مجله تاپ‌ناز‌

حقایق جالب و خواندنی در مورد خون دادن و اهدای خون

اگر این حقایق جالب را در مورد خون بدانید حتما برای اهدای خون ترغیب خواهید شد. محققان به یافته های مثبتی در مورد اهدای خون دست یافته اند. چه کسانی می توانند خون اهدا کنند و خون اهدا کردن فایده ای دارد؟ حقایق خواندنی در مورد اهدای خون و فواید خون اهدا کردن رای بدن را در این مطلب بخوانید.

فواید اهدای خون برای بدن

در دنیایی که قابلیت تولید، بازسازی و بازطراحی برای هر چیزی وجود دارد، محققان نتوانسته اند خون مصنوعی تولید کنند.
در این شرایط افراد نیازمند به خون کاملا به اهدای خون وابسته هستند هرچند متاسفانه میزان اهدای این مایع حیات بخش با مقدار نیاز قابل توجه به آن برابری نمی کند.
سایت تخصصی مدیکال دیلی در مطلبی دراین باره منتش کرده است که حقایق جالب و هشداردهنده ای در مورد اهدای خونوجود دارد و بنابراین آگاهی از آنها ممکن است در تشویق افراد به اهدای خون موثر باشد:

حقایق جالب و خواندنی در مورد خون دادن و اهدای خون

حقایقی در مورد اهدای خون

فواید اهدای خون

1- اهدای خون برای سلامت قلب مفید است:جریان و حجم خون برای ضربان قلب لازم است. پزشکان معتقدند اهدای خون سلامت قلب را بهبود داده و آن را به خطر نمی اندازند. همچنین اهدای خون به طور مرتب به کاهش غلظت خون کمک کرده و به خون اجازه می دهد تا به آسانی در عروق جریان داشته باشد.

2- اهدای خون خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد:اهدای خون می تواند خطر ابتلای فرد اهدا کننده به سرطان را کاهش دهد. آهن یکی از املاح معدنی اصلی موجود در خون است که گفته می شود میزان آسیب رادیکال های آزاد در بدن را افزایش می دهد. هرچند مطالعه انجام شده در سال 2008 نشان می دهد اهدای خون به کاهش ذخایر آهن کمک کرده و در نتیجه خطر کلی ابتلای فرد به سرطان را کاهش می دهد.

3- اهدای خون موجب کاهش وزن می شود:اگر حفظ جان دیگران و بهبود وضعیت کلی سلامت در ترغیب شما برای اهدای خون کافی نیست باید به این نکته توجه داشت که این کار برای کاهش وزن نیز سودآور است.

حقایق جالب و خواندنی در مورد خون دادن و اهدای خون

حقایقی در مورد اهدای خون

4- از شیر نارگیل می توان در موارد اضطرار به عنوان جایگزین استفاده کرد: متخصصان می توانند در شرایط اضطرار شیر نارگیل را با پلاسما جایگزین کنند. اگرچه این دو شباهتی با یکدیگر ندارند آب نارگیل یک چهلم میزان سدیم پلاسما را داراست در حالی که سطح پتاسیم حدود 10 تا 15 برابر بیشتر است.

5- بیشتر دریافت کننده های خون های اهدایی مبتلایان به سرطان هستند:شاید تصور شود که مصدومان جاده ای بیشترین دریافت کننده های خون های اهدایی هستند اما در واقعیت تنها حدود دو درصد تمامی خون های اهدا شده به این افراد اهدا می شود. در حقیقت بیماران مبتلا به سرطان بیشترین میزان خون اهدا شده را دریافت می کنند.

6- گروه خونی O مثبت متداول ترین گروه خونی مورد نیاز است:اگرچه تمامی انواع گروه خونی مورد نیاز هستند اما گروه خونی OO مثبت بیشترین متقاضی را دارد.

مطالب مشابه را ببینید!