مجله تاپ‌ناز‌

حساسیت دندان به چه دلیل اتفاق می افتد و چطور درمان می شود؟

دلایل حساسیت دندان و روش درمان حساس شدن دندان ها

آیا دچار حساسیت دندان شده اید؟ دندان های شما خیلی حساس شده اند؟ پاسخ ین سوال را به شما می دهیم. افرادی که دندان های حساس دارند حتما با نوشیدن یک لیوان سرد یا خوردن بستنیف یک درد عصبی شدیدی را در دندان های خود حس می کنند که بسیار آزاردهنده می باشد.

همه افراد دوست دارد که دندان هایی داشته باشند که تا این حساس نباشند. اگر دلیل حساس شدن دندان ها را بدانید می توانید فکری برای درمان آن بکنید.

در ادامه دلایل حساسیت دندان را شرح می دهیم.

پس‌روی لثه‌ها

تقریبا نیمی از جمعیت جهان با مشکل حساس شدن دندان ها روبرو می شوند. مینای دندان و لثه ها از عاج دندان محافظت می کنند. با بالا رفتن سن، لثه ها تا حدودی پس روی می کنند و عاج دندان نمایان می شود. به محض اینکه عاج دندان با غذا و نوشیدنی سرد تماس پیدا می کند شما دچار یک درد ازاردهنده می شوید.

آسیب دیدن لثه و مینای دندان

آیا فکر می کنید که حساسیت دندان های شما روز به روز بدتر می شوند؟ پس احتمالا لثه ها و مینای دندان های شما دچار آسیب شده اند. این نوع آسیب می تواند عاج دندان را نمایان کند.

آسیب دیدگی لثه‌ها و مینای دندان‌ها

آیا این طور به نظر می‌رسد که حساسیت دندان‌ های‌تان در حال بدتر شدن است؟ پس احتمالا لثه‌ها و مینای دندان‌های‌تان آسیب دیده‌اند. این نوع آسیب نیز می‌تواند عاج دندان را نمایان کند. علت آسیب مینای دندان یا لثه می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

حساسیت دندان

مسواک زدن

مسواک کردن کاری عالی است که دندان ها را پاکیزه می کند ولی این احتمال وجود دارد که خیلی زیاد و با شدت و یا خیلی تند این کار را انجام می دهید. دندان های شما هر چه شدیدتر مسواک شوند، لثه ها و مینای دندان آسیب بیشتری می بیند. روزی 2 بار و هر بار در حدود 3 دقیقه مسواک کنید وبه شیوه ای نرم و آهسته با حرکات چرخشی می توانید این کار را انجام دهید.

دندان قروچه

شاید زیاد متوجه دندان قروچه نشوید زیرا بیشتر در خواب این کار را انجام می دهید و یا هنگامی که استرس دارید دندان قروچه می کنید. ولی دندان قروچه می تواند به شدت به مینای دندان شما آسیب وارد کند.اگر مینای دندان شما از بین برود دیگر به وجود نمی آید. پس باید سعی کنید در طی روز نسبت به واکنش های استرسی خود آگاه باشید و در شب هم از دندان های خود محفظت کنید تا دندان قروچه های شبانه کمتر شوند. در مورد استفاده از نایت گارد یا محافظ دندان می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

فرسایش دندان

میای دندان با غذاها و نوشیدنی های اسیدی ممکن است آسیب ببیند. به همین دلیل توصیه می شود تا جایی که می توانید از خوردن غذاها و نوشابه های اسیدی مانند سرکه، اب مرکبات و آبمیوه ها اجتناب کنید.

بهداشت دهان و دندان

در مورد پس روی لثه ها کار زیادی نمی توانید انجام دهید زیرا پروسه طبیعی افزایش سن است. می توانید این فرآیند را با حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان آهسته تر کنید. هر روز دندان ها را نخ بکشید و مسواک بزنید تا لثه های شما تا جایی که ممکن است سالم بمانند.

پوسیدگی‌ها یا ترک دندان‌ها

هیچ کدان از دلایلی که گفتیم مشکل شما نبود؟ پس این احتمال وجود دارد که دندانی پوسیده یا ترک خورده داشته باشید که می تواند دندان های شما را حساس کند. برای بررسی کامل دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!