مجله تاپ‌ناز‌

روش ها حفظ زیبایی و سلامت پوست و بدن در روز های گرم تابستان

حفظ سلامت پوست در تابستان و روزهای داغ

آفتاب تند و گرمای سوزان تابستان اگر به‌ درستی مهار نشود، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. بسیاری از افراد در این فصل دچار مشکلات پوستی می‌شوند از آفتاب سوختگی بگیرید تا کم‌آبی و خشکی پوست و  مشکلاتی مانند عرق سوز شدن  و تعریق زیاد بدن.

در این مطلب دكتر صانعي، درمانگر و مشاور گياه‌درماني درباره پيشگيري و درمان آفتاب‌سوختگي در طب سنتی و راهکارها ی سنتی برای حفظ سلامت پوست شما در روزهاي داغ تابستاني توضیح می‌دهد.با رعایت این نکات می‌توانید ‌حتی در تابستان هم پوستی شاداب داشته باشید.

آلوئه ورا را دست کم نگیرید

بهترين روش براي پيشگيري از آفتاب‌سوختگي به روش طبيعي استفاده از عصاره يا ژل گياه آلوئه‌ ورا است. درمانگران طب سنتي ژل بي‌رنگ وسط برگ‌هاي گياه‌ آلوئه‌ورا را بهترين داروي طبيعي براي آبرساني به سلول‌هاي پوستي و درمان سوختگي‌هاي ناشي از تابش نور خورشيد مي‌دانند.

آلوئه ورا را دست کم نگیرید

 بهترين روش براي پيشگيري از آفتاب‌سوختگي استفاده از عصاره يا ژل گياه آلوئه‌ورا است

نسخه: بهترين راه براي استفاده از اين ژل آن است كه برگ آلوئه‌ورا را از وسط بشكنيد و ژل به دست آمده از آن را روي سطح پوست بماليد و اجازه دهيد به مدت 15 دقيقه روي پوست بماند تا خشك شود. در اين مدت سلول‌هاي پوست به خوبي از مواد مغذي موجود در عصاره آلو‌ئه‌ورا تغذيه مي‌كنند. پس از گذشت 15 دقيقه ژل خشك شده روي پوست را با آب نيمه ولرم بشوييد.

آفتاب سوختگی‌های شدید را التیام دهید

بسياري از مردم بعد از شنا كردن و آفتاب گرفتن در ساحل دريا به‌ويژه در روزهاي گرم و داغ تابستاني دچار آفتاب‌سوختگي پوست مي‌شوند و يكي، دو روز درد و خارش زيادي را در نواحي سوخته تحمل مي‌كنند. يكي از ساده‌ترين شيوه‌هاي طبيعي براي كاهش ميزان آفتاب‌سوختگي استفاده از مرهم شير و سيب زمینی است كه مي‌تواند در مدت زماني كوتاه علاوه بر آبرساني به سطح پوست، التهاب و قرمزي ناشي از تابش نور مستقيم خورشيد را كاهش دهد.

نسخه: براي تهيه اين مرهم يك عدد سيب‌زميني را رنده كنيد و آن را درون يك كاسه شير خنك بريزيد و اين مخلوط را روي موضع آفتاب سوخته به مدت نيم ساعت ماسك كنيد و پس از آن  بدن‌تان را با آب نيمه ولرم رو به خنك آبكشي كنيد. تكرار اين نسخه به مدت 3 تا 4 روز تاثير زيادي در درمان آفتاب‌سوختگي دارد.

از روغن کنجد و کدو کمک بگیرید

تابش مستقيم خورشيد بر پوست بدن علاوه بر التهاب و قرمزي پوست در برخي موارد موجب تخريب سلول‌هاي پوستي  مي‌شود. درمانگران طب سنتي براي درمان اين آسيب‌ها يك كرم خانگي را تجويز مي‌كنند كه  از تركيب روغن گياهي كنجد و كدو به دست مي‌آيد و مي‌تواند علاوه بر تسكين التهاب‌ها به ترميم سلول‌هاي آسيب‌ديده نيز كمك كند و در مدت زماني كوتاه بدون مصرف كرم‌هاي شيميايي  آبرساني مناسبي را به پوست داشته باشد.

از روغن کنجد و کدو کمک بگیرید

  تركيب روغن گياهي كنجد و كدو، به ترميم سلول‌هاي آسيب‌ديده كمك كند

نسخه: براي درست كردن اين كرم خانگي كافي است آب يك عدد خيار و يك عدد كدوسبز را با كمك دستگاه آبميوه‌گيري بگيريد و آن را با يك قاشق غذاخوري روغن كنجد و نصف قاشق غذاخوري وازلين مخلوط كنيد. تركيب به دست آمده را به مدت 20 دقيقه روي حرارت غيرمستقيم قرار دهيد. بهترين روش آن است كه آن را روي كتري در حال جوشيدن قرار دهيد. بعد از 20 دقيقه مايع به دست آمده را درون يخچال بگذاريد و آن را خنك مصرف كنيد.

روغني براي پيشگيري از ريزش مو

در بسیاری از افراد ریزش مو به دلیل تجمع چربی در اطراف ریشه مو به وجود می‌آید. در حقیقت تجمع چربی‌ها در اطراف پیاز و ریشه مو باعث می‌شود تا خونرسانی به مو به طور صحیح انجام نشود و مو دچار کمبود مواد معدنی و مغذی به ویژه ویتامین B شود. از آنجا که ویتامین B به صورت محلول در آب به پیاز مو می‌رسد با وجود چربی‌های اطراف پیاز امکان عبور پیدا نمی‌کند و به این ترتیب ریشه مو به این ویتامین دسترسی پیدا نمی‌کند و به مرور می‌ریزد.

 روغني براي پيشگيري از ريزش مو

 روغن‌های گرم مانند روغن سیاه دانه برای درمان ریزش مو مفیدند

متخصصان و درمانگران طب سنتی در افرادی که دچار ریزش مو به دلیل انقباض و تنگی روزنه‌های رویش مو هستند، استفاده از روغن‌های گرم مانند روغن گزنه، روغن نارگیل یا روغن سیاه دانه را توصیه می‌کنند. به اعتقاد این درمانگران تنگی و انقباض منافذ و روزنه‌های ریزش مو باعث کندی جریان خون شده و مانع از دریافت اکسیژن و مواد مغذی لازم به پیاز مو می‌شود.

نسخه: پيش از هر چيز يكي از روغن‌هاي گزنه، نارگيل يا سياه‌دانه را انتخاب كنيد و چند قطره از آن را روي پوست سر بريزيد و آن را با كمك بند دوم و سوم انگشتان دست به آرامي ماساژ دهيد. ماساژ سر با سرانگشتان دست و به صورت سريع يكي از عوامل سست شدن ريشه و ريزش مو است.

ماساژ بادام تلخ را شروع کنید

استفاده از روغن بادام تلخ خالص بر پوست بدن پیش از خروج از منزل و در روزهايي كه مجبوريد ساعت‌هاي زيادي را زير نور خورشيد بمانيد به پيشگيري از آفتاب‌سوختگي و التهاب پوستي كمك مي‌كند. به گفته درمانگران طب سنتي ماساژ پوست بدن با روغن بادام تلخ به صورت روزانه مي‌تواند تاثير زيادي در كاهش تاثيرپذيري و حساسيت سلول‌هاي پوستي به تابش نور خورشيدي داشته باشد. افرادي كه با شروع روزهاي گرم تابستان دست كم 2 بار در هفته ماساژ بدن با روغن بادام تلخ را انجام دهند و در عين حال با پوشش مناسب از تابش مستقيم نور خورشيد پيشگيري كنند، مي‌توانند از سلامت پوست‌شان در روزهاي داغ تابستاني مطمئن باشند.

 ماساژ بادام تلخ را شروع کنید

استفاده از روغن بادام تلخ به پيشگيري از آفتاب‌سوختگي و التهاب پوستي كمك مي‌كند

 نسخه: بهترين زمان براي ماساژ پوست با روغن بادام تلخ صبح زود پيش از خروج از منزل است. براي ماساژ اين كرم بهتر است 2 يا 3 قطره را روي موضع بريزيد و سطح آن ناحيه را به خوبي ماساژ دهيد. بهتر است به شيوه قطره‌اي روغن را به سطح پوست اضافه كنيد تا از چرب شدن بيش از اندازه پوست كه موجب مسدود شدن منافذ پوستي مي‌شود پيشگيري كنيد.

بوی نامطبوع پا را محوکنید

ماده معدني مردار سنگ ازجمله مواد طبيعي است كه درمانگران طب سنتي در ايران و چين از آن براي درمان تعرق زياد بدن در تابستان استفاده مي‌كنند.  این دارو که به صورت پودري نرم در عطاري‌ها و فروشگاه‌هاي محصولات دارويي طبيعي وجود دارد موجب كاهش ميزان تعرق بدن به ويژه در روزهاي گرم تابستان مي‌شود. افرادي كه بوي نامطبوع پاي‌شان يكي از بزرگترين مشكلات‌شان است، مي‌توانند با استفاده از اين ماده طبيعي با اين اختلال براي هميشه خداحافظي كنند.

نسخه: براي استفاده از پودر مردار سنگ كافي است آن را درون تشت يا روي سطح روزنامه پخش كنيد و پاي‌تان را روي آن قرار دهيد. حتي مي‌توانيد پيش از خارج شدن از خانه پاي‌تان را با اين پودر نرم آغشته كنيد.

با گل سرشور خوشبو شوید

به اعتقاد درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان استفاده از گِل‌های  استحمام که از زمان‌های گذشته در حمام‌های عمومی و خصوصی مورد استفاده مردم قرار می‌گرفت، بهترین راهکار برای دفع بوی بد عرق و خوشبو شدن بدن است.

با گل سرشور خوشبو شوید

 برای دفع بوی بد عرق و خوشبو شدن بدن از گل سرشور استفاده کنید

فست‌فود؛ مهم‌ترین عامل بدبویی پوست و مو  در تابستان

برخی از افرادی که به متخصصان پوست و مو یا درمانگران طب سنتی مراجعه می‌کنند از بدبویی موها و سر خود شکایت دارند. این عارضه دلایل مختلفی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

• مهم‌ترین عامل این بدبویی، چربی پوست سر و موهاست. چربی پوست سر و رعایت نکردن بهداشت پوست مو یکی از مواردی است که باعث مي‌شود مو بد.

• مصرف بیش از اندازه انواع غذاهای حاضری، فست‌فودها، انواع ساندویچ‌ها و ماکارانی نیز از دیگر عواملی است که منجر به بدبویی موها و پوست سر می‌شود.

• پرخوری و نزدیک بودن وعده‌های غذایی به این ترتیب که وعده‌های غذایی فرصت هضم در سیستم گوارش پیدا نمی‌کنند نیز موجب بدبویی موها می‌شود.

• تجمع بلغم در اطراف پیاز مو نیز یکی دیگر از عوامل بدبویی موهاست که در این حالت متخصص طب سنتی با شیوه‌های پاکسازی که سراغ دارد این معضل را درمان می‌کند.

• بهترین شیوه برای درمان این بدبویی شست‌وشوی موی سر با آب شور دریا است. افرادی که به آب شور دریا دسترسی ندارند می‌توانند با تهیه نمک دریا و انداختن آن در آب به صورت روزانه موهای سرشان را با این آب شست‌وشو دهند تا بوی بد موها برطرف شود.

مطالب مشابه را ببینید!