مجله تاپ‌ناز‌

خواص الماس چیست + اطلاعات و دانستنی های علمی در مورد الماس و فواید آن برای زیبایی و سلامت

الماس یکی از سخت ترین مواد در کره زمین است و بسیار کمیاب و همچنین گران قیمت است و البته خواص مختلف و خاصی هم دارد.

الماس سخت ترین ماده روی زمین است و قابل شکستن نیست و بسیار هم کمیاب است که باعث می شود قیمت گرانی داشته باشد. این سنگ کمیاب به شکلی زبیعی در معدن به وسیله کربن تشکل می شود. الماس های به رنگ زرد و قهوه ای بیشتر پیدا می شوند ولی نوع بدون رنگ آن در جواهرسازی و صنعت بسیار کاربرد دارد و طرفداران آن هم زیاد است.

در ادامه اطلاعات علمی در مورد الماس و خواص الماس برای زیبایی و سلامت را توضیح می دهیم.

خواص مختلف الماس

الماس سنگی گرانبها است که نام آن از کلمه یونانی آداماس به معنی فناناپذیر گرفته شده است، منشا شکل گیری الماس کربن خالص است و ظطاهری کریستالی و بی رنگ دارد و در بعضی از موارد ممکن است رنگ الماس قهوه ای شکل، سفید مایل به آبی، نارنجی روشن، زیتونی و به ندرت سیاه هم دیده شود. سنگ الماس در کشورهایی مانند کشورهای آفریقایی به ویژه آفریقای جنوبی، هند، برزیل و سیبری استخراج می شود.

از زمان های قدیم تا به حال الماس به عنوان سلطان نگین جواهرات شناخته می شود و ارزش بسیار زیادی نسبت به دیگر سنگ ها دارد. باید بدانید که اشعه ایکس از بلور الماس رد نمی شود، بلکه منعکس می شود به همین دلیل می توان به خاطر این خاصیت برلیان واقعی از نوع بدلی آن را تشخیص داد. در ادامه بزرگ ترین الماس های دنیا را معرفی می کنیم.

 • الماس کولیان: این الماس در برج لندن نگهداری می گردد و به آن ستاره آفریقا گفته می شود.
 • الماس کوه نور: الماس معروف کوه نور که در تاج ملکه الیزابت قرار گرفته است.
 • الماس تیفانی: این الماس در حال حاضر در نیویورک نگهداری می گردد.

همان گونه که اشاره شد الماس خواص مختلفی دارد که ممکن است در مورد بعضی از آنها اطلاعاتی نداشته باشید و در ادامه می خواهیم مهمترین خواص الماس را معرفی کنیم.

فوائد مختلف الماس برای صورت

در ادامه این مطلب به خواص و فواید الماس برای سلامت اشاره می کنیم.

خاصیت لایه برداری الماس

سنگ الماس دارای خواص عالی برای لایه برداری می باشد و باعث از بین رفتن سلول های مرده می شود و تولید سلول ها را ارتقا خواهد داد. همچنین در مقایسه با دیگر لایه بردارها، الماس اثر لایه برداری طولانی تری روی پوست خواهد داشت. الماس باعث می شود تا عملکرد سوخت و ساز پوست افزایش یابد، به همین دلیل باعث می شود تا تولید سلول ها نیز افزایش و بهبودد یابد، این موضوع به این معنا می باشد که درخشش پوست شما بیشتر خواهد شد.

060170c692ac35fc 1024x681 1 e1609409557557

جلوگیری از پیری و مسائل مرتبط با افزایش سن

ماساژ دادن صورت با کمکمحتوای گرده الماس باعث می شود تا گردش خون در پوست تحریک شود، خون مواد مغذی را به نقاط مختلف پوست و بدن انتقال داده و باعث می شود تا خط افتادن و چین و چروک افتادن روی پوست به تاخیر بیافتد. همچنین استفاده از این ماساژ باعث می شود تا ماهیچه های پوست محکم شوند و از افتادگی پیشگیری می کند.

درمان کننده مشکلات پوست

الماس یکی از مهمترین مواردی است که برای پوست کفایت می کند. با کمک الماس مشکلات پوستی و همچنین جوش های سر سیاه و سرسفید برطرف شده و محو خواهند شد.

 • محکم شدن پوست:

همانطور که مشخص است افزایش سن باعث شل شدن پوست خواهد شد به شکلی که پوست انعطاف و کلاژن خود را به مرور از دست خواهد داد. یکی از خواص الماس این است که به تولید کلاژن و بیشتر شدن آن در پوست کمک می نماید و باعث محکم تر شدن پوست می گردد از این رو باعث جوانتر به نظر رسیدن خواهد شد. الماس در کنار دیگر اجزاء باعث دستیافتن به نتیجه ای عالی در پوست می شود.

 • الماس به منظور آماده سازی پوست و بهبود جذب آن:

کاربرد دیگر الماس این است که این ماده باعث می شود تا پوست برای جذب بهتر و دیگر مراقبت ها آماده شود. وقتی سلول های مرده از پوستت جدا شوند پوست برای جذب بهتر آماده خواهد شد، با باز شدن منافذ پوست نفوذ پذیری آن بهتر می شود، که این ها از ویژگی های الماس می باشد.

 • مرطوب نگهداشتن پوست:

برخی از کرم ها باعث تولید چربی کمی می شوند و تمایل به از دست دادن رطوبت دارند که این موضوع پوست را خارش انداخته و پوسته پوسته می کند. ماساژ دادن پوست با استفاده از محصولات حاوی الماس باعث می شود تا پوست مرطوب شده و مرطوب بماند، همچنین این مواد باعث بهبود تولید چربی می شوند و این ماده پوست را مرطوب، نرم و منعطف نگهداری می کند.

 • جوانسازی پوست با الماس:

کاربرد الماس بر روی پوست باعث می شود تا پوست قابلیت این را داشته باشد که خود را ترمیم و جوان سازی نماید، همچنین این خاصیت را دارد که از پوست مراقبت نماید و آن را درمان نماید.

 • افزایش دهنده درخشندگی پوست:

با استفاده از ماسک های حاوی الماس می بینید که پوستتان شفافتر و درخشنده تر خواهد شد. این شفافیت به خاطر اثرات روشن کننده الماس برای پوست است و الماس باعث می شود تا تمامی لکه ها و تیرگی ها از بین رفته و پوست بازیابی شود و شفاف تر دیده شود.

تقویت حافظه با الماس

محققان روشی اختراع نموده اند که با استفاده از آن سرعت و مدت زمان نگهداری اطلاعات در سیستم های ذخیره سازی افزایش می یابد، در این روش از الماس استفاده می شود. در این روش از الماس به جای آلیاژ تشکیل شده از ژرمانیوم، آنتی موان، تلاریوم که در ساخت حافظه های تغییر فاز استفاده می شوند، استفاده می گردد.

حافظه هایی که در این روش ساخته می شود خیلی سریعتر از حافظه های فلش هستند و تا ۱۰۰ مرتبه امکان بازنویسی اطلاعات را فراهم می آورند. از این فناوری برخی از شرکت های سخت افزاری به منظور تولید تراشه هایی با قابلیت پنج میلیون بازنویسی استفاده می نمایند. به احتمال خیلی بالا کلیه ی هارد دیسک ها تا ۵ سال آینده با استفاده از این فناوری تولید می گردند و به منظور ذخیره اطلاعات، فضایی بسیار بیشتر از فضای فعلی با سرعت زیاد به وجود می آیند.

فوائد مختلف اقتصادی الماس

در ادامه با خواصی که الماس می تواند در اقتصاد داشته باشد آشنا می شویم:

 • رشد اقتصادی با الماس:

بیشترین و وسیع ترین الماس دنیا از منابعی حاصل می شود که به منظور تولید درآمد و کمک به پیشرفت ملی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به قوانین مناسب و خوب، الماس منبع حیاتی برای کسب درآمد به منظور ساخت زیر ساخت ها و خدمات اجتماعی ضروری مثل بیمارستان ها و مدارس محسوب می شود.

 • فرصت های شغلی:

از دیگر خواص الماس این است که، صنعت الماس وسیله ی معاش را برای میلیون ها نفر از افراد در سراسر جهان ایجاد می کند. فرصت استخدامی به هزاران فرد این اجازه را می دند تا کسب درآمد نمایند و سلامت شغلی داشته باشند و محیط بهتری را برای خانواده فراهم کرده و امکان آموزش را برای خانواده و کودکان خود فراهم آورند.

 • درآمد الماس برای توسعه زیر ساخت ها:

درآمدهایی که از تجارت الماس به دست می آید برای ساخت زیر ساخت هایی ضروری و واجبی مانند جاده ها و سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده می شود، به عنوان نمونه در سال ۱۹۹۶ در بوتسوانا حدود سه مایل جاده وجود داشته است که در حال حاضر به چهار هزار مایل تبدیل گشته و سیستم حمل و نقل عمومی نیز به آن اضافه شده است.

برخی دیگر از خاصیت ها و فواید الماس

علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، الماس دارای خاصیت های دیگری برای دارنده آن از جنبه های مختلف می باشد که در ادامه مختصرا با آنها آشنا می شویم:

 • الماس شکوه و زیبایی بینظیر و غیر قابل مقایسه ای را به نمایش می گذارد. اغلب مردم استفاده از الماس در جواهراتشان را به دلیل کمیاب بودن آن بسیار دوست دارند. الماس ممکن است باعث افزایش احساس غرور در افراد شود و حس قدرتمندی را افزایش دهد.
 • انداختن المای و استفاده از آن ممکن است باعث شود تا افراد افکار سخاوتمندانه ای داشته باشند و افکار ترسناک شیطانی را از خود دور کنند، از این رو الماس می تواند مردم را جذاب کرده و دلربا باشد.
 • الماس باعث می شود تا درخشندگی چهره افراد بیشتر شود و در نتیجه باعث افرایش اعتماد به نفس در آنها می شود.
 • الماس باعث به ارمغان آمدن خوشی و شادی برای افراد می شود و همچنین می تواند باعث سلامتی افراد شود.
 • الماس قدرت سیاره زهره را به همراه داشته از این رو می توان قدرت گرمترین و درخشان ترین سیاره در منظومه شمسی را با داشتن الماس بدست آورد.
 • گفته شده است که الماس قدرت الهی را برای دارنده به دنبال دارد و باعث می شود تا او بر مشکلات غلبه نماید.
 • دارنده الماس در واقع یک سرمایه به همراه دارد از این رو باید از آن مراقبت نماید و از خواص آن بهره ببرد.
 • هدیه دادن الماس برای ازوداج باعث ایجاد اعتماد در رابطه خواد شد و بیانگر معصومیت و وفاداری می باشد.
 • الماس و ماهیت آن در زمان کشف برش های چند وجهی به طور کامل درک شد و مردم دریافتند که المای قادر به تطهیر تمام موانع انرژی بوده، باعث افزایش اعتماد به نفس و عشق می شودد و موانع عاطفی را از اشخاص دور می سازد. همچنین الماس باعث طولانی تر شدن روابط، افزایش تعادل و خلوص و مقابله با حسادت می شود.
 • الماس باعث می شود که افکار و احساسات افراد چه نقطه قوت باشد و چه نقطه ضعف، چه خوی و چه بد را تقویت می کند و باعث می گردد تا فردی که آن را همراه دارد جرات و امید برای اعتماد به نفس داشته باشد.
 • از الماس با عنوان شفابخش اعظم برای تسکین دادن در انواع ناراحتی ها استفاده می گردد. گفته شده است که الماس گرفتگی های چاکرای تاج و گرفتگی های شخصیتی فرد را باز می نماید. فرد باید در زمان استفاده از الماس دور گردن بسیار دقت نماید زیرا این باور وجود دارد که الماس تفکرات فرد را چه مثبت و چه منفی شدیدتر می نماید و در صورتت داشتن انرژی منفی، جربان انرژی مسدود می شود.
 • الماس در صورت داشتن استرس به ویژه در زمان های خستگی و نقاهت بسیار کمک کننده است. الماس بع تمام فعالیت های مغزی یاری می دهد و جرات و قدرت زیادی برای استفاده کننده به همراه خوهد داشت.
 • در تاریج عنوان شده است که در گذشته از الماس سابیده شده به عنوان نوعی اکسیر به منظور درمان ناراحتی های بسیاری استفاده می کرده اند. همچنین گذاشتن یک الماس در یک لیوان آب در زمان شب روشی دیگر برای تهیه اکسیر می باشد.
 • همانطور که مشخص است، الماس سنگی جادویی با قدرتی عظیم است از این رو تمام انرژی هایی که در ذهن، بدن و روح وجود دارد را تقویت می نماید، می تواند برای دست یافتن به خودی والاتر از الماس استفاده کرده و آن را همراه داشت.
 • با توجه به متون گذشته از الماس به عنوان یک پوشش در مراسن های مذهبی شمن ها برای مراقبه و رسیدن به عالمی روحانی تر استفاده می شده و این تصور وجود داشته که الماس دارای خواص جاویی می باشد.
 • الماس دارای سختی و استحکام بالایی بوده و با خورشید ارتباط دارد، از این رو از آن در طلسم ها برای بیشتر شدن قدرت فیزیکی استفاده می شود و یا آن را در جواهرات بکاار می برند. الماس به خاطر ماهیت درخشنده ای که دارد از مدت ها قبل با عنوان سنگ محافظت کننده شناخته می شده است. گفته شده که اگر الماس به شکل شش وجهی برش خورده شود برای فرد دارنده الماس در تمام عمر بخت و اقبال به همراه دارد.
 • الماس ها را نباید تصفیه و یا پر کنند زیرا خاصیت از از بین خواهد رفت.
 • الماس سنگ برج اسد، روشنگری، خلوص و شفافیت را به دنبال دارد، همچنین محافظت را به همراه داشته و باعث تداوم صلح و آرامش می گردد و برای شخص دارنده آن قدرت به همراه دارد.
 • از الماس با عنوان یک شفا بخش بسیار قوی در گذشته و حال یاد می شود، این سنگ با ارزش گرفتگی هایی که در هفتمین چاکرا یا همان چاکرای تاج وجود دارند که باز می کند و حالات شخص را تقویت کرده و بهبود می دهد.

در ادامه خواص سنگ یاقوت و سنگ زمرد را هم بخوانید.

منبع آرگامگ

مطالب مشابه را ببینید!