مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعاتی که هنگام خرید اتصالات پلی اتیلن به آن نیاز دارید

خرید اتصالات

اتصالات یکی از تجهیزات مهمی است که در خطوط لوله کشی صنایع متفاوت کاربرد دارند. و به علت مزایای زیاد و محبوبیتی که دارند معمولا از پلی اتیلن ساخته می شوند. اتصالات پلی اتیلن معمولا جهت اتصال دو لوله، تغییر مسیر، تغییر قطر و تغییر دبی جریان و … به کار برده می شوند. چنانچه قصد تهیه این اتصالات به منظور استفاده در صنایع مختلف یا ساختمانی را دارید، باید با انواع متفاوت، نحوه اتصال، کیفییت و کارایی هر کدام از آن ها آشنایی داشته باشید. به علت نوسان شدید در قیمت مواد اولیه پلی اتیلن پیشنهاد می شود قبل از خرید اتصالات پلی اتیلن، ازقیمت آنها اطلاع کسب کنید.

انواع اتصالات پلی اتیلن

لوله ها و اتصالات پلی اتیلن را می توان به دو روش جوشکاری حرارتی و اتصال دهی مکانیکی به هم متصل کرد. هر یک از این دو روش، به انواع مدل ها و زیرمجموعه ها تقسیم بندی می شوند. ممکن است برخی از آنها با روش های متعدد به لوله متصل شوند. انتخات اتصالات و روش اتصالشان، با توجه به نیاز کارفرما و پیمان کار برحسب نیاز هر پروژه تهیه می شود. از مهم ترین و متداول ترین اتصالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اتصالات جوشی
  2. اتصالات تزریقی
  3. اتصالات الکتروفیوژن
  4. اتصالات فاضلابی
  5. اتصالات پلی اتیلن فلنجدار
  6. اتصالات پیچی
  7. اتصالات قطره ای
  8. اتصالات کاروگیت

1. اتصالات جوشی

اتصالات جوشی پلی اتیلن همانطور که از نامش مشخص است از روش جوشکاری گرمایی به لوله ها متصل می شوند. این اتصالات مانند سایر اتصالات جهت تغییر سایز لوله ها، تغییر جهت، انشعاب گیری و مسدود کردن انتهای مسیر و… مورد استفاده قرار میگیرند. . در روش اتصال با اتصالات جوشی امکان جداسازی از شبکه لوله و استفاده مجدد از آنها بسیار دشوار و غیرممکن است. از پرکاربردترین اتصالات جوشی می توان به سه راهی، رابط، انواع تبدیل، زانوها و درپوش نام برد.

اتصالات جوشی پلی اتیلن

2.اتصالات تزریقی

اتصالات پلی اتیلن تزریقی از محبوب ترین انواع اتصالات پلی اتیلن هستند، این اتصالات مناسب جهت استفاده در پروژه های آبیاری با سایزهای کمتر از 90 درجه است. استفاده از آنها در سیستم های آتش نشانی و خطوط انتقال سیالات با فشار و دمای بالا و سایز بزرگ پیشنهاد نمی شود. اتصالات تزریقی بسیار ارزان، سبک، تولیدشان سریع است و نصب و اجرای آنها بسیار راحت می باشد. از جمله رایج ترین اتصالات تزریقی می توان به زانویی های 45 و 90، سه راهی 90، چهارراهی 90، تبدیل غیرهم مرکز نام برد.

3.اتصالات الکتروفیوژن

اتصالات الکتروفیوژن در خطوط لوله انتقال گاز و خطوط آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن همانند انواع اتصالات جوشی با استفاده از تکنیک جوشکاری، لوله ها را بهم و یا به سایر اتصالات متصل می کنند، با این تفاوت که به جای دستگاه جوش گرمایی از دستگاه جوش الکتریکی استفاده می شود.

از دیگر قابلیت های اتصالات الکتروفیوژن می توان به این مورد اشاره کرد که آنها می توانند لوله های پلی اتیلن با فشارهای کاری متفاوت مانند PN16، PN10 و PN6 و حتی با گریدهای مختلف PE63، PE80 و PE100 را بهم وصل کند.

image 83

4.اتصالات فاضلابی

نوع دیگری از اتصلات پلی اتیلن، اتصالات فاضلابی می باشند که در فاضلاب های شهری، ساختمانی، صنعتی مانند فاضلاب کارخانجات کاربرد زیادی دارند. این نوع اتصالات معمولا مناسب برای متصل کردن لوله های پلی اتیلن به یکدیگر، آبندی کامل و مطمئن، تغییر قطر و سایز لوله ها، بستن انتهای لوله ها،اتصال پمپ به لوله های پلی اتیلن می باشند. اتصالات فاضلابی به وسیله جوش لب به لب به لوله ها متصل می شوند. به همین دلیل مطئن ترین روش آبندی را دارا می باشند. از مزایای این اتصالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام بالا

نصب راحت و قیمت ارزان

مقاومت در برابر لرزش های ساختمان

مقاومت در برابر نیروهای داخلی و خارجی

مقاومت در برابر اسید و بازها

امروزه استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی برای سیستم فاضلاب خانگی رایج و مرسوم است.

5. اتصالات پلی اتیلن فلنجدار

اتصالات فلنجی معمولا برای اتصال خطوط لوله فشار پلی اتیلن به شیرها، ایستگاه پمپاژ و خطوط سایر مواد لوله استفاده می شود. اتصالات فلنج دار که برای لوله پلی اتیلن استفاده می شود از اجزای مختلف تشکیل شده است .

این اتصالات با استفاده از فلنج ها و متریال پلی اتیلن با ویژگی های منحصر به فرد خود، امکان ایجاد اتصالی محکم و مقاوم در برابر شرایط مختلف فشار و دما را فراهم می کند. اتصالات فلنجدار پلی اتیلن با استفاده از فلنج های استاندارد و پیچ و مهره ها ایجاد می شوند. سپس فلنج ها به کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده و سپس لوله های پلی اتیلن به این فلنج ها متصل می شوند.

6. اتصالات پیچی (رزوه ای.)

اتصالات پیچی نوعی از اتصالات پلی اتیلنی می باشند که بدون نیاز به جوش دادن و با استفاده از سرپیچ های نری و مادگی، لوله ها را بهم متصل می کند. استفاده از این اتصالات به علت نحوه بستن شان به لوله در سایزهای بزرگ امکانپذیر نیست . اتصالات رزوه ای در پروژه هایی با خطوط لوله سایز پایین استفاده می شود. در این روش باید اجزای اتصال که شامل اسپیلت، بوشینگ، اورینگ، بدنه و سرپیچ می باشد را از هم جدا کرده و بعد لوله و اتصال مورد نظر در داخل بدنه قرار داده شود.قابلیت تعویض آسان در صورت معیوب شدن، عدم نیاز به حمل و نقل و کرایه دستگاه جوش، عدم نیاز به جریان برق در زمان نصب از مزایای استفاده از این اتصالات می باشد. اتصالات پیچی (رزوه ای) فقط در سایز های پایین تر تولید می شود و از آن در پروژه های بزرگ با لوله های سایز بالا نمی توان استفاده کرد. برخی از اتصالات دنده ای یا همان پیچی می توان به اتصال نر و ماده، زانوی نر و ماده، زانو مساوی، زانو نر، زانو ماده، درپوش انتهایی، رابط و …اشاره کرد.

image 84

7. اتصالات قطره ایی

اتصالات قطره ای در سیستم های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد و شامل همه اتصالاتی با سایز 12، 16 و 18 میلیمتر می شود. این اتصالات ساده و کاربردی هستند و معمولا به راحتی بدون هیچ ابزار خاصی با سرعت بالا مونتاژ، نصب و راه اندازی می شوند. برخی از این اتصالات شامل بست ابتدایی، بست انتهایی، رابط، زانو، کورکن، انشعاب چهار راهی، انواع شیرهای انشعاب و … می باشند.

image 85

8.اتصالات کاروگیت

لوله های کاروگیت جهت اتصال بهم نیازمند اتصالی از جنس خودشان می باشند. اتصالات کاروگیت همانند لوله های کاروگیت دارای دوجدار و از جنس پلی اتیلن می باشند.این اتصالات معمولا در پروژه های شبکه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار دو جداره اتصالات کاروگیت باعث می شود که برای تمام سیالات حتی سیالاتی که بسیار اسیدی وخورنده هستند مناسب باشد. بخاطر وجود شیارها و ساختاری که سطح داخلی و خارجی اتصالات کاروگیت دارند، این اتصالات می توانند فشاری که از محیط به آنها وارد می شود را تحمل کنند.

خرید اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن از تجهیزات پرکاربرد و مهم هستند که برای خرید آنها باید آگاهی و دقت داشته باشید تا بتوانید اتصالاتی را تهیه کنید که از نظر کیفیت و کارایی بی نقص باشند و بعد از سال ها مشکلی برای سیستم و خطوط لوله کشی به وجود نیاید. قبل از خرید اتصالات پلی اتیلن باید به قطر، اندازه و نوع لوله مورد استفاده دقت شود. چرا که اتصالات پلی اتیلنی که برای لوله پلی اتیلن استفاده می شود، ممکن است با اتصالاتی که برای لوله کاروگیت استفاده می شود متفاوت باشد. همچنین برای اینکه اتصالات با نیاز شما سازگار باشد، باید مقاومت به فشار و دمای اتصال مورد استفاده نیز بررسی شود. پس کارایی، کیفیت و مقاومت محصول در خرید اتصالات پلی اتیلنی بسیار حائر اهمیت می باشد. به دلیل اهمیت این موضوع بهتر است خرید خود را از شرکت ها و نمایندگی های معتبر با برندهای باکیفیت انجام دهید تا سیستم و پروژه مورد نظرتان با طول عمر و کارایی بیشتر برای شما باقی بماند.

خرید اتصالات پلی اتیلن خود را از کجا انجام دهیم؟

یکی از مراکز معتبری که این دست از اتصالات را ارائه می دهد، کلینیک صنعت آب می باشد. کلینیک صنعت آب مرکز پخش مستقیم شرکت تولیدی صنعتی تکاب اتصال دماوند است که دارای اعتبار و جایگاه ویژه ای در بازار لوله و اتصالات می باشد . نوآوری کیفیت و ارائه خدمات فنی از اهداف کلینیک صنعت آب می باشد. این مجموعه با اتکا به نیروهای مجرب و با برخورداری از آخرین تکنولوژی روز دنیا همواره تلاش کرده است تا در جهت کیفیت بهتر و نیاز مشتریان گام بردارد.

کلام آخر

اتصالات پلی اتیلن برای اتصال لوله های پلاستیکی، تغییر قطر لوله، تغییر مسیر لوله و …مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل داشتن مزایای بسیار،اتصالات پلی اتیلن در صنایع مختلفی از جمله صنعت نفت، گاز، آبرسانی و آبیاری،انتقال آب شرب، شبکه های فاضلاب، تاسیسات صنعتی، سیستم های آتشنشانی، صنتعت ساختمانی و … کاربرد دارند. کارایی، کیفیت محصول و مقاومت محصول به فشار و دمای متفاوت بسیار در خرید آن مهم و حیاتی می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!