مجله تاپ‌ناز‌

حقایقی شگفت انگیز درباره کاخ کرملین مسکو

قلب مسکو، زیباترین کاخ جهان در پهناورترین کشور جهان! نماد امپراطوری نیکلای اول که در دورانی پادشاه لهستان هم بود! همسرش شاهزادۀ آلمان در زمان پروس ها بود و ایران کهن او را با عهدنامۀ ترکمچای می شناسد. تزاری قدرتمند که در زمان محمد شاه قاجار بر خاورمیانه تسلط داشت. کاخ کرملین «Grand Kremlin Palace» به عنوان مرکز این فرمانروایی، با تاریخی طولانی از دخل و تصرف مشتمل بر 25 هزار متر مربع زیربنا است که توسط معماری به نام «کنستانتین تون» طراحی و ساخته شد.

قدمت برخی از کاخ های مجموعۀ کرملین به قرن 12 میلادی می رسد و روزگاری دژ مستحکم حکومت تزاری روس ها بوده و تمام دستورات حکومتی در آن گرفته می شد. در حال حاضر نیز محل رسمی اقامت رئیس جمهور روسیه نیست و تمامی تصمیمات حکومتی این کشور پهناور در جای دیگری اتخاذ می شود. 5 تالار مهمش محل دیدار میهمانی های رسمی و دیپلماتیک است و با 700 اتاق و یک حیاط بزرگ، جزء معماری های شاهکار در تاریخ امپراطوری روسیه است و هر ساله افراد زیادی با تهیه تور روسیه ، برای بازدید از آن راهی این کشور می شوند.

1

سرگذشت کاخ کرمیل از گذشته تا به امروز

“کرملین” به معنای “دژ” است و در معانی دیگر “ارگ کرملین مسکو” یا “کاخ کرمیل” هم گفته می شود. بنایی سمبلیک و نمادین که طی سال های 1838 تا 1849 میلادی (1216 تا 1227 ش.) در مدت 10 سال توسط معماران ایتالیایی احداث شده و دارای بزرگترین کلیسای جامع در شهر مسکو است. جایی که بین سال های 1475 تا 1479 میلادی (853 تا 857 ش) تاج گذاری تزارهای روسی در آن انجام می شد. ساختمان “کنگره ها” بنای جدیدی بود که در سال 1961 میلادی (1339 ش) برای اجرای نمایش و جشن های عمومی از آن استفاده می شد. سالن بزرگی برای 6 هزار نفر با 800 اتاق مجزا برای افراد رده بالای حکومتی که ساخت آن 16 ماه زمان برد و در حال حاضر بخش مهمی از مجموعه کاخ کرملین محسوب می شود.

 

مکان کاخ کرملین؛ تپۀ بروویتسکی است که در نزدیکی دو رود نگلین نایا و “مسکوا” قرار دارد. جایی که در اوایل قرن 11 میلادی، مورد هجوم اسلاوها قرار گرفت و در نهایت بخشی از تپۀ بروویتسکی تصرف شد. در آن زمان روسیه امروزی، مرکز قدرتش در کیف (پایتخت امروزی کشور اوکراین) قرار داشت و طی تاخت و تازهای زیاد بیابانگردان اسلاو مورد هجوم قرار می گرفت. اما اوضاع زمانی بد شد که خانوادۀ سلطنتی روسیه تزاری در اثر مبارزات مسلحانۀ درون خانوادگی، روسیه به مرکزیت “کیف” متلاشی شد و بعدها روسیه به شکل امروزی خودش تاسیس شد.

از زمان انتقال پایتخت از “کیف” به “مسکو” با جنگ و خون ریزی های فراوانی انجام شد تا حکومت این کشور پهناور به دست تزارهای روسی افتاد. جایی که کاخ کرمیلن تا سال 1773 میلادی (1151 ش.) بنایی متروک بود و تنها زمانی از این حالت درآمد که کاترین دوم روسیه مشهور به “کاترین کبیر” تصمیم گرفت کرملین را به مکان اقامت خودش تبدیل کند. در دورۀ او بازسازی این کاخ شروع شد، اما به دلیل نبود بودجه متوقف شد. او بیش از هر تزار دیگری بر روسیه حکومت کرد تا اینکه بعد از دورۀ او، در زمان الکساندر یکم در سال 1812 میلادی (1190 ش.) با تهاجم ناپلئون به روسیه، کاخ کرمیل اشغال و در زمان فرار ارتش فرانسه از این کشور، این کاخ به آتش کشیده شد تا اینکه بعدها در زمان سلطنت الکساندر اول این کاخ بازسازی و مجدداً احیا شد. با مرگ الکساندر یکم دوران افول امپراتوری روسیه آغاز شد و بعد از آن در ابتدا بردارش یعنی نیکلای اول و بعداً “الکساندر دوم” قدرت را به دست گرفتند، اما هیچگاه قدرت امپراطوری روسیه در دنیا همچون گذشته نشد.

از آن پس تا زمان انقلاب روسیه در سال 1917 میلادی تغییری در کاخ کرملین رخ نداد و تنها ساختمان جدیدی که به آن اضافه شد، بنای یادبود الکساندر دوم بود که در سال 1918 میلادی توسط بلوشویک ها نابود شد. 1918 میلادی تاریخی بود که کم کم سنگ بنای حکومت شوروی زده شد و دروازه های کرملین تا 1955 میلادی بر روی گردشگران بسته بود. موزۀ کرملین سال 1961 میلادی تاسیس شد و سال 1990 میلادی در یونسکو ثبت شد. کم کم زمانی رسید که حکومت شوروی درهای مسکو را به روی گردشگران باز کرد و این اتفاق بعد از فروپاشی شوروی سرعت رفت. در این زمان دوران جدیدی شروع شد که ثمرۀ آن امروز تورهای گردشگری زیادی است که به روسیه سرازیر می شوند.

لازم به ذکر است که در صورتی که قصد سفر به روسیه را دارید و می خواهید در نزدیکی این کاخ با عظمت و با شکوه اقامت داشته باشید، هتل نشنال یکی از بهترین انتخاب هایی است که می توانید به منظور رزرو هتل مسکو آن را انتخاب نمایید. این هتل ۵ ستاره تنها ۵۰۰ متر تا محوطه کرملین و میدان سرخ مسکو فاصله دارد. بنابراین در کمتر از ۵ دقیقه پیاده روی به این منطقه گردشگری خواهید رسید.

کاخ کرملین یا دژ دفاعی

کاخ کرملین در ابتدا در کنار رودخانۀ مسکو بنا شد تا مانعی باشد برای هجوم اقوام تاتار که البته بعدها با آنها صلح کردند. مدتی بعد از کاخ اولیه، کرملین جدید که ساخته شد، دیوارهای کاخ قبلی برچیده نشد و صرفاً در جهت افزایش ایمنی بیشتر دیوار جدیدی با ضخامت بیشتر و بلندتر از دیوار قبلی دور تا دور آن کشیده شد. کاخ کرملین در واقع مجموعۀ استحکامات دفاعی قدرتمندی بود که علاوه بر خود کاخ، شامل کلیسا و چندین برج با کاربری های متفاوت بود.

حقایقی شگفت انگیز درباره کاخ کرملین مسکو

در حال حاضر؛ این مجموعۀ بیشتر جنبۀ گردشگری و توریستی دارد و شخص رئیس جمهور در آن زندگی نمی کند. بلکه در منطقۀ اعیانی به نام «نوو اوگاریو» اقامت دارد و تمامی دستورات مهم حکومتی در آنجا اتخاذ می شود. امروزه کاخ کرملین توسط نیروهای نظامی گارد ریاست جمهوری روسیه محافظت می شود و افرادی که برای سرویس حفاظتی کاخ انتخاب می شوند، طبقه گفتۀ روزنامۀ روسی «Russia Beyond»، باید علاوه بر شاخص تودۀ بدنی استاندارد، میانگین قد استانداردی در حدود 1.90 متر را داشته باشند.

کاخ کرملین بخش های مختلفی جهت بازدید گردشگران دارد و هر بخش دارای بلیط های متفاوتی است. بازدیدکنندگان می توانند با خرید بلیط های هر بخش، به صورت جداگانه از موزه ها، کاخ ها و کلیسای تاریخی بازدید کنند، اما بازدید از ساختمان های اداری ممنوع است. گفته می شود حدود 15 متر از بنای ساختمان کرملین در زیر زمین است که احتمالاً جزء مناطقی است که بازدید از آنها ممنوع است.

میدان کاتدرال مهمترین بخش مجموعۀ است. جایی که ساختمان های باشکوهی همچون کلیسای جامع فرشته بزرگ“، کلیسای جامع اسامپشن“، برج ناقوس ایوان و باغ الکساندر یا قدیمی ترین پارک مسکو در آن قرار دارد. در آن سوی باغ الکساندر، ساختمان سنای کرملین واقع شده که در زمان حکومت شوروی برای برگزاری جلسات مهم هئیت وزرای شوروی از آن استفاده می شد. این ساختمان از سال 1991 میلادی به محل اقامت کاری رئیس جمهور روسیه تبدیل شده و بازدید از آن ممنوع است.

در این مطلب سعی کردیم تا یکی از بهترین و برترین جاذبه های گردشگری شهر مسکو در روسیه را با جزئیات کامل شرح دهیم. جاذبه ای که سالانه مسافران زیادی برای بازدید از آن راهی مسکو می شوند. راحت ترین و سریع روش رسیدن به روسیه خرید بلیط هواپیما مسکو است که می توانید به طور آنلاین از سایت های گردشگردی معتبر خریداری نمایید.

 

منبع:  eligasht.com
اطلاعات تماس الی گشت:
تلفن: 0218540
ایمیل:  info@eligasht.com
آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه 23، پلاک 7

پایان رپورتاژ آگهی /

مطالب مشابه را ببینید!