مجله تاپ‌ناز‌

مکان تاریخی مشهد | نگاهی به خانه داروغه مشهد با معماری زیبا

خانه داروغه مشهد

مشهد یکی از شهرهای توریستی و زیارتی ایران است که دارای مکان های دیدنی زیادی است که یکی از این مکان های تاریخی با معماری زیبا، خانه داروغه مشهد است و بنای مهم است.

خانه داروغه یکی از بناهای ارزشمند است و در سال 2016 به عنوان یکی از بناهای تاریخی مهم و محبوب در آثار ملی یونسکو به ثبت رسیده است. در مشهد علاوه بر حرم امام هشتم، جاذبه های دیدنی دیگری وجود دارند که از جمله آنها می توان به جاذبه های تاریخی با معماری زیبا اشاره کرد. این آثار تاریخی در زمان قاجار بنا شده اند و در آن نشانه هایی از معماری بزرگ روسیان هم دیده می شود و در سال 1381 به عنوان یکی از اثار تاریخی در میراث فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.

جذابیت های مکان تاریخی خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد برای افرادی که به جاذبه های تاریخی علاقه دارند بسیار مناسب است و دارای معماری سنتی زیبایی است که بی نظیر است و حتما از نگاه کردن به آن لذت خواهید برد. در ساخت این بنا از آجرهای طرح دار و آبی رنگ استفاده شده است و تزیینات چوبی که در ساخت این خانه استفاده شده است باعث جذب شما می شود.

خانه داروغه مشهد

روی سردر این بنا تندیسی از گچ قرار گرفته است و با استفاده از قالب تزیین شده است، در محوطه حیاط هم فضای سبز آن دارای جذابیت خاصی است. ساختمان این بنا با استفاده از تزیینات سنتی مزین شده است و در آن جذابیت های متعددی از معماری سنتی و تاریخی مشاهده می کنید.

 

بیشتر بخوانید: زندگی در شهر مشهد چگونه است؟ | تمام اطلاعات در مورد زندگی در مشهد

 

در محوطه حیاط باغ داروغه مشهد بخش های تابستان نشین و زمستان نشین هم قرار دارد که هر کدام به شکل های مختلف و با قابلیت های مختلفی تزیین شده اند. ولی در سمتی دیگر از حیاط می توانید ایوان این خانه را مشاهده کنید که در بخش غربی قرار گرفته است این ایوان چندین ستون دارد و در ساخت آن از کاشی های بیضی شکل و هشت ضلعی استفاده شده است.

خانه داروغه مشهد

بنای ارزشمند خانه داروغه یک هویت ملی و فرهنگی برای این نقطه از ایران است که به دلیل داشتن معماری خود نشان دهنده هویت این منطقه می باشد. خیلی از افرادی که به دیدن اینگونه از بناها علاقه مند هستند می توانند با سفر به این منطقه لذت بیشتری از سفر خود ببرند زیررا می توانند جذابیت های دیدنی مختلفی را ببینید. تزیینات کاشی کاری های هفت رنگی که در ساخت بنای داروغه مشهد استفاده شده است به تنهایی از جذابیت های مهم آن هستند.

 

مطالب مشابه را ببینید!