مجله تاپ‌ناز‌

خشکی واژن چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

خشکی واژن چیست و چه علائمی دارد؟

به صورت طبیعی، غدد قرار گرفته در قسمت گردن رحم باعث رطوبت و کشسانی واژن می گردد. عملکرد این غده ها یک لایه مرطوب از ترشحات را بر روی دیواره های واژن به وجود می آورد که باعث تمیز نگه داشتن و نابود کردن سلول های اضافی می شود. مقدار اسید زیاد این مایع از رخ دادن بیماری هایی مانند برفک واژن ممانعت می نماید و باعث سالم نگه داشتن دستگاه تناسلی می شود. خیلی از زن ها امکان دارد ترشح سفیدی از بخش واژن خود داشته باشند که این خیلی طبیعی می باشد.

به تدریج و با بالا رفتن سن، بدن زن دچار تغییراتی می شود. خیلی از این تغییرات در نتیجه عدم تعادل هورمونی و تولید ناکافی هورمون های جنسی به وجود می آید. يائسگی موجب می شود که دیواره های واژن نازک شود و مقدار سلول های آن کم شود. کم شدن میزان این سلول ها یعنی که سلول های غددی که وظیفه ترشح مایع را بر عهده دارند نیز کمتر می شوند. نتیجه کمتر شدن این ترشح ، خشک شدن مخاط واژن می باشد.

البته یائسگی فقط یکی از علل خشکی واژن در خانم ها می باشد و بسیاری از عوامل و عادات فردی دیگری نیز وجود دارد که این نشانه ها را در سنین کمتر به وجود می آورد.

علامت های خشکی واژن

خشکی واژن موجب به وجود آمدن حس ناراحتی در بخش لگن و ناحیه تناسلی، به ویژه در موقع رابطه جنسی می شود. خیلی از زنان امکان دارد بعد از رابطه جنسی، کمی خونریزی از واژن خود داشته باشند. این مسائل بعد از یائسگی بیشتر می شوند. احساس درد پس از رابطه جنسی امکان دارد بیش تر شود. خشکی واژن علاقه و میل این زنان را به رابطه جنسی کمتر می کند.

خیلی از این خانم ها در هنگام انجام بعضی از کارهای روزمره مثل نشستن، ایستادن، ورزش، و حتی در محل کار نیز حس آزردگی و درد دارند. خشکی واژن بر خیلی از کارهای روزمره زنان تاثیر می گذارد و به مقدار زیادی کیفیت زندگی زنان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین درمان نمودن خشکی واژن یک اصل خیلی اساسی در بهبود یافتن وضعیت زندگی زنان یائسه است.

عفونت های ادراری پی در پی و خارش شدید قسمت تناسلی زن نیز از نشانه های خشکی واژن می باشد. به ویژه درباره زنان یائسه، بار روانی تغییرات هورمونی و از دست دادن توانایی باروری می تواند شخص را با چالش های زیادی روبرو نماید. درمان خشکی واژن با تکنیک های اثرگذار باعث برطرف شدن خیلی از این مشکلات در زنان می شود.

خشکی واژن

نشانه های خشکی واژن

 • حس خارش در واژن
 • سوزش در  واژن
 • تنگ تر شدن واژن
 • به وجود آمدن زخم در واژن
 • درد در واژن
 • لذت نبردن از رابطه جنسی
 • درد در موقع رابطه جنسی
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • بالا رفتن احتمال عفونت
 • زنان در زمان یائسگی علاوه بر مرطوب نشدن واژن امکان دارد هر یک از نشانه های زیر را تجربه نمایند؛
 • گر گرفتن
 • عرق کردن زیاد
 • بی ‌خوابی
 • تغییرات در خلق ‌و خو
 • خستگی
 • عفونت ادراری
 • ایجاد اختلال در حافظه

خشکی واژن ممکن است موجب ایجاد نشانه هایی چون سوزش و خارش یا درد در قسمت واژن گردد که ممکن است خیلی ناراحت کننده باشد.

علل خشکی واژن

متداول ترین دلیل خشک شدن واژن، کم شدن میزان استروژن می باشد که معمولا به علت یائسگی به وجود می آید. استروژن از طریق تخمدان ‌ها ساخته می‌ شود و موجب به وجود آمدن خصوصیات زنانه مثل رشد سینه ‌ها و بدن میگردد. این هورمون تاثیر خیلی مهمی در چرخه‌ی قاعدگی دارد. استروژن لایه‌ی درونی واژن را ضخیم کرده و مرطوب نگه میدارد. موقعی که که مقدار استروژن کم می شود لایه‌ی درونی واژن نازک و خشک می شود به سادگی دچار آسیب می شود و  رنگ مخاط آن نیز عوض می شود.

میزان استروژن به علل زیر نیز ممکن است کم شود:

 • زایمان
 • شیردهی
 • استرس بیش از اندازه
 • شیمی‌درمانی و پرتو درمانی در بخش لگن
 • ورزش‌های خیلی سنگین
 • برداشتن تخمدان‌ ها

خشکی واژن

علل کمتر معمول خشکی واژن

سندرم شوگرن: یک نوع بیماری که غدد اشکی و بزاقی را درگیر و دچار التهاب می نماید. این اختلال ممکن است بخش درونی واژن را دچار التهاب کرده و باعث خشکی واژن گردد.

داروهای آنتی هیستامین: از عوارض داروهایی مانند دیفن هیدرامین می شود به خشک شدن واژن و مشکلات ادراری نام برد. البته این عارضه در همه زنان مشاهده نخواهد شد. با قطع کردن دارو، رطوبت واژن نیز به حالت سابق خود باز می گردد.

دارو‌های ضد افسردگی: از عوارض بعضی از داروهای ضد افسردگی می شود به به وجود آمدن مشکل در رابطه جنسی اشاره نمود که شامل: خشک شدن واژن، کم شدن میل جنسی و ناتوانی در ارگاسم نشدن می شود.

استفاده از سیگار: زنان سیگاری زودتر از دیگر زنان دچار یائسگی خواهند شد، پس خشکی واژن نیز در این زنان بیش تر رخ خواهد داد.

شست و شوی واژینال: شستشو واژن و استفاده از بعضی از لوسیون ‌ها امکان دارد باعث بروز خشکی واژن شوند.

 

دلایل خشک شدن واژن در مراحل مختلف چرخه جنسی خانم ها

دلیل خشک شدن واژن هنگام رابطه جنسی

حدود 17% از خانم ها در سنین 18 تا 50 سالگی در هنگام رابطه جنسی دچار این مشکل می شوند. اصلی ترین علت آن نداشتن تحریک جنسی می باشد. برخی اوقات به دلیل معاشقه نداشتن، تحریک جنسی در زن رخ نمیدهد و واژن خیس نخواهد شد. برخی اوقات هم فرد دچار استرس می شود و به همین دلیل خشکی واژن رخ می دهد.

موارد متعددی ممکن است روی خشک بودن واژن در رابطه جنسی اثرگذار باشد. یکی از دلایل مهم، تغییر در مقدار استروژن و هورمون‌ های دیگر می باشد. تغییرات استروژن امکان دارد به علت یائسگی، زایمان یا مصرف از بعضی از داروها اتفاق بیفتد. برخی اوقات نیز معاشقه نداشتن یا استرس در حین رابطه ممکن است موجب خشکی واژن گردد. در این زمان ها می ‌توانید از لوبریکانت یا دیگر روان کننده ها استفاده نمایید.

دلیل خشکی واژن پس از پریود

در موقع پریود به علت کم شدن استروژن امکان دارد مقداری خشک شدن واژن را تجربه نمایید. علاوه بر زیاد و کم شدن هورمون‌ ها برخی اوقات استفاده از پدهای بهداشتی موجب خشک شدن واژن می گردد. به ویژه تامپون ‌ها که درست به دهانه رحم وارد می شود و دارای خاصیت جذب رطوبت زیادی هستند، ممکن است باعث خشکی واژن گردند. در صورتی که پس از پریود احساس خشکی  دارید، به‌ جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده نمایید.

دلیل خشکی واژن پس از تخمک گذاری

در دوران قاعدگی هورمون استروژن دچار کاهش و یا افزایش می گردد. موقعی که رحم قصد دارد جهت حمایت از تخمک بارور آماده گردد، میزان استروژن زیاد می شود و بافت رحم ضخیم تر خواهد شد. در صورتی که تخمک بارور نگردد، مقدار استروژن کم خواهد شد. این افزایش و کاهش استروژن ممکن است موجب خشکی واژن گردد.

دلیل خشکی واژن در بارداری

برخی زنان امکان دارد در زمان بارداری به خشکی واژن دچار شوند. این وضعیت تا موقع شیردهی ادامه خواهد داشت. در این زمان هنگام رابطه جنسی بهتر است از روان‌ کننده یا کاندوم استفاده نمایید تا زن دردی حس نکند. معمولا بعد از شیردهی و به تعادل رسیدن هورمون ها این وضعیت رفع خواهد شد.

دلیل خشکی واژن بعد از زایمان

مقدار استروژن و پروژسترون در زمان بارداری زیاد می شود و موجب به وجود آمدن پوشش جفت خواهد شد. ولی بعد از زایمان استروژن بسیار کم می شود. به گونه ای که ظرف 24 ساعت به مقدار استروژن پیش از بارداری خواهد رسید. استروژن باید در زمان شیردهی کم باشد. در صورتی که مقدار استروژن زیاد شود در شیردهی باعث بروز مشکل خواهد شد. با کم شدن این هورمون زن به خشکی واژن دچار می گردد.

دلیل خشکی واژن پس از سزارین

چه زایمان طبیعی اتفاق بیفتد یا سزارین درهرصورت با بیرون آمدن نوزاد از رحم مقدار استروژن بدن کم خواهد شد. با کم شدن مقدار استروژن رطوبت واژن کم خواهد شد و امکان دارد فرد در کنار آن نشانه های دیگری چون گرگرفتگی و تعریق را نیز تجربه نماید.

دلیل خشکی واژن بعد از یائسگی

خشکی واژن ممکن است درد و ناراحتی در طی رابطه جنسی برای شخص به وجود آورد و امکان عفونت واژن را زیاد کند. کم شدن مقدار استروژن باعث نازک ‌شدن قسمت درونی مجاری ادراری می گردد و امکان تکرر و عفونت‌ های ادراری زیاد خواهد شد.

خشکی واژن

درمان های خانگی جهت رفع خشکی واژن

روغن درخت چای

یک قاشق چای روغن نارگیل را در یک ظرف بریزید. بعد از آن چند قطره روغن درخت چای به آن اضافه نمایید و هم بزنید.

مخلوط به دست آمده را داخل یک ظرف بریزید.

در آخر از طریق یک پنبه آن را به واژن خود بمالید.

آلوئه ورا

برگ آلوئه ورا را برش بدهید و ژل آن را بیرون بیاورید.

یک قاشق از آن را داخل یک ظرف بریزید و کمی شیر به آن اضافه نمایید و خوبی هم بزنید.

هر روز واژنتان را با این مخلوط تمیز کنید و در آخر با آب شست وشو دهید.

روغن نارگیل

یک قاشق روغن نارگیل را بر واژن خود ریخته و خیلی آرام ماساژ بدهید و سپس با آب گرم بشویید.

این درمان را هر روز تکرار نمایید.

بابونه

یک فنجان گل بابونه را با کمی آب داخل یک ظرف بریزید. آن را بر حرارت بگذارید و اجازه دهید تا بجوشد و سپس زیر شعله را خاموش نمایید.

بعد از اینکه خنک شد کمی از آن را میل نمایید.

تخم کتان

کمی از تخم کتان را آسیاب نمایید و به غذاهایی که میخورید اضافه کنید.

روغن زیتون

کمی واژن خود را شستشو دهید و سپس با یک حوله خشک نمایید.

مقداری روغن  زیتون را بر واژن خود بمالید.

بگذارید تا نیم ساعت روغن باقی بماند و بعد از آن با آب شستشو دهید.

سویا

روزانه سه لیوان سویا و شیر را به مدت سه ماه میل نمایید.

ورزش کردن

هر روز حدود نیم ساعت پیاده روی انجام دهید.

ایروبیک را برنامه خود قرار بدهید.

هر روز حدود 20 دقیقه ورزش هوازی داته باشید.

مکمل ‌های فیتواستروژن

فیتواستروژن ‌ها، ترکیباتی مثل استروژن می باشند. به همین علت تقریبا عملکردی مانند استروژن بدن دارند. جهت دریافت نمودن فیتواستروژن ‌ها می شود از این موارد استفاده نمایید:

سویا

آجیل

دانه‌

طبق تحقیقات های انجام شده، مصرف فیتواستروژن ‌ها قادر هستند موجب بهتر شدن خشکی واژن  گردند. با این وجود باید توجه کنید که به عنوان تنها راه درمان نباید بکار گرفته شوند.

روش های پیشگیری از خشک شدن واژن

اگر تصمیم دارید از خشکی واژن ممانعت نمایید، بهتر است روش های کنترلی را در دستور کار خود قرار دهید. روش هایی مانند:

خودداری از استفاده از محصولات و اعمال تحریک کننده مثل انجام دوش واژینال

خودداری از به کاربردن کاندوم ‌های دارای nonoyxnol-9 یا N-9

توجه به تغییرات هورمونی مرتبط با سن

مطالب مشابه را ببینید!