مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای خرید میز کامپیوتر؛ انواع میز کامپیوتر و مدل های آنها

امروزه در کنار خرید کامپیوتر و لپ تاپ خرید تجهیزات جانبی هم ضرورت پیدا می کند. با توجه به اینکه امروزه بیشتر کسب و کارها در خانه و به صورت فریلنسر پیش می رود در نتیجه داشتن کامپیوتر همراه با تجهیزات اساسی ان برای همه خانه ها لازم است. برای استفاده از کامپیوتر داشتن میز کامپیوتر مناسب یک ضرورت است. با رعایت یکسری نکات مهم می توانید بهترین میز را خریداری کنید.

ویژگی های میز کامپیوتر

7 A5g small

میز کامپیوتر در حال حاضر در بیشتر خانه ها دیده می شود. چون اکثر افراد با دنیای فناوری ارتباط دارند و بخش مهمی از فعالیت های روزمره آنها با کامپیوتر پیش می رود. از آنجا که نمی توان کارهای کامپیوتر را روی زمین انجام داد در نتیجه اولین چیزی که بعد خرید کامپیوتر ضرورت پیدا کند میز و صندلی مناسب آن است. با داشتن یک میز مناسب بدن در بهترین حالت ممکن قرار میگیرد و با استفاده طولانی مدت هیچ فشاری روی ستون فقرات، شانه و گردن، پاها و … ایجاد نمی شود.

برای خرید میز کامپیوتر ایده آل باید به دنبال نمونه هایی باشید که دارای ویژگی های زیر هستند:

 • از مهم ترین ویژگی های یک میز ایده آل و خوب ارتفاع مناسب است. میزهای استاندارد معمولا 75 سانتی متر ارتفاع دارند.
 • میز استاندارد طولی حدود 80 تا 120 سانتی متر دارد. البته بسته به نیاز کاربر این طول می تواند کمتر یا بیشتر شود.
 • برای بهره گیری بهتر و درست تر از میز کامپیوتر باید قطعات فیزیکی آن چیدمانی راحت و حرفه ای داشته باشند. این چیدمان درست موجب می شود تا اجزای کامپیوتر حین کار حرکت ناگهانی نداشته باشند و زود هنگام خراب نشوند.
 • مهم ترین ویژگی میزهای استاندارد و با کیفیت استفاده از جنس های مستحکم و مقاوم در ساخت آنهاست.

انواع میز کامپیوتر

برای خرید بهترین میز کامپیوتر لازم است تا با انواع مدل های آن آشنا شوید. در هر یک از این میزها یک سری ویژگی های خاص گنجانده شده اند که شما می توانید فراخور نیازتان بهترین مدل را انتخاب نمایید. رایج ترین مدل های میز کامپیوتر عبارتند از:

 • مدل ساده و استاندارد
 • مدل گیمری
 • مدل ایستاده
 • میز تاشو قابل حمل
 • میز اداری

میز استاندارد و ساده

میز کامپیوتر

میز کامپیوتر ساده و استاندارد انتخاب طیف گسترده ای از افراد برای خانه است. مدل ها و رنگ های میزهای ساده با تنوع زیادی همراه است. اگر قد نرمالی دارید این مدل ها برای شما ایده ال هستند چون ارتفاع آن ها بین 50 تا 70 سانتی متر است.

برخی از مدل های میز ساده هیچ گونه فضایی به صورت اختصاصی برای کیس و کیبورد اختصاص داده نشده است و شما باید همه لوازم را روی میز قرار دهید. اما در برخی از مدل ها جای اختصاصی برای کیس، کشو برای لوازم جانبی کامپیوتر و جای کیبورد کشویی طراحی شده است.

مطلب مشابه: انواع مدل های میز آرایشی جدید و نکات مهم برای خرید با تصاویر

میز کامپیوتر اداری

435 950 21

قطعا می دانید که میزهای خانگی برای استفاده در محیط کار ایده آل نیستند. از این رو میز کامپیوتر اداری برای این امر طراحی متفاوت و کارآمدی دارد. این میزها که با عنوان میز مدیریتی و اداری هم شناخته شده اند عریض تر هستند. این میزها دارای بخش های مختلف و کشوهای متعددی هستند تا فضای بیشتری در اختیار کارمندان قرار دهند. این میزها برای استفاده در منزل زیادی بزرگ هستند و اصلا گزینه خوبی نیستند.

میز رایانه تاشو و قابل حمل

fa8a642d90973c07d87dedb49c167e84b34fc645 1640635388

میز کامپیوتر تاشو برای تمامی افرادی که مدام در حال سفر هستند گزینه کاربردی و خوبی است. شما می توانید در کنار میز رایانه خانگی یک نمونه تاشو و قابل حمل هم داشته باشید تا بتوانید لپ تاپ خود را در هر جا و هر زمانی به راحتی استفاده کنید. این میزها فضای کمی را اشغال می کنند چون پایه های میز جمع می شوند. قیمت ارزان، استحکام بالا و وزن کم سه مورد از برترین ویژگی های این میز هستند.

برای اینکه بتوانید بهترین میز کامپیوتر تاشو را خریداری کنید باید سراغ نمونه های مقاوم و برند بروید. این نمونه ها با استانداردهای روز دنیا ساخته شده اند. در نتیجه کامپیوتر بر روی آن ها تکان نمی خورد و با باز و بسته کردن مداوم پایه ها شل نمی شوند.

میز کامپیوتر گیمینگ

part mainImage91660579089

اگر گیمر هستید و ساعت های زیادی پشت کامپیوتر می نشینید و بازی می کنید پس بهتر است با انتخاب میز مناسب به فکر سلامتی خود باشید. برندهای معتبر امکانات مناسب و کاربردی را روی این میز تعبیه کرده اند تا گیمر احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

از مهم ترین ویژگی های میز کامپیوتر گیمینگ می توان به داشتن شیب به جلو برای راحتی بدن حین استفاده، امکان تنظیم ارتفاع پایه ها و باز شدن آن، داشتن فضای آزاد در زیر میز برای راحتی پاها، بدنه مقاوم، صفحه میز بزرگ و تحمل وزن بالا اشاره کرد.

میز کامپیوتر ایستاده

معرفی انواع میز ایستاده ویژگیها کاربرد مزایای آن آلپر Alper Standing table

اگر کاربری هستید که ناچارا باید به صورت ایستاده از کامپیوتر استفاده کنید پس از میز کامپیوتر ایستاده استفاده کنید. بیشتر مصارف عمومی و اداری از قبیل فرودگاه ها، فروشگاه ها، محافل عمومی و… از این میزها استفاده می کنند. بیشتر مدل های ایستاده دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند تا کاربران بتوانند متناسب با قد خود ارتفاع کار را تنظیم کنند.

مطلب مشابه: راهنمای خرید میز تلویزیون و نکات ضروری برای تهیه بهترین میز

میز کامپیوتر دیواری

میز کامپیوتر مدرن 1280x720 1

از آنجا که انواع میز کامپیوتر یک فضای خاص را اشغال می کنند. در نتیجه برای فضاهای محدود مدل دیواری طراحی شده است. این مدل با وزن سبک و استحکام بالا طراحی می شود. این میز بدون پایه است و به صورت ثابت به دیوار وصل می شود. شما به راحتی می توانید ارتفاع نصب را متناسب با قد خود تعیین کنید.

مشخصات میز کامپیوتر

مشخصات میز کامپیوتر

به طور کلی خرید میز کامپیوتر باید بر حسب نیاز و بر اساس لوازم جانبی کامپیوتر تهیه شود. افرادی که ساده گرا هستند تنها به یک میز ساده اکتفا می کنند. اما اکثریت چیزی بیشتر از میزساده می خواهند. در زیر به یک سری مشخصات اشاره می کنیم که هنگام خرید می توانید آنها را لحاظ کنید.

مرتب نگه داشتن سیم‌ها

برخی از مدل های رایانه بدون سیم کار می کنند در نتیجه دغدغه ای برای مرتب کردن سیم ها ندارند. اما در کامپیوترهای سیمی کمی مرتب کردن سیم ها مشکل است. در برخی از مدل های میز بخش هایی به صورت اختصاصی برای مخفی نگه داشتن سیم ها در پشت میز طراحی شده است. با داشتن چنین میزی می توان کل سیم ها را در داخل آن جای داد.

ریل کشوی صفحه کلید

داشتن محل اختصاصی برای صفحه کلید یک مشخصه ی مثبت در میزهای کامپیوتر است. ریل کشویی برای بیشتر میزها کاربردی است چون دیگر نیازی نیست صفحه کلید را روی میز قرار دهید. داشتن ریل کشویی برای افراد قد بلند کمی مشکل است چون جایشان را تنگ می کند. بهتر است به دنبال میزهایی باشید که سینی یا ریل کشویی محکم با ریل نرم و روان داشته باشند.

میز ارگونومی

میز کامپیوتر ارگونومی کاملا متناسب با ویژگی ها و نیاز انسان ها طراحی می شود. در واقع ویژگی های این میز ارگونومیک بودن آن را ثابت می کند. برخی از نمونه های موجود در بازار تنها واژه ی ارگونومی را به یدک می کشند و هیچ کدام از ویژگی های ارگونومی را ندارند. ارگونومی به معنی متناسب کردن شرایط کار با ویژگی ها و نیاز انسان هاست. از این رو بیشتر به دنبال مدل هایی باشید که حین استفاده از آنها بدن در بهترین حالت ممکن باشد.

داشتن محلی برای نگهداری وسایل

میز کامپیوترهایی که به صورت کشودار طراح می شوند بسیار کارآمد هستند. این مدل ها فضای بیشتری برای نگهداری وسایل دارند. برای میزهای ساده بدون کشو می توانید یک میز کوچک با چند کشو جداگانه تهیه کنید تا نیازتان برآورده شود. برای ایجاد نظم بیشتر می توانید قفسه های دیگری برای چیدمان کتاب ها در کنار میز اصلی قرار دهید. بیشتر مدل های میز اداری دارای کشو هستند و بدین ترتیب جایی امن برای نگهداری اشیاء هستند. مدل هایی که کشوهای آن دارای قابلیت قفل کردن هستند برای خانه های دارای کودک بیشتر مناسب می باشند.

داشتن چرخ زیر میز

در برخی از مدل های میز رایانه پایه ها به صورت چرخ دار طراحی شده اند. با این کار امکان جابجایی میز به راحتی امکان پذیر است و البته شما می توانید میزهای ساده خود را با چرخ های مخصوص هم چرخدار کنید.

جنس مرغوب

جنس و مواد به‌کار رفته در تولید میز کامپیوتر معیار بسیار مهمی است که قبل از خرید کامپیوتر باید به آن توجه کنید. در واقع جنس میز رایانه به‌طور مستقیم روی قیمت، وزن و ظاهر میز اثر می‌گذارد.

میز چوبی

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین متریال ها در ساخت میز کامپیوتر انواع چوب است. چوب های معمولی، نئوپان، ام دی اف، نئوپان لمینت شده در ساخت میز استفاده می شود. اگر با صرف هزینه مشکلی ندارید نمونه هایی که با چوب طبیعی ساخته می شوند با کیفیت ترین و گران ترین مدل های موجود در بازار هستند. میزهایی که جنس آنها نئوپان اسن قیمت پایین تری دارند.

مدل های میز کامپیوتر نئوپان ماندگاری و دوام کمی نسبت به مدل های چوبی خالص دارند. چوب جزء محدود متریال هایی است که هیچ وقت جایگاه آن در صنعت مد کمرنگ نشده است و در هر سبک دکوراسیونی مدل متنوعی طراحی و تولید شده است.

در ضمن باید بگوییم که چوب ها قابلیت شکل دهی بسیار بالایی دارند و می توان هر طرح و رنگی را با چوب پیاده کرد. میز چوبی در برابر اب و خط و خش آسیب پذیر است و برای اینکه این محصول دوام بالایی داشته باشد و ظاهر آن دستخوش تغییر نشود بهتر است در معرض رطوبت قرار نگیرد.

میز شیشه‌ای

میز کامپیوتر شیشه ای یکی از ارزانترین متریال ها با کارایی خوب است. این میز نسبت به نمونه های فلزی و چوبی قیمت بسیار پایینی دارند. نوع و طراحی میزهای شیشه ای یکنواخت نیست و در مدل های کوچک و بزرگ با طراحی متفاوت عرضه می شوند. تمیز کردن میزهای شیشه ای راحت است و لکه ها روی آن سریعا پاک می شوند. اما شکننده بودن این شیشه ها یکی از معایب میزهای شیشه ای است. میزهای شیشه ای در قسمت پشتی، محفظه ای برای نگهداری سیم های اضافه ندارند در نتیجه به دنبال سایر مدلها باشید.

میزهای شیشه ای وزن بالایی دارند در نتیجه امکان جابجایی آنها هر روز امکان پذیر نیست.

میز فلزی

مدرن ترین و مستحکم ترین متریالی که برای ساخت میز کامپیوتر استفاده می شود فلز است. میزهای فلزی این روزها با هر سبک دکوراسیونی ست می شوند. متریال فلزی که برای ساخت این میزها استفاده می شود سبک است. حتی نسبت به نمونه های شیشه ای و چوبی هم وزن پایینی دارد. امکان حمل و جابجایی این میزها راحت است. این میز در شکل ها و پرداخت های متنوعی ساخته می شود در نتیجه با هر رنگ دکوراسیونی ست می شود.

میزهای فلزی به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهند و دچار فرسودگی یا شکستگی نمی شوند. اما بهتر است برای تمیز کردن آن ها تنها از یک پارچه نمدار استفاده کنید. اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر صدمه ببیند و با خط و خش روی آن ها بیفتند تعمیر مشکلی دارند. بهتر است میزهای فلزی در معرض نور آفتاب نصب نشوند تا نور خورشید باعث گرمی فلز و انتقال آن به وسایل روی میز نشود.

نحوه خرید میز کامپیوتر

7 TrI small

راهنمای خرید میز کامپیوتر به شما کمک میک ند تا بتوانید با ویژگی ها، جنس میز، نحوه اتصال و … آشنا شوید. سپس با اطلاعات کاملی خرید خود را انجام دهید. در زیر به برجسته ترین نکات قبل از خرید میز رایانه اشاره می کنیم:

 • مهم ترین فاکتور در خرید قیمت است. بیشتر افراد قبل از بررسی سایر مشخصه های میز روی قیمت آن تمرکز می کنند. جنس کار، برند تولید کننده، کیفیت کار و … همگی روی قیمت تاثیر می گذارند. هر کدام از مدل های میز رایج در بازار در رنج های قیمتی مختلفی عرضه می شوند تا افراد با هر بودجه ای بتوانند مدل مناسب خود را تهیه کنند.
 • ارتفاع استاندارد میز 75 سانتی متر است و طول آن بین 80 تا 120 سانتی متر است. در بیشتر مدل ها ارتفاع میز قابل تنظیم است که اپشن بسیار مفیدی است.
 • از آنجا که قرار است ساعت های زیادی پشت میز بنشینید در نتیجه بهتر است راحتی پاها و ستون فقرات هنگام نشستن پشت میز را جدید بگیرید.
 • طراحی میز باید به نحوی باشد که با لوازم جانبی و دیوار فاصله استانداردی داشته باشد.
 • برای افرادی که چپ دست هستند مدل های ال شکل گزینه خوبی هستند.
 • ریل کشویی صفحه کلید و کشوی میز باید به راحتی باز و بسته شود.
 • اندازه سطح میز باید به نحوی باشد که علاوه بر سیستم بتوان وسایل اضافه را هم روی آن قرار داد.

قبل از خرید میز کامپیوتر، فضای خانه یا محل کار را اندازه بگیرید و متناسب با ان خرید کنید. برای فضاهای کوچک خرید میز بزرگ یک مشکل عمده است. می توانید از مدل های گوشه ای برای محیط هایی که قصد دارید سیستم در گوشه باشد استفاده کنید. در برخی از تولیدی ها می توانید نمونه کاملا سفارشی خود را تهیه کنید. بهتر است رنگ میز مطابق با دکوراسیون داخلی منزل باشد.

مطالب مشابه را ببینید!