مجله تاپ‌ناز‌

خطرهای برنج پلاستیکی چیست؟

علی‌رغم اینکه برنج ایرانی یکی از سالم‌ترین انواع برنج‌ها در تمام دنیاست؛ بسیاری از خانوارهای ایرانی به دلایل مختلف نظیر اختلاف قیمت برنج ایرانی و خارجی، نا‌آگاهی از خطرات مصرف برنج پلاستیکی یا صرفا به‌خاطر پخت راحت‌تر این برنج‌ها، برنج اعلای ایرانی را کنار می‌گذارند و به محصولات تراریخته، پلاستیکی و ناسالم روی می‌آورند. غافل از اینکه بدانند با مصرف مداوم این برنج‌ها چه خطرات بزرگی سلامت اعضای خانواده را تهدید می‌کند. همراه ما باشید تا با مهم‌ترین خطرهای برنج پلاستیکی و روش‌های تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی آشنا شویم.

خطرهای برنج پلاستیکی چیست؟

برنج پلاستیکی همان برنج تقلبی است؟

علی‌رغم تکذیب‌های جدی درمورد وجود برنج پلاستیکی، این بحث داغ اولین بار در یک وب‌سایت خارجی مطرح شد و دامن زدن رسانه‌ها به جدیت بیشتر آن کمک کرد. تا امروز هیچ کارخانه‌ای در دنیا تولید برنج پلاستیکی را به رسمیت نشناخته و خود را به عنوان تولیدکننده برنج پلاستیکی اعلام نکرده است. در حقیقت با توجه به سرانه تولید برنج اصل در دنیا و رونق بازار واردات و صادرات برنج، باور کردن ماجرای تولید و تهیه برنج پلاستیکی عجیب است؛ چراکه اصلا نیازی به تولید برنج پلاستیکی نیست!

در حال حاضر برنج اعلای ایرانی با کیفیت بسیار بالا ازطریق فروشندگان معتبر و خوش‌نام به‌دست خریداران می‌رسد. ما برای اطمینان از کیفیت و مرغوبیت برنج، خرید برنج ایرانی از کاویش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با این حال، نمی‌توان وجود برنج‌های تقلبی یا برنج‌های غیرایرانی کیفیت پایین را انکار کرد. این برنج‌ها تفاوت‌های قابل توجهی با برنج واقعی دارند و مصرف مداوم آنها می‌تواند بیماری‌های مختلفی به‌دنبال داشته باشد.

خطرات مصرف برنج پلاستیکی

بزرگ‌ترین خطر مصرف این برنج‌ها ناشی از ورود حجم قابل توجهی از فاضلاب شهری و صنعتی به محیط‌های آبی و زمین‌های کشاورزی و استفاده فراوان از کودهای شیمیایی و انواع سموم برای باروری خاک است. فلزات سنگین موجود در این سموم نتیجه‌ای جز آلودگی کشتزارها و به خطر انداختن سلامت انسان‌ها ندارد. این فلزات سنگین در بافت ارگان‌های بدن رسوب می‌کنند و بیماری‌های جدی نظیر اختلالات عصبی، سرطان، اختلالات تنفسی و آسیب‌های کلیوی را به‌دنبال دارند.

برنج به‌دردنخور پلاستیکی آفت نمی‌گیرد!

اینکه برنج‌های خارجی و پلاستیکی آفت نمی‌گیرند، اصلا نکته مثبتی نیست. نبود آفت خبر از مواد شیمیایی دارد که در روند تولید این برنج‌ها به‌کار رفته و مصرف این نوع برنج را برای سلامت خریدار و مصرف‌کننده فوق‌العاده مضر می‌کند. از طرفی احتمال دستکاری ژنتیکی و تغییر ژن در این برنج‌ها، خطری است که نباید نادیده‌اش گرفت.

سمی به نام آرسنیک در برنج‌های پلاستیکی

آرسنیک سم خطرناکی است که در بیشتر محصولات کشتی وجود دارد و ردپای آن به‌مقدار زیاد در برنج‌های بی‌کیفیت وارداتی و کم‌و‌بیش در برنج‌های داخلی دیده می‌شود. به‌طور کلی سم آرسنیک از راه خاک و آب آلوده وارد برنج پلاستیکی می‌شود و مصرف مداوم آن مشکلاتی مثل دل‌درد، اسهال و بروز بیماری‌های جدی‌تر مثل بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان را به‌دنبال دارد.

مسئله اینجاست که هرچه محیط کشت برنج آلوده‌تر باشد و برای رشد برنج از انواع مختلف آفت‌کش‌ها و ترکیبات شیمیایی استفاده شود، درصد این سم در برنج بالاتر می‌رود و خطرناک‌تر می‌شود. این یعنی برنج‌های پلاستیکی و بی‌کیفیت وارداتی که هیچ اطلاعاتی از محل کشت آنها در دسترس نیست، از این نظر فوق‌العاده خطرناک‌اند.

در عوض برنج‌های داخلی، به‌خصوص مواردی که در مناطق شمالی یعنی گیلان، مازندران و گلستان کشت می‌شوند، به‌دلیل شرایط بهتر خاک شالیزار، تمیزبودن آب مصرفی و وسواس تولیدکنندگان داخلی نسبت به رعایت اصول بهداشتی، درصد سم آرسنیک را به حداقل مقدار ممکن می‌رسانند و همان مقدار ناچیز نیز با چند ساعت خیساندن برنج در آب از بین می‌رود.

روش تشخیص برنج پلاستیکی و ایرانی

خطرهای برنج پلاستیکی چیست؟

برای تشخیص برنج اصل ایرانی از برنج تقلبی و غیراصل روش‌ها و آزمون‌های مختلف وجود دارد که در ادامه به ۴ مورد از رایج‌ترین آنها می‌پردازیم.

۱. روش آزمون هاون برای تشخیص برنج پلاستیکی

در این روش مقداری از برنج را در هاون می‌کوبید. اگر برنج خرد شد و پودر سفیدرنگ در هاون باقی ماند، برنج واقعی و اگر به‌هیچ‌وجه خرد نشد یا لکه‌های زرد رنگ در آن مشاهده کردید، برنج ناخالص، غیراصل و بهتر بگوییم برنج مصنوعی است.

۲. آزمون آب برای تشخیص برنج پلاستیکی

روش دیگر برای تشخیص برنج پلاستیکی یا تقلبی استفاده از یک لیوان آب است. یک قاشق برنج را در لیوان پر از آب بریزید و ببینید برنج ته نشین می‌شود یا روی آب می‌ماند. اگر برنج روی سطح آب باقی ماند، قطعا ارگانیک نیست؛ ناخالصی دارد یا پلاستیکی است.

۳. آزمون کپک برای تشخیص برنج پلاستیکی

یک ظرف پلاستیکی دربسته بردارید، برنج خیس در آن بریزید و چند روزی مقابل نور خورشید رهایش کنید. برنج پلاستیکی تحت هیچ شرایطی کپک نمی‌زند؛ در حالی که اولین کپک‌های برنج ارگانیک ظرف چند روز پدیدار می‌شود.

۴. آزمون آتش  برای تشخیص برنج پلاستیکی

در آزمون آتش دانه‌های برنج را شعله‌ور می‌کنید تا بینید برنجتان خالص است یا ناخالصی دارد. اگر برنج آتش گرفت و شعله‌ور شد، برنج قطعا خالص نیست و به‌اصطلاح رایج بازار، پلاستیکی است.

برای مطالعه مفصل تر برای تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی اینجا و این لینک کلیک کنید.

برنج اصل و مرغوب ایرانی

برنج کشور ما جزء بهترین برنج های موجود در کل دنیا است. نمونه های به دست آمده در مناطق شمال همیشه رتبه با کیفیت ترین برنج های سطح جهانی را کسب کرده اند. اما هنگام انتخاب بهترین برنج ایرانی اسامی مختلفی پیش روی‌مان قرار می گیرد. در این لحظه هر خانواده ایرانی با توجه به سلیقه خود بهترین برنج را انتخاب می کند. به عنوان مثال، برخی خانواده ها دوست دارند عطر برنج‌شان متفاوت باشد. اما برخی دیگر ظاهر برنج برایشان اهمیت بیشتری دارد. همچنین میزان بودجه برای خرید برنج بسیار اهمیت دارد.عوامل مختلفی مانند منطقه، زمین کشت، آب و هوا و … روی خصوصیات برنج های شمال تاثیرگذار است. مثلا، بهترین برنج های ایرانی که عطر فوق‌العاده‌ای دارند، در مزارع و شالیزار شهرهای شمالی کشت می شود. اما به طور کلی، بهترین برنج ایرانی برنج طارم محلی، علی کاظمی و صدری است که با عطر و بوی فوق‌العاده شان چایگاه ویژه ای در دل خانواده های ایرانی ایجاد کرده اند.

خطرهای برنج پلاستیکی چیست؟

برای مشاهده قیمت و خرید برنج های ایرانی به cavishfood.com مراجعه نمایید.

برنج طبیعی را از کجا بخریم؟

درحال‌حاضر فروشندگان معتبری در ایران در زمینه بسته‌بندی و پخش برنج درجه‌یک ایرانی فعالیت دارند که از نمونه آنها می‌توانیم به فروشگاه اینترنتی کاویش اشاره کنیم. هنگام خرید برنج مصرفی خانواده، دقت کنید که کیفیت برنج تاثیر مستقیمی بر سلامت شما و اعضای خانواده‌تان می‌گذارد و مصرف برنج‌های مصنوعی و پلاستیکی مضرات زیادی برای سلامت انسان به‌دنبال دارد. توصیه می‌کنیم این محصول پراستفاده را حتما از مراکز مطمئن خریداری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!