مجله تاپ‌ناز‌

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم (روش های پیشگیری و درمان سیاهی دور چشم)

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم

زیبایی چهره شما میتواند با حلقه های سیاه دور چشم تحت تاثیر قرار بگیرد و از اعتماد به نفس شما بکاهد. داشتن پوست شاداب و صورتی درخشان یکی از معیارهای داشتن چهره زیبا است. حلقه های سیاه دور چشم ممکن است به دلایل ژنتیکی، کم شدن آب بدن، کم خوابی، مصرف الکل و سیگار، افزایش سن و دیگر موارد ایجاد شود. خلاص شدن از دست آنها، افراد زیادی از جمله خانم ها را درگیر کرده است. این حلقه های سیاه سن شما را بیشتر از چیزی که هست نشان میدهد. ما در این مقاله به شما کمک میکنیم راهی برای خلاص شدن، درمان و پیشگیری از شر این مشکل بیابید، با ما همراه باشید.

اصلا دلیل به وجود آمدن این حلقه ها چیست؟

برای از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم اول بهتر است دلیل به وجود آمدن آنها را بدانیم. جلوگیری از مواردی که در ادامه ذکر میشوند، خود میتوانند درمانی مناسب برای این حلقه ها باشند. سلامت پوست صورت برای افراد اهمیت زیادی دارد. در برخوردهای اولیه افراد با یکدیگر، صورت افراد مورد توجه خاصی قرار میگیرد. سلامت و زیبایی چشم ها به اعتماد به نفس شما در برخورد با افراد مختلف کمک خواهد کرد. پس به پوست رسیدگی کنید و مراقبت های پوستی لازم را انجام دهید تا حس مثبت تری نسبت به خود داشته باشید. مواردی هستند که اگر فکری به حال آنها نکنید ممکن است تاثیرات بدی مثل حلقه های سیاه دور چشم را به وجود بیاورند. این مشکل چندین عامل مختلف دارد، بعضی از این عوامل عبارت اند از:

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم

آلرژی

یکی از عوامل به وجود آمدن حلقه های سیاه دور چشم، خشکی چشم و واکنش های آلرژیک است. در صورت واکنش آلرژیک، بدن برای پاسخ به باکتری مهاجم، هیستامین آزاد میکند. این آزاد شدن هیستامین به علاوه قرمزی، خارش و پف چشم ها، رگ های خونی زیر پوست را متورم و بزرگ کرده و آنها بیشتر در معرض دید قرار میگیرند.

نور خورشید

اگر بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید، اتفاقات بد زیادی می افتد که به وجود آمدن حلقه های سیاه دور چشم یکی از آنها است. نور خورشید باعث میشود بدن مقدار زیادی ملانین تولید کند و در اطراف پوست شاهد افزایش رنگدانه هستیم.

کم خوابی

اگر خیلی خسته شوید و به حد کافی در طول روز نخوابی با این حلقه های سیاه مواجه خواهید شد. این کمبود خواب همچنین میتواند باعث بروز لکه روی پوست و سبب به وجود آمدن بافت های تیره و رگ های خونی در زیر پوست شوند. انجام کارها به صورت فشرده و یا خیره شدن زیاد به صفحه موبایل یا کامپیوتر باعث ایجاد فشار در اطراف چشم افراد شده و سبب نشان داده شدن رگ های خونی چشم میشوند و به این ترتیب حلقه های سیاه دور چشم به وجود می آیند.

کمبود آب بدن

این مورد هم از علت های دیگر بروز حلقه ها است. وقتی آب بدن شما کم است. لکه در پوست زیر چشم پدیدار شده و کم کم گسترش پیدا میکند.

مطلب مشابه: چند روش ساده برای از بین بردن حلقه های سیاه زیر چشم

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم

زیاد شدن سن

یکی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن این حلقه ها، پیر شدن طبیعی در اثر افزایش سن است. افراد پیر پوست نازکی دارند و پوست دیگر آن کلاژن و چربی دوران جوانی را برای حفظ خاصیت ارتجاعی خود ندارد. به همین علت رگ های خونی در زیر پوست شما در معرض دید قرار گرفته و باعث به وجود آمدن حلقه های سیاه دور چشم میشود.

ارثی بودن این حلقه ها

زیبایی شما گاهی به شدت تحت تاثیر ژنتیک قرار میگیرد. این حلقه ها هم میتوانند ارثی باشند، اما نگران نباشید شما با مراقبت های پوستی و درمان خانگی میتوانید کاهش چشم گیر این مشکل را مشاهده کنید.

روش های از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم

در واقع روش های زیادی برای از بین رفتن این مشکل وجود دارد که توسط افراد بسیاری پیشنهاد شده است. با کمک این روش ها میتوانید حلقه های دور چشم را درمان کرده یا حداقل آنها را کاهش دهید. البته به خاطر داشته باشید که انسان ها با هم فرق دارند و ممکن است برخی از این راه حل ها به شما کمک نکند ولی برای فردی دیگر معجزه کند. بهترین کار این است که چه برای درمان های خانگی و چه برای درمان هایی پزشکی مثل لیزر، با یک متخصص مشورت کنید تا با توجه به وضعیت شما راه حلی کاربردی پیشنهاد دهد. البته یکسری از این روش ها نیازی به مشورت با کسی ندارند، خودتان فرقشان را میدانید، در ادامه برای برسی این روش ها همراه ما باشید.

روغن نارگیل

شما میتوانید از روغن نارگیل برای مرطوب نگه داشتن پوست خود استفاده کنید. این روغن در عین طبیعی بودن یک ضد التهاب قوی هم هست و با اثر مرطوب کنندگی که دارد، تاثیر فوق العاده ای برای جلوگیری از چین و چروک میگذارد. از این روغن قبل از خواب استفاده کرده و بگذارید تا صبح روی پوست بماند تا آن را به خوبی نرم کند.

نکاتی درباره خواب

همانطور که اشاره شد کمبود خواب و داشتن استرس زیاد برای مدت طولانی از دلایل به وجود آمدن این حلقه ها است. پس اگر میخواهید از این حلقه ها خلاص شوید. باید مدتی دور از محیط استرس زا باشید و حداقل هشت ساعت در شب بخوابید. موقع خوابیدن از بالشت بلند استفاده کنید. ممکن است به دلیل وضعیت قرار گرفتنتان هنگام خواب شاهد این تیرگی در صبح ها باشید. زمان خواب وقتی سر پایین تر از بدن قرار بگیرد، مایعات به طرف سر هدایت شده و موجب به وجود آمدن این حلقه ها میشود. برای درست کردن این مشکل به پشت بخوابید و از بالشت بلند استفاده کنید.

مطلب مشابه: 5 نوع چروک صورت و دلیل پیدایش و از بین بردن این چین و چروک ها

زرد چوبه

از اثر ضد التهابی زردچوبه غافل نشوید. زردچوبه هم مثل نارگیل اثر ضد التهابی داشته و این ادویه یک آنتی اکسیدان هم هست، به همین علت گزینه خوبی برای کاهش این حلقه ها میباشد. شما میتوانید یک خمیر از مخلوط کردن آب آناناس با پودر زردچوبه بدست بیاورید. برای این که از نداشتن حساسیت مطمئن شوید، کمی از این خمیر را روی پوست خود امتحان کنید. بعد کمی از آن را روی حلقه های سیاه دور چشم قرار داده و بعد از گذشت ده دقیقه، پوست خود را با پارچه ای مرطوب پاک کنید. شما میتوانید از این ماسک به صورت روزانه استفاده کنید.

خیار، ماسک صورتی معجزه گر

خیار را برش داده و روی این حلقه های سیاه بگذارید، شما شاهد کاهش تورم چشم و خستگی خواهید بود. تغذیه و مرطوب کردن پوست به وسیله ویتامین سی و آب موجود در خیار انجام میشود. اگر میخواهید پوستی با بافت سالم داشته باشید، ماده سیلیکا در خیار وجود دارد که برای این امر ضروری است.

ماساژ صورت

شما میتوانید جریان خون را با یک ماساژ ملایم در ناحیه زیر چشم ها و کل صورت افزایش دهید. این کار جلوی جمع شدن خون در مویرگ ها را میگیرد. این کار را به صورت یک عادت وارد برنامه روزانه خود کنید و بعد از استفاده از کرم، صورتتان را به آرامی ماساژ دهید تا گردش خون این ناحیه بهتر شده و عضلات صورت آرام شوند.

چای کیسه ای

شما میتوانید از چای کیسه ای به صورت مرهمی برای کاهش پف و تیرگی اطراف چشم استفاده کنید. سلامت پوست به کمک کافئین موجود در آن که دارای خاصیت آنتی اکسیدان است، تامین میشود. همچنین شما میتوانید از انواع دیگر چای سیاه مثل چای سبز یا دمنوش های گیاهی هم بهره بگیرید. برای این کار پس از این که چای کیسه ای را در آب جوش قرار دادید، آن را خارج کرده و تا خنک شدن آن صبر کنید. اگر آن را در فریزر قرار دهید، همزمان یک کمپرس سرد هم دارید و میتوانید آن را روی چشم های خود قرار دهید.

ضد آفتاب و مرطوب کننده ها

هرچه پوست شما خشک تر باشد، زودتر اثرات پیری مثل چروک شدن و تیرگی و لک را نشان میدهد. برای کمک به شادابی و سلامت پوست از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید. برای محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید و رادیکال های آزاد از مرطوب کننده هایی که SFP دارند استفاده کنید.

روغن های گیاهی

شما میتوانید صورتتان را به همراه روغن های گیاهی ماساژ دهید. اگر به روغن های گیاهی علاقه مند هستید، از تاثیر این روغن ها روی کاهش تیری چشم افراد غافل نشوید. چه آنها را به تنهایی استفاده کنید چه برای گرفتن نتیجه بهتر، آنها را با موادی مثل روغن نارگیل ترکیب کنید، نتیجه فوق العاده خواهد بود. از جمله روغن گیاهی های کاربردی برای حل این مشکل میتوان به روغن رازیانه، روغن اسطوخودوس، روغن گل رز و روغن بابونه اشاره کرد. پس این روغن ها را تهیه کرده و به مالش نواحی اطراف چشم با آنها بپردازید.

مصرف آب بیشتر

بیشتر از نصف بدن انسان از آب تشکیل شده است. با کمبود آب دچار عواقب ریز و درشتی میشوید که تیرگی و خشکی پوست از جمله آنها است. برای حفظ سلامت سلول های بدن در طول روز آب بیشتری بنوشید.

گلاب

شما میتوانید از گلاب برای جوان کردن پوست خود استفاده کنید. علاوه بر بوی فوق العاده این عصاره توانایی جوان و آرام کردن پوست خسته را دارد. برای این کار پد آرایشی یا پنبه را به گلاب آغشته کنید و برای یک ربع روی ناحیه مورد نظر بگذارید. برای گرفتن نتیجه، این کار را به صورت روزانه تکرار کنید.

مواد غذایی کلاژن دار

سستی و ضعف بافت و عضلات پوست دور چشم با افزایش سن امری طبیعی است. برای این که بدن هیالورونیک اسید بیشتری جذب کند، خوراکی هایی که ویتامین سی دارند مصرف کنید. اسید هیالورونیک به ساخت کلاژن کمک کرده و در نتیجه، پوست جوان میماند. درست است که این اسید به طور طبیعی در بدن وجود دارد اما مقداری که از آن ذخیره شده با افزایش سن کاهش میابد. به همین دلیل است که حفظ سلامت پوست با مصرف ویتامین سی ارتباط دارد. اگر به دنبال منابع این ویتامین هستید میتوانیم به شما فلفل قرمز، مرکبات، کلم بروکلی و انواع کلم ها، توت فرنگی، کلم پیچ و کلم غنچه ای را به شما توصیه میکنیم.

رتینوئیدها

این مواد به جوان کردن پوست با کلاژن سازی کمک میکنند. اگر علت سیاهی چشم نازک شدن پوست آن قسمت باشد، میتوانید به محصولات دارای رتینوئید بروید. محصولات مراقبت از پوست و کرم های زیادی هستند که این مواد را دارند و به آسانی در داروخانه ها پیدا میشوند.

امگا سه

مصرف بیشتر غذاهای دارای امگا سه از دیگر پیشنهادات این مقاله است. این امگا سه در چیزهایی مثل گردو و ماهی سالمون پیدا میشود. این اسید چرب به بهتر شدن گردش خون کمک میکند. پس اگر دلیل حلقه های زیر چشم شما جمع شدن خون باشد، امگا سه کمک شایانی میتواند بکند.

ماسک شیر

ویتامین A موجود در لبنیات به خصوص شیر به کمک رتینوئیدی که در ویتامین A است به روشن کردن پوست کمک خواهد کرد. استفاده از این ماسک ساده است و دردسر خاصی ندارد. پد خود را به شیر خنک آغشته کنید و برای ده دقیقه روی پوست خود بگذارید. برای گرفتن نتیجه بهتر، از این ماسک روزی دو بار استفاده کنید.

خوراکی های آهن دار

سیاهی دور چشم میتواند به علت کمبود آهن و به دنبال آن کم بودن گلبول های قرمز باشد. برای بهبود شرایط بدن غذاهایی دارای غلات، گوشت قرمز و حبوبات استفاده کنید تا پوست سالم تری داشته باشید. همچنین کشمش هم کمک کننده است. کمی از آن را همیشه در جیب خود داشته باشید.

سیب زمینی

شما برای تغذیه پوست از سیب زمینی هم میتوانید کمک بگیرید. تاثیر سیب زمینی برای جوان سازی پوست به خاطر غنی بودن آن از ویتامین سی است. برای استفاده از این روش و خارج کردن عصاره سیب زمینی، آن را رنده کنید. بعد از خیساندن پد یا پنبه در عصاره رنده شده سیب زمینی، آن را به مدت ده دقیقه در محل مورد نظر قرار دهید و در نهایت آنجا را با آب ولرم بشوید.

ترک دخانیات

احتمالا این بخش قسمت مشترک خیلی از مقالات میباشد، سیگار در خصوص این مشکل هم مقصر است. دلیل این امر کاهش دادن منابع ویتامین C میباشد. با کاهش این ذخایر، خیلی زود باید منتظر به وجود آمدن این حلقه های سیاه دور چشم باشید. بعد ترک سیگار کلاژن سازی در پوست بهتر انجام شده و در نتیجه پوست جوانی خواهید داشت.

مطلب مشابه: رفع “چین و چروک پیشانی” با انجام 10 روش خانگی که موثر هستند

مطالب مشابه را ببینید!