مجله تاپ‌ناز‌

خواص افسنتین + فواید و کاربردهای این گیاه دارویی برای سلامت

خواص افسنتین

افسنتین یک گیاه معطر و چند ساله است که خواص دارویی زیادی دارد. از جمله این خواص می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود دستگاه گوارش و افزایش اشتها اشاره کرد. افسنتین داری خواص مختلفی برای بدن است. این گیاه دارویی خود رو است و تا حدی به گیاه مرزه شباهت دارد که در ادامه بیشتر در مورد فواید و خواص آن توضیح می دهیم.

خواص گیاه افسنتین

افسنتین گیاه غیر بومی است که عمر زیادی دارد و عطر خوشی دارد و در حدود یک و نیم متر رشد می کند. این گیاه به شکلی طبیعی در زمین های بایر، خشک و صخره ای و در حاشیه زمین ها و گذرها رشد می کند. این گیاه بارور مثمر است و در مکان های خشک تا مرطوب به خاک زهکشی شده تمایل دارد. افسنتین ریشه های عمودی دارد که 5 سانتی متر قطر دارد، همراه با شاخه های کم عمق جانبی که در جهتی رشد می کنند.

ساقه گیاه هم به شکل مستقیم رشد می کند که شیار دار و شعبه دار است و رنگ آن نقره ای سبز است. برگ های این گیاه به مرزه شباهت دارند و گل های به رنگ قرمز و زرد دارد که در ماه های تیر تا مرداد شکوفه می دهند. این گیاه در بیشتر کشورهای اروپای و آسیایی مانند ایران، عرق، سوریه، پاکستان و هند رشد می کند.

از تمام قسمت های این گیاه استفاده می شود که شامل برگ و سرشاخه های گلدار آن است.

 

سلامتی کبد

این گیاه اثرات ضد هپاتیتی در حیوانات نشان داده است که این اثرها به دلیل کاهش اکسیداسیون و ظاهر شدن خاصیت ضد التهابی و کاهش آسیب های کبدی انجام می شود. این گیاه خاصیت ضد یرقان دارد و باعث تقویت کبد می شود. برای درمان کردن یرقان 50 گرم از گل افسنتین را در یک لیتر روغن زیتون برای 50 روز خیس کنید و روزی 3 بار هر بار 30 قطره میل کنید.

✅ بخوانید: استفاده از انار برای تصفیه کردن کبد و آرام کننده درد مفاصل

درمان رنگ پریدگی

افرادی که چهره زرد دارند و رنگ پریدگی دارند با استفاده از دم کرده افسنتین می توانند بهبود پیدا کنند. یک گرم از این گیاه را در 200 سی سی آب جوش برای 20 دقیقه دم کنید و سپس صاف کنید و هر نیم ساعت یک قاشق میل کنید.

خاصیت ضد التهابی

گیاه افسنتین دارای فینوشیمی هایی به نام آزولنر است که ترکیباتی هستند که خواص قوی ضد التهابی آنها به اثبات رسیده است. التهاب ریشه خیلی از مشکلات در بدن مانند رماتیسم و کلسترول بالا است. افسنتین به دلیل داشتن این خاصیت باعث می شود تا دردها و تورمهای ناشی از آرتروز بهتر شوند.

خاصیت درمان کنندگی واریس

این گیاه دارای خاصیت درمان کنندگی واریس است. برای بهره بردن از این خاصیت می توانید نیم گرم از افسنتین را با 100 سی سی آب جوش دم کنید و با عسل میل کنید. می توانید از کمپرس داغ این گیاه استفاده کنید.

✅ مطلب پیشنهادی: 8 روش موثر برای از بین بردن واریس

درمان کننده زخم

برای درمان کردن زخم ها می توانید از این گیاه استفاده کنید. زخم هایتان را با جوشانده افسنتین  و کمی نمک بشویید.

خاصیت های روغن افسنتین برای خانم ها

علاوه بر خواص مفید افسنتین، روغن این گیاه هم خواص مختلفی برای بانوان دارد و برای درمان مشکلاتی همچون قاعدگی نامنظم، قاعدگی دردناک، کیست تخمدان، مشکلات یائسگی، اختلالات قائدگی و دیگر علائم در ارتباط با قاعدگی مفید است. این روغن باعث تقویت گردش خون در رحم، ناحیه لگن و ماهیچه های صاف لگن می شود و آنها را محکم می کند. این روغن برای تسکین درد هم استفاده می شود.

مقابله با سرطان

افسنتین دارای خاصیت شیمایی برای درمان سرطان است. استفاده از این گیاه باعث می شود تا سلول های سرطانی به ویژه سرطان سینه از بین بروند. مواد شیمایی مشتق شده از این گیاه برای سلول های سرطانی سمی می باشند ولی ممکن است اثرات جانبی هم بر سلول های عادی سینه داشته باشند.

رفع ترشحات رحم

به منظور رفع ترشحات غیر طبیعی در رحم دم کرده این گیاه مفید است.

تقویت کننده قلب

از دیگر خواص افسنتین تقویت قلب است. مصرف دم کرده این گیاه باعث تقویت قلب می شود. نیم گرم از افسنتین را در 100 سی سی آب جوش دم کنید و با عسل شیرین کنید و میل کنید.

افزایش نیروی جنسی

گیاه افسنتین دارای خاصیت ازدیاد نیروی جنسی است. برای بهره بردن از این خاصیت نیم گرم از این گیاه را درون 100 سی سی آب دم کنید و میل کنید.

غنی سازی بدن

روغن این گیاه می توانید باعث تقویت کل سیستم بدن، تحریک سیستم گوارشی، بهبود عملکرد سیستم گردش مواد و تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این روغن یک نیروبخش برای قلب است و سیستم ایمنی را تقویت می کند و از کارکرد سیستم مترشحه بوت حمایت می کند. بدن را قادر می کند تا مواد سمی را دفع کند و بدن در حالت آماده باش قرار می گیرد. بوی طبیعی افسنتین و روغن آن به عنوان جزیی مهم در تهیه گندزدا استفاده می شود.

خاصیت بو زدایی

روغن این گیاه عطر زیادی دارد و بوی خاصی متصاعد می کند و عطر آن شبیه به عطر روغن کاج خمره است. بوی روغن مانند یک گندزدا عمل می کند و در زمان مصرف باید رقیق شود.

پیشگیری از عفونت های میکروبی

روغن این گیاه خاصیت سمی برای مقابله با عفونت را دارد و باعث می شود تا میکروب ها کشته شوند. ترکیبات روغن این گیاه برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده تب هم مفید است. روغن آن باعث کاهش تب می شود.

استفاده به عنوان حشره کش

افسنتین گیاهی سمی برای حشرات است. سمی بودن این گیاه باعث می شود تا از روغن آن برای دفع حشرات استفاده شود. می توانید از این روغن در اسپری ها یا بخارسازها و حشره کش ها استفاده کنید.

تسیکن دهندگی دردهای عصبی

روغن افسنتین دارای تاثیر مخدری است. تاثیر مخدری این گیاه می تواند باعث تسکین و آرام کردن دردهای عصبی، صرع، حملات هیجانی، تشنج، استرس، تنش و بی خوابی گردد.

مقابله با مالاریا

مالاریا یک بیماری عفونی و میکروبی است که به دلیل نیش پشه مالاریا ایجاد می شود. نیش عفونی مالاریا به گلبول قرمز حمله می کند. عصاره گیاه افسنتین به نام آرتمیسینین دارویی است گیاهی که خاصیت ضد مالاریایی قوی دارد. این عصاره باعث کاهش سریع انگل های موجود در خون مبتلایان به مالاریا می شود.

سازمان بهداشت جهانی داروهایی که بر پایه آرتمیسینین ساخته می شوند را اولین اقدام درمانی برای بیماری مالاریا می داند و آن را توصیه می کند.

خواص افسنتین

خاصیت تحریک کنندگی سیستم گوارشی و رفع مشکلات گوارشی

از این گیاه برای درمان مشکلات مختلفی که با دستگاه گوارشی ارتباط دارند استفاده می گردد. افسنتین به منظور تسکین سوء هاضمه و همچنین ترغیب به گوارش بهتر استفاده می شود، این موضوع به خاطر توانایی این گیاه در ارتقای تولید صفرا و حمایت از سلامت کبد و کیسه صفرا می باشد. وقتی که از این گیاه به همراه برخی از گیاهان دارویی دیگر مثل نعناع و زنجبیل استفاده می شود تاثیر آن برای گوارش بیشتر خواهد شد. از دمکرده افسنتین همچنین برای درمان یبوست های ناشی از ضعف دستگاه هاضمه و اسهال های مزمن استفاده می شود، همچنین این دمنوش باعث دفع اختلالات بلغمی می شود.

بهبود تب

یکی دیگر از خواص گیاه افسنتین پایین آوردن دمای بالای بدن ناشی از تب می باشد. این گیاه باعث می شود تا بیمار شدیدا عرق کند و دمای بدنش کمتر شود. علاوه بر تب های معمولی این گیاه برای پایین آوردن تب ناشی از اعمال انگلی روده نیز موثر می باشد.

حذف کرم و انگل

گیاه افسنتین به شکل کامل برای از بین بردن انگل های مضر در بدن موثر است. این گیاه بسیار مقرون به سرفه بوده و به عنوان دارویی مناسب در کشورهای درحال توسعه شناخته می شود که نیاز به هزینه زیادی ندارد. بسیاری از انگل های موجود در بدن مثل کرم های قلاب دار و حلقوی با کمک این گیاه نابود می شوند. افسنتین محیطی در روده ایجاد می نماید که برای انگل ها و موجودات ریز خطرناک کشنده می باشد.

بهبود اضطراب

گیاه افسنتین دارای اثرات معتدل و ضد اضطرابی می باشد و خیلی از افراد برای غلبه بر علائم استرس و اضطراب از آن بهره می برند، البته در این مورد تحقیقات زیادی انجام نشده است پس در مصرف آن موارد احتیاط را در نظر بگیرید.

افزایش دهنده اشتها

از گیاه افسنتین به شکل سنتی به منظور افزایش اشتها استفاده می شده است که بسیار مهم برای بیماران است. برای افزایش اشتها می توانید ۱۰ تا ۲۰ قطره از عصاره گیاه را در یک لیوان آب مخلوط کرده و ۱۵ دقیقه قبل از خوردن غذا بنوشید.

درمان کم خونی

از دیگر خواص این گیاه کمک به درمان کم خونی می باشد. برای بهره بردن از این خاصیت افسنتین باید، ۱ گرم از آن را در ۲۰۰ سی سی آب جوش بریزید و بگذارید دم بکشد، سپس آن را با مقداری عسل شیرین کرده و قبل از نهار و شام یک استکان میل نمایید.

بهبود سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحری پذیر یکی از بیماری های رایج برای روده بزرگ است که علائمی مثل گرفتن ماهیچه های شکم، نفخ و اسهال و … را دارد و باعث اسهال و یبوست می شود. برخی از بیماران برای درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر از افسنتین به تنهایی و یا به شکل ترکیبی با دیگر گیاهان دارویی استفاده می کنند و نتایج خوبی از آن می گیرند. این گیاه برای درمان علائم اختلالات شکمی مثل حالت تهوع، سوزش سر دل و اسپاسم های روده مفید بوده است.

تحریک قاعدگی

افسنتین دارای خواص طبیعی خاصی می باشد که باعث تحریک قاعدگی و تنظیم نمودن چرخه قاعدگی می شود. استفاده از این گیاه بسیار مناسب است زیرا می تواند به عنوان یک داروی ضد بارداری فوری یا درمان طبیعی برای قاعدگی نامنظم استفاده گردد. همچنین این گیاه برای کسانی که به دلایلی دچار قطع عادت ماهیانه شده اند نیز مفید است. همچنین از دمکرده آن می توان برای خانم هایی که یائسگی زود رس دارند استفاده کرد.

بهبود بیماری کرون

تحقیقات مختلف درباره خاصیت های این گیاه نشان داده است که افسنتین می تواند علائم بیماری کرون را بهبود دهد. مصرف منظم افسنتین برای دو تا سه ماه باعث کاهش علائم کرون شده و کاهش دوز استروئید را به دنبال دارد.

درمان کننده عفونت گوش

به منظور بهبود ورم بنا گوش و التیام چرک و عفونت گوش جوشانده این گیاه در روغن بسیار مفید است. برای استفاده از آن جوشانده را در گوش بچکانید تا عفونت و سنگینی گوش برطرف شود. همچنین برای درمان درد گوش می توانید برگ افسنتین را در آ بجوشانید و از بخور آن برای گوش استفاده کنید.

رفع کننده بید

افسنتین از زدن بید به لباس ها جلوگیری می کند، برای پیشگیری از آسیب لباس های خود مقداری از این گیاه را در کمد لباسهایتان قرار دهید.

رفع کننده بوی بد دهان

برای از بین بردن بوی بد دهان می توانید از دمکرده افسنتین استفاده نمایید و شاهد خاصیت های مفید آن باشید.

تقویت حافظه و بهبود فراموشی

خواص دیگر گیاه افسنتین کمک به تقویت حافظه و بهبود دهندگی فراموشی می باشد. پس به منظور تقویت حافظه و حذف فراموشی از دمکرده این گیاه استفاده کنید.

درمان کننده ریزش مو و موخوره

به منظور درمان ریزش موها از دمکرده افسنتین بنوشید و همچنین می توانید با آن ر خود را ماساژ دهید، با اینکار علاوه بر ریزش مو موخوره نیز برطرف خواهد شد و از بروز موخوره نیز جلوگیری می شود. به منظور رفع تاسی نیز می توانید از این گیاه استفاده کنید.

درمان شوره سر

یکی دیگر از خواص این گیاه کمک به درمان شوره سر می باشد. برای برطرف کردن شوره سر مقداری از گیاه را در آی جوش دم کنید و موهای خود را با آن ماساژ دهید.

درمان لکه های قرمز در چشم و سیاهی زیر چشم

افسنتین برای چشم ها نیز مفید است. برای درمان لکه های قرمزی که در چشم به وجود آمده می توانید از این گیاه استفاده کنید، مقداری از گیاه را داخل پارچه ای تمییز بگذارید و پارچه را در آب جوش فرو ببرید سپس آن را در محل چشم ها قرار دهید. این لکه ها ممکن است به خاطر ضربه در چشم ایجاد شوند.

همچنین از این گیاه می توان برای رفع سیاهی زیر چشم استفاده کرد، برای این منظور جوشانده گیاه را با مقداری عسل ترکیب کنید و بگذارید دوباره بجوشد، بعد محلول را از صافی عبور دهید و زیر چشم ها بمالید. شستشوی چشم ها با این گیاه باعث تقویت بینایی خواهد شد.

طبع گیاه افسنتین

گیاه افسنتین دارای طبع گرم و خشک می باشد.

دیگر خاصیت های گیاه افسنتین

علاوه بر موارد بالا گیاه افسنتین دارای خواص زیر نیز می باشد:

 • مسهل صفرا
 • جوشانده گیاه باعث تصفیه خون شده و رسوب خونی را از بین خواهد برد.
 •  دمکرده این گیاه کابوس، سرگیجه و مالوخیا را درمان می نماید.
 • دمکرده افسنتینبه منظور درمان رعشه و لقوه مفید می باشد.
 • این گیاه و دمنوش آن برای تقویت طحال، معده و کبد و روده مفید می باشد.
 • این گیاه برای آب آوردن انساج و خیز عمومی بدن موثر است.
 • دمکرده این گیاه برای بهبود کسانی که مشکل تصلب شرائین دارند موثر است.
 • مفید برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند.
 • درمان کننده گلو درد.
 • از این گیاه برای دفع حشرات موزی به بدن چارپایان می مالند.
 •  جوشانده این گیاه برای درمان نیش عقرب استفاده می شود.

مطالب مشابه را ببینید!