مجله تاپ‌ناز‌

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عنصر دنیای یک کودک، اسباب بازی است. چراکه کودکان با اسباب بازی‌های خود زندگی می‌کنند، از آن‌ها می‌آموزند و حتی با آن‌ها دوست می‌شوند. کودکان همچنین با اسباب بازی‌های خود ساعت‌ها سرگرم می‌شوند و به کمک آن‌ها موضوعاتی را تجربه می‌کنند که در واقعیت سال‌ها طول می‌کشد.

انتخاب و خرید اسباب بازی یک وظیفه مهم بر دوش والدین است. در حال حاضر بسیاری از والدین اسباب بازی را وسیله‌ای لوکس به شمار می‌آورند. اما در حقیقت ارزش پولی یک اسباب بازی لزوماً نشان‌دهنده ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش کودکان نیست.

اسباب بازی‌های موجود در بازار به همان اندازه که می‌توانند مفید و موثر باشند، مضر و مخرب نیز می‌توانند باشند. درنتیجه این امر هنگام انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودکان خود باید برخی معیارها را در نظر داشته باشید. در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این معیارها و پارامترها می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

نکات مهم جهت انتخاب و خرید اسباب بازی

در حال حاضر برندهای مختلف و بسیاری در حوزه‌ی طراحی و تولید اسباب بازی فعالیت دارند. برخی از این برندها با تبلیغات فراوان افراد را متقاعد می‌کنند که بهترین انتخاب برای کودکان هستند. اما این نکته را فراموش نکنید که جهت خرید اسباب بازی باید برخی نکات را در نظر داشت. در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این پارامترها می‌پردازیم.

۱_بر اساس رده سنی انتخاب کنید!

نخستین معیار جهت انتخاب و خرید اسباب‌بازی، در نظر داشتن سن کودک است. چراکه هر اسباب بازی برای سن خاصی طراحی و تولید شده است.

روانشناسان و متخصصان حوزه کودک توصیه می‌کنند که تحت هیچ شرایطی اسباب بازی بزرگ‌تر از سن کودک برای وی انتخاب نکنید. هدف از خرید این گروه از اسباب بازی‌ها توسط والدین تأثیر بیش‌تر بر ذهن و هوش کودکان است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر کودک شما نتواند با اسباب بازی خود ارتباط برقرار کند، اثرات مخربی در اعتماد به نفس و عزت نفس وی ایجاد خواهد شد. البته اسباب بازی‌های نامناسب می‌توانند کودک شما را کسل یا خسته نیز کنند.

بطورکلی نخستین پارامتر جهت خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان، بررسی محدوده سنی آن‌ها است. خوب است بدانید که امروزه بر روی بسیاری از محصولات و اسباب بازی‌ها رده‌ی سنی مناسب کودک حک شده است و شما هنگام خرید می‌توانید آن را در نظر بگیرید. حال اگر رده‌ی سنی بر روی اسباب بازی موردنظر ذکر نشده است، با دانستن اطلاعات زیر می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی را برای کودک خود انتخاب کنید.

کودکان سه الی شش ماهه

بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودکان در این سن، اسباب بازی‌هایی هستند که حواس پنج‌گانه کودکان ازجمله بینایی و شنوایی را درگیر خود می‌کنند. برای مثال شما می‌توانید برای کودکان سه الی شش ماهه خود، اسباب بازی‌های موزیکال، جغجغه، محصولات رنگارنگ و… خریداری نمایید.

کودکان ۶ الی ۱۲ ماهه

همانطور که احتمالاً می‌دانید در ۶ الی ۱۲ ماهگی، مهارت‌های شناختی کودکان بسیار گسترش می‌یابد. همچنین کودکان می‌توانند اشکال و وسایل مختلف را به سادگی با دست‌های خود بگیرند. به همین خاطر بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی برای این سنین، انواع عروسک‌های پولیشی و رنگارنگ است.

کودکان یک الی سه ساله

پیش از هرچیزی این نکته را در نظر داشته باشید که در این رده‌ی سنی کودکان احساس نیاز بسیاری به اسباب بازی دارند و از انجام هر بازی ساده و هیجان‌انگیز لذت می‌برند. مطابق با نظر متخصصان و روانشناسان کودک بهتر است هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان یک الی سه ساله، اهداف آموزشی را در نظر بگیرید.

خوب است بدانید که در این رده‌ی سنی کودکان علاقه‌ی خاصی به پرتاب کردن اشیا دارند. درنتیجه بهتر است از خرید محصولات سنگین و خطرافرین تا حدامکان خودداری نمایید. درنهایت می‌توان گفت انواع پازل یک اسباب بازی مناسب برای کودکان یک الی سه ساله است. جالب است بدانید که پازل با بافت نرم و سبک خود مانع از ورود هرگونه آسیب به کودکان می‌شود‌.

مطلب مشابه: تاثیر اسباب‌ بازی بر کودک و مزایایی بازی کودک با اسباب بازی

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

کودکان بالای سه سال

بطورمعمول کودکان پس از سه سالگی می‌توانند از اغلب بازی‌های موجود در بازار بهره گیرند. درنتیجه شما هیچ محدودیتی برای انتخاب اسباب بازی نخواهید داشت.

۲_اسباب بازی باید بی‌خطر باشد!

پیش از هرچیزی این نکته را در نظر داشته باشید که تعیین خطرناک‌بودن یا بی‌خطر بودن یک اسباب بازی بر اساس سن کودک انجام می‌گیرد. به این معنا که ممکن است یک اسباب بازی برای کودکان زیر سه سال خطرناک باشد و خطر بلعیدن وجود داشته باشد. اما همان اسباب بازی برای کودکان بالاتر از سه سال کاملاً مناسب باشد.

لازم به ذکر است برای کودکان نوپا استانداردهایی رعایت می‌شود که در آن مواد تشکیل دهنده و الیاف به سلامت کودکان آسیب نرسانند. یا اینکه این اسباب بازی‌هابه گونه‌ای طراحی می‌شوند که از هیچ قطعه کوچک و جداشدنی در آن‌ها استفاده نشود. چراکه در غیر اینصورت کودکان می‌توانند آن‌ها را ببلعند. رایج‌ترین و مهم‌ترین خطر برای کودکان در سراسر جهان، خفگی با اسباب بازی هنگام بازی است. به همین خاطر حتماً هنگام انتخاب و خرید اسباب بازی اطمینان حاصل نمایید که تمام لوازم و قسمت‌های اسباب بازی کودک شما بزرگ‌تر از وی هستند.

خوب است بدانید تعبیه پیچ محافظ دریچه باتری در اسباب بازی‌های موزیکال با هدف نگه داشتن محفظه باتری و جلوگیری از بلعیدن باتری توسط کودکان است.

به مواد موجود در اسباب بازی توجه کنید

اسباب بازی‌هایی که از پلاستیک نازک و ضعیف تهیه می‌شوند، به سادگی و سرعت می‌شکنند و ممکن است در این شرایط سلامت کودکان را تحت تأثیر قرار دهند. به همین جهت پیشنهاد ما به شما این است که اسباب بازی‌های پلاستیکی بسیار محکم برای کودکان خود خریداری نمایید. هنگام خرید اسباب بازی از خرید مجموعه‌های حاوی مواد شیمیایی برای کودکان زیر ۱۲ سال خود خودداری نمایید. چراکه موادشیمیایی ممکن است ایجاد احتراق کنند و به کودکان شما آسیب رسانند.

۳_اسباب بازی باید خلاقانه و سرگرم کننده باشد!

اسباب بازی‌های موزیکال یا اسباب بازی‌هایی که بدون دخالت کودک کار می‌کنند، توانایی سرگرم کردن کودک برای طولانی‌مدت را ندارند و جذابیت خود را به سرعت از دست می‌دهند. اما در سمت دیگر اسباب بازی‌هایی که موجب تقویت خلاقیت و تحریک حس کنجکاوی در کودکان می‌شوند، تا مدت‌های طولانی موجب سرگرمی کودکان می‌شوند. برای مثال اسباب بازی‌هایی نظیر؛ لگو و قطعات خانه‌سازی می‌توانند لحظات مفرحی برای کودکان شما ایجاد کنند.

۴_به جنسیت توجه نکنید

یکی‌دیگر از پارامترهای مهم جهت انتخاب و خرید اسباب بازی، جنسیت کودکان است. پیشنهاد ما به شما این است که این باور غلط که برخی اسباب بازی‌ها فقط مخصوص یک جنسیت خاص هستند را کنار بگذارید. درنتیجه اگر پسر شما عروسک بازی می‌کند با اینکه دختر شما عاشق ماشین بازی است هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

۵_ اسباب بازی حرکتی و هیجانی، انتخابی هوشمندانه!

همانطور که می‌دانید امروزه کودکان به دلیل نوع زندگی، فعالیت بدنی بسیار کمی دارندخو مدت زیادی از روز خود را جلوی تلوزیون یا با تلفن همراه پشت سر می‌گذارند. خرید اسباب بازی‌های حرکتی و هیجانی نظیر! کایت، بادبادک، طناب بازی، گوئینک بال و… می‌تواند فعالیت بدنی کودکان را افزایش دهد و به این ترتیب موجب تخلیه انرژی و هیجان در کودکان شود.

در بازی‌های حرکتی عضلات مختلف تقویت می‌شوند و کودکان برای ورود به جامعه آماده‌تر می‌شوند. شایان ذکر است که بطورمعمول اسباب بازی‌های هیجان و حرکتی قیمت بالایی ندارند. درنتیجه شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای اندک علاوه بر ورزیده‌کردن بدن کودک خود، ساعت‌ها وی را سرگرم نیز کنید.

۶_اسباب بازی با سطوح مختلف سختی برای فرزند خود بخرید!

همانطور که می‌دانید ذهن و هوش کودک با رشد وی، رشد می‌کند. درنتیجه اگر یک اسباب بازی خریداری نمایید که تنها برای یک دوره سنی خاص طراحی شده است و پیچیدگی خاصی ندارد، متحمل ضرر خواهید شد. در این شرایط پیشنهاد ما به شما این است که از اسباب بازی‌هایی بهره گیرید که با افزایش سن، برای کودک شما سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند.

۷_بازی‌های گروهی را جدی بگیرید!

هنگام انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودکان خود، تا حدامکان بازی‌هایی را انتخاب کنید که کودک شما بصورت دونفره‌ یا گروهی می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. چراکه این بازی‌ها علاوه بر سرگرم کردن کودکان موجب تقویت روحیه همکاری آن‌ها و بالارفتن روابط اجتماعی نیز می‌شوند.

۸_اسباب بازی‌های چندکاره در اولویت هستند!

اسباب بازی‌هایی که بیش‌تر از یک کار انجام می‌دهند، نسبت به دیگر اسباب بازی‌ها در اولویت هستند. به این معنا که اسباب بازی‌هایی که حس‌های مختلفی از کودکان را هنگام بازی درگیر می‌کنند، بسیار باصرفه‌تر و مناسب‌تر هستند.

اسباب بازی‌های چندمنظوره با قابلیت‌ تغییرپذیری فراوان خود، چندین استراتژی بازی به کودکان شما پیشنهاد می‌دهند. بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی چند منظوره، اسباب بازی است که متناسب با خلاقیت کودک تغییر می‌کند. برای مثال یکی از محبوب‌ترین این بازی‌ها، رنگ انگشتی یا ابزار جانبی است که خلاقیت را در کودکان تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

۹_یادگیری را فراموش نکنید!

فراموش نکنید که هدف از خرید اسباب بازی تنها سرگرم کردن کودکان نیست. کودک شما باید در کنار بازی مفاهیم مختلف را نیز یاد بگیرد. به همین جهت پیشنهاد ما به شما این است که تا حد امکان به سراغ خرید اسباب بازی‌های آموزشی بروید. به کمک این گروه از اسباب بازی‌ها کودک شکن علاوه بر سرگرم شدن مهارت‌های مختلف نیز یاد می‌گیرد.

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

۱۰_هشدارها را بخوانید

برچسب‌های اخطار اطلاعات مهمی در رابطه با چگونگی استفاده از یک اسباب بازی در اختیار شما قرار می‌دهند. به همین جهت حتماً پیش از خرید اسباب بازی، برچسب‌های آن را بطورکامل مطالعه نمایید. برای مثال اگر هنگام خرید لگو متوجه شدید که بر روی بسته‌بندی درج شده است که به دلیل قطعات کوچک برای کودکان زیر ۳۶ ماه مناسب نیست، از خرید آن برای کودکان زیر ۳۶ ماه خود اجتناب نمایید. البته اگر قصد خرید اسباب بازی‌های پشمی و پارچه‌ای دارید، باید حتما قابل شست‌وشو باشند.

۱۱_کیفیت

کیفیت از دیگر پارامترهای مهم جهت انتخاب و خرید انواع اسباب بازی است. چراکه اسباب بازی‌های باکیفیت‌ هم ایمنی و هم دوام و استحکام بسیار بالایی دارند.

بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی‌های کودکان

همانطور که می‌دانید اسباب بازی‌های مختلفی امروزه برای کودکان طراحی و تولید شده است. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

بلوک‌های ساده

این بلوک‌ها یکی از رایج‌ترین اسباب بازی‌های موجود در بازار هستند که اگر به تعداد بالا تهیه شوند، کودکان را به ساخت‌وساز و ایجاد طرح‌های خلاقانه تشویق می‌کنند. لازم به ذکر است که بلوک‌های ساده هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌ترها مناسب هستند و می‌توان از آن‌ها جهت خانه سازی، ساخت دومینو یا حتی ساخت برج هیجان استفاده کرد.

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

لگو

این اسباب بازی نوستالژیک در انواع مختلف وجود دارد و شما به کمک آن می‌توانید خلاقیت و مهارت‌های حرکتی کودکان را به خوبی پرورش داد.

عروسک

همانطور که می‌دانید عروسک یکی از محبوب‌ترین و بهترین اسباب‌بازی در میان کودکان است. مطابق با نظر کارشناسان خرید عروسک با رنگ پوست‌های مختلف و چهره‌های متفاوت، کودکان را برای پذیرش هر فردی از هر قومیتی آماده می‌کند.

وسایل آشپزی و جعبه ابزار

این وسایل هم برای دختران و هم برای پسران مناسب هستند و کودکان به کمک آن‌ها می‌توانند کار والدین خود را شبیه‌سازی کنند.

ماسک حیوانات

شما می‌توانید با ماسک‌های حیوانات اطلاعات مهمی نظیر؛ صدا، غذا، نحوه زندگی و… حیوانات مختلف را به کودکان خود آموزش دهید.

مجموعه حیوانات

به کمک این نوع اسباب بازی می‌توان اطلاعات مفیدی در رابطه با حیوانات مختلف به کودک خود آموخت. شایان ذکر است که گاهی در این اسباب بازی‌ها چندین وسیله نقلیه یا امکانات ساخت مزرعه یا باغ وحش نیز وجود دارد که موجب تقویت خلاقیت در کودکان می‌شوند.

وسایل هنری و کاردستی

وسایلی نظیر؛ مداد رنگی، رنگ‌های انگشتی، انواع دفترها و کتاب‌های رنگ‌آمیزی در گروه وسایل هنری و کاردستی قرار می‌گیرند و در پرورش قوه تخیل کودک نقش اثرگذار و مهمی دارند.

نکات مهم جهت خرید اسباب بازی؛ بهترین اسباب بازی برای کودک شما

وسایل ورزشی

برای تشویق کودکان خود به انجام ورزش‌های مختلف شما می‌توانید از لوازمی نظیر؛ توپ، تورهای بسکتبال خانگی، طناب، اسکیت و… بهره گیرید. همانطور که می‌دانید استفاده بیش از اندازه از گوشی‌ها و بازی‌های رایانه‌ای موجب تنبلی کودک و ضعف عضلات آن‌ها می‌شود. با خرید وسایل ورزشی اعتماد به نفس و آمادگی جسمانی کودکان تا حد بسیار زیادی افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به معرفی و بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات جهت خرید اسباب بازی پرداختیم. همانطور که گفتیم مهم‌ترین و اصلی‌ترین عنصر دنیای یک کودک، اسباب بازی است. چراکه کودکان با اسباب بازی‌های خود زندگی می‌کنند، از آن‌ها می‌آموزند و حتی با آن‌ها دوست می‌شوند. انتخاب و خرید اسباب بازی یک وظیفه مهم بر دوش والدین است.

در حال حاضر برندهای مختلف و بسیاری در حوزه‌ی طراحی و تولید اسباب بازی فعالیت دارند. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترهای انتخاب و خرید اسباب بازی می‌توان به رده‌ی سنی، بی‌خطربودن، خلاقانه و سرگرم‌کننده بودن، توجه به خلاقیت، جدی گرفتن بازی‌های گروهی، انتخاب اسباب بازی‌های چندکاره و… اشاره کرد.

مطالب مشابه را ببینید!