند بیشتری را وارد جریان خون می کند تا به بدن انرژی برسد.

قرار گرفتن در معرض هورمون استرس باعث می شود تا انواع مختلفی از شرایط روحی و جسمی به ویژه آکنه و جوش در بدن ایجاد شود. هورمن های آدرنالین و کورتیزول باعث افزایش التهاب می شوند که منافذ پوست را می بندد و جوش ها را بیشتر می کند.

سطح هورمون های بدن باعث می شوند تا طول چرخه قاعدگی به شکلی قابل توجه تغییر کند که این موضوع می تواند باعث بروز آکنه و جوش های ماهانه در چانه شود. در موقع تخمک گذاری و قبل از قاعدگی، بدن زنان اندروژن بیشتری تولید می کند، به خصوص تستوسترون بیشتر تولید می شود. بدن در همه حال این هورمون ها را تولید می کند ولی وقتی که سطح آنها از حد معمول بیشتر می شود ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه شوند، زیرا این هورمون ها باعث بیشتر شدن چربی پوست می شود و منافذ پوست را می بندد.

درمان جوش چانه

پس از اینکه دلیل جوش را پیدا کردید باید روش رفع آن را هم بدانید. روش های مختلف برای درمان آکنه وجود دارد که ممکن است تمام آنها موثر نباشند ولی می توان جوش ها را با انجام بعضی از اقدامات کوچک از بین برد. علاوه بر روش های دارویی مانند کرم های ضد آکنه و محصولاتی مانند بنزوئیل پروکساید یا سالیسیلیک اسید، که جوش را طی چند روز و یا یک هفته از بین می برد، انجام بعضی از اقدامات می تواند باعث درمان جوش چانه گردد.

 • صورت و چانه را در طول روز با یک محلول شستشوی ملایم کنید.
 • برای کمتر شدن درد و یا کمتر شدن قرمزی پوست، تکه ای یخ را لای پارچه ای تمیز قرار دهید و 4 تا 5 دقیقه بر روی جوش خود و اطراف آن به شکل ملایمی فشار دهید.
 • از پماد ضد آکنه که دارای 10 درصد بنزوئیل پوکساید است استفاده کنید.
 • به پوست دست نزید و جوش را نکنید تا زودتر بهبود یابد.

درمان پزشکی جوش چانه

علاوه بر مواد ذکر شده برای درمان جوش هایی که ماندگارتر می باشند باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به نوع و شدن جوش ها یکی از روش ها را استفاده می کنید:

 • استفاده از کرم، ژل و پمادهای مضوعی برای از بین بردن باکتری های پوست، باعث می شوند تا چربی های پوست و مافذ باز پوست کمتر شوند. این ژل ها می تواند یکی از انواع رتینوئید، بنزوئیل پروکساید و یا آنتی بیوتیک ها باشند.
 • پزشک برای کاهش باکتری های پوست ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند.
 • همچنین پزشک ممکن است برای تنظیم هورمون های تحریک کننده جوش، در زنان قرص های ضد بارداری هورمونی تجویز کند.
 • برای درمان آکنه های وخیمی که هیچ درمانی به بهبود آنها کمک نکرده است از ایزوترتینوین (آکواتان) استفاده می شود.
 • استفاده از لیزر درمانی و درمان نوری باعث می شوند تا باکتری های ایجاد کننده جوش کمتر شوند.
 • برخی از پزشکان برای رفع جوش از روش لایه برداری شیمیایی استفاده می کنند که جوش ها را کاهش می دهد و جوش های سر سیاه را از بین می برد.
 • برخی از کیست ها و جوش های کورکی به کمک جراحی خالی می شوند.

روش های طبیعی خانگی برای رفع جوش های چانه

علاوه بر موارد درمانی که در بالا اشاره شد، برخی روش های درمانی وجود دارند که کاملا طبیعی هستند. در ادامه با برخی از این روش ها و علت استفاده از انها برای درمان جوش چانه آشنا می شویم:

استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از مواد ضد میکروب است که به عنوان راه حلی طبیعی برای درمان جوش چانه استفاده می شود. این روغن می تواند باعث از بین رفتن باکتری ها شود. روغن درخت چای ماده ای قدرتمند که اگر به صورت صحیح از آن استفاده نشود می تواند پوست را خشک کند.اگر پوست شما خشک است پس بهتر است که روش های دیگر را امتحان کنید.

می توانید از روغن به همراه ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل استفاده کنید. 10 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را درون یک ظرف درب دار بریزید، پوست را آرام بشویید و خشک کنید و قبل از خوابیدن محل مورد نظر روی چانه را با کمک این مواد و یک پنبه چرب کنید. پس از مدتی محل را با استفاده از یک شستشو دهنده ملایم صورت پاک کنید. در موقع صبح از این روغن استفاده نکنید زیرا روغن های ضروری باعث ایجاد حساسیت پوست به نور خورشید می شوند و در موقع ترکیب با آلوئه ورا در روز ممکن است سوختگی در پوست شما ایجاد کند.

درمان جوش چانه به کمک عسل

عسل خاصیت ضد میکروبی و آرامش دهندگی برای پوست دارد و به عنوان شفا دهنده از آن یاد می کنند. از عسل می توان در منزل برای درمان هر نوع آسیب مانند زخم و آکنه و جوش استفاده نمود. می توانید عسل را با دارچین برای رفع جوش چانه استفاده کنید. ماسک عسل و دارچین یک ضد میکروب قوی برای تمیز کردن هر نوع باکتری در چانه است.

1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی را با نصف قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید و روی پوست تمیز به مدت 15 دقیقه بگذارید و پس از آن مواد را با آب ولرم بشویید.

مطالب مشابه را ببینید!