مجله تاپ‌ناز‌

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

گل های طبیعی یکی از زیباترین هدایایی هستند که به مناسبت های مختلفی بین افراد رد و بدل می شود. اما همانطور که می دانید ماندگاری این گل ها کم است و اگر بخواهید یک خاطره را برای همیشه نگه دارید لازم است که گل را خشک کنید.

روش های ساده و پیچیده متعددی وجود دارند که به راحتی می توانید در خانه انواع گل های را بدون تغییر رنگ و شکل خشک کنید. در اینجا قصد داریم تا چندین روش آموزش خشک کردن گل را مرور کنیم تا بتوانید با ابزارهای خانگی انواع گل ها را به بهترین نحو ممکن خشک کنید.

انواع روش های خشک کردن گل

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک کردن گل با هدف تغییر سبک نگهداری گل و بالا بردن طول عمر و ماندگاری گل ها است. از این رو افراد می توانند گل های مربوط به مناسبت های مختلف را خشک کنند و همیشه یاد و خاطره مناسبت را زنده نگه دارند. روش های مختلفی برای خشک کردن گل های مختلف وجود دارد که می توانید با توجه به ابزارها و امکاناتی که دارید یکی از آن ها را انتخاب کنید. این روش ها عبارتند از:

 • آویزان کردن گل ها
 • خشک کردن با محلول گلیسیرین و آب داغ
 • خشک کردن گل طبیعی با اتو
 • خشک کردن با کتاب
 • خشک کردن با مواد شیمیایی
 • خشک کردن با مایکروفر
 • خشک کردن به وسیله شن
 • خشک کردن طبیعی توسط براز
 • خشک کردن با روش پرس کردن
 • خشک کردن با روش آویزان کردن آن بر روی طناب
 • خشک کردن با استفاده از تافت مو
 • خشک کردن در هوای آزاد
 • خشک کردن با پودر جاذب و نمک
 • خشک کردن با پارافین
 • خشک کردن با بوره و آرد ذرت سفید

آویزان کردن گل ها

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین آموزش خشک کردن گل که در خانه می توانید آن را انجام دهید آویزان کردن گل است. برای این کار می توانید دسته گل مورد نظر خود را داخل کمد و بر روی رخت آویز آویزان کنید. این محل چون تاریک و خشک است و جریان هوا هم خوب است گل ها سریعا خشک می شوند.

برای اینکه شیره یا آب خارج شده از گل ها کمد لباس ها را کثیف نکند می توانید یک مقوا زیر آن بیندازید. بعد از خشک شدن گل ها می توانید به آن ها تافت مو بزنید تا ماندگاری و استحکام آن ها افزایش پیدا کند. برای این روش گل هایی را امتحان کنید که نیمه شکفته هستند.

مطلب پیشنهادی: آموزش کامل گلسازی با پارچه ساتن با تصاویر و ویدیوی آموزشی

خشک کردن گل ها با محلول گلیسیرین و آب داغ

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک کردن گل های مختلف با روش گلیسیرین و آب داغ راحت است. برای گل های مانند رز، کاملیا یا حتی میوه های خوشه ای مانند انگور از این روش استفاده می شود. مقدار آب باید دو برابر مقدار گلیسرین باشد مقدار کمی نمک هم به محلول اضافه می شود. شاخه گل ها را داخل این محلول فرو می کنیم. اگر برگ ها کمی رطوبت داشته باشند یعنی مقدار گلیسرین رسیده به آن ها برای خشک شدن کافی بوده است.

خشک کردن گل طبیعی با اتو

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک شدن گل با اتو یک روش آسان و قابل استفاده برای تمام افراد است. در این روش گل را داخل چند دستمال کاغذی قرار می دهید. بعد می توانید زیر و روی گل را کاغذ یا روزنامه قرار دهید. سپس اتو را روی آن قرار می دهید. این روش بیشتر برای گل هایی مانند بابونه یا گل گاو زبان مناسب است و اصلا مناسب دسته گل یا گل رز نیست. چون اتو یک روش پرسی است و برای گل های بزرگ و دسته ای مناسب نیست. این روش کمی باعث تغییر رنگ گل می شود. با اتو در عرض چند دقیقه گل خشک می شود و می توان زمان طولانی از آن استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: آموزش ساخت چراغ خواب + روش ساخت چراغ خواب زیبا و ساده در منزل

خشک کردن گل طبیعی با کتاب

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

شما می توانید آموزش خشک کردن گل با کتاب را برای انواع مختلفی از گل ها امتحان کنید. گل های طبیعی که راحت بین ورقه های کتاب جا می شوند برای این روش مناسب هستند. این روش یکی از قدیمی ترین روش ها برای خشک کردن برگ و گل های مختلف است. معمولا گل هایی که با این روش خشک می شوند برای تابلو یا تزئین قاب عکس استفاده می شوند. برای اینکه رنگ و رطوبت گل صفحه های کتاب را خراب نکند می توانید از یک صفحه مانند روزنامه داخل کتاب استفاده کنید.

داخل هر صفحه یک یا دو گل بیشتر قرار ندهید تا روی هم قرار نگیرند و خراب شوند. بعد از اینکه تمام گل ها را با ظرافت داخل کتاب قرار دادید می توانید برای پرس کردن زیادتر دو یا چند کتاب روی آن ها قرار دهید تا فشار بیشتر باعث شود فرم گل ها بهتر بمانند و راحت تر خشک شوند. در این روش رنگ گل ها به خوبی حفظ می شود و اگر به خوبی محافظت شوند سالیان سال بدون تغییر باقی می مانند.

خشک کردن گل طبیعی با مواد شیمیایی

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

برای آموزش خشک کردن گل با مواد شیمیایی از مواد مختلفی از قبیل سیلیکاژل، بُراز، نمک، اسید بوریک، زاج، آرد ذرت و شن استفاده می شود. اما سیلیکاژل یکی از فراوان ترین مواد شیمیایی در دسترس است که در داروخانه ها می توان آن را تهیه کرد. این ماده جاذب رطوبت است و می توان دو بار از آن استفاده کرد.

مقدار کافی از این پودر سیلیکا را داخل ظرف مناسبی بریزید و شاخه ی گل ها را داخل آن قرار دهید. باید کم کم سیلیکا را اضافه کنید تا کاملا کل قسمت های گل با ماده پوشانده شود. مواظب باشید که دانه های سیلیکا داخل گلبرگ ها نرود. بعد از خشک شدن می توانید روی گل ها تافت مو بزنید تا شکل طبیعی خود را حفظ کنند.

مطلب پیشنهادی: آموزش گلسازی با روبان + روش ساخت 3 نوع گل زیبا با روبان

خشک کردن با مایکروفر

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

دیگر نیازی نیست روش های طولانی مدت را برای خشک کردن گل به کار ببرید. با آموزش خشک کردن گل در مایکروفر می توانید در عرض چند دقیقه گل های زیبا و متنوعی را خشک کنید. برای گل هایی که گلبرگ زیاد دارند مانند گل داوودی و گندمی این روش بسیار مناسب است.

برای شروع این کار گل ها را داخل یک کاغذ روغنی یا توری نسوز قرار دهید. قبل از این کار یک سیم را وارد ساقه کنید سیم را وارد توری کنید تا گل ها تغییر رنگ ندهند. دمای مناسب برای خشک شدن گل ها 100 درجه سانتیگراد است. زمان خشک شدن با توجه به نوع گل ها متفاوت است. بعد از اطمینان از خشک شدن کامل گل ها از تافت مو برای تثبیت آن ها استفاده کنید.

خشک کردن گل به وسیله شن

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک کردن گل با شن برای گل میمون و زبان در قفا بسیار مناسب است. برای این روش بهتر است در ظرف مناسبی مقداری شن یا ماسه بریزید و گل ها را داخل آن فرو ببرید سپس گل سطح گل ها را با شن بپوشانید. در ظرف در این روش باید باز باشد تا جریان هوا به خشک شدن هر چه زودتر گل ها کمک کند.

خشک کردن گل طبیعی توسط براز

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک کردن گل با براز که یک ماده قابل دسترس و جاذب رطوبت است بسیار آسان است فقط کافیست مقداری از این ماده را داخل ظرفی بریزید و گل ها را روی آن قرار دهید. بعد روی گل ها هم مقداری براز بریزید. براز باید روی تمامی گلبرگ ها را بپوشاند. اگر این ماده حالت چسبندگی داشت می توانید مقداری آرد ذرت را با آن مخلوط کنید. بعد از دو یا سه هفته گل ها داخل این ماده کاملا خشک می شوند.

مطلب پیشنهادی: کاردستی ساده با کاغذ سفید + آموزش مرحله به مرحله ساخت کاردستی با کاغذ

خشک کردن گل با روش پرس کردن

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

آموزش خشک کردن گل با دستگاه پرس هم در مدت زمانی کمی انواع گل ها را خشک می کند. دستگاه پرس دارای دو صفحه ی نئوپان است که 4 سوراخ در اطراف آن وجود دارد و این دو صفحه با پیچ و مهره به هم بسته می شوند. گل ها در این روش باید در بین روزنامه به صورت دسته ای قرار داده شوند و بعد آن ها را بین صفحات دستگاه قرار داد.

بعد از قرار دادن گل ها پیچ ها محکم می شوند و فشار پرس باعث خشک شدن گل ها می شود. پیچیدن گل در داخل روزنامه باعث می شود تا فرم گل ها تغییر پیدا نکند. این دستگاه برای پرس گل های بزرگ و دسته گل عروس مناسب نیست. حتی گل هایی که داخل گلدان قرار داده میشوند با این روش خشک نمی شوند. گل های خشک شده به روش پرسی برای تابلو مناسب هستند.

این روش بیشتر برای گل های داوودی، بابونه، مارگریت، بنفشه و … مناسب است. تقریبا روش خشک شدن با پرس مشابه روش خشک شدن با کتاب است.

خشک کردن گل با روش آویزان کردن آن بر روی طناب

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

دسته گل زیبا و خاطره انگیز خود را می توانید با آموزش خشک کردن گل با روش آویزان کردن بر روی طناب خشک و نگهداری کنید. برای انجام این روش می توانید یک طناب را به سقف خانه آویزان کنید. سپس گل ها را دسته کنید و ساقه آن ها با طناب ببندید. سپس گل را به صورت وارونه به طناب سقف آویزان کنید. برای خشک شدن گل با این روش به دو هفته زمان نیاز است. البته نوع گل ها و دمای هوا هم در زمان خشک شدن گل ها دخیل هستند

برای اینکه گل ها پرپر نشوند می توانید آن ها را با استفاده از یک روزنامه بپوشانید. وقتی گل ها خشک شدند طناب آن ها را به آرامی باز کنید و داخل گلدان بگذارید. تنگ های شیشه ای به جای گلدان مناسب تر هستند و گل از خطر ضربه و آسیب در امان است.

مطلب مشابه: طرح های گلدوزی روی بافتنی + تصاویر از لباس های بافتنی زیبای گلدوزی شده

خشک کردن گل با استفاده از تافت مو

آموزش خشک کردن گل طبیعی؛ روش خشک کردن انواع گل

شما می توانید برای خشک کردن انواع گل های زیبا از آموزش خشک کردن گل با استفاده از تافت استفاده کنید. نگهداری گل ها با این روش بسیار راحت است فقط کافیست به تمام گل ها تک به تک تافت بزنید. تافت را با فاصله به گل ها بزنید تا از شکنندگی گلبرگ ها جلوگیری شود.

خشک کردن گل ها در هوای آزاد

ساده ترین روش آموزش خشک کردن گل در خانه قرار دادن آن ها در هوای آزاد است. این روش بیشتر برای گل های نیمه باز مناسب است. چون گل ها تا زمانی که کامل خشک شوند شکفته می شوند. گل هایی که گلبرگ های آن ها کاملا باز شده است به احتمال زیاد تا زمان خشک شدن خراب شوند و گلبرگ های آن ها می ریزند.

گل های کوچک با ساقه ی ضخیم مانند اسطوخودوس با این روش بسیار زیبا خشک می شوند. برای انجام این روش می توانید گل ها را به صورت دسته های کوچک ببندید. گل های بزرگ باید به صورت تکی خشک شوند. بعد دسته گل را در جای خشک، تاریک و با جریان هوا آویزان کنید تا خشک شوند. اگر هوای آزاد در محیط خشک کردن گل ها جریان نداشته باشد گل ها کپک می زنند. گل ها را می توانید به سقف محل آویزان کنید. با این روش گل ها تغییر رنگ نخواهند داشت.

خشک کردن گل با پودر جاذب و نمک

آموزش خشک کردن گل برای انواع گل ها می تواند کمی متفاوت باشد. مثلا برای گل های بزرگ مانند لیلیوم شاید سایر روش ها چندان جذاب نباشد. از این رو استفاده از پودر جاذب و نمک برای خشک کردن این گل ها فوق العاده است. بهتر است زمانی این روش را استفاده کنید که گل ها شاداب هستند و گلبرگ های گل نریخته است. گل های نیمه باز قبل از شکفتن کامل با این روش بسیار زیبا خشک می شوند.

برای انجام این روش می توانید پودر جاذب را با نمک مخلوط کنید. به ازای 15 میلی لیتر نمک می توانید یک لیتر پودر جاذب اضافه کنید. پودر را داخل ظرف مناسب بریزید و گل ها را به صورت ایستاده داخل پودر بگذارید. بعد از فرو کردن گل ها داخل ظرف باید مابقی پودر را اضافه کنید تا تمام سطح گل ها را بپوشاند. برخی از گل ها باید به صورت وارونه و برخی دیگر باید به صورت افقی داخل پودر قرار داده شوند تا حالت طبیعی و زیبای خود را حفظ کنند.

خشک کردن گل با پارافین

آموزش خشک کردن گل با پارافین مایع هم یک روش رایج و کاربردی است. برای انجام این کار ابتدا پارافین را در ظرفی بریزید و آن را حرارت دهید تا کاملا مایع شود. بعد از مایع شدن پارافین گل را داخل آن فرو ببرید به طوری که تمام قسمت های گل به پارافین آغشته شود. البته برای خشک کردن با استفاده از این روش باید دقت داشته باشید که پارافین داغ نباشد وگرنه گل خراب می شود.

خشک کردن با بوره و آرد ذرت سفید

آموزش خشک کردن گل با استفاده از بوره و آرد ذرت یک روش آسان و بدون هزینه است. شما به راحتی در خانه می توانید بوره و آرد ذرت را با هم مخلوط کنید و آن ها در در ظرفی در باز بریزید سپس گل ها را روی آن قرار دهید تا خشک شوند. باید نسبت بوره و آرد ذرت مساوی باشد.

مطالب مشابه را ببینید!